Vienai veļasmašīnai mazāks ūdens patēriņš, otrai lētāks remonts. Elektropecēm būs jauns marķējums, kas krietni palīdzēs pircējam 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

No 2021. gada 1. marta Latvijā visām elektroprecēm, kuras būs nopērkamas tirdzniecības centros un interneta veikalos, pakāpeniski tiks ieviests jauns, vienots, uzlabots marķējums.

Tas nomainīs līdz šim pazīstamo A+ marķēšanu, kura, iegādājoties ledusskapi, veļas mazgājamo mašīnu vai citu elektroierīci, pircējiem palīdzēja izvēlēties elektropreci ar mazāku elektroenerģijas patēriņu.

No nākamā gada 1. marta tirdzniecības centros un interneta veikalos jaunais marķējums vispirms tiks ieviests mājsaimniecībā izmantojamām saldētavām un ledusskapjiem, veļas mazgājamām mašīnām un žāvētājiem, trauku mazgājamām mašīnām, televizoriem un elektroniskajiem displejiem, bet no 1. septembra apgaismojuma spuldzēm.

LA.LV Aptauja

Vai izvēloties jaunu elektropreci, saņemat pietiekami izsmeļošu informāciju par tās elektrības patēriņu un citām tehniskajām īpašībām?

  • Informācijas ir pietiekami un skaidra
  • Informācijas ir daudz, bet nav saprotama
  • Informācijas nepietiek, tirgotājs atklāj tikai preces labās īpašības
  • Dažreiz pietrūkst salīdzinājuma

Savukārt citām elektroprecēm, piemēram, gaisa kondicionētājiem, veļas žāvētājiem, putekļu sūcējiem, ūdens sildītājiem, jauno marķējumu ieviesīs no 2022. gada, jo attiecīgās ES regulas stājas spēkā pakāpeniski.

Jaunajā marķējumā visiem ar elektrību darbināmiem produktiem tiks izmantota alfabēta burtu A, B, C, D, E, F, G skala bez līdz šim pievienotajām “+” zīmēm.

Ieviešot jauno energoefektivitātes marķējumu elektroprecēm, līdz šim pazīstamā “A+” no nākamā gada 1. marta vairs nebūs. Pēc marķējuma maiņas produkti, kuriem bija šāds marķējums, atkarībā no produkta veida jau būs iedalīti “B” vai “C” grupā.
Publicitātes foto

Produkta etiķetes augšējā labajā stūrī būs ieviests QR kods, kas nodrošinās tiešu saikni ar Eiropas Komisijas marķējumu datubāzi, veicinot pārraudzību un vienkāršojot valsts pārvaldes iestādēm šo preču tirgus uzraudzību.

Jaunais marķējums ļaus pircējiem vieglāk pamanīt preces elektrības patēriņu. Etiķetes apakšējā daļā būs attēlotas dažādas piktogrammas, kuras atklās izvēlētā produkta tehniskās īpašības.

“A+” pazudīs

Ieviešot jauno marķējumu pieminētajām precēm, līdz šim pazīstamā “A+” no nākamā gada 1. marta vairs nebūs. Pēc marķējuma maiņas produkti, kuriem bija šāds marķējums, atkarībā no produkta veida jau būs iedalīti “B” vai “C” grupā.

Savukārt marķējums “A” pagaidām tiks rezervēts tām ar elektrību darbināmām ierīcēm un iekārtām, kuras nākotnē izgudros, izmantojot jaunas tehnoloģijas, un kuras būs krietni energoefektīvākas par līdz šim ražotajām.

Ekonomikas ministrijas ES preču un pakalpojumu tirgus nodaļas vadītāja Jolanta Reinsone, jautāta, kāpēc vispār jāievieš jauns marķējums, skaidro, ka pašlaik izmantotais marķējums pircējiem kļuvis mazāk saprotams un nedod skaidru informāciju par preces elektropatēriņu.

Viņiem esot grūtāk atšķirt energoefektīvākos ražojumus no tādiem, kuri elektroenerģiju patērē vairāk. Turklāt jaunās ES prasības energoefektivitātes jomā mudinās ražotājus pievērsties jaunu, vēl vairāk elektrību taupošu produktu radīšanai.

Uz jautājumu, kas, ieviešot jauno marķējumu, mainīsies pircējam, kuram, visticamāk, ik gadu nebūs vajadzības iegādāties, piemēram, jaunu, vēl energoefektīvāku veļas mašīnu, ja labi darbosies tā pati vecā, Ekonomikas ministrijas amatpersona atbild, ka šīs pārmaiņas, iespējams, pircējs uzreiz pat neizjutīs.

Marķējuma maiņa ir tikai viens solis ES dalībvalstu noteiktajā zaļajā ceļā un enerģijas taupīšanas plānā, kas ir ilgtermiņā īstenojams pasākums.

Izvēli noteiks cena

Pircēja izvēli, visticamāk, vispirms noteiks viņam nepieciešamās elektropreces cena. Elektroprecēm, piemēram, ar “B” marķējumu tā, visticamāk, būs augstāka nekā precēm ar “G” marķējumu.

Tāpat kā šobrīd elektroprecēm ar mazāku elektroenerģijas patēriņu un jaunāku tehnoloģiju izmantošanu cena ir augstāka nekā tām precēm, kuras ir mazāk energoefektīvas.

Līdz ar to, iegādājoties preces ar “B” marķējumu, tām būs vairākas priekšrocības, kādu nebūs lētākām ar “G” marķējumu. Piemēram, veļas mašīnai būs mazāks elektrības un ūdens patēriņš, kā arī lielāks ietaupījums uz remontdarbiem.

Tādējādi pircējam pašam būs jāizvēlas, kādu preci pirkt. Lētāko, bet ar lielākiem izdevumiem ekspluatācijā vai dārgāko, toties ar mazākiem tēriņiem ikdienā.

Jautāta, kad un kur pircēji varēs ieraudzīt elektropreču jaunos marķējumus, Ekonomikas ministrijas pārstāve atbild, ka tirdzniecības centros un interneta veikalos jaunie marķējumi parādīsies ar nākamā gada 1. martu.

Noteikti elektropreču pircēji varēs vērsties pie preču izplatītājiem un pārdevējiem, kuri palīdzēs orientēties jaunajos marķējumos un izvēlēties vēlamāko elektropreci.

Ventspils ražošanas uzņēmuma “HansaMatrix Ventspils” vadītājs Gatis Grava domā, ka nākotnes energoefektīvie produkti varētu būt dārgāki par vecajiem, kamēr ar tiem neatpelnīs ieguldījumus to radīšanā. Bet pēc kāda laika to cenas pielīdzināsies iedzīvotāju pirktspējai.

Pirmā iepazīšanās jau oktobrī

Oktobrī Ekonomikas ministrija un Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) sāks iepazīstināt sabiedrību ar jauno marķējumu.

Lai pircēji varētu pamazām pierast pie jauno marķējumu izskata, jau no 1. novembra elektroprecēm līdzās vecajai etiķetei būs redzama arī jaunā ar jauno marķējumu un pārējiem pieminētajiem attiecīgo elektropreci raksturojošiem datiem.

Bet no nākamā gada 1. marta visām elektroprecēm būs etiķetes tikai ar jauno marķējumu. Izņemot spuldzes, kurām jaunie marķējumi būs no 1. septembra.

Biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” valdes priekšsēdētāja Jana Simanovska domā, ka jaunā marķējuma ieviešana pircējiem radīs lielāku priekšstatu par elektropreci, kuru viņi gribētu iegādāties.

Bet ar to varētu arī veicināt jaunu, energoefektīvāku produktu izgudrošanu un ražošanu, līdz ar to tirgus attīstību.

Būtiski ietaupījumi

Eiropas Komisijas aprēķini liecina, ka, izvēloties elektroierīci, kas līdz šim bijusi novērtēta ar visaugstāko energoefektivitātes klasi, ietaupījumi ir būtiski. Piemēram, izvēloties “A++” klases veļas žāvētāju “B” klases iekārtas vietā, visā ierīces kalpošanas laikā iespējams ietaupīt 2900 kilovatstundu (kWh).

Iegādājoties “A+++” ledusskapi (200 litru tilpuma) A+ iekārtas vietā, tā kalpošanas laikā var ietaupīt 600 kWh.

Nopērkot “A+++” ledusskapi un saldētavu (200/100 l) salīdzinājumā ar līdzīgu “A+” iekārtu, tā kalpošanas laikā var ietaupīt 1500 kWh.

Četras stundas dienā skatoties “A++” klases 52 collu televizoru ar LED plakano ekrānu, visā tā kalpošanas laikā iespējams ietaupīt 1000 kWh. Izvēloties “B” klases televizoru, tāda ietaupījuma nebūs.

UZZIŅA

Energomarķējums ir ieviests, lai palīdzētu iedzīvotājiem pārdomāti izvēlēties tādus produktus, kuri patērē mazāk elektrības un kuri ilgtermiņā samazina izdevumus, tos lietojot ikdienā.

Energomarķējums parāda:

zīmola nosaukumu un iekārtas identifikācijas numuru;

energoefektivitātes klasi septiņu burtu sistēmā no A līdz G, kur A ir pati energoefektīvākā klase (atsevišķiem produktiem augstākā klase var būt A+++);

atkarībā no iekārtas veida var būt norādīts arī enerģijas patēriņš gadā vai vienā darbības ciklā, ūdens patēriņš, ietilpība, trokšņa līmenis u.c.

Saistītie raksti

Daļa energomarķējumu satur informāciju par elektrības patēriņu, norādot, cik kilovatstundu iekārta patērē gadā, vienā stundā vai vienā darbības ciklā. Lai prognozētu iekārtas lietošanas izdevumus, marķējumā uzrādītais kilovatstundu skaits jāsareizina ar kilovatstundas cenu.

Produkti, kuriem ir jābūt energomarķējumam:

gaisa kondicionētāji;

kulinārās apstrādes iekārtas (mājsaimniecībām), piemēram, cepeškrāsnis, plītis;

trauku mazgāšanas mašīnas (mājsaimniecībām);

sildītāji (telpu un ūdens sildītāji);

lampas un gaismekļi;

lokālie telpu sildītāji;

aukstumiekārtas (ledusskapji mājsaimniecībām);

saldētavas (profesionālās);

cietā kurināmā katli;

televizori;

veļas žāvētāji;

riepas;

ventilācijas iekārtas (dzīvojamām ēkām);

veļas mazgājamās mašīnas (mājsaimniecībām).

Avots: PTA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 7
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina vēlreiz apsūdzēt deputātu Kaimiņu, viņš pats par to neko nezina
51 minūtes
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 6
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 5
8 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
11 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 2
10 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai šis ir pareizais laiks, lai veiktu autoratlīdzību nodokļa reformu? Kariņš atzīst nepilnības
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 9
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žurnāliste un ētera personība Danute Juste: “Sapņoju, ka būšu nākamais Tarantīno un nedzīvošu Latvijā…”
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
10 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 32
22 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 44
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 2
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 23
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šis ir mans laiks: dziedātājai Aminatai jauna dziesma
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu
18:17
TA
Tatjana
Ziņas
Atklāj, cik daudz Covid-19 gadījumu aizvadītajā diennaktī reģistrēti Rīgā
18:06
LE
LETA
Veselam
Vienam no mākslas centra “Zuzeum” darbiniekiem apstiprināta infekcija ar Covid-19
18:03