Gruzijas policija pielietoja asaru gāzi un ūdensmetējus pret tūkstošiem demonstrantu, kas bija sapulcējušies pie parlamenta ēkas.
Gruzijas policija pielietoja asaru gāzi un ūdensmetējus pret tūkstošiem demonstrantu, kas bija sapulcējušies pie parlamenta ēkas.
Foto: AFP/SCANPIX

Gruzija – ar Maskavu vai Eiropu? Plaši protesti pret “ārvalstu aģentu” likumprojektu, kas sagatavots pēc Krievijas parauga 24

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
Lasīt citas ziņas

Gruzijā jau vairākas dienas turpinās plaši protesti pret tā dēvēto “ārvalstu aģentu” likumprojektu, kas sagatavots pēc Krievijas parlamentā pieņemtā likuma parauga, lai apspiestu opozīcijas darbību un ierobežotu preses brīvību.

Kremļa diktāts Gruzijai

CITI ŠOBRĪD LASA

Gruzijas varasiestādes pielietojušas asaru gāzi un ūdensmetējus pret tūkstošiem demonstrantu, kas bija sapulcējušies pie parlamenta ēkas. Protesta akcijas dalībnieki nojauca metāliskos nožogojumus pie parlamenta, mēģinot ielauzties ēkā. Kad policija sāka lietot gaismas un trokšņa granātas un asaru gāzi, daļa protestētāju patvērās Kašveti baznīcā pretī parlamentam. Vairākus desmitus protestētāju aizturēja policija.

Likumprojekts paredz iekļaut “ārvalstu aģentu” sarakstā nevalstiskās organizācijas un medijus, kas, neskaitot ieņēmumus no reklāmām, vismaz 20% finansējuma saņem no ārvalstīm. Par atteikšanos no reģistrēšanās “ārvalstu aģentu” reģistrā varēs uzlikt 25 000 laru (8800 eiro) sodanaudu.

Vairāki desmiti Gruzijas mediju un pilsoniskās sabiedrības organizāciju pagājušajā mēnesī paziņoja, ka nepakļausies šim likumam, ja tas tiks pieņemts. “Mēs nestrādāsim ar šādu apzīmējumu un atsakāmies reģistrēties kā “ārzemju ietekmes aģenti”, jo uzskatām to par sevis necienīgu,” paziņojuši 63 Gruzijas mediju pārstāvji. Likumprojekts izpelnījies salīdzinājumu ar Krievijas 2012. gadā pieņemto “ārvalstu aģentu” likumu, ko Kremlis izmantojis opozīcijas apspiešanai un neatkarīgo mediju slēgšanai.

Gruzijas nākotne ir Eiropā

Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kas šobrīd atrodas oficiālā vizītē ASV, atcēlusi visas tikšanās, lai teiktu videouzrunu tautai. Prezidente paziņoja, ka tie, kas Rustaveli prospektā Tbilisi protestē pret “ārvalstu aģentu” likumprojektu, pārstāv brīvo Gruziju. “Es esmu kopā ar jums, jo jūs pārstāvat brīvo Gruziju, kas redz savu nākotni Eiropā, un mēs nevienam nedosim tiesības atņemt šo nākotni,” viņa teica. “Šis likumprojekts ir jāatceļ jebkurā formā,” viņa uzsvēra, solot uzlikt veto likumprojektam, taču parlaments varētu apiet prezidentes veto. “Šis likums neradās no nekurienes, tas tika diktēts no Maskavas,” savā videouzrunā teica prezidente Zurabišvili. Krievijas ietekme Gruzijā ir ļoti jūtīgs jautājums. Krievija iebruka Gruzijā 2008. gadā, atzina Gruzijas sastāvā esošo Abhāziju un Dienvidosetiju par “neatkarīgām” valstīm un izvietoja tajās tūkstošiem Krievijas karavīru.

Uz policijas vēršanos pret protestiem Tbilisi reaģēja arī ASV. Valsts departamenta pārstāvis Neds Praiss paziņojis, ka ASV var noteikt sankcijas tiem, kas ir atbildīgi par protestu apspiešanu Gruzijā. ASV vēstniecības Gruzijā ieskatā, šis likumprojekts ir Kremļa iedvesmots un nav savienojams ar Gruzijas vēlmi pievienoties Eiropas Savienībai.

Eiropas Savienības aug­stais ārpolitikas pārstāvis Žuzeps Borels paziņojis, ka Gruzijas parlamentā iesniegtais likumprojekts “iezīmē ļoti sliktu virzību valstij” un varētu nopietni ietekmēt Gruzijas sakarus ar ES.

Gruzija iesniedza pieteikumu iestājai ES kopā ar Ukrainu un Moldovu pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pagājušā gada 24. februārī.

Gruzijas sabiedrība ir sašķelta

Gruzijas premjerministrs Iraklijs Garibašvili, kura pārstāvētā partija atbalsta šo likumprojektu, apgalvo, ka Gruzijas sabiedrībai ir jāzina, no kādiem avotiem nevalstiskās organizācijas saņem finansējumu. Viņš likumprojekta pretiniekus nodēvējis par spiegiem. Deputāti parlamentā pat sakāvās debatēs par šo likumprojektu. Analītiķi atzīmē, ka asās diskusijas parlamentā liecina par politisko sašķeltību valstī, kur daļa iedzīvotāju vēlas pievienošanos Eiropas Savienībai, bet daļa gribētu saglabāt ciešas attiecības ar Maskavu.

Lai gan Gruzijas sabiedrība paudusi pārliecinošu atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas agresiju, Gruzijas valdība nav pievienojusies starptautiskajām sankcijām pret Krieviju un pēdējos mēnešos sākusi atraidīt Krievijas iedzīvotājus, kas patvērušies Gruzijā. Opozīcija uzskata likumprojektu par valdības izmisīgu mēģinājumu ierobežot pilsoniskās brīvības, kas tika ieviestas Gruzijā pēc 2003. gada Rožu revolūcijas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Gruzijas opozīcijas kustība aicinājusi iedzīvotājus pulcēties jauniem protestiem katru dienu trijos pēcpusdienā Rustaveli prospektā, līdz likumprojekts netiks atsaukts.

Valdošās partijas “Gruzijas sapnis” priekšsēdētājs Iraklijs Kobahidze paziņojis, ka strīdīgais likumprojekts tikšot iesniegts izvērtēšanai Venēcijas komisijā, kas ir Eiropas Padomes padomdevēja iestāde, un Gruzijas valdība ievērošot tās ieteikumus. Steidzami sarīkotajā pirmajā balsojumā likumprojekts tika atbalstīts ar 76 balsīm pret 13. Valdība varētu censties ātri sarīkot arī otro un trešo balsojumu, ja to neaizkavēs sabiedrības protesti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Top likums kredītu procentu likmju samazināšanai – bankas draud pārtraukt kreditēšanu
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
VIDEO. Ukraiņu karavīri apgūst Vācijas dāvināto “Biber” tanku priekšrocības tiltu celtniecībai
22:49
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
22:12
Circene: Lai redzētu, kur tā nauda aiziet, vispirms tā ir jāieliek vienā sistēmā
21:07
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
Pilnībā atjaunota avārijas dēļ slēgtā satiksme uz Tallinas šosejas
Mājas
Ekoloģiskākais un lētākais “veļas pulveris” – kastaņi. Praktisko padomi to izmantošanai veļas mazgāšanā
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām