Pašgatavotas auklas ir īsts ietaupījums. Šim nolūkam sagriež apģērba gabalu strēmelēs. Katrai galā iegriež un izver vienu caur otru. Lai tās nesapītos, visas satūca vecā lejkannā vai tējkannā un vajadzīgo garumu izvelk caur snīpi.
Pašgatavotas auklas ir īsts ietaupījums. Šim nolūkam sagriež apģērba gabalu strēmelēs. Katrai galā iegriež un izver vienu caur otru. Lai tās nesapītos, visas satūca vecā lejkannā vai tējkannā un vajadzīgo garumu izvelk caur snīpi.
Foto: Inita Šteinberga

Viss augs griezdamies! Kā vecie palagi, drēbes un pat apavi noder dārzā. Agronoma padomi 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Bikses pie datora izsēdētas cauras un kleita pa ziemu skapī sarāvusies? Nebūtu pareizi visu mest kopējā miskastē, bet apdomāt, kā tikt vaļā no liekā tekstila ar dabai draudzīgākām metodēm.

Piedalies kampaņā

Šomēnes viens no veidiem, kā atdot lieko apģērbu, aizkarus, apavus un somas, ir ievietot tos speciālos konteineros, kurus izvietojis “Latvijas Zaļais punkts”, pasludinot martu par tekstila šķirošanas mēnesi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču kampaņā iespējams piedalīties tikai tiem, kuru dzīvesvietai tuvumā ir izvietoti šie tieši šim nolūkam paredzētie konteineri (Latvijā kopumā 60, galvenokārt lielajās pilsētās). Ja ir vēlme, sev tuvākā šķirošanai paredzētā tekstila konteinera atrašanās vietu var uzzināt e-adresē www.zalaispunkts.lv.

Lieto dārzā

“Pirms kaut ko izmest, der apdomāt, vai to vēl kaut kā nevar izmantot savā saimniecībā,” mudina agronoms un zaļā dzīvesveida praktizētājs Māris Narvils.

Viņš uzskata, ka viena no mājsēdes un ierobežotas iepirkšanās priekšrocībām ir atraisīt cilvēkos radošumu.

Tiem, kam padodas rokdarbi, nederīgais apģērbs var pārtapt lupatdeķos un citādās lietās, taču pats agronoms liekās mantas no savas ģimenes garderobes nes uz dārzu.

Vispirms tiek atšķirotas dabiskā un sintētiskā materiāla drēbes. Dabiskā materiāla izstrādājumi kļūst par vienu no augsto dobju sastāvdaļām (tās agrāk iesilst un piemērotas pēdējo gadu vēlajiem, sausajiem pavasariem).

Šim nolūkam augstajām dobēm paredzētajā vietā vispirms noklāj kartonus, tad saliek sīkus zariņus u. c. dārza atlikumus, kurus apklāj ar drēbju gabaliem. Vecie dvieļi un T krekli lieliski noder šai vajadzībai.

Virs drēbju klājuma ber zemi, kompostu u. c. Šāda pildījuma dobē viss augs griezdamies, jo audums, lēnām sadaloties, kļūs par barību labajiem mikroorganismiem un palīdzēs uzturēt irdenumu un mitruma līmeni (uzkrās lietus un laistāmo ūdeni, lēnām to atdos augiem).

Dobes dzīlēs agronoms iegulda arī savus vecos ādas apavus, cimdus un pat sīkas metāla daļiņas, drātiņas. Lēnām tie pazemē tiks pakļauti auglīgiem degradācijas procesiem un vairs nepiesārņos pasauli.

Reklāma
Reklāma

Domā pielietojumu

Pat vecais palags var lieliski nokalpot vēl vienu sezonu siltumnīcā – to saplēš lentēs un sien tomātus. Varbūt mazliet izskatīsies kā kara lazaretē, taču katru gadu joka pēc var izvēlēties savu toni, augu miza netiks bojāta un tie tiks pasargāti no slimību ierosinātājiem, kurus nereti ievazā, atkārtoti lietojot pērnās šņores.

Palags, aizkari, mēteļi vai pat sintētiska auduma krekls noderēs augu piesegšanai salnās vai sakņu kamolu ievīstīšanai.

Kāpēc jāpērk un jāgriež plēves gabals, ja, piemēram, zem substrāta maisot var paklāt kādu paša enerģētiski iesildītu drēbju gabalu.

Sintētiskā materiāla audumi agronoma dārzā pārtop auklās un atsiešanai domātās lentēs. Pat vismīkstākā šņore nespēj sacensties ar auduma sloksni. Tas sevišķi noderīgs gurķveidīgo mīkstajiem kātiem, tomātu ražas turēšanai.

Drēbju gabalus var klāt arī uz vadziņām. Augsne drīz aizpildīs to šķiedru, nekas pa gaisu nelidos, bet lieliski tiks saglabāts mitrums. Smukumam var uzbērt mulču (pļauto zāli, salmus u. c.).

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu