Medības
Pieredze

Letāls ievainojums laupa mednieka dzīvību. Kas īsti notika traģiskajās dzinējmedībās?5


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto no LA arhīva

Talsu novada Laidzes pagasta meža platībās dzinējmedību laikā noticis letāls nelaimes gadījums. Viens mednieks nāvējoši ievainojis otru, kurš miris pa ceļam uz slimnīcu. Šāviens trāpījis cietušajam cirksnī, skarot artēriju. Uz notikuma vietu nekavējoties tika izsaukta ātrā palīdzība, policija un Valsts Meža dienesta (VMD) inspektors.

Incidents noticis 14.decembra rītā. Tajā mastā abi mednieki stāvēja medību stāvtornīšos, kuru augstums ir pusotrs metrs. Attālums starp torņiem ir aptuveni 135 metri, pēc liecinieku teiktā, tie atrodas grantētā ceļa nodalijuma joslā – otrpus grāvim, mežmalā. Starp torņiem nav nekādu aizaugumu un, neskatoties uz ceļa līkumu abi torņi ir tiešā redzamībā viens no otra.

Sākotnējā informācija liecina par to, ka šāviens raidīts pa mednieku līniju uz briedi, kurš izskrējis starp abiem medniekiem.

Ziemeļkurzemes virsmežniecības virsmežzinis Uldis Frīdenbergs uzsvēra, ka pēc negadījuma konstatācijas medību kluba biedri rīkojās ļoti savlaicīgi.

“Uz notikuma vietu nekavējoties tika izsaukta ātrā palīdzība, kuras mediķi darīja visu iespējamo, lai palīdzētu cietušajam un policija, kas uzsāka lietas apstākļu noskaidrošanu. Mans viedoklis ir, ka šeit tika pārkāpti drošības noteikumi. Viss liecina par to, ka šauts ir pa mednieku līniju. Atspēkojot internetā klīstošos pieļāvumus, es varu teikt arī to, ka abi, gan cietušais, gan tas, kurš raidīja šāvienu ir vīrieši brieduma gados. Kā tas varēja notikt, kā tieši tika šauts un visus citus apstākļus šobrīd kriminālizmeklēšanas ietvaros noskaidro policija. Ja tiks atsūtīti kaut kādi materiāli un būs nepieciešami administratīvie lēmumi šajā lietā, tie sekos, bet vairāk diemžēl šobrīd es pateikt nevaru.”

Traģisko nelaimes gadījumu komentē arī Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētāja Haralds Barviks:

“Notikušais ir kārtējais atgādinājums medniekiem par drošības tehniku. Katrs drošības tehnikas punkts ir uzrakstīts ar asinīm. Esam to atgādinājuši neskaitāmas reizes un atgādinām vēlreiz un vēlreiz. Pirms veic kaut vienu kustību jāpadomā par sekām, īpaši jāpadomā, pirms pieskaras ieroča mēlītei!

Ar ieroci arī jāmāk rīkoties, un jādara tas pārliecinoši. Šīs iemaņas var iegūt tikai regulāri trenējoties. Diemžēl mednieki piedzīvojuši skarbu atgādinājumu, ka drošības tehnikas prasības nav tikai deklaratīvs paziņojums. Izsaku visdziļāko līdzjūtību bojā gājušā mednieka tuviniekiem.”

Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja Nelikumīgu medību un zvejas apkarošanas vienības inspektors Juris Veispals:

“No manā rīcībā esošās informācijas izriet, ka notikušais ir drošības prasību neievērošanas sekas. Protams, sava loma ir arī cilvēciskajam faktoram. Drošības tehnikas prasības nav apspriežamas. Tās jāievēro burtiski jebkurā situācijā.
Kas tālāk? Varbūt teikšu skarbi, bet rīkojoties ar ieročiem pilnībā izslēgt nelaimes gadījumu risku nav iespējams. Tiklīdz mednieks “atslābst”, tā palielinās iespēja, ka notiks nelaimes gadījums. Ar to jārēķinās.

Mans ierosinājums ir gaužām vienkāršs: medību vadītājiem vajadzētu noteikt obligāti laiku pa laikam atsvaidzināt zināšanas, apmeklējot zināmu stundu ilgus kursus vai seminārus. Tad viņi būtu lietas kursā par jaunāko medību un ieroču jomā, neaizmirstu svarīgāko atkal un atkal, pirms katrām medībām atgādināt visiem medniekiem.

Ikvienam medniekam būtu nepieciešams regulāri atsvaidzināt savas šaušanas prasmes, tikai jāizlemj šī procesa norise. Daudzos kolektīvos tas jau notiek un ir ļoti pozitīva attieksme. Mednieki ir sapratuši, ka tas ir ļoti svarīgi.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kate Šterna
Medības
Malumedības. Biežākie pārkāpumi un atbildība
5 dienas
LA
LA.LV
Medības
Kurzemē noķerta milzu līdaka. Vai kritis Latvijas rekords? 1
5 dienas
IB
Indulis Burka
Medības
“Paldies, ka mani noķērāt tieši jūs!” Par inspektora ikdienu un ne tikai. Intervija ar medību inspektoru Madaru Zariņu 1
Intervija 5 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Jau vairāk nekā simts īpašumu atrodas jūras krastā vai pat daļēji zem ūdens
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Iespējams, pēc nedēļas laiks mainīsies. Jaunākā laika prognoze
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
VDD: Pašlaik nepieļaujam ēkas būvniecību citā vietā
20 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
No ēkas cēlās liesmas: divi bojāgājušie Jūrmalā
14 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Mūžībā aizgājis “Latvijas auto” bijušais prezidents Valdis Trēziņš
1 stunda