LETA

Covid ministrija vai Haotiskās vakcinācijas ministrija? Pēteris Apinis par smēķēšanu, Covid–19, vēzi un valsts attieksmi 34

Pēteris Apinis, ārsts

Covid–19 šobrīd ir izraisījusi 3.46 miljonus nāves gadījumu uz zemeslodes. Katru gadu pasaulē smēķēšanas dēļ bojā iet vairāk kā 8 miljoni cilvēku. Vairāk nekā 7 miljonus nāves gadījumu izraisa pati smēķēšana, bet aptuveni 1,2 miljoni nāves gadījumu ir saistīti ar pasīvo smēķēšanu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 29
10 stundas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 51
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 14
7 stundas
Lasīt citas ziņas
Nāvi no Covid–19 veicina mazkustīgs dzīvesveids, adipozitāte, vecums, blakusslimības un smēķēšana.

Vismaz 1 miljonam no tiek, kas miruši no Covid-19, smēķēšana ir bijusi viens no iemesliem fatālai slimības gaitai. Nav nekāda pamata uzskatīt, ka Latvijā smēķēšana un mazkustīgs dzīvesveids nebūtu veicinājuši smagu un fatālu Covid–19 slimības gaitu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa, ir viena institūcija Latvijā, kurā par veselīga dzīvesveida nozīmi infekciju slimību profilaksē nekas nav dzirdēts un runāts – tā ir Veselības ministrija.

Bet šobrīd šo ministriju jau sen vajadzēja pārdēvēt par Covid ministriju vai Haotiskās vakcinācijas ministriju.

Arī atziņa, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem parasti nepietiek naudas zāļu iegādei, īpaši – to kompensējamo medikamentu iegādei, kur valsts sedz tikai daļu izmaksu, nāk no labklājības ministres Ramonas Petravičas.

Tieši labklājības ministre publiski aicinājusi straujāk celt tabakas izstrādājumu akcīzes nodokli lai atbalstītu vecāku un trūcīgāku iedzīvotāju iespējas iegādāties recepšu medikamentus (salīdzināšanai – Latvijā kompensēti tiek 67 inovatīvie medikamenti, Lietuvā – 99, bet Igaunijā – 80).

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija attiecībā uz tabakas izstrādājumiem veic dižu matu skaldīšanas vai rosības imitācijas aktivitāti, kas nudien nemazina tabakas izstrādājumu patēriņu un pieejamību bērniem un jauniešiem. Šobrīd aktivitāte vērsta tikai un vienīgi pret elektroniskajām cigaretēm un tabakas sildīšanas ierīcēm.

Šī raksta mērķis ir atgādināt, ka vairāk nekā 90% Latvijas smēķētāji joprojām smēķē cigaretes, un cigaretēm piemīt par 95% veselībai kaitējošāka ietekme nekā elektroniskajām cigaretēm.

Vai es aizstāvu elektroniskās cigaretes? Nemaz ne – tās ir vārti bērniem un jauniešiem – kā uzsākt smēķēšanu. Un arī par to būs šajā rakstā.

Elementārs matemātisks aprēķins (smēķētāju skaits reiz kaitējums) – cigarešu smēķēšana Latvijas iedzīvotājiem nodara 855 reižu lielāku kaitējumu nekā elektroniskās cigaretes un tabakas sildīšanas ierīces.

Un atbilstoši – valsts politikai būtu jābūt agresīvākai tieši pret šo ļaunumu. Tomēr Saeimā un valdībā ar tabakas industrijas gādīgu atbalstu darbojas varens cigarešu lobijs, kas slēpjoties aiz garlaikotiem stāstiem par kontrabandu un nelegālo tabakas tirdzniecību Centrāltirgū, nepieļauj nekādu nopietnu smēķēšanas ierobežošanu.

Jebkādai cigarešu akcīzes nodokļa celšanai visbrašāk pretojas Jānis Reirs kopā ar Finanšu ministriju un politekonomisko pulciņu „PARvienotību”.

Tabakas industrijai ar Latvijas Ārstu biedrības prezidentes Ilzes Aizsilnieces rokām izdevās delatēt šo rindu autoru no Smēķēšanas ierobežošanas valsts komisijas.

Patiesībā jau komisijās sēdēt ir visai bezjēdzīga nodarbošanās, bet savas domas medijos un sociālajos tīklos paust nav liegts – pagaidām cenzē salīdzinoši reti.

Un tādēļ lasītājiem es vēlos definēt dažas pasaules literatūrā atrodamas ziņas – sākumā par cigarešu smēķēšanu, bet pēc tam – arī par elektronisko cigarešu smēķēšanu un tabakas karsējamo produktu lietošanu.

Tiem, kas baidās nosmakt no Covid–19 komplikācijām, atgādināšu, ka smēķētājiem ir iespēja nosmakt no plaušu vēža. Plaušu vēža risks cigarešu smēķētājiem ir 22 reizes augstāks nekā nesmēķētājiem un sasniedz aptuveni 1,2 milj. gadījumu gadā.

Vairāk nekā 90% plaušu vēža izraisīto nāves gadījumi ir tieši (arī pasīvā smēķēšana) saistīti ar tabakas smēķēšanu. Tātad – katru dienu globāli šajā gadā uz katriem trim Covid–19 nāves gadījumiem (par ko pirmajās rindās ziņoja avīzes, pirmajos vārdos – televīzijas ziņu pārraides) bija viens plaušu vēža nāves gadījums, par ko neviens pat neiepīkstējās ar pušplēstu vārdu.

Tabakas smēķēšana izraisa daudzas slimības, ieskaitot sirds un asinsvadu slimības, plaušu vēzi, hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS) un astmu.

Arī ar obstruktīvo plaušu slimību pacienti nosmok, bet to nu mūsu Veselības ministrijā nav dzirdējuši nemaz – tieši plaušu slimību ārstēšanai medikamentu apmaksas kompensācija ir visvājākā no visām slimību grupām.

Laba ziņa – pēdējo 20 gadu laikā tabakas lietotāju skaits pasaulē mazinājies par aptuveni 60 miljoniem – no 1,397 miljardiem 2000. gadā līdz 1,337 miljardiem 2018. gadā.

Diemžēl šis samazinājums ir relatīvs – liela daļa smēķētāju pārgājuši uz bezdūmu tabakas produktu lietošanu, un kopējais tabakas un nikotīna ļaunprātīgu lietotāju skaits ir pieaudzis.

Latvijā smēķējamās tabakas (galvenokārt cigarešu) patēriņš ir mazinājies, vismaz pēc VID datiem, bet kritums ir līdzvērtīgs iedzīvotāju skaita mazināšanās ātrumam.

Pieaugusi ir elektronisko cigarešu lietošana, īpaši pusaudžu un jaunu cilvēku populācijā. Elektronisko cigarešu smēķēšanas izplatības palielināšanās ir saistīta ar priekšstatu, ka tas ir mazāk kaitīgs nikotīnu saturošs produkts nekā parastās cigaretes un varētu mazināt tabakas smēķēšanas izraisīto slimību slogu.

Te nu jāteic, ka veipošana, lai gan mazākā mērā nekā cigaretes, veicina simpatomimētisko tonusu, arteriālā asinsspiediena palielināšanos, trombocītu agregāciju un palielina oksidatīvo stresu.

Visi iepriekš minētie faktori palielina sirds un asinsvadu slimību risku.

Pārliecinoši – elektronisko cigarešu lietotājiem ir lielāka hroniska bronhīta, emfizēmas un HOPS izplatības incidence.

Aromatizētie elektronisko cigarešu produkti globāli vairāk nekā 80% jauniešu ir šobrīd primārais iemesls, kādēļ viņi pirmo reizi uzsākuši smēķēšanu, kas agri vai vēlu rezultējies dažādu smēķēšanas produktu mēģināšanā.

Aromatizētie elektronisko cigarešu produkti bieži tiek mārketēti ar bērnu uzmanību saistošiem nosaukumiem. Cigarešu smēķēšanas uzsākšanas risks astoņas reizes lielāks ir jauniešu vidū, kas sākuši lietot elektroniskus smēķēšanas produktus, pie kam citādāk viņi visticamāk nebūtu uzsākuši (zema riska grupa) smēķēšanu un tabakas lietošanu nekādā veidā.

Pasaulē ienākusi kombinēta nikotīna produktu lietošana. Vairums tabakas produktu lietotāji, uzsākot lietot elektronisko cigareti vai tabakas sildīšanas ierīci, turpina smēķēt arī cigaretes.

Atgādināšu, ka 2019. gada otrajā pusē ASV novēroja akūtu plaušu bojājuma gadījumu epidēmiju, kas izraisīja aptuveni 70 nāves gadījumus jauniešiem, ko visticamāk izraisīja vitamīna E acetāta nekontrolēta pievienošana veipošanai paredzētajos šķīdumos.

Kā liecina Rietumeiropā apkopoti dati, tieši 2021. gada mājsēdes pasaulē veipotāji, īpaši čakli šķīdumus gatavo paši. Pusaudži ir plaši uzsākuši elektronisko cigarešu kārtridžā esošajam šķīdumam pievienot dažādas apreibinošas vielas, t.sk. marihuānu. Mazināt šo risku var tikai, aizliedzot atvērtu kasetņu lietošanu.

Un vēl viena atziņa – pēc Eirobarometra pētījumiem elektronisko cigarešu lietošana drīzāk kavē cigarešu smēķēšanas pārtraukšanu, un pilnīgi nepamatoti ir tabakas industrijas apgalvojumi, ka ar elektroniskām cigaretēm vai tabakas karsējamām ierīcēm smēķēšanu var atmest.

Šobrīd tabakas industrija plaši reklamē beztabakas nikotīna spilventiņus, ko pabāzt zem lūpas. Formāli nikotīna spilventiņi nesatur citas tabakas sastāvdaļas, lietošana novērš gaisa piesārņojumu ar dūmiem, novērš pasīvās smēķēšanas briesmas, to saturs nav jāizspļauj, un tomēr – nikotīns ir šo spilventiņu galvenā viela, un nikotīnam piemīt kancerogēnas īpašības un genotoksiska ietekme.

Bez tam nikotīna spilventiņi, kā likums, nemazina smēķēšanu, bet smēķētājiem nodrošina vairāku tabakas produktu lietošanu.

Secinājumi:

• Latvijā tabakas akcīzes nodoklis ir īpaši saudzīgs pret cigaretēm, cigāriem, cigarillām un citiem smēķējamās tabakas produktiem, kaut joprojām tieši cigarešu smēķēšana ir plašākais un nopietnākais veselību graujošais paradums, sirds asinsvadu slimību un vēža riska faktors;

• elektronisko cigarešu, tabakas karsējamo ierīču, tabakas spilventiņu un citu nikotīnu saturošu un nesaturošu tabakas produktu lietošana neizslēdz cigarešu smēķēšanu, tieši pretēji – parasti šīs ļaunās iedabas kombinējas;

• kaut arī elektroniskās cigaretes, tabakas sildīšanas ierīces un beztabakas nikotīna spilventiņi satur mazāku kaitīgo vielu iedarbības potenciālu, salīdzinot ar parastajām cigaretēm, šie produkti var izraisīt jaunas – no nikotīna atkarīgas cilvēku populācijas palielināšanos jauniešu vidū;

• gan cigarešu dūmu, gan elektronisko cigarešu radītā tvaika mākoņa ieelpošana pārliecinoši rada imūnsupresiju, nomācot daudzus imunomodulējošo darbību noteicošus gēnus, bet tas ievērojami palielina vīrusu (t.sk.,SARS–CoV-2) iespējas sagraut plaušu epitēlija šūnu matrici un funkciju, palielinot iespēju saslimt ar Covid–19 smagi vai fatāli. Cigarešu dūmi izraisa statistiski ticamu dzīvotspējīgu plaušu epitēlija šūnu skaita mazināšanos;

• VID dati liecina, ka ieņēmumi šogad pieauguši proporcionāli akcīzes nodokļa palielināšanai tabakas produktiem un elektroniskajiem smēķēšanas produktiem, neskaitot nelielu kritumu gada pirmajos divos mēnešos.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tas apliecina, ka pilnīgi nepamatota ir Jāņa Reira aktīvā pretdarbība akcīzes nodokļa celšanai. Šobrīd būtu mērķtiecīgi palielināt akcīzes nodokli tabakas produktiem, īpaši – cigaretēm, un finansējumu novirzīt kompensācijai par recepšu medikamentiem veciem un mazturīgiem cilvēkiem.

Raksta autors lielā mērā ietekmējies no profesora Māra Bukovska akadēmiska raksta medicīnas profesionālā žurnālā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Skatītāji ar Covid-19 sertifikātiem drīkstēs apmeklēt sporta sacensības iekštelpās
52 minūtes
LE
LETA
Veselam
Valdība lēmusi par jaunas Covid-19 vakcīnas iekļaušanu revakcinācijas portfelī 11
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 8
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Zināms, kā zemas Covid-19 izplatības apstākļos tiks noteikti ierobežojumi 4
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 29
10 stundas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 51
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 14
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 167
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 66
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 5
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 2
4 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā atceļ sabiedrisko telpu maksimālā piepildījuma ierobežojumu 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība: Vairums vakar atklāto gadījumu reģistrēti divās pilsētās 3
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Pavļuts: Latvija gatavojas nākamajam vakcinācijas komunikācijas vilnim 23
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atcelts aizliegums vairāku pakalpojumu sniegšanai. Ko un kā drīkstēs izmantot? 6
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 66
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 8
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 19
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Valdība lēmusi par jaunas Covid-19 vakcīnas iekļaušanu revakcinācijas portfelī 11
1 stunda
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība: Vairums vakar atklāto gadījumu reģistrēti divās pilsētās 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līgo svētki sāksies ar tropisko nakti, vietām plosīsies pērkona negaiss 5
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 2
9 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 14
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 167
2 dienas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ludmila, Laimdots un Laimiņš
7 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Tikai divu iemeslu dēļ 95 gadus vecā karaliene Elizabete II ir gatava atteikties no troņa: neviens no tiem nav viņas dēls, princis Čārlzs 4
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Pēteris prasīja, vai esmu gatavs pamēģināt, teicu – jā!” Kā hokejista Skvorcova karjera apgriezās par 180 grādiem
19:27
LE
LETA
Ziņas
Skatītāji ar Covid-19 sertifikātiem drīkstēs apmeklēt sporta sacensības iekštelpās
19:03
LE
LETA
Veselam
Valdība lēmusi par jaunas Covid-19 vakcīnas iekļaušanu revakcinācijas portfelī 11
18:40