LETA

Covid ministrija vai Haotiskās vakcinācijas ministrija? Pēteris Apinis par smēķēšanu, Covid–19, vēzi un valsts attieksmi 34

Pēteris Apinis, ārsts

Covid–19 šobrīd ir izraisījusi 3.46 miljonus nāves gadījumu uz zemeslodes. Katru gadu pasaulē smēķēšanas dēļ bojā iet vairāk kā 8 miljoni cilvēku. Vairāk nekā 7 miljonus nāves gadījumu izraisa pati smēķēšana, bet aptuveni 1,2 miljoni nāves gadījumu ir saistīti ar pasīvo smēķēšanu.

LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 66
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 20
1 diena
Lasīt citas ziņas
Nāvi no Covid–19 veicina mazkustīgs dzīvesveids, adipozitāte, vecums, blakusslimības un smēķēšana.

Vismaz 1 miljonam no tiek, kas miruši no Covid-19, smēķēšana ir bijusi viens no iemesliem fatālai slimības gaitai. Nav nekāda pamata uzskatīt, ka Latvijā smēķēšana un mazkustīgs dzīvesveids nebūtu veicinājuši smagu un fatālu Covid–19 slimības gaitu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa, ir viena institūcija Latvijā, kurā par veselīga dzīvesveida nozīmi infekciju slimību profilaksē nekas nav dzirdēts un runāts – tā ir Veselības ministrija.

Bet šobrīd šo ministriju jau sen vajadzēja pārdēvēt par Covid ministriju vai Haotiskās vakcinācijas ministriju.

Arī atziņa, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem parasti nepietiek naudas zāļu iegādei, īpaši – to kompensējamo medikamentu iegādei, kur valsts sedz tikai daļu izmaksu, nāk no labklājības ministres Ramonas Petravičas.

Tieši labklājības ministre publiski aicinājusi straujāk celt tabakas izstrādājumu akcīzes nodokli lai atbalstītu vecāku un trūcīgāku iedzīvotāju iespējas iegādāties recepšu medikamentus (salīdzināšanai – Latvijā kompensēti tiek 67 inovatīvie medikamenti, Lietuvā – 99, bet Igaunijā – 80).

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija attiecībā uz tabakas izstrādājumiem veic dižu matu skaldīšanas vai rosības imitācijas aktivitāti, kas nudien nemazina tabakas izstrādājumu patēriņu un pieejamību bērniem un jauniešiem. Šobrīd aktivitāte vērsta tikai un vienīgi pret elektroniskajām cigaretēm un tabakas sildīšanas ierīcēm.

Šī raksta mērķis ir atgādināt, ka vairāk nekā 90% Latvijas smēķētāji joprojām smēķē cigaretes, un cigaretēm piemīt par 95% veselībai kaitējošāka ietekme nekā elektroniskajām cigaretēm.

Vai es aizstāvu elektroniskās cigaretes? Nemaz ne – tās ir vārti bērniem un jauniešiem – kā uzsākt smēķēšanu. Un arī par to būs šajā rakstā.

Elementārs matemātisks aprēķins (smēķētāju skaits reiz kaitējums) – cigarešu smēķēšana Latvijas iedzīvotājiem nodara 855 reižu lielāku kaitējumu nekā elektroniskās cigaretes un tabakas sildīšanas ierīces.

Un atbilstoši – valsts politikai būtu jābūt agresīvākai tieši pret šo ļaunumu. Tomēr Saeimā un valdībā ar tabakas industrijas gādīgu atbalstu darbojas varens cigarešu lobijs, kas slēpjoties aiz garlaikotiem stāstiem par kontrabandu un nelegālo tabakas tirdzniecību Centrāltirgū, nepieļauj nekādu nopietnu smēķēšanas ierobežošanu.

Jebkādai cigarešu akcīzes nodokļa celšanai visbrašāk pretojas Jānis Reirs kopā ar Finanšu ministriju un politekonomisko pulciņu „PARvienotību”.

Tabakas industrijai ar Latvijas Ārstu biedrības prezidentes Ilzes Aizsilnieces rokām izdevās delatēt šo rindu autoru no Smēķēšanas ierobežošanas valsts komisijas.

Patiesībā jau komisijās sēdēt ir visai bezjēdzīga nodarbošanās, bet savas domas medijos un sociālajos tīklos paust nav liegts – pagaidām cenzē salīdzinoši reti.

Un tādēļ lasītājiem es vēlos definēt dažas pasaules literatūrā atrodamas ziņas – sākumā par cigarešu smēķēšanu, bet pēc tam – arī par elektronisko cigarešu smēķēšanu un tabakas karsējamo produktu lietošanu.

Tiem, kas baidās nosmakt no Covid–19 komplikācijām, atgādināšu, ka smēķētājiem ir iespēja nosmakt no plaušu vēža. Plaušu vēža risks cigarešu smēķētājiem ir 22 reizes augstāks nekā nesmēķētājiem un sasniedz aptuveni 1,2 milj. gadījumu gadā.

Vairāk nekā 90% plaušu vēža izraisīto nāves gadījumi ir tieši (arī pasīvā smēķēšana) saistīti ar tabakas smēķēšanu. Tātad – katru dienu globāli šajā gadā uz katriem trim Covid–19 nāves gadījumiem (par ko pirmajās rindās ziņoja avīzes, pirmajos vārdos – televīzijas ziņu pārraides) bija viens plaušu vēža nāves gadījums, par ko neviens pat neiepīkstējās ar pušplēstu vārdu.

Tabakas smēķēšana izraisa daudzas slimības, ieskaitot sirds un asinsvadu slimības, plaušu vēzi, hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS) un astmu.

Arī ar obstruktīvo plaušu slimību pacienti nosmok, bet to nu mūsu Veselības ministrijā nav dzirdējuši nemaz – tieši plaušu slimību ārstēšanai medikamentu apmaksas kompensācija ir visvājākā no visām slimību grupām.

Laba ziņa – pēdējo 20 gadu laikā tabakas lietotāju skaits pasaulē mazinājies par aptuveni 60 miljoniem – no 1,397 miljardiem 2000. gadā līdz 1,337 miljardiem 2018. gadā.

Diemžēl šis samazinājums ir relatīvs – liela daļa smēķētāju pārgājuši uz bezdūmu tabakas produktu lietošanu, un kopējais tabakas un nikotīna ļaunprātīgu lietotāju skaits ir pieaudzis.

Latvijā smēķējamās tabakas (galvenokārt cigarešu) patēriņš ir mazinājies, vismaz pēc VID datiem, bet kritums ir līdzvērtīgs iedzīvotāju skaita mazināšanās ātrumam.

Pieaugusi ir elektronisko cigarešu lietošana, īpaši pusaudžu un jaunu cilvēku populācijā. Elektronisko cigarešu smēķēšanas izplatības palielināšanās ir saistīta ar priekšstatu, ka tas ir mazāk kaitīgs nikotīnu saturošs produkts nekā parastās cigaretes un varētu mazināt tabakas smēķēšanas izraisīto slimību slogu.

Te nu jāteic, ka veipošana, lai gan mazākā mērā nekā cigaretes, veicina simpatomimētisko tonusu, arteriālā asinsspiediena palielināšanos, trombocītu agregāciju un palielina oksidatīvo stresu.

Visi iepriekš minētie faktori palielina sirds un asinsvadu slimību risku.

Pārliecinoši – elektronisko cigarešu lietotājiem ir lielāka hroniska bronhīta, emfizēmas un HOPS izplatības incidence.

Aromatizētie elektronisko cigarešu produkti globāli vairāk nekā 80% jauniešu ir šobrīd primārais iemesls, kādēļ viņi pirmo reizi uzsākuši smēķēšanu, kas agri vai vēlu rezultējies dažādu smēķēšanas produktu mēģināšanā.

Aromatizētie elektronisko cigarešu produkti bieži tiek mārketēti ar bērnu uzmanību saistošiem nosaukumiem. Cigarešu smēķēšanas uzsākšanas risks astoņas reizes lielāks ir jauniešu vidū, kas sākuši lietot elektroniskus smēķēšanas produktus, pie kam citādāk viņi visticamāk nebūtu uzsākuši (zema riska grupa) smēķēšanu un tabakas lietošanu nekādā veidā.

Pasaulē ienākusi kombinēta nikotīna produktu lietošana. Vairums tabakas produktu lietotāji, uzsākot lietot elektronisko cigareti vai tabakas sildīšanas ierīci, turpina smēķēt arī cigaretes.

Atgādināšu, ka 2019. gada otrajā pusē ASV novēroja akūtu plaušu bojājuma gadījumu epidēmiju, kas izraisīja aptuveni 70 nāves gadījumus jauniešiem, ko visticamāk izraisīja vitamīna E acetāta nekontrolēta pievienošana veipošanai paredzētajos šķīdumos.

Kā liecina Rietumeiropā apkopoti dati, tieši 2021. gada mājsēdes pasaulē veipotāji, īpaši čakli šķīdumus gatavo paši. Pusaudži ir plaši uzsākuši elektronisko cigarešu kārtridžā esošajam šķīdumam pievienot dažādas apreibinošas vielas, t.sk. marihuānu. Mazināt šo risku var tikai, aizliedzot atvērtu kasetņu lietošanu.

Un vēl viena atziņa – pēc Eirobarometra pētījumiem elektronisko cigarešu lietošana drīzāk kavē cigarešu smēķēšanas pārtraukšanu, un pilnīgi nepamatoti ir tabakas industrijas apgalvojumi, ka ar elektroniskām cigaretēm vai tabakas karsējamām ierīcēm smēķēšanu var atmest.

Šobrīd tabakas industrija plaši reklamē beztabakas nikotīna spilventiņus, ko pabāzt zem lūpas. Formāli nikotīna spilventiņi nesatur citas tabakas sastāvdaļas, lietošana novērš gaisa piesārņojumu ar dūmiem, novērš pasīvās smēķēšanas briesmas, to saturs nav jāizspļauj, un tomēr – nikotīns ir šo spilventiņu galvenā viela, un nikotīnam piemīt kancerogēnas īpašības un genotoksiska ietekme.

Bez tam nikotīna spilventiņi, kā likums, nemazina smēķēšanu, bet smēķētājiem nodrošina vairāku tabakas produktu lietošanu.

Secinājumi:

• Latvijā tabakas akcīzes nodoklis ir īpaši saudzīgs pret cigaretēm, cigāriem, cigarillām un citiem smēķējamās tabakas produktiem, kaut joprojām tieši cigarešu smēķēšana ir plašākais un nopietnākais veselību graujošais paradums, sirds asinsvadu slimību un vēža riska faktors;

• elektronisko cigarešu, tabakas karsējamo ierīču, tabakas spilventiņu un citu nikotīnu saturošu un nesaturošu tabakas produktu lietošana neizslēdz cigarešu smēķēšanu, tieši pretēji – parasti šīs ļaunās iedabas kombinējas;

• kaut arī elektroniskās cigaretes, tabakas sildīšanas ierīces un beztabakas nikotīna spilventiņi satur mazāku kaitīgo vielu iedarbības potenciālu, salīdzinot ar parastajām cigaretēm, šie produkti var izraisīt jaunas – no nikotīna atkarīgas cilvēku populācijas palielināšanos jauniešu vidū;

• gan cigarešu dūmu, gan elektronisko cigarešu radītā tvaika mākoņa ieelpošana pārliecinoši rada imūnsupresiju, nomācot daudzus imunomodulējošo darbību noteicošus gēnus, bet tas ievērojami palielina vīrusu (t.sk.,SARS–CoV-2) iespējas sagraut plaušu epitēlija šūnu matrici un funkciju, palielinot iespēju saslimt ar Covid–19 smagi vai fatāli. Cigarešu dūmi izraisa statistiski ticamu dzīvotspējīgu plaušu epitēlija šūnu skaita mazināšanos;

• VID dati liecina, ka ieņēmumi šogad pieauguši proporcionāli akcīzes nodokļa palielināšanai tabakas produktiem un elektroniskajiem smēķēšanas produktiem, neskaitot nelielu kritumu gada pirmajos divos mēnešos.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tas apliecina, ka pilnīgi nepamatota ir Jāņa Reira aktīvā pretdarbība akcīzes nodokļa celšanai. Šobrīd būtu mērķtiecīgi palielināt akcīzes nodokli tabakas produktiem, īpaši – cigaretēm, un finansējumu novirzīt kompensācijai par recepšu medikamentiem veciem un mazturīgiem cilvēkiem.

Raksta autors lielā mērā ietekmējies no profesora Māra Bukovska akadēmiska raksta medicīnas profesionālā žurnālā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 18
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 5
18 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 68
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 66
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 8
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 41
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 1
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 6
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 32
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 11
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 5
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta Latvijā pirmā īkšķa locītavas aizstāšana ar endoprotēzi 4
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šodien pat nezinot vari kļūt par noziedznieku.” Tēlnieks par grāmatvedes nerviem un jauno nodokļu sistēmu 15
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 43
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai “Tesla” ir spējīga braukt zem ūdens? 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 8
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 66
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 41
14 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Automašīnu vietā gājējus un velosipēdistus tagad apdraud jauna problēma – e-skūteris 21
15 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 68
20 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Mūžībā devies vjetnamiešu Tarzāns, kurš 40 gadus pavadīja džungļos 6
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 17
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 2
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 9
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noskaidrots, kurš turpmāk ieņems Laura Lizbovska vietu sporta ziņās TV ekrānos
10:05
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 pilnībā vakcinēto Latvijas iedzīvotāju skaits pārsniedzis 800 000
09:52
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Ar kreiso roku tikai tualetē kaut ko dara”: krišnaīts Uģis Kuģis paskaidro, kāpēc ēdiens jāpasniedz tikai ar labo roku 1
09:34