Lai gan divas trešdaļas aptaujas dalībnieku apgalvo, ka viņiem ir būtiski, lai tīrīšanas līdzekļi būtu dabai draudzīgi, 75,4% pircēju veikalā izvēlas pieņemamākos cenā un tīrīšanas kvalitātē, bet nekaitīgums veselībai un draudzīgums videi svarīgs tikai atiecīgi 26,9% un 20,3%.
Lai gan divas trešdaļas aptaujas dalībnieku apgalvo, ka viņiem ir būtiski, lai tīrīšanas līdzekļi būtu dabai draudzīgi, 75,4% pircēju veikalā izvēlas pieņemamākos cenā un tīrīšanas kvalitātē, bet nekaitīgums veselībai un draudzīgums videi svarīgs tikai atiecīgi 26,9% un 20,3%.
Foto: Ilze Pētersone

Sabiedrībā valda mīts, ka ekoloģiski produkti tīra sliktāk vai netīra nemaz. Tieši pretēji! 11

Ilze Pētersone, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Kur vēl vienkāršāk, kad vajag iegādāties veselībai un videi draudzīgāku mājas kopšanas līdzekli! Skaties pēc ekomarķējuma un liec mantu grozā. Tomēr dzīve rāda, ka liela daļa pircēju par svarīgāku uzskata tīrīšanas kvalitāti un produkta cenu, bet marķējums daudziem ir tumša bilde.

 

Ko atklāj statistika*

GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
Lasīt citas ziņas

Mājas tīrīšanai ap 40% iedzīvotāju patērē vienu divas stundas nedēļā, katrs ceturtais ar lupatu vai slotu rokā rosās trīs četras stundas. Lielākoties ar to nodarbojas sievietes, uzkopšanai ilgāks laiks vajadzīgs ģimenēs ar trim un vairāk cilvēkiem. Kovida laikā, kad vairāk jāpaliek mājās, uzkopšana varētu notikt vēl sparīgāk.

Sadzīves ķīmijas produkti veido 2,1% no visiem pirkumiem – ikdienas uzkopšanas darbiem, tostarp veļas un trauku mazgāšanai, telpu tīrīšanai, ģimenes gadā iegādājas vismaz sešus dažādus sadzīves ķīmijas produktu veidus.
CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan divas trešdaļas apgalvo, ka esot svarīgi, lai izmantotie ķīmijas produkti būtu dabai draudzīgi, veikalā roka visbiežāk (75,4%) sniedzas pēc cenā un kvalitātē pieņemamākiem produktiem, nekaitīgumam veselībai pievērš uzmanību 26,9%, draudzīgumam videi – 20,3% .

Pat mazu bērnu mammas dod priekšroku produktiem, kas labi tīra un mazgā, kā arī neizraisa alerģiskas reakcijas. Labprāt izvēlētos videi draudzīgākus, ja vien būtu pārliecinātas par labu rezultātu.

Izpratne par ekomarķētu produktu kvalitāti un to atpazīšana rada grūtības ne tikai jaunajām māmiņām, bet trešdaļai sabiedrības (32%), vēl vairāk ir tādu, kas par ekoloģisku vai videi draudzīgu sadzīves ķīmijas produktu uzskata jebkuru ar “eko” vai “bio” uzdruku uz etiķetes. Vai nav uzmanības vērts temats?

 

Ekomarķētie ir efektīvi

“Sabiedrībā valda mīts, ka ekoloģiski produkti tīra sliktāk vai netīra nemaz. Tieši pretēji! Izvēloties produktus ar ekomarķējumu, varat būt droši, ka tie būs ne tikai videi draudzīgi, saudzīgi, bet arī efektīvi,” apgalvo akciju sabiedrības “Spodrība” direktore Baiba Megre.

Uzņēmums 2012. gadā pirmais Baltijas valstīs sāka ražot ekoloģiskus tīrīšanas, kā arī kosmētiskos līdzekļus ar Eiropas Savienības marķējumu “Ecolabel”, ko mēdz latviskot par eiropuķīti. Patlaban pārdošanā ir 16 šādi sadzīves ķīmijas un vairāki kosmētikas produkti, pieprasījums ik gadu pieaugot par 10–20%.

Efektivitāte ir viena no prasībām ekomarķējuma saņemšanai.

“Ecolabel” pieteikto produktu atbilstību Eiropas Komisijas noteiktajiem kritērijiem Latvijā izvērtē Vides pārraudzības valsts birojs (VPVB).

“Mazgāšanas līdzekļiem visās sadzīves ķīmijas produktu grupās ir nepieciešami produktu testi, lai pierādītu atbilstību kritērijiem “piemērotība lietošanai”. Uzņēmējs ar dokumentiem apliecina, ka produkts ir testēts, cik efektīva ir tīrīšanas spēja, vai tā ir apmierinoša ražotāja ieteiktajā zemākajā temperatūrā un dozējumā pie attiecīgās ūdens cietības,” skaidro VPVB vecākā eksperte Edīte Timšane.

Līdztekus tīrīšanas efektivitātei ekomarķētie produkti rada mazāku ietekmi uz ūdens ekosistēmām, satur ierobežotu vai mazāku daudzumu bīstamo vielu, iesaiņoti otrreizējai pārstrādei derīgā iepakojumā u.c.

Ja kādu tas vēl nepārliecina, vērtīgi zināt, ka, piemēram, trauku mazgāšanas līdzekļos aizliegtas 19 bīstamās vielas, veļas mazgāšanas – 18, kā arī stingri ierobežots citu ķīmisku vielu pielietojums.

Pēdējos divos gados ir krietni pieaudzis Latvijā ražoto ekoproduktu skaits: trauku mazgāšanai ar rokām licencēti 23, veļas mazgāšanai – 20, citā seguma (grīdai, logiem u.c.) – 7 (vairāki no visiem licencētajiem vēl netiek ražoti. – I. P.).

Birojam jāuzrauga, vai arī pēc licences saņemšanas uzņēmējs produkta ražošanā ievēro noteiktās prasības.

Pagaidām sūdzības par vietējiem ekoproduktiem nav saņemtas, tāpēc ražotnēs pārbaudes netiek veiktas, turklāt birojs nodrošinājies ar līgumu, kurā abi Latvijā izvietotie sadzīves ķīmijas ražotāji – Islandes uzņēmējiem piederošā a/s “Spodrība” un ASV kompānijas meitas uzņēmums “Sonata Enterprise Inc.” – apliecina, ka ievēros produkta ekokvalitātes kritērijus.

Pāris sūdzības pēdējo divu gadu laikā saņemtas par ražojumiem ar citas valsts piešķirtu ekomarķējumu, viena no tām attiecās uz tā saucamo zaļmaldināšanu (no angļu valodas “greenwashing”. – I. P.).

 

Kam jāiet ar līkumu

Kā norāda “Spodrības” vadītāja B. Megre, ar nepamatotiem vai maldinošiem apgalvojumiem par produkta izcelsmi vai ietekmi uz vidi reizēm jāsastopas arī vietējo ražotāju konkurencē.

“Dabas elementu attēli dizainā, pašdeklarēti apgalvojumi par vidi vai uzsaukumi par zaļo dzīvesveidu ne vienmēr ir pamatoti.”

Tikko beidzies “Zaļmaldināšanas novēršanas mēnesis”, kurā starptautiskas kampaņas laikā Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs (PTAC) mudināja patērētājus būt uzmanīgiem, izvēloties preces ar uzrakstiem “ekoloģisks”, “bioloģisks”, “dabai draudzīgs” un tamlīdzīgiem.

Atšķirībā no ziemeļvalstīm, kas ar zaļmaldinātājiem cīnās jau krietnu laiku, mūsu PTAC problēmai pievērsušies tikai nesen.

Pērn veiktajās desmit pārbaudēs konstatēti zaļmaldināšanas gadījumi, taču ar sodīšanu centrs nesteidzas.

Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta direktore Ieva Baldiņa stāsta, ka tuvākajā laikā PTAC rīkos nopietnāku diskusiju ar tirgotāju pārstāvjiem, reklāmas aģentūrām un skaidros, kā strādāt ar zaļajiem paziņojumiem, lai tie nemaldinātu patērētājus.

“Un tad sāksim nopietnāk vērsties pret šo praksi,” viņa piebilst. Tipiskākie maldinātāju paņēmieni ir pārāk vispārīgi apzīmējumi un apgalvojumi, ka produkts ir videi draudzīgs, zaļš, dabisks, ekoloģisks vai ilgtspējīgs, kam nav pamatojuma vai papildu paskaidrojuma.

Šādu praksi aizliedz Negodīgas komercprakses aizlieguma likums, paredzot iespēju piemērot administratīvo sodu līdz 100 tūkstošiem eiro.

Latvijā par tipisku zaļmaldināšanas piemēru I. Baldiņa nosauc “Memory Water” lietu, kad ražotājs nespēja iesniegt pietiekami daudz pierādījumu, ka produktu var saukt par bioūdeni.

Lai iedzīvotāji neiekristu zaļmaldinātāju tīklos vai neizvēlētos mazgāšanas līdzekli tikai pēc cenas, jaudas, smaržas vai krāsas, vēl daudz darāmā, atzīst biedrības “Baltijas vides forums” vides eksperte Līga Pakalna.

“Jāatceras, ka mazāk ir vairāk – vai mums ir vajadzīgs plašais tīrīšanas līdzekļu klāsts, balinātāji, izsmidzināmie līdzekļi u.c.? Lai kārtīgi iztīrītu māju, pamats mitrajai uzkopšanai ir ūdens un grīdas lupata. Regulāra kopšana ar nelielu sadzīves ķīmijas devu veselībai un videi būs krietni saudzīgāka nekā “nikna” ģenerāltīrīšana.”

Pirms iegādāties “ķīmiju”, viņa iesaka ielāgot izplatītākos ekomarķējumus, kur līdzās ES eiropuķītei videi draudzīga izvēle ir arī, piemēram, produkti ar Vācijas ekomarķējumu “Zilais eņģelis” vai ziemeļvalstu “Ziemeļu gulbi”, kas atrodami www.ekomarkejums.lv.

* Rakstā izmantota informācija no pētījuma centra “SKDS” 2019. gada aptaujas 1005 Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 75 gadiem, kas veikta pēc “Maxima Latvija” pasūtījuma, un no “Māmiņu kluba” 2020. gada aptaujas ap 300 dalībniecēm.

 

Atstāj veikala plauktā

Veļas mīkstinātāju

Satur vielas, ko uzskata par astmas veicinātājiem, piemīt arī antibakteriālas īpašības, kas var izraisīt baktēriju noturību pret antibiotikām. Pārklāj apģērba šķiedras ar ķimikāliju slāni. Ilgi izdalās aromāts.

Balinātāju uz hlora bāzes

Veselībai un videi bīstams gan produkts, gan tā izgarojumi, turklāt bojā drēbes.

Optisko balinātāju

Sintētiska piedeva veļas mazgāšanas līdzeklim, kas apmāna acis. Tie nemazgā drēbes, bet ilgstoši paliek uz auduma.

Smaržvielas

SAISTĪTIE RAKSTI

Var saturēt desmitiem vielu, tostarp spēcīgus alergēnus, kas izsauc astmas lēkmi, vai hormonālās sistēmas bojātājus.

Krāsvielas

Drēbes tīrākas nepadara, tāpat kā smaržvielas piesārņo drēbes un vidi.

Avots: Baltijas vides forums

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ieklausies tajā, ko tev saka tavi draugi! Horoskopi 16.maijs 1
13 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākais drauds ir mutācijas, kas rodas tādās vietās kā Indija!” Rēvalds par maigo kovidu un vakcīnu efektivitāti pret jaunajiem Covid-19 veidiem 25
12 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Veicot vairāku lielveikalu stāvvietu apsekošanu, konstatēts, ka tās ir par šauru. Cik ilgi vēl skrambāsim savas un kaimiņu durvis?
12 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 15
14 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
17 stundas
LE
LETA
Uncategorized
Ķekavas novada pašvaldība pieteiksies uz valsts līdzfinansējumu veloceliņa izbūvei gar Bauskas šoseju 2
22:48
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 5
22:21
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Iepirkumu uzraudzības birojs pārbaudīs iepirkumus saistībā ar Jēkabpils domnieka Gavrilova būvuzņēmumu
21:57
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 29
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 22
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 12
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 5
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase arī otrajā pārbaudes spēlē pret Šveici piedzīvo zaudējumu
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos 2
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur visvairāk ar Covid-19 sasirgušo 6
14 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāma migla un lietus mākoņi 1
17 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tie ir spermas donori!”: Uģis Kuģis skarbi izsakās par vīriešiem, kas neaudzina savus bērnus 19
20 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man daudzreiz ir teikts, ka atšķiros no itāļiem!” Latviete Itālijā – Marija Džūlija da Sakko
15 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 62
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 307
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
23 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
2 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 120
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
11 stundas