Latvijā
Sabiedrība

“Muzejs nav veicis prettiesiskas darbības.” Arnis Radiņš atbild kolekcionāram Triju zvaigžņu ordeņa “lietā”0


LNVM direktors Arnis Radiņš
LNVM direktors Arnis Radiņš
Foto: Ieva Makare/LETA

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arņa Radiņa atbilde uz portālā LA.LV š.g. 31. maijā publicēto Jura Auzana viedokli “Juris Auzāns komentē runas par valsts augstāko apbalvojumu „noklīšanu neceļos”.

Saskaņā ar Valsts apbalvojumu likuma 61.panta pirmo daļu “Valsts apbalvojumus, izņemot 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes, kuri dažādu iemeslu dēļ nav pasniegti, pēc pasniegšanas saņemti atpakaļ, personām atņemti, no kuru glabāšanas atteikušies pēc nāves apbalvotā tuvākie piederīgie, par kuru glabāšanu tuvākie piederīgie nevar vienoties vai ar kuriem apbalvotajiem nav tuvāko piederīgo, glabā Valsts prezidenta kanceleja”.

Savukārt Valsts apbalvojumu likuma 61.panta otrā daļa paredz, ka “pēc Valsts prezidenta pilnvaru termiņa beigām Valsts prezidenta kanceleja šā panta pirmajā daļā minētos valsts apbalvojumus nodod glabāšanā: Viestura ordeņus un to goda zīmes — Latvijas Kara muzejam, bet pārējos valsts apbalvojumus — Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam”.

Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam laikā kopš 2009. gada no Valsts prezidenta kancelejas glabāšanā nav nodoti nekādi valsts apbalvojumi.

Savukārt visus saņemtos valsts apbalvojumus muzejs glabā saskaņā ar Muzeju likumu, 2006. gada 21. novembra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 956 “Noteikumi par Nacionālo muzeju krājumu un citiem normatīvajiem tiesību aktiem.

Nedz muzejam, nedz muzeja darbiniekiem nav tiesības atsavināt glabāšanā nodotos priekšmetus un šāda rīcība būtu uzskatāma par prettiesisku valsts mantas atsavināšanu un attiecīgi būtu arī sodāma.
Saistītie raksti

Muzeja rīcībā nav informācijas, ka muzejs vai muzeja darbinieku būtu veikuši jebkādas prettiesiskas darbības ar glabāšanā nodotiem priekšmetiem, nav ierosinātas nedz administratīvās, nedz krimināllietas, nav spēkā stājušos tiesas nolēmumu par muzeja vai muzeja darbinieku nelikumīgām darbībām.

Līdz ar to muzejs noraida raksta autora apgalvojumus kā pilnība nepamatotus.

Papildus jānorāda, ka Valsts apbalvojumu likums paredz personas atteikšanos no valsts apbalvojuma, kā arī pēc nāves tuvāko piederīgo atsacīšanos no valsts apbalvojuma glabāšanas, taču Valsts apbalvojumu likums neparedz aizliegumu apbalvotajai personai vai pēc apbalvotās personas nāves piederīgajiem atsavināt valsts apbalvojumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Vidzemes ziemeļos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -10 grādiem
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Valstsvīrs ar statistiķa aicinājumu 1
4 stundas
AL
Agris Liepiņš
Latvijā
Agris Liepiņš: Ja mēģinām izmest pa durvīm, vīriešu diena ieraušas pa logu! 5
14 stundas

Lasītākie raksti

VK
Vita Krauja
Kultūra
Arī sabiedrība ir atbildīga par cilvēka izvēlēm. Saruna ar Rēziju Kalniņu
Intervija 1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Burovs: GKR jāpierāda, ka tā nav satelītpartija
19 minūtes
VE
Veselam.lv
Veselam
VIDEO. Komiski par traģisko! Mediķi aizsargtērpos dejo “Gulbja ezeru”
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO. Porziņģa 24 punkti neglābj “Mavericks” no zaudējuma
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Grieķija izrāda apņēmību neielaist valstī nelegālos imigrantus
1 stunda