Publicitātes foto

“Ja saslimsi, kooperatīva biedri aizies un izslauks govis.” Kooperatīvs – mazo un vidējo lauksaimnieku balsts 5

Nelielām saimniecībām ir sarežģīti un atsevišķos gadījumos neiespējami atbalstu gūt bankās vai savos iekšējos resursos, jo brīvu līdzekļu investīcijām parasti neatrodas, tāpēc zemnieki ļoti augstu novērtē kooperatīvu sniegto atbalstu.

“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Lasīt citas ziņas

“Latgales pusē specifikā ir tāda, ka saimniecību ir daudz un tās ir vidējas un mazas. Turklāt Latgalē saimniecības ir mazākas, salīdzinot ar citiem Latvijas reģioniem. Un ja saimniecības vēlas paplašināties, vēlas iegādāties zemi, bieži vien tas nemaz nav iespējams, jo pārklājums ir blīvs.

Līdz ar to variants ir strādāt nevis uz kvantitāti, lai audzētu apjomus, bet gan uzsvaru likt uz kvalitāti, lai iegūtu iespējami lielāku ražu no hektāra zemes un vairāk piena no vienas gotiņas,” stāsta Līvānu novada LPKS „Piena āres” vadītāja Sandra Jēgermane.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Piena āres” ir salīdzinoši jauns kooperatīvs, tomēr arī jau paguvis apliecināt, kādu spēku un attīstības iespējas dod mazām un vidējām saimniecībām.

“Mums ir biedri, kas sāka ar divām trim gotiņām, bet tagad ganāmpulks ir 30-50 gotiņu. Protams, ka darba jāiegulda daudz, zeme ir jāapkopj, minerālmēsli jāpērk, vetārsta pakalpojumi nepieciešami, tāpēc kooperatīva atbalsts ir tas, kas šādām saimniecībām palīdz apvienot spēkus un augt. Motivācija izveidot kooperatīvu bija cīņa par izdzīvošanu un spēja stāties pretī pārstrādes uzņēmumu diktātam, kāds Latgalē bija pirms trim gadiem,” skaidro S. Jēgermane.

Ja nebūs kooperatīvu, tieši mazie un vidējie zemnieki būs lielākie cietēji, kuru saimniecības laika gaitā varētu bankrotēt, piekrīt Zemgales reģiona LPKS „Pienupīte” vadītāja Mirdza Feldmane.

Pēc viņas teiktā, lauku vide un ainava Latvijā šobrīd un turpmāk saglabās savu šarmu, pateicoties mazajām un vidējām zemnieku saimniecībām, kurās strādās ģimenes, nodrošinot cienīgu atalgojumu par veikto darbu savā lauku sētā.

LPKS „Pienupīte” viens no lielākajiem izaicinājumiem bija pārvarēt lauksaimnieku neuzticību, jo zemnieki bija cietuši no viltus kooperatoriem. Savas darbības laikā kooperatīvs ir sekmīgi attīstījies, gan kāpinot savu apgrozījumu, gan palielinot biedru skaitu.

Lielākās saimniecības ganāmpulkā ir 70 govis, kamēr mazākajā – vien piecas. Vidējais govju skaits saimniecību ganāmpulkā ir 10.

“Zemnieki ļoti augstu novērtē iespēju paļauties uz kooperatīvu grūtākajos brīžos, kā arī saņemt atbalstu lielākām un mazākām attīstības iespējām, jo nelielām saimniecībām ir sarežģīti un atsevišķos gadījumos neiespējami atbalstu gūt bankās vai savos iekšējos resursos, jo brīvu līdzekļu investīcijām parasti neatrodas,” skaidro M. Feldmane.

Publicitātes foto

Lai nodrošinātu lielāku saražoto piena apjomu, kooperatīvam ir cieša sadarbību arī ar citiem Latvijas piena kooperatīviem – „Dundaga”, „Viļāni”, „Straume”, „Bites”, „Avots”, „Ezerkrasti-1” u.c.

Ņemot vērā kooperatīvu sadarbību, ik dienas ir iespējams nodot vairāk piena un saņemt augstāku cenu par zemnieka saražoto produktu, kā rezultātā iespējams vairāk samaksāt pašam darba darītājam – zemniekam, tādējādi veicinot kopējo lauku ekonomisko izaugsmi un attīstību.

Arī viens no LPKS “Pienupīte” sadarbības partneriem Latgales piena ražotāju kooperatīvs LPKS “Viļāni” apvieno mazos un vidējos piena ražotājus.

Kooperatīvs dibināts jau 1993.gadā, bet tā atdzimšana aizsākās 2009. gada nogalē. Kopš 2009. gada stabili turpinām palielināt apgrozījumu un ražošanas apjomus, un aizvadītajā gadā mums pirmo reizi izdevās pārsniegt jau 3 miljonu eiro apgrozījuma slieksni, ar sasniegto lepojas kooperatīva vadītāja Aija Kiserovska.

Viņas vadītais kooperatīvs kļuvis par nopietnu tirgus spēlētāju un uzticamu sadarbības partneri gan saviem biedriem, gan tuvākiem, tālākiem uzņēmējiem.

Mazo kooperatīvu vadītājas vienprātīgi piekrīt, ka mazajām saimniecībām pašām tirgojot pienu pārstrādes uzņēmumiem, tās nekad nesaņems tādu cenu par pienu kā kooperatīvā.

“Tas zemniekam ir ļoti svarīgi. Tikai kooperatīvs ir tas, kas notur šīs mazās, vidējās saimniecības pie dzīvības. Un, apvienojoties kooperatīvā, mums ir cits spēks. Kā vadītāja par sava kooperatīva kvalitatīvo pienu varu prasīt citu cenu, ko nodrošināt saviem zemniekiem. Un kooperatīvs man ir kā ģimene – tās ir kopīgas ekskursijas, balles, apmācības, palīdzība cits citam, kad tas nepieciešams. Ja saslimsi, kooperatīva biedri aizies un izslauks govis,” pieredzē dalās M. Feldmane.

“Tas ir darbs bez pārtraukuma. Kamēr vecākā un vidējā paaudze saimniekos un kamēr saimniecības būs kooperatīvos, tikmēr Latgalē būs piensaimniecība, bet gribētos, lai arī jaunā paaudze pārņemtu un turpinātu saimniekošanu piena nozarē,” cerības pauž S. Jēgermane.

Savukārt M. Feldmane kā piemēru min kooperatīva biedru – Jelgavas zemnieku saimniecību “Rozes”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Sākumā saimniecībai bija 4 govis, bet ar kooperatīva palīdzību un pašaizliedzīgu saimniekošanu izdevies ganāmpulku izaudzēt līdz 70 govīm. Ieguldīto darbu redz un novērtē ģimene, un ir mazbērni, kas gatavi pārņemt saimniekošanu, kad tas būs nepieciešams.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sasteigta, pavirša, nesaprotama un ar mērķi likvidēt darbavietas – tādu mežziņi redz jauno VMD reformu
Sēklas un stādi kļūs dārgāki: kam gaidāms straujākais cenas kāpums? 12
Iestājoties atkusnim, sācies kļavu sulu laiks. Daži saimnieki jau paguvuši satecināt šo koku saldeno sulu 6
Atsevišķiem lauksaimniecības zemju īpašumiem šogad var mainīties kadastrālā vērtība 10
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons 48
Lasīt citas ziņas
Ziema būs jāpārcieš ne tikai cilvēkiem, bet arī dārza augiem. Kas ietekmē augļu koku ziemcietību? 1
Skatītājs jautā: Kāpēc cenas salīdzinām ar Eiropas cenām, bet nerunājam par algu starpību? 75
“Zinātnieki spēj modelēt meža nākotni,” atklāj mežzinātņu doktors Jurģis Jansons 16
“Rita visus dripelējusi un mācījusi, kā pareizi darbs darāms.” Kā saglabāt priežu mežus piejūrā? 6
“Mums nav naftas, bet ir atjaunoties spējīga izejviela – koksne un biomasa.” Kā koksne var konkurēt ar nanomateriāliem? 31
“Pērciet un ēdiet, kamēr vēl zemnieki jūs sponsorē.” Gulbe atklāj, kuram produktam jau gadu ir neadekvāti zema cena 123
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām
Svētdien vietām uzspīdēs saule, Kurzemē gaidāmi nelieli nokrišņi
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 27
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Otro dienu pēc kārtas jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā tuvu 6000 33
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu 168
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 642
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā… 387
“Truši var būt visai bezbailīgi un pašapzinīgi dzīvnieki”: kas noteikti jāzina par trusi kā mājdzīvnieku?
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Upēs pazeminājies ūdens līmenis
11:03
Vai cilvēki pandēmijas laikā sākuši vairāk ēst?
10:57
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām
10:24