Imants Frederiks Ozols
Imants Frederiks Ozols
Foto: Zigmunds Bekmanis

Imants Frederiks Ozols: ES nevarēs palikt malā no pretrunām ASV, Ķīnas un Krievijas starpā 27

Imants Frederiks Ozols, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Lasīt citas ziņas

Vairāk nekā 55 tūkstoši cilvēku, no tiem vairāk nekā 42 tūkstoši – tikai Turcijā, vienā naktī zaudēja dzīvību nesenajā zemestrīcē. Lielākoties zemestrīces izraisa Zemes tektonisko plātņu svārstības. Krievijas sāktais karš Ukrainā parādīja, cik patiesa un šķietami neizsmeļama var būt līdzjūtība un palīdzēšana cilvēkiem nelaimē, bet zemestrīces sekas Sīrijā un Turcijā parādīja arī monētas otru pusi – kā pāris dienās neaptverami lielais bojāgājušo skaits, neatraktie gruveši un zaudētais mājoklis vēl daudz lielākam cilvēku skaitam var burtiski pagaist no mediju ziņu augšgala.

Tomēr paplašinātais Tuvo Austrumu reģions (tā dēvētie paplašinātie Tuvie Austrumi papildus aptver arī Ziemeļāfriku, kā arī Afganistānu un Irānu) atkal par sevi atgādina. Un arī šoreiz runa par tektoniskām pārmaiņām. Tiesa, metaforiskā nozīmē. Politologi, starptautisko notikumu apskatnieki un citi, kas vēro un komentē starptautiskos notikumus, palaikam mīl runāt par tektoniskām pārmaiņām, tā saucot tādas lielākas un dziļākas pārmaiņas, pēc kurām grūti iedomāties līdzšinējā stāvokļa atjaunošanos. Turklāt bieži gadījies, ka to piesauc nevietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izmaiņas, kas arvien straujāk iezīmējas Tuvajos Austrumos, mūs skars pavisam jūtamā veidā. Un ne tikai tādēļ, ka Tuvie Austrumi vēl labu laiku nozīmēs naftas un gāzes avotu; bet bez lētiem enerģijas avotiem Eiropas Savienības labklājīgais dzīvesveids tiek izaicināts (kaut šķita, ka jau līdz 2035. gadam ES pilnībā atteiksies no privātā transporta ar iekšdedzes dzinēju, burtiski nupat vairākas valstis faktiski apturējušas šo ES likumu). Reaģējot uz šīm izmaiņām, var parādīties jauni ierobežojumi investīcijām no noteiktām valstīm vai reģioniem. ES nevarēs palikt malā no pretrunām ASV, Ķīnas un Krievijas starpā.

Nupat vēl šķita, ka ASV triumfāli panākušas būtiskas izmaiņas Tuvo Austrumu konfliktā, samierinot Izraēlu ar tās arābu kaimiņiem. Debesis virs Svētās Zemes sāk izvagot lidmašīnu dzinēju kondensāta radītās ledus kristālu astes – gan bagato līča valstu, gan izraēliešu aviokompānijas steidz izmantot iespēju ievērojami saīsināt lidojumu laiku un palielināt rentabilitāti – mazāk degvielas, vairāk pasažieru un kravas.

Tomēr tālākais valstu attiecību pasjanss Tuvajos Austrumos ļoti sarežģījies. Vispirms parādījās ziņa, ka Saūda Arābija tālāku attiecību normalizāciju ar Izraēlu uzskata par iespējamu tikai tad, ja ASV ļauj ­Riādai piekļūt civilajām kodoltehnoloģijām.

Diemžēl šajā reģionā tas nozīmē neizbēgamu risku, ka civilajām tehnoloģjiām sekos militārās. Vēl jo vairāk tādēļ, ka tieši šajā virzienā dodas Saūda Arābijas nesamierināma sāncense, pat ienaidniece, Irāna. Sunnītus no šiītiem, it sevišķi Saūda Arābijas un Irānas valdnieku līmenī, šķir gan atšķirīgas drošības un ekonomiskās intereses, gan pirmajos islāma gadsimtos izveidojusies nepārvaramā reliģiskā pretruna.

Tiesa, arī Rijādas un Teherānas attiecībās notikušas straujas izmaiņas. Pateicoties Ķīnas iesaistei, Saūda Arābija un Irāna paziņojušas par diplomātisko attiecību atjaunošanu. Divu mēnešu laikā darbu atjaunos arī Saūda Arābijas Karalistes vēstniecība Teherānā un Islāmiskās republikas vēstniecība Saūda Arābijā. It sevišķi zīmīgi, ka šim notikumam nav sakara ar Vašingtonas vai Briseles, bet tieši Pekinas iniciatīvu.

Laikā, kad Ķīna un ASV izcīna savas kuluāru cīņas, tiek parādīts nepārprotams signāls – nedomājiet, ka tikai jūs spējat nopietnā līmenī mainīt lietu stāvokli uz starptautiskās skatuves! Taču vienlaikus notiek arī cits process – Irāna atvieglo Sīrijas (Teherānai ir būtiska ietekme šajā kara smagi plosītajā un autoritāra režīma kontrolētajā valstī) un Turcijas dialogu. Taču šeit loma ir vēl vienai valstij – Krievijai. Būtībā Turcijas, Sīrijas un Irānas mehānisms griežas saskaņā ar Astanas formātā iedibinātajiem parametriem.

Šo procesu iznākums nebūt nav zināms. Tā pati Turcija nevēlas zaudēt savu lomu NATO, savukārt ASV nav gatavas zaudēt Turciju (ar vai bez Erdogana tās vadībā; Turcijā drīz vēlēšanas). Tikām Turcijai ir ievērojami plašākas reģionālās ambīcijas, tā dēvētā pan-turciskā politika, kura tikai pieņemas spēkā. Tas skar visas valstis, kas lingivistiku vai vēsturisku iemeslu dēļ saistās ar Turcijas vēlamo interešu sfēru.

No Azerbaidžānas Kaukāzā līdz pat Kazahstānai uz robežas ar Ķīnu. Šis process pamatīgi vairo bažas Irānā un veicina Teherānas sadarbību ar Krieviju, kurai pašai ir savi plāni attiecībā uz vairākām valstīm, kuras Turcija redzētu kā dabisku savas ietekmes reģi­onu. Nemaz nerunājot par Kaukāzu, kas vēsturiski ir Krievijas un Turcijas sadursmes zona. Turklāt tam visam klāt nāk Ķīnas skatījums un arī objektīva nepieciešamība gādāt gan par savu drošību, gan ekonomisko attīstību. Starp citu, Turcijai sarežģītas attiecības ar Ķīnu ne tikai tādēļ, ka tām ir konkurējošas intereses visai plašā Āzijas reģionā, bet arī Ķīnas piekoptās politikas dēļ pret uiguru minoritāti. Tā ir viena no vēsturiskajām tjurku tautām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ne tikai tas, ka runa par Vidusjūras baseinu, kur tiešā veidā satiekas Āzija, Āfrika un Eiropa; bēgļu krīze, finanšu un investīciju plūsmas un energoresursu cenas – viss uzskatāmi parāda, ka Tuvie Austrumi mums daudz tuvāki, nekā ikdienā vidusmēra cilvēkam gribētos domāt. Latvijai un ES kopumā būs jāizšķiras par drosmīgākiem soļiem starptautiskajā politikā vai arī jāriskē ar bloka ekonomikas lielumam nepiedodami mazu starptautisku ietekmi. Bet pavisam drīz tas var nozīmēt arī attīstības iespēju zaudēšanu gan Eirāzijas, gan Āfrikas valstīs.

Pašreizējā ekonomiskā krīze uzskatāmi demonstrē, ka mēs neesam tik bagāti, lai vēl kaut ko zaudētu. Tas pārāk dārgi maksā mūsu valstij un tās cilvēkiem, kas tā arī nav paguvuši sasniegt vidējo ES attīstīto valstu līmeni. Zemas intensitātes attīstība iedragā valsts iespējas gādāt par savu drošību, sociālo labklājību, konkurētspējīgu izglītību, medicīnu u. tml.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Lasīt citas ziņas
Inženieris: Kahovkas HES bija pārāk pamatīgi būvēta; to varēja uzspridzināt tikai no iekšpuses
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
FOTO. AB Dambī Rīga krāšņi pievienojusies atvērtai gaisa balonu telpai
Izgudrojums nr. 1 – zobu birstīte. Sākot ar koku zariem, putnu spalvām, kauliem, vasku līdz pat ultraskaņai
22:53
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
22:37
Sausuma dēļ Lietuvā varētu zaudē trešdaļu labības ražas, pieaug meža ugunsgrēku riski
22:23
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Stīvas kājas. “Tesla” un “Apple” neviens neaiztiks, bet pārējiem ārzemju uzņēmējiem Ķīnā draud spiegu statuss
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
“Man šķiet ļoti nepieņemami, ka mums skatās acīs un saka nepatiesību.” Dienas intervija ar Raivi Dzintaru
KNAB pārbauda Staķa rīkojumu par komandējuma piešķiršanu pašam sev uz Tamperi hokeja laikā
Kādai jābūt bērna ķermeņa temperatūrai, kad noteikti ir jāsauc jau ātrā palīdzība?
Jūrmala plāno palielināt maksu par iebraukšanu un iekasēt to visu gadu. Plešs: “Šeit ir jautājums par likumību”
Šogad iedzīvotājiem izkrāpti jau 3,5 miljoni eiro. Policija paredz, ka krāpnieku “guvums” sasniegs vismaz 10 miljonus
Pēc 20 gadiem cietumā zinātnieki attaisno “Austrālijas ļaunāko sievieti” – viņu vainoja par četru savu bērnu nosmacēšanu
Šveices parlamenta augšpalāta atbalsta labojumu, kas ļauj reeksportēt ieročus
VIDEO. “Šeit dzīvojām 30 gadus. Viss ir applūdis. Viss…” Iedzīvotāji evakuējas no applūdušajām Hersonas teritorijām
Krimas māksliniekam par ēkas apliešanu ar dzeltenu un zilu krāsu Krievija piespriež 15 gadus cietumā
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
Ukrainas premjerministrs: Kahovkas HES iznīcināšana ir viena no lielākajām vides katastrofām Eiropā pēdējās desmitgadēs
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
Okupanti pēc HES uzspridzināšanas pametuši likteņa varā Dņepras upes kreisā krasta iedzīvotājus
FOTO. Krievijas kara noziegumi – izdedzināti Ukrainas dabas rezervāti, pārbaidīti dzīvnieki, noslāpušas zivis, galēji piesārņota zeme
Tev būs dota reāla iespēja mainīt šo pasauli, padarot to labāku! Horoskopi 8.jūnijam
Tuvojas Saulgrieži. Kad apnikuši pīrāgi un siers, tad var grilēt jauno kāpostu
Kā piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
FOTO. Šefpavārs francūzis, interjers – kā kino: Rīgā durvis vērs “instagramīgs” restorāns, ko varēs apmeklēt kopā ar mājdzīvniekiem