Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

Olafs Zvejnieks: Latvijā banku mierīgo un saldo snaudu satricināja “sliktais policists” Ašeradens 12

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Lasīt citas ziņas

Bankas Latvijā, Lietuvā un daudzviet citur Eiropā pamatīgi satraukušās – jo tām var pieprasīt papildu nodokli par pārmērīgo peļņu, kas gūta, izmantojot procentu likmju starpību, nevis ierasto banku peļņas instrumentu – aizdevumus.

Baltijas valstis nebūt nav šīs idejas autores. Spānija jau ir iekasējusi pirmo no šogad plānotajiem diviem solidaritātes maksājumiem no divām nozarēm, kas, kā tiek uzskatīts, pērn guvušas neadekvāti lielu peļņu, kas nav bijusi saistīta ar šo nozaru re­ālo darbību, bet gan ar ārējiem ap­stākļiem. Tā banku sektors ir iemaksājis valsts kasē 637,1 miljonu eiro, bet lielie enerģētikas uzņēmumi – 817,4 miljonus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopumā valsts jau iekasējusi 1,45 miljardus eiro un plānojusi tikpat iekasēt vēl vienā līdzīgā maksājumā otrajā pusgadā – kopumā 2,9 miljardus eiro gadā; plānots šādus ārkārtas nodokļu maksājumus saņemt arī 2023. un 2024. gadā. Līdzīgi pasākumi tiek apspriesti arī Itālijā. Citas valstis vēl nav publiski ķērušās klāt bankām, bet enerģētikas uzņēmumiem gan. Lieki teikt, ka abas šīs nozares ir neapmierinātas un sūdzas par to Eiropas Komisijai.

Lietuva cer iekasēt 510 miljonus eiro

Baltijā šīs idejas pioniere bija Lietuva. Tās banku sektora peļņa pērn tuvojās miljardam eiro, tad Lietuvas Finanšu ministrija ierosinājusi 60% pagaidu peļņas nodokli uz diviem gadiem tai peļņas daļai, kas par 50% pārsniedz banku vidējo peļņu pēdējos četros gados. Lietuva cer šādi iekasēt 510 miljonus eiro un izmantot tos armijas mobilitātes palielināšanai, tam vajadzīgi 963 miljoni eiro.

Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte medijiem izteikusies, ka šo peļņas daļu bankas guvušas “nenormālas” situ­ācijas dēļ, kad Eiropas Centrālā banka ir paaugstinājusi bāzes procentlikmes un tāpēc bankas var noguldīt naudu Lietuvas Bankā uz daudz augstākām likmēm.

“Saistībā ar šo situāciju, kas ir, vienkārši tā arī teikšu, nenormāla, ārkārtēja un saistīta ar to, ka, strauji mainoties monetārajai politikai, nedarbojas transmisijas mehānismi, kas pārdalītu šos [negaidītos ieņēmumus] starp sabiedrības grupām, tika pieņemts lēmums, ka valsts apliks ar nodokli daļu tīro procentu ienākumu,” viņa teica žurnālistiem.

Šimonīte norādīja, ka bankām būs jāmaksā mazāka solidaritātes maksa, ja tās palielinās termiņnoguldījumu procentus un samazinās kredītprocentus, tādējādi gūstot mazāk tīro procentu ienākumu. Jāatzīmē, ka mūsu otrs kaimiņš Igaunija ir pret šādiem ārkārtas nodokļiem – Igaunijas Centrālās bankas prezidents izteicies, ka to nevērtē kā risinājumu un šo pieeju uztver kā draudu uzņēmējdarbības videi, nodokļu stabilitātei un uzticamībai.

“Sliktais policists” Ašeradens, “labais policists” Kariņš

Latvijā banku mierīgo un saldo snaudu, uzņemoties “sliktā policista” lomu, satricināja finanšu ministrs Arvils Ašeradens, ierosinot apspriest nodokli, kas būtu līdzīgs Lietuvā piedāvātajam. Latvijas banku sektora peļņa pērn gan nav nekāds miljards, tik vien trešdaļa no tā – 325 miljoni eiro. Taču Latvijas banku peļņa pērn pieaugusi par 13,9%, kamēr izsniegto kredītu apmērs palielinājies divreiz lēnāk – tikai par 6,9%.

“Labais policists” premjera Krišjāņa Kariņa izskatā jau laipni ieteicis bankām, kā tās varētu izvairīties no šāda papildu nodokļa – un, proti, bankām jāpaplašina kreditēšana un to izsniegtajiem aizdevumiem jāsamazina procentu likmes, kas Latvijā ir augstākās Eiropas Savienībā. Kopumā gan Latvijas nostāja vismaz vārdos šķiet mazāk radikāla – “Latvijas Avīzei” atsūtītā komentārā A. Ašeradens gandrīz precīzi kopē I. Šimonīti, sakot, ka “mūsu visu interesēs ir spēcīgs un veselīgs finanšu sektors, kas ne vien gūst peļņu, bet arī aktīvi veicina visas tautsaimniecības izaugsmi”.

“Aktuālā problēma, kas šobrīd jārisina – Latvijā ir ilgstoši vāja kreditēšana, kas neveicina ekonomikas izaugsmi. Situācijā, kad banku aizdevumu procentu likmes ir augstas, savukārt noguldījumu – zemas, ļauj tām pelnīt no šo procentu lik­mju starpības, nevis no aktīvas kreditēšanas. (..) Koalīcijas partijas sadarbības padomē vienojāmies, ka turpmāk šis jautājums tiks skatīts darba grupā, kas šobrīd aktīvi strādā pie Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu pārskatīšanas.

Vai solidaritātes maksājums bankām veicinātu kreditēšanu? Šaubos. Tajā pašā laikā jāmeklē risinājums, kā palīdzēt tām saprast, ka tirgus no bankām sagaida kreditēšanai labvēlīgas vides veidošanu, kā arī depozītu likmju paaugstināšanu un komisijas maksu samazināšanu,” saka ministrs.

Bankas var censties atspēlēties klientiem

Kā vērtēt idejas par ārkārtas nodokļiem? No tīrā kapitālisma pozīcijām raugoties, tās ir netaisnīgas. Neviens neprasīja papildu nodokļu maksājumus no kokrūpniekiem veiksmīgajā 2021. gadā. Nav dzirdēts par papildu nodokļiem lauksaimniekiem 2020. gadā, kad graudu raža sasniedza rekordu – 3,5 miljonus tonnu. Neviens tādus neprasītu no IT nozares, ja pēkšņi izdotos ļoti veiksmīgs gads. Arī šobrīd, straujas inflācijas kāpuma laikā, virspeļņu guvušas ne tikai bankas un enerģētikas uzņēmumi, bet arī dažādi tirgotāji, ražotāji un citi.

Taču visus viņus no bankām atšķir viena būtiska nianse – par nevienu no šīm nozarēm sabiedrībā un vadošajā elitē nav izveidojies priekšstats, ka valsts ekonomiskajā organismā tās nepilda savu iecerēto lomu. Taču par bankām šāds priekšstats valda jau desmit gadus, un tās nav neko darījušas, lai to mainītu. Arī tagad banku sistēma kā galveno pretargumentu papildu nodokļa idejai izvirza to, ka tas “neveicināšot kreditēšanu”.

Protams, ka neveicinās, taču, ja kreditēšana ir tikpat bālasinīga kā šobrīd, tad lielu kaitējumu tai nodarīt arī vairs nav iespējams. Bankas jau tāpat kreditē gandrīz tikai valsts un pašvaldības uzņēmumus, kur kredīti ir praktiski bezriska, bet privāto uzņēmumu vidē kredītus var saņemt pārsvarā tie, kuriem tos īpaši nevajag – uzņēmumi ar darbības pieredzi, stabilu naudas plūsmu, parasti arī eksportu. Saņemt kredītus reģionos ir praktiski neiespējami, arī mazie un vidējie uzņēmumi vairumā gadījumu var cerēt tikai uz “Altum”.

Šādos apstākļos prasības pret banku sistēmu – vai nu mainiet savu politiku, vai arī maksājiet papildu nodokļus – šķiet taisnīgas. Cits jautājums, ka politikas maiņas prasības ietver arī prasības pret regulatoru – ar to vien, ka Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks TV un radio izsakās, ka bankām jākreditē aktīvāk, nepietiek. Viņam būtu jādomā arī par to, ko mainīt nozares regulējumā, lai to veicinātu.

Tas pats attiecas uz ēnu ekonomikas mazināšanu un korupciju valstī. Savukārt, ja dialogs beigsies ar lēmumu tomēr prasīt no bankām papildu nodokļus, tad jārēķinās, ka tās centīsies atspēlēties banku klientiem un iekasēt valsts pieprasīto summu no tiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Turklāt solidaritātes nodokļa idejas vērtēšana no tīra kapitālisma pozīcijām Eiropā, kur nekāda tīra kapitālisma nav, bet drīzāk gan dīvains sociālisma un kapitālisma mikslis, arī nav gluži prātīga. Kad bankas jāglābj no nepatikšanām ar nodokļu maksātāju naudu, kā tas notiek šobrīd ASV un Šveicē, tad banku nozares sūdzības nedzird.

Šajā kontekstā atcerēties notikumus iz tālā 2008. gada un to, cik valstij un nodokļu maksātājiem izmaksāja “Parex bankas” glābšana, nemaz negribas. Bet, kad no bankām prasa papildu nodokļus, tad tas nostādīšot bankas “daudz nelabvēlīgākos konkurences apstākļos ar citām finanšu iestādēm”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
Lasīt citas ziņas
Inženieris: Kahovkas HES bija pārāk pamatīgi būvēta; to varēja uzspridzināt tikai no iekšpuses
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
FOTO. AB Dambī Rīga krāšņi pievienojusies atvērtai gaisa balonu telpai
Izgudrojums nr. 1 – zobu birstīte. Sākot ar koku zariem, putnu spalvām, kauliem, vasku līdz pat ultraskaņai
22:53
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
22:37
Sausuma dēļ Lietuvā varētu zaudē trešdaļu labības ražas, pieaug meža ugunsgrēku riski
22:23
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Stīvas kājas. “Tesla” un “Apple” neviens neaiztiks, bet pārējiem ārzemju uzņēmējiem Ķīnā draud spiegu statuss
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
“Man šķiet ļoti nepieņemami, ka mums skatās acīs un saka nepatiesību.” Dienas intervija ar Raivi Dzintaru
KNAB pārbauda Staķa rīkojumu par komandējuma piešķiršanu pašam sev uz Tamperi hokeja laikā
Kādai jābūt bērna ķermeņa temperatūrai, kad noteikti ir jāsauc jau ātrā palīdzība?
Jūrmala plāno palielināt maksu par iebraukšanu un iekasēt to visu gadu. Plešs: “Šeit ir jautājums par likumību”
Šogad iedzīvotājiem izkrāpti jau 3,5 miljoni eiro. Policija paredz, ka krāpnieku “guvums” sasniegs vismaz 10 miljonus
Pēc 20 gadiem cietumā zinātnieki attaisno “Austrālijas ļaunāko sievieti” – viņu vainoja par četru savu bērnu nosmacēšanu
Šveices parlamenta augšpalāta atbalsta labojumu, kas ļauj reeksportēt ieročus
VIDEO. “Šeit dzīvojām 30 gadus. Viss ir applūdis. Viss…” Iedzīvotāji evakuējas no applūdušajām Hersonas teritorijām
Krimas māksliniekam par ēkas apliešanu ar dzeltenu un zilu krāsu Krievija piespriež 15 gadus cietumā
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
Ukrainas premjerministrs: Kahovkas HES iznīcināšana ir viena no lielākajām vides katastrofām Eiropā pēdējās desmitgadēs
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
Okupanti pēc HES uzspridzināšanas pametuši likteņa varā Dņepras upes kreisā krasta iedzīvotājus
FOTO. Krievijas kara noziegumi – izdedzināti Ukrainas dabas rezervāti, pārbaidīti dzīvnieki, noslāpušas zivis, galēji piesārņota zeme
Tev būs dota reāla iespēja mainīt šo pasauli, padarot to labāku! Horoskopi 8.jūnijam
Tuvojas Saulgrieži. Kad apnikuši pīrāgi un siers, tad var grilēt jauno kāpostu
piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
FOTO. Šefpavārs francūzis, interjers – kā kino: Rīgā durvis vērs “instagramīgs” restorāns, ko varēs apmeklēt kopā ar mājdzīvniekiem