Foto-Shutterstock

Kā pieradināt sīpolpuķes. Ieteikumi to iegādē un audzēšanā 0

Sirds gurst, ieejot dārza preču veikalā, kad tur sāk parādīties koši noformētas tulpju un citu sīpolpuķu paciņas. Ir laikus jāplāno to iegāde, lai nākamgad dārzā pieredzētu ziedēšanas brīnumu. Par to, kā izvēlē neapjukt, varbūt noderēs arī mana pieredze sīpolpuķu audzēšanā.

Reklāma
Reklāma

Ticēt vai neticēt attēlam?

Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai
Kokteilis
Kura slavenība ir dzimusi tavā zodiaka zīmē: noskaidro, kā tu vari iekarot slavu
VIDEO. Slovākijas premjerministrs pēc slepkavības mēģinājuma atrodas kritiskā stāvoklī; atklāta uzbrucēja identitāte 22
Lasīt citas ziņas

Dārzu feinšmekeri par goda lietu uzskata sīpolu iegādi tieši no audzētājiem, sak, izvēlos vietējo preci. Taču mazs darvas piliens medus mucā – daudzi sīpolpuķu tirgotāji arī ir tikai starpnieki un piedāvā sīpolus, kas atceļojuši no tālām zemēm. Tiesa, iegādājoties tos, ir garantija, ka dārznieks sadarbojies tikai ar zināmām ārzemju firmām un ievedis paša pārbaudītas šķirnes. Turklāt vajadzības gadījumā būs kam pajautāt par puķes kopšanas īpatnībām. Taču diemžēl nākas secināt, ka arī vietējo audzētāju tīrumos manāmi vīrusu un citādu vainu skarti augi. Tātad risks gluži tāds pats, kā pērkot sīpolus veikalā.

Daudzi dārzumīļi sūdzas, ka sīpolpuķes, it īpaši tulpes, skaisti zied tikai pirmajā gadā. Pēc tam vai nu pazūd, vai zied necilāk. Sevi neizdarībā nevajag vainot. Pat dārzu ierīkotāji atzīst, ka ārzemju firmas nav ieinteresētas, lai mēs čakli pavairotu sīpolus. Praktiskajiem latviešiem tas šķiet neiedomājami, bet ārzemju apstādījumos sīpolpuķes tiešām audzē vienu gadu. Noziedēja – izmet. Pirmajā ziedēšanas gadā arī slimības (ja tādas ir, un gan jau ir) nepagūst sevi parādīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad jau esmu samierinājusies un zinu, ka otrajā gadā var gaidīt dažādus rezultātus. Taču esmu atklājusi, ka ir vērts paciesties, jo dažs sīpols ir itin veselīgs. Labus sīpolus izdodas ataudzēt (gan vismaz pāris gadu laikā) no sīkajiem sīpoliņiem. Tie, kas aklimatizēti, sāk uzvesties, kā īstiem latviešiem piedien.

Ja attēls uz paciņas iepaticies, iesaku pirkt. Pati gan labāk izraugos resnākos un spīdīgākos sīpolus no lielajām kastēm. Sevišķi skaisto (pildīto, balto, viegli zaļgano vai dzeltenīgo, maigi rozā tulpju un liliju) sīpolus pērku, tiklīdz tie parādījušies. Jo vairāk sīpolu no vienas šķirnes, jo dobe būs skaistāka. Katru pavasari iegādājos šķirni ‘Angelique’ – bāli rozā, bagātīgi pildītu, ar noturīgu kātu. Patīk, un viss.

Deficīts ir narcišu sīpoli, jo tie daudziem izsala aizpagājušā gada ziemā.

Vienkāršam, skaistam pavasara puķu klājienam, kad šķirne nav tik svarīga, ar sīpolu iegādi nevajag steigties. Kad pirkšanas trakums būs pāri, vēlā rudenī būs lielas atlaides. Ja zeme nav sasalusi, sīpolpuķes var stādīt pat Vecgada naktī. Īpaši pacietīgas ir tulpes. Jauniestādītās ieteicams mulčēt ar kūdru un pieskatīt, lai, augsnei sasalstot un atkūstot, sīpoli netiek izgrūsti virszemē. Ja tā gadījies, uzber kūdru. Starp citu, sīpoliem, kas tuvāk augsnes virskārtai, ir vairāk bērnu, bet dziļāk pazemē augošie labprātāk ir vientuļi.

Braucu puķes lūkoties

Sīpolpuķu ziedēšanas laikā ir vērts aizbraukt pie audzēšanas un selekcijas lielmeistariem. Tur pa īstam var redzēt, kas ir kas. Acu un sirds veldzējums līdz ar izzinošo momentu. Izvēlēties jaunu šķirni tikai no katalogiem, it sevišķi no ārzemēm atsūtītiem un pastkastītēs iemestiem, nav prāta darbs. Dobē puķe var izskatīties pavisam citādi. Katalogā parasti ir tikai zieda attēls palielinājumā. Savukārt laukā var novērtēt ziedkāta stingrumu, izturību pret slimībām un citas kvalitātes. Tādējādi esmu atteikusies no dažu iekārotu šķirņu iegādes, bet noskatījusi gluži citas, kas katalogā izskatās ne tik izcili.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, tikai dabā var novērtēt, cik nozīmīgs tulpēm ir glīts lapojums. Manas pēdējā laika favorītes ir tulpju šķirnes ar svītrainām lapām, piemēram, šķirne ‘Abba’. Zied agri, ilgi, ar sarkaniem, pildītiem ziediem, smaržo, turklāt kāti nav gari, tāpēc neizgāžas.

Reizēm vārgs mierinājums ir profesionāļu atzinums, ka arī viņi netiek ar kādu problēmu galā. Piemēram, vairāki slaveni sīpolpuķu guru ir atzinušies, ka pārtrauc sniegpulksteņu selekciju un pavairošanu, jo tie slikti padodas dresūrai – nevairojas tur, kur audzētājs vēlas. Sniegpulksteņiem vislabāk patīk veci dārzi un parki, kur tos sargā trekns trūdošu lapu slānis. Kaimiņu senajā dārzā ziedēšanas laikā tie izskatās kā balta jūra, arī manā ābeļdārzā, bet tikai patvaļīgi izvēlētās vietās. Puķu dobēs stādītie nīkulīgi velk dzīvību.

! Ja grib pārstādīt, sniegpulksteņu ziedēšanas laikā labāk izrakt prāvu ceru ar visu zemes pikuci.

No pavasara ziedētājām dobēs lieliski izskatās puškīniju un Spānijas sniedzīšu maisījums. Arī krokusi ir jauki gan dobēs, gan mauriņā (tur gan jāpasaudzē, lai pārāk agri nenopļautu lapas).

Plānoju iegādāties jaunumu – speciālo pavasara puķu maisījumu, ko var audzēt mauriņā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.