Astrīda un Toms Trautmaņi: “Latvieši vairākumā bija piekritēji republikāņiem. Bet, kopš daudzi pārcēlušies dzīvot ASV lielpilsētās, kļūst kreisāk noskaņoti. Uzsūc liberālismu.”
Astrīda un Toms Trautmaņi: “Latvieši vairākumā bija piekritēji republikāņiem. Bet, kopš daudzi pārcēlušies dzīvot ASV lielpilsētās, kļūst kreisāk noskaņoti. Uzsūc liberālismu.”
Foto no privātā arhīva

Cepuri “Es mīlu Trampu” nēsāju visu laiku! Latvieši par priekšvēlēšanu dzīvi ASV 45

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Amerikas Savienoto Valstu pilsoņi 3. novembrī 50 štatos dosies balsot par prezidentu, un izvēle ir tikai starp diviem kandidātiem – esošo Baltā nama saimnieku, republikāni Donaldu Trampu un viņa izaicinātāju no Demokrātu partijas Džo Baidenu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 66
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 22
3 stundas
Lasīt citas ziņas

Mičiganas štatā iecirknī ieradīsies arī mūsu tautieši – Trautmaņu pāris. Toms ir dzimis ņujorkietis, visu mūžu darbojies latviešu sabiedrībā, Amerikas latviešu apvienības (ALA) valdē bijis atbildīgais par sportu.

Astrīda izaugusi Indianapolisā, bet viņa saka – “apprecējos ar šamo, pārvācos uz Ņujorku”. Izaudzinājusi divus dēlus, kas runā latviski, un arī ir aktīva latviešu gaitu dalībniece. Astrīda ir galvenā, kas vada laivu parādi Garezerā draugu kompānijā, jau desmito nedēļas nogali kuģojot zem Latvijas, Amerikas un Trampa karogiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz klāja ir arī bijušais Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) priekšsēdis Jānis Kukainis. Iztaujāju Trautmaņu pāri, sazvanot viņus Amerikā.

Noteikti jau zināt, kas uzvarēs 3. novembrī?

Astrīda: Sirdī jūtamies, ka jā. Sakarā ar Ķīnas vīrusu parastam ASV strādniekam dzīve ir pasliktinājusies. Daudz kas slēgts, ir liels bezdarbs, un cilvēki par visu vairāk grib tikt atpakaļ normālā dzīvē. Zinot, ka Donalds Tramps ir biznesa cilvēks un tiešām daudz laba darījis Amerikai pirms krīzes, viņš ir tas, ko cilvēki atkal grib redzēt Amerikai priekšgalā.

Toms: Mediji briesmīgi uzbrūk Trampam, un vienkāršie cilvēki ir iebiedēti izteikties par atbalstu. 2016. gadā visi teica – uzvarēs Hilarija Klintone, bet, redz, kā notika. Domāju, tāpat būs 2020. gadā. Kreisie ir no­skaņoti un ļoti skaļi pret prezidentu, bet diez vai viņiem izdosies.

Astrīda: Mans personiskais piedzīvojums ir šovasar trīsreiz apceļotā Amerika. Divkārt no Mičiganas uz Kaliforniju, un nupat atgriezos no Teksasas. Cepuri “I Love Trump” (“Es mīlu Trampu”) nēsāju visu laiku. Man nepārtraukti nāca klāt svešinieki, lai klusiņām iečukstētu – viņš vinnēs! Ļoti daudzus satrauc cepure, uzlīme auto logā vai karogs uz laivas par atbalstu Trampam, bet 95% ir pozitīvi. Klusi pozitīvi.

Tātad neuztraucaties par to, ka prezidents reitingos atpaliek no otra pretendenta?

Tam daudz neticu. Es biju uz vairākiem mītiņiem ar Trampu. Decembrī Mičiganā man bija līdzi 82 gadus vecs latvietis, kurš izturēja sešas stundas rindā – ārā 30 grādu salā. Kad redzēju neticamo sajūsmu, man bija sajūta – viņš vinnēs. Ņemsim vērā, ka visi mediji ir pret Trampu.

“Fox News” 30% komentētāju ir pozitīvi noskaņoti, pārējie spēlē uz abām pusēm. Kad pagājušogad biju Latvijā, vietējā televīzijā bija tikai CNN jaunumi. To nevarēju klausīties. Tajās ziņās nestāstīja to, ko nupat biju piedzīvojusi Amerikā. Bet, protams, ja tu skaties “Fox News”, momentā tiec ieskaitīts “labējā spārna ekstrēmistos”.

Latvijā pirms vēlēšanām vienmēr saka – nav par ko balsot. No Latvijas izskatās, ka pašlaik šādā situācijā ir amerikāņi. Kandidāts no demokrātiem ir švaks vīrs, bet arī prezidents ir mediju demonizēts. Kāpēc tomēr esat par Trampu?

Toms: Viena lieta, kas cilvēkiem nepatīk Trampā, – viņš ir ass un tiešs. Sauc lietas īstos vārdos. Viņš kā es ir ņujorkietis, un Ņujorkā dzimušajiem ir bieza āda. Viņiem vienalga, kādu iespaidu atstās vārdi. Jo pirmkārt skatāmies, ko cilvēks darījis.

Trampa veikums ir mazākais bezdarbs ilgā laikposmā, ekonomikas augšup­eja, viņš noņēma demokrātu regulācijas un atvēra darba tirgu. Pašlaik demokrāti nekavējas norādīt, ka kļuvis ievērojami sliktāk. Bet krīze ir visā pasaulē!

Šos solījumus Tramps pildījis, bet iesim tālāk. Mūris uz Meksikas robežas pret imigrantiem ir uzcelts?

Astrīda: Jā, apmēram 300 jūdžu garumā. Esmu žēlsirdīgā māsa, tagad pensijā. Gadiem strādāju Ņujorkas pilsētas skolās, kur trešdaļa audzēkņu bija dienvid­amerikāņi, no tiem lielākā daļa – nelegāļi. Likumi mēdz aizsargāt imigrantus.

Problēma ir tā, ka Amerikai ir milzīgi gara robeža ar Meksiku, un ASV administrācija jau no Klintona laikiem solīja: mēģināsim to labāk sargāt, mēģināsim aizšķērsot ceļu nelegālai imigrācijai, bet nekas netika darīts. Pa to ceļu virzījās ne tikai cilvēki, bet arī narkotikas. Tramps beidzot ķērās pie vaļņa būves, un daudzi amerikāņi vēlas – kaut tas būtu divreiz augstāks, divreiz nepārvaramāks. Man sētu vajag, jo nekur pasaulē cilvēki nemēģina lauzties kādā valstī iekšā!

Eiropā arī bēgļi plūda iekšā!

Nu jā, bet Amerikā viņi visu grib dabūt par brīvu, lai par viņiem gādā. Tramps, būvējot mūri, saka – gribu palīdzēt mūsu pašu nabagiem, arī amerikāņu vidū ir trūcīgi cilvēki. Un es galīgi nevaru piekrist un saku nē apgalvojumam, ka Tramps ir rasists. Viņš ir pirmais prezidents, kurš ļoti atbalstījis melno kvartālus ar ienesīgām darba vietām un devis naudu melno koledžām, universitātēm.

Toms: Pirms Donalds Tramps kļuva prezidents, viņu nekad nesauca par rasistu. Tiklīdz tika amatā, uzreiz gāja līdzi tāda “slava”.

Skatījāties Trampa un Baidena debates? Tur esot gājusi vaļā liela kliegšana.

Astrīda: Es tam uztaisīju martini vakaru ar sešu latviešu piedalīšanos. Sagatavoju popkornu, jo bija šausmīgi bail servēt citu ēdienu. Likās, kad Baidens taisīs vaļā muti, es sviedīšu ar to, kas gadīsies pa rokai.

Vai martini ballītē klātesošie latvieši arī nosvērās par labu prezidentam?

O, jā! O, jā!

Latvijā izdotā sieviešu žurnālā uzstājās Lolita Ritmanis no Kalifornijas, kura gan saka: “Man nav bail teikt, ka esam abi ar vīru ļoti uztraukušies, kas notiktu, ja Donalds Tramps vēl četrus gadus būtu prezidents.”

Lolitu pazīstu. Mēs domājam pilnīgi otrādi. Jāsaprot, ka viņa dzīvo Losandželosā pie Holivudas, kur ir cita domāšana. Holivudas cilvēkiem visiem riebjas Tramps. Tie ir bagāti cilvēki, kurus apsargā, un aiz miesassargu mugurām viņus neuztrauc, ka man, Astrīdai Trautmanei, valsts otrā pusē, Mičiganā, nedrīkst būt šautene. Tu zini ko? Es neklausos! Es mīlu Ritmanes mūziku, pazīstu viņas ģimeni, bet ļaujiet man palikt pie sava.

ASV latviešu sabiedrība nosliecas vairāk par labu Trampam?

Nē, tas stipri atkarīgs no apstākļiem. Mēs esam šokā par to, jo Tramps tiešām ir konservatīvs vīrs, nevis kreisās līnijas politiķis kā Baidens. Vai viņa izvēlētā viceprezidenta amata kandidāte Kamala Herisa. Tā ir marksiste! Tas, spriežot pēc pašas atzīšanās, kam viņa tic un ko vēlas darīt cilvēkiem.

Visvairāk esmu dusmīga, ka manā paaudzē – mēs ar vīru piederam pirmajai Amerikā dzimušo latviešu paaudzei – daudziem ļoti nepatīk Tramps. Tiešām nesaprotu, ja tava ģimene bēgusi no komunisma un atnākusi uz brīvo pasauli, ja zināma dzimtas vēsture, cik daudz latvieši cietuši – kā var atbalstīt sociālistiski marksistisko domāšanu!

Toms: Latvieši vairākumā bija piekritēji republikāņiem, bet it sevišķi, kopš daudzi pārcēlušies dzīvot lielpilsētās, Losandželosā, Čikāgā, Ņujorkā, kļūst kreisāk noskaņoti. Viņi asimilējas, uzsūc liberālismu.

Astrīda: Mēs esam izlaisti amerikāņi! Esam uzauguši šajā skaistajā zemē, amerikāņi tiešām ir izlutināti. Uzskata, dzīve turpināsies, vienalga, kas tajā valdībā būs. Bet mēs esam raduši smagi strādāt, lai šī zeme pastāvētu un cilvēki paši noteiktu savu brīvību un vienlīdzību, nevis kā Baidens, kurš sola visiem dot par brīvu medicīnu, universitātes!

Toms: Vēl viena lieta, kas latviešiem nepatīk, – teiktais, ka Tramps sastrādājies ar Putinu. No pieredzētā gan var spriest, ka Tramps ir ieturējis vajadzīgo stingrību attiecībā pret Putinu un uzlicis Krievijai sankcijas, kad tas nepieciešams.

Vai ar Krieviju nav tā, ka Tramps Putinam nelaipnu vārdu nepateiks, noklusēs Kremļa nodarījumus?

Nu, viņam ir jāstrādā ar Krieviju, Ķīnu un visu plašo pasauli, tomēr stingri aizstāvot Amerikas pozīciju.

Sakiet, vai “Black Lives Matter” (“Melno dzīvības ir svarīgas”) radītais vilnis noplok?

Astrīda: Oi, tas ir trakums! “BLM” ir marksistu lieta. Visā pasaulē policisti taisa kļūdas. Mēs bijām slimi, kad redzējām, ko policists izdarīja tam melnajam cilvēkam Džordžam Floidam. Vienalga, esi kreisi vai labēji noskaņots, visi bijām dusmīgi.

Taču notikušo izmantoja “BLM” kustība, kas skrēja caur Ameriku, demolējot pilsētas, dedzinot, gāžot pieminekļus. Viņi negrib atzīt vēsturi. Savienoto Valstu 250 gados bijušas pro­blēmas. Mēs pieņemam to, mēģinām uzlabot valsti.

Otri četri gadi ar Trampu – kā liberāļi to varēs paciest?

Toms: Kad Trampu ievēlēja pirmoreiz, demokrāti teica – nu ir beigas! Tramps sāks karus un ekonomika ies uz grunti. Tā vietā amerikāņi ir lielāka naftas lielvara par Saūda Arābiju. Tramps attaisījis vaļā dabiskās gāzes atradnes, un ASV ir lielākā gāzes piegādātāja pasaulē, ekonomika gājusi uz augšu.

Astrīda: Amerikas lielie štati grib lielākoties balsot pa pastu. Tas ir kas tāds, kas ASV tik masīvā veidā nekad nav noticis. Gan lielās, gan mazās pilsētas nav sagatavotas skaitīt un pārbaudīt balsojumu. Visiem, ko pazīstu, vienalga, vai demokrāts vai republikānis, saku, lai iet balsot personīgi vēlēšanu dienā. Liekas, balsošana pa pastu novedīs pie haosa.

Vai cīņa starp Trampu un Baidenu nav sīvākā, kādu esat pieredzējuši ASV pilsoņa vēlētāja garajā karjerā?

Toms: Pagājušoreiz, spēkojoties ar Hilariju, bija vēl sliktāk. Tikai mediji nebija tā uzkurināti, lielā mērā neparedzēja, ka Baltajā namā tiks iekšā Tramps.

Astrīda: Lūdzu Dievu katru dienu, lai Trampu ievēl atkal. Bet nezinu, vai tā notiks, jo neuzticos mūsu kreisajiem.

Tomēr – kurš no kandidātiem būtu labāks ASV prezidents mazajai Latvijai?

SAISTĪTIE RAKSTI

Toms: Sākotnēji cilvēki uztraucās par NATO nākotni, kad Tramps teica – mēs iesim ārā no NATO. Amerika ilgus gadus ir centusies panākt, lai pārējās dalībvalstis sedz savu militāro izdevumu daļu, 2% no valstu budžeta. Pateicoties Trampam, kādas septiņas Eiropas valstis, tostarp Latvija, sasniegušas šo robežu.

Viņš mēdz tā lietas darīt. Tramps neies prom, uzturēs NATO. Tramps pasaules politikā atteicies no spēka lietošanas. Mēģinājis panākt mieru sarunu ceļā, ar sankcijām. Ziniet, visai pasaulei ir liela bijāšana pret ASV prezidentu. Putins neko nepasāks, zinot, ka Tramps ir priekšā. Turpretī Baidens nav pie prāta…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 66
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 22
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 11
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 65
1 diena
Lasīt citas ziņas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 11
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Turpina pieaugt Latvijā atklāto Covid-19 gadījumu skaits 35
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas policija sākusi kriminālprocesu par “Ryanair” lidmašīnas sagrābšanu Minskā 20
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 34
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aizdomīgi lietuvieši nosmeļ Latvijas mazajam biznesam domāto ES naudu
13:44
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie salāti ar kvinoju, dārzeņiem, zaļumiem un sieru: sātīgi un veselīgi!
13:32
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
13:15
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 9
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Esmu vīlies!” Pēc kritiena vannas istabā Tokijas olimpiskās spēles beigušās Austrālijas basketbolistam Beinsam 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 22
3 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Carnikavas kalnu karalis” Tapusi dokumentālā filma par talantīgo riteņbraucēju Tomu Skujiņu 7
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie salāti ar kvinoju, dārzeņiem, zaļumiem un sieru: sātīgi un veselīgi!
17 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 26
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 18
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Gurķi kā no veļas automāta izvilktas peldbikses”: Magone šķendējas par gurķu ražu savā dārzā 9
3 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
“Esmu vīlies!” Pēc kritiena vannas istabā Tokijas olimpiskās spēles beigušās Austrālijas basketbolistam Beinsam 1
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 11
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 2
15 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
34 minūtes
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm? 7
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 3
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tomass Mārkls paziņo: viņš vērsīsies ar prasību tiesā pret savu meitu Meganu un znotu princi Hariju, lai viņam beidzot ļautu satikt savus mazbērnus 6
2 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Saulainā vasara nerada rekordus elektrības ražošanā. Ar ko tas skaidrojams? 10
7 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Pašvaldībai nebija tiesību neko aizslēgt!” Tiesībsargs Jansons par slēgtajiem atkritumu stāvvadiem
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 171
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 66
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 250
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 18
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 9
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
1 diena