Vienai veļasmašīnai mazāks ūdens patēriņš, otrai lētāks remonts. Elektropecēm būs jauns marķējums, kas krietni palīdzēs pircējam 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

No 2021. gada 1. marta Latvijā visām elektroprecēm, kuras būs nopērkamas tirdzniecības centros un interneta veikalos, pakāpeniski tiks ieviests jauns, vienots, uzlabots marķējums.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 344
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 82
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 196
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Tas nomainīs līdz šim pazīstamo A+ marķēšanu, kura, iegādājoties ledusskapi, veļas mazgājamo mašīnu vai citu elektroierīci, pircējiem palīdzēja izvēlēties elektropreci ar mazāku elektroenerģijas patēriņu.

No nākamā gada 1. marta tirdzniecības centros un interneta veikalos jaunais marķējums vispirms tiks ieviests mājsaimniecībā izmantojamām saldētavām un ledusskapjiem, veļas mazgājamām mašīnām un žāvētājiem, trauku mazgājamām mašīnām, televizoriem un elektroniskajiem displejiem, bet no 1. septembra apgaismojuma spuldzēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

LA.LV Aptauja

Vai izvēloties jaunu elektropreci, saņemat pietiekami izsmeļošu informāciju par tās elektrības patēriņu un citām tehniskajām īpašībām?

  • Informācijas ir pietiekami un skaidra
  • Informācijas ir daudz, bet nav saprotama
  • Informācijas nepietiek, tirgotājs atklāj tikai preces labās īpašības
  • Dažreiz pietrūkst salīdzinājuma

Savukārt citām elektroprecēm, piemēram, gaisa kondicionētājiem, veļas žāvētājiem, putekļu sūcējiem, ūdens sildītājiem, jauno marķējumu ieviesīs no 2022. gada, jo attiecīgās ES regulas stājas spēkā pakāpeniski.

Jaunajā marķējumā visiem ar elektrību darbināmiem produktiem tiks izmantota alfabēta burtu A, B, C, D, E, F, G skala bez līdz šim pievienotajām “+” zīmēm.

Ieviešot jauno energoefektivitātes marķējumu elektroprecēm, līdz šim pazīstamā “A+” no nākamā gada 1. marta vairs nebūs. Pēc marķējuma maiņas produkti, kuriem bija šāds marķējums, atkarībā no produkta veida jau būs iedalīti “B” vai “C” grupā.
Publicitātes foto

Produkta etiķetes augšējā labajā stūrī būs ieviests QR kods, kas nodrošinās tiešu saikni ar Eiropas Komisijas marķējumu datubāzi, veicinot pārraudzību un vienkāršojot valsts pārvaldes iestādēm šo preču tirgus uzraudzību.

Jaunais marķējums ļaus pircējiem vieglāk pamanīt preces elektrības patēriņu. Etiķetes apakšējā daļā būs attēlotas dažādas piktogrammas, kuras atklās izvēlētā produkta tehniskās īpašības.

“A+” pazudīs

Ieviešot jauno marķējumu pieminētajām precēm, līdz šim pazīstamā “A+” no nākamā gada 1. marta vairs nebūs. Pēc marķējuma maiņas produkti, kuriem bija šāds marķējums, atkarībā no produkta veida jau būs iedalīti “B” vai “C” grupā.

Savukārt marķējums “A” pagaidām tiks rezervēts tām ar elektrību darbināmām ierīcēm un iekārtām, kuras nākotnē izgudros, izmantojot jaunas tehnoloģijas, un kuras būs krietni energoefektīvākas par līdz šim ražotajām.

Ekonomikas ministrijas ES preču un pakalpojumu tirgus nodaļas vadītāja Jolanta Reinsone, jautāta, kāpēc vispār jāievieš jauns marķējums, skaidro, ka pašlaik izmantotais marķējums pircējiem kļuvis mazāk saprotams un nedod skaidru informāciju par preces elektropatēriņu.

Viņiem esot grūtāk atšķirt energoefektīvākos ražojumus no tādiem, kuri elektroenerģiju patērē vairāk. Turklāt jaunās ES prasības energoefektivitātes jomā mudinās ražotājus pievērsties jaunu, vēl vairāk elektrību taupošu produktu radīšanai.

Uz jautājumu, kas, ieviešot jauno marķējumu, mainīsies pircējam, kuram, visticamāk, ik gadu nebūs vajadzības iegādāties, piemēram, jaunu, vēl energoefektīvāku veļas mašīnu, ja labi darbosies tā pati vecā, Ekonomikas ministrijas amatpersona atbild, ka šīs pārmaiņas, iespējams, pircējs uzreiz pat neizjutīs.

Marķējuma maiņa ir tikai viens solis ES dalībvalstu noteiktajā zaļajā ceļā un enerģijas taupīšanas plānā, kas ir ilgtermiņā īstenojams pasākums.

Izvēli noteiks cena

Pircēja izvēli, visticamāk, vispirms noteiks viņam nepieciešamās elektropreces cena. Elektroprecēm, piemēram, ar “B” marķējumu tā, visticamāk, būs augstāka nekā precēm ar “G” marķējumu.

Tāpat kā šobrīd elektroprecēm ar mazāku elektroenerģijas patēriņu un jaunāku tehnoloģiju izmantošanu cena ir augstāka nekā tām precēm, kuras ir mazāk energoefektīvas.

Līdz ar to, iegādājoties preces ar “B” marķējumu, tām būs vairākas priekšrocības, kādu nebūs lētākām ar “G” marķējumu. Piemēram, veļas mašīnai būs mazāks elektrības un ūdens patēriņš, kā arī lielāks ietaupījums uz remontdarbiem.

Tādējādi pircējam pašam būs jāizvēlas, kādu preci pirkt. Lētāko, bet ar lielākiem izdevumiem ekspluatācijā vai dārgāko, toties ar mazākiem tēriņiem ikdienā.

Jautāta, kad un kur pircēji varēs ieraudzīt elektropreču jaunos marķējumus, Ekonomikas ministrijas pārstāve atbild, ka tirdzniecības centros un interneta veikalos jaunie marķējumi parādīsies ar nākamā gada 1. martu.

Noteikti elektropreču pircēji varēs vērsties pie preču izplatītājiem un pārdevējiem, kuri palīdzēs orientēties jaunajos marķējumos un izvēlēties vēlamāko elektropreci.

Ventspils ražošanas uzņēmuma “HansaMatrix Ventspils” vadītājs Gatis Grava domā, ka nākotnes energoefektīvie produkti varētu būt dārgāki par vecajiem, kamēr ar tiem neatpelnīs ieguldījumus to radīšanā. Bet pēc kāda laika to cenas pielīdzināsies iedzīvotāju pirktspējai.

Pirmā iepazīšanās jau oktobrī

Oktobrī Ekonomikas ministrija un Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) sāks iepazīstināt sabiedrību ar jauno marķējumu.

Lai pircēji varētu pamazām pierast pie jauno marķējumu izskata, jau no 1. novembra elektroprecēm līdzās vecajai etiķetei būs redzama arī jaunā ar jauno marķējumu un pārējiem pieminētajiem attiecīgo elektropreci raksturojošiem datiem.

Bet no nākamā gada 1. marta visām elektroprecēm būs etiķetes tikai ar jauno marķējumu. Izņemot spuldzes, kurām jaunie marķējumi būs no 1. septembra.

Biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” valdes priekšsēdētāja Jana Simanovska domā, ka jaunā marķējuma ieviešana pircējiem radīs lielāku priekšstatu par elektropreci, kuru viņi gribētu iegādāties.

Bet ar to varētu arī veicināt jaunu, energoefektīvāku produktu izgudrošanu un ražošanu, līdz ar to tirgus attīstību.

Būtiski ietaupījumi

Eiropas Komisijas aprēķini liecina, ka, izvēloties elektroierīci, kas līdz šim bijusi novērtēta ar visaugstāko energoefektivitātes klasi, ietaupījumi ir būtiski. Piemēram, izvēloties “A++” klases veļas žāvētāju “B” klases iekārtas vietā, visā ierīces kalpošanas laikā iespējams ietaupīt 2900 kilovatstundu (kWh).

Iegādājoties “A+++” ledusskapi (200 litru tilpuma) A+ iekārtas vietā, tā kalpošanas laikā var ietaupīt 600 kWh.

Nopērkot “A+++” ledusskapi un saldētavu (200/100 l) salīdzinājumā ar līdzīgu “A+” iekārtu, tā kalpošanas laikā var ietaupīt 1500 kWh.

Četras stundas dienā skatoties “A++” klases 52 collu televizoru ar LED plakano ekrānu, visā tā kalpošanas laikā iespējams ietaupīt 1000 kWh. Izvēloties “B” klases televizoru, tāda ietaupījuma nebūs.

UZZIŅA

Energomarķējums ir ieviests, lai palīdzētu iedzīvotājiem pārdomāti izvēlēties tādus produktus, kuri patērē mazāk elektrības un kuri ilgtermiņā samazina izdevumus, tos lietojot ikdienā.

Energomarķējums parāda:

zīmola nosaukumu un iekārtas identifikācijas numuru;

energoefektivitātes klasi septiņu burtu sistēmā no A līdz G, kur A ir pati energoefektīvākā klase (atsevišķiem produktiem augstākā klase var būt A+++);

atkarībā no iekārtas veida var būt norādīts arī enerģijas patēriņš gadā vai vienā darbības ciklā, ūdens patēriņš, ietilpība, trokšņa līmenis u.c.

SAISTĪTIE RAKSTI

Daļa energomarķējumu satur informāciju par elektrības patēriņu, norādot, cik kilovatstundu iekārta patērē gadā, vienā stundā vai vienā darbības ciklā. Lai prognozētu iekārtas lietošanas izdevumus, marķējumā uzrādītais kilovatstundu skaits jāsareizina ar kilovatstundas cenu.

Produkti, kuriem ir jābūt energomarķējumam:

gaisa kondicionētāji;

kulinārās apstrādes iekārtas (mājsaimniecībām), piemēram, cepeškrāsnis, plītis;

trauku mazgāšanas mašīnas (mājsaimniecībām);

sildītāji (telpu un ūdens sildītāji);

lampas un gaismekļi;

lokālie telpu sildītāji;

aukstumiekārtas (ledusskapji mājsaimniecībām);

saldētavas (profesionālās);

cietā kurināmā katli;

televizori;

veļas žāvētāji;

riepas;

ventilācijas iekārtas (dzīvojamām ēkām);

veļas mazgājamās mašīnas (mājsaimniecībām).

Avots: PTA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 344
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 82
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 196
14 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 53
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 144
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīvdienās gaidāmi vasarai neraksturīgi laikapstākļi 4
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Četras valstis vēl nav sākušas vakcināciju pret Covid-19 26
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 196
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Portugāle pakāpeniski atvieglos cīņā ar Covid-19 ieviestos ierobežojumus 1
22:49
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 1
22:15
LE
LETA
Ziņas
Izraēlā cilvēki virs 60 gadiem saņems trešo Covid-19 vakcīnas devu 18
22:02
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 56
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 70
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 53
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti Rīgā un vēl divos novados 2
10 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem 3
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
JRT paziņo, ar kādiem noteikumiem jārēķinās skatītājiem augustā 26
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 63
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēku sezona: Eiropas dienvidus piemeklējuši plaši un bīstami mežu ugunsgrēki 5
11 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 1
5 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Maļukai Tokijā pietrūka 0,82 sekundes līdz valsts rekordam 6
7 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
„Gājām uz 100%, jo plāns bija servēt agresīvi!” Kravčenoka par pirmo uzvaru olimpiskajās spēlēs 2
9 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 29
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 86
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 13
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 39
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Likvidēts paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Rumbulā 4
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 90
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 12
17 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
22 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 7
Intervija 18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
14 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 344
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena