Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Kārlis Streips: Trampam iedeva transfūziju, ne poti par gandrīz miljonu eiro, bet kas no tā vidējam iedzīvotājam? 47

Pagājušajā nedēļā komentārā rakstīju par faktu, ka Amerikas prezidents Donalds Tramps bija saķēris Covid-19 koronavīrusu, kā arī par to, ka viņš nonāca militārā slimnīcā. Tas bija piektdien, 2. oktobrī.

Nākamajās stundās par Trampa kunga veselības stāvokli bija dažādas vēstis. Viņa galvenais ārsts pēc pirmās slimnīcā pavadītās nakts paziņoja, ka viss ir kārtībā, prezidents jūtas labi.

Apmēram piecas minūtes pēc tam Trampa biroja vadītājs Marks Medouvs žurnālistiem pateica, ka pirmās divdesmit četras stundas bija smagas, un nākamās četrdesmit astoņas stundas būs kritiskas. Vienādi vai otrādi, svētdien, 4. oktobrī prezidents devās izbraucienā savā limuzīnā, lai viņš varētu pamāt ar roku faniem, kuri bija sapulcējušies pie slimnīcas vārtiem. Un pirmdien, 5. oktobrī, Trampa kungs devās mājās.

Te nu reiz ir situācija, kurā ir daudz, daudz vairāk jautājumu nekā atbilžu.

Pirmkārt, ārsts, kurš kļuva par prezidenta runasvīru laikā, kad prezidents bija slimnīcā, ir osteopāts. Tā ir medicīnas nozare, kurai nav pilnīgi un absolūti nekāda sakara ar infekciozām slimībām un to detaļām.

Otrkārt, gan šīs osteopāts, gan arī citi cilvēki ap prezidentu visu laiku kopš aiziešanas no slimnīcas ir kategoriski atteikušies atbildēt uz jautājumu, kad Donaldam Trampam pēdējo reizi pirms paziņojuma, ka viņš ir inficēts, bija tests, kurš uzrādīja negatīvu rezultātu.

Žurnālisti to ir jautājuši atkal un atkal, un atkal un atkal atbilde ir bijusi negribu par to runāt, nevaru to pateikt, tas ir privātuma jautājums u.tml. Covid-19 apstākļos šī ir kritiski būtiska lieta, jo 48 stundās pirms paziņojuma par saslimšanu prezidents Tramps bija itin aktīvs.

Debates ar Džo Baidenu, pāris ralliji, kuros prezidenta fani stāvēja plecu pie pleca un gandrīz bez izņēmuma bez sejas maskām, kā arī pasākums, kurā Trampa kungs vāca ziedojumus savai kampaņai. Arī tas bija telpās bez īpašas sociālas distancēšanās un bez maskām.

Ja Amerikas prezidents visas tās 48 stundas bija inficēts un līdz ar to inficējošs, tad visiem tiem, kuri tajā laikā ar viņu bija kopā, būtu viss iemesls to uzzināt, jo tad viņi zinātu, ka viņiem pašiem steigšus ir jāpārdomā, cik viņi bija tuvu prezidentam un, ja tuvu, tad noteikti būs jādodas pārbaudīties.

Galu galā, Baltais nams kā tāds jau tobrīd bija kļuvis par visnotaļ intensīvu koronavīrusa perēkli.

Laikā kopš Trampa kungs iznāca no slimnīcas, viņš ir piedalījies vairākās intervijās ar sev draudzīgiem “žurnālistiem” no telekanāla Fox News un citur, kuri viņam nekad neuzdos sarežģītus vai nepieklājīgus jautājumus un tā vietā allaž priecāsies par to, cik lielisks prezidents ir Donalds Tramps.

Šo sarunu laikā cita starpā Amerikas Savienoto Valstu prezidents turpināja uzstāt, ka viņa priekštecis amatā Baraks Obama, Obamas kunga viceprezidents Baidens, kā arī Obamas ārlietu ministre Hilarija Klintone visi ir noziedznieki, kuri būtu tūdaļ pat arestējami, notiesājami un liekami cietumā.

Droši vien Baltkrievijas diktators Lukašenko vai cars Vladimirs Kremlī to redzot padomāja “re, re, neesmu vienīgais, kurš vēršas pret saviem politiskajiem pretiniekiem personīgu iemeslu dēļ.” Pārējā pasaule vienkārši skumji nošūpoja galvu.

Prezidents arīdzan pilnīgi no zila gaisa paziņoja, ka viss, viņš un republikāņi vairs nerunās par jaunu palīdzības paketi Covid-19 seku likvidēšanai, jo demokrāti, lūk, ir slikti un spītīgi, un ar tādiem prezidents negrib spēlēties. Ņems savu spainīti un ies mājās.

Laikā kopš tam, kā tas ar šo cilvēku mēdz gadīties, Trampa kungs ir mainījis savas domas un it kā atkal ir gatavs par to runāt.

Tas laikā, kad Amerikā reģistrēto infekciju skaits tuvojas astoņiem miljoniem, un nāvju skaits jau sen pārkāpa 200 tūkstošiem. Amerikāņi ir zaudējuši darbu.

Daudzos gadījumos nav varējuši samaksāt īri vai hipotekāro kredītu, nav varējuši bērnus pabarot. Un pa to laiku republikāņi spēlē politiskas spēlītes.

Zināmā mērā Donalda Trampa uzvedība pēdējo dienu laikā ir bijusi visai ārkārtēja pat priekš cilvēka, kura rīcība nekad nav bijusi pilnīgi sakarīga. Lielā bravūra, ar kuru viņš ir apgalvojis, ka nu viņš ir pavisam vesels, ka viņa pretiniekiem ir jāiet cietumā, un, ka amerikāņiem nekāda palīdzība nav vajadzīga – tas ir radījis jautājumu par prezidenta ārstniecības kursu slimnīcā.

Cita starpā viņš ārstēts ar steroīdu, kura nosaukums ir ļoti garš un sarežģīts, bet kurš, atbilstoši ražotāja teiktajam, lietotājā var radīt eiforijas vai alternatīvu dzīves uzskatu elementus. Citiem vārdiem sakot, tā ir kā sava veida uzbudinoša narkotika.

Prezidents Tramps ir teicis, ka šīs steroīds un pārējie ārstniecības līdzekļi, kādi viņam tika doti, visticamāk viņu izārstēja pilnībā.

Vienā no intervijām: “Man bija sava veida sūrstošs kakls, bet pēc kāda laiciņa, kad saņēmu zāles, es tiešām jutos ļoti labi. Tā bija transfūzija, ne pote. Gribētu to nosūtīt visiem pēc kārtas.”

Vēstīts, ka vidējam amerikānim zāles, kuras dotas prezidentam, maksātu vismaz 100 tūkstošus, ja ne un pat tuvu miljonam dolāru. Vidējais amerikānis nav prezidents, un attiecībā uz Trampa kungu, man personīgi nav žēl.

Taču viss, ko pēdējo astoņu mēnešu laikā esmu lasījis par koronavīrusu, man liek domāt, ka diez vai četras dienas pēc nonākšanas slimnīcā, kur, mēs tagad zinām, prezidentam bija vajadzīga papildu skābekļa deva, viņš tik tiešām ir vesels un, kā viņš pats apgalvoja vienā no savām intervijām, “ja ne gluži brīvs no vīrusa, tad tuvu tam gan.”

Nav noslēpums, kāpēc Tramps negrib izolēties. Līdz vēlēšanām 3. novembrī ir palikušas tikai trīs nedēļas ar kapeikām, un viņš par visu vairāk grib atsākt savus rallijus. Tas nekas, ka tie, kuri tur pulcēsies bez maskām un tuvu kopā stāvot bieži vien paši saslims.

Aptaujas Amerikā arvien uzstājīgāk liecina, ka Demokrātu partijas kandidāts Džo Baidens minētajā datumā var gaidīt visai pārliecinošu uzvaru, un tas ir maigi teikts.

Jaunākā aptauja no CNN šonedēļ rādīja, ka Baidena kunga pārsvars nacionāli ir 16 punkti virs Trampa, un atsevišķos štatos, kuros pirms četriem gadiem Tramps guva šauru pārsvaru, arī tur Baidenam vismaz pagaidām ir ievērojams vai vismaz minimāls pārsvars.

Protams, ciniķis varētu teikt, lai Tramps rīko savus rallijus. Ja liels bars viņa fanu saslims, tad 3. novembrī viņa atbalstītāju iecirkņos būs mazāk nekā citādi. Taču tas būtu pārāk ciniski, jo ļoti daudzviet manā dzimtenē patlaban slimnīcas ir absolūti paniskā un izmisušā stāvoklī.

Pacientu vienkārši pārāk daudz, joprojām astoņus mēnešus pēc pandēmijas pirmsākumiem neadekvāti personīgās aizsardzības līdzekļi, joprojām astoņus mēnešus pēc pandēmijas sākuma neadekvāta testēšanas un kontaktu izsekošanas sistēma.

Ja slimnīcas un citas veselības aprūpes zem šīs slodzes sāks sabrukt, tad labi nebūs nevienam. Un, tā kā Donalds Tramps turpina izlikties, ka vīruss nav nekāda liela problēma,

atliek vien gaidīt līdz nākamā gada 20. janvārim, kad gandrīz garantēti Džo Baidens teiks valsts prezidenta zvērestu un Amerikas četru gadu murgs būs beidzies.
Saistītie raksti

Pagājušā nedēļā zem mana komentāra blakus tiem, kuri vienkārši grib bārties par manu seksuālo orientāciju, it kā tā būtu jebkura cita cilvēka darīšana, bija ļaudis, kuri apgalvoja, ka Donalds Tramps ir bijis ļoti labs prezidents un, ka nākammēnes viņu noteikti ievēlēs vēl uz četriem gadiem.

Gandrīz bez izņēmuma, šie cilvēki slēpās aiz palamas un tātad bija pārāk gļēvi sarunā piedalīties atklāti, un tāpēc es bez īpašas aiztures vienkārši pajautāšu – kādā planētā dzīvojat jūs, cienītie? Šajā planētā acīmredzot nē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku
26 minūtes
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 10
12 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Ķīlnieku krīze Gruzijā: jaunākā informācija par bankā sagūstītajiem cilvēkiem
36 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šoferis netiek galā ar agresīvu pasažieri bez sejas maskas, iesaista policiju
47 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pūtīs spēcīgs vējš un līs. Laika prognoze ceturtdienai
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus plāno atbrīvot no parādsaistībām. Vai parādu atlaidīs visiem?
14 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Par šo zemi esam samaksājuši ar savām asinīm. Karš noteikti būs…” 2
10 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts
1 stunda
SP
Sarmīte Pujēna
Ziņas
“Pūt, vējiņi!” ir miruši. Lai dzīvo “Pūt, vējiņi!” Liepājas rokenrola katedrāles smagā pārdzimšana
13 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbrukumi Levita likumam. Par ko satraukušies Krievijas propagandisti? 3
15 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO. “Atskanēja kliedzieni un četri šāvieni.” Ropažu novadā nošauts vīrietis 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Viņi ir Dieva bērni.” Pāvests pauž atbalstu homoseksuālu pāru savienībām 13
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 24
19 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dakteris kabatā” – lietotne, kurā sazināties ar ārstu, tiklīdz sajusti pirmie slimības simptomi
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lūdz palīdzību Rīgā pazuduša 14 gadus veca zēna atrašanā 1
12 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Mazkustīgā paaudze. Kā bērnus atradināt no čipsiem un un motivēt sportot
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas apģērbā pēdējos mēnešos dominējusi viena krāsa: lūk, kāpēc! 3
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 43
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 11
22 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Ēd našķi un notievē? Tumšās šokolādes veselīgie noslēpumi
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
Nepilngadīgā Egita pirms divām nedēļām aizbēga no mājām, māte izmisumā 4
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 22
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Izravēts” tikai pirmās reģistrācijas nodoklis, bet kā ar pārējām aplamībām? 10
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 iemesli, kāpēc jāēd auzu pārslas: plus brokastu recepte – mājās gatavots auzu pārslu kraukšķīgs muslis 1
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes šodien spēlēsies ar tavām atmiņām, jūtām un emocijām! Horoskopi 22.oktobrim 1
16 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Nākotnes Rīgas industriālais “piedēklis”. Pirms 60 gadiem Mangaļsalu pievieno galvaspilsētai
09:16
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Atjautīgas un oriģinālas dāvanu idejas visai ģimenei
09:00
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku
08:57