Ugunsgrēks Merķeļa ielā

Hosteļi, kas nepieskatīti. Vai pēc ugunsnelaimes notiek viesu uzņemšanas biznesa attīrīšanās vai beigu pietura? 20

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pašlaik Latvijā nav vienota naktsmītņu reģistra. Sertifikācija, kuru piedāvā Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija, ir brīvprātīga. Savukārt uzraugošās iestādes par kārtību viesu izmitināšanas vietās cīnās savrupi un ne vienmēr pietiekami aktīvi.

Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 46
15 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 390
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Cauri šim fragmentārās pieskatīšanas tīklam it viegli izkrīt “lētā gala” piedāvājumi – nelegāli, puslegāli hosteļi un iemītnieku pārblīvēti apartamenti. To ar skaudru realitātes liesmu izgaismoja aprīļa nogales ugunsgrēks Merķeļa ielas dzīvoklī ierīkotajā hos­telī, kura darbību Rīgas pilsētas būvvalde “uz papīra” bija apturējusi, bet kas tomēr, ignorējot aizliegumu, turpināja darboties. Izskanējusi informācija, ka no astoņiem bojā gājušajiem četri identificētie bijuši Latvijas pilsoņi.

 

Vai lēti vienmēr ir labi?

Kādēļ Latvijas cilvēki izvēlas dzīvot apšaubāmā hostelī Rīgas centrā? Vai varbūt viņi tikai meklē vietu, kur aizliegti pulcēties uzdzīvei? Nebūt ne. Daļa lēto hosteļu iemītnieku ir godīgi vienkārša darba darītāji, kas atraduši darbu galvaspilsētā, bet kuriem dzīvokļa īre nav pa kabatai. Viņu vidū – apsardzes darbinieki, pārdevēji, kurjeri… Daži hosteļus izmanto ilglaicīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lētākajās istabās, kur nereti kopā mitinās dažādu dzimumu ļaudis, ar iedzīvi apkrāmēties īpaši neizdodas. Dažviet tik vien ir vietas, cik gultas kakts un palodzes stūrītis, kur novietot pašu nepieciešamāko. Īrēt gultasvietas saviem darbiniekiem kādreizējās kopmītnēs, dienesta viesnīcās un hosteļos mēdz arī lielāki uzņēmumi. Piemēram, celtniecības firmas un tirdzniecības tīkli.

Jādomā, ka tad dzīvošanas apstākļu kvalitāte ir atkarīga arī no darba devēja godprātīgas attieksmes pret legālu uzņēmējdarbību, jo katras šādas sadarbības pamatā vajadzētu būt divu juridisku personu līgumam ar pakalpojuma aprakstu un reglamentētām atbildības sfērām.

Tomēr – grozies kā gribi – pašu lētāko naktsmītņu piedāvājumi piesaista dzīves pabērnus, ar ko neizbēgami jārēķinās arī visiem, kas tiecas maksimāli ietaupīt. Zinātāji stāsta, ka pēc gultasvietas hostelī tīko pat bezpajumtnieki: ja vien tikuši pie nelielas rocības, viņi labprātāk kādas dienas pavadīs hostelī, nevis dosies uz patversmi.

“Pieredze liecina, ka, tiklīdz tu samazini cenu, tā hosteli sāk uzmeklēt aizvien apšaubāmāka publika,” zina stāstīt Vecrīgas hosteļa “Red Nose Hostel” saimniece Anete Lūse. “Tādēļ mūsu cenas nav viszemākās. Ir visu laiku jācīnās, lai noturētu reputāciju.”

Viņas pieredzē tomēr ir arī gadījumi, kad hostelim nākas veikt tādu kā sociālā darba funkciju. “Reiz nācās divas reizes saukt ātro palīdzību jaunietim no Anglijas, kas ceļā no ballēšanās vietas uz hosteli bija kritis un, kā vēlāk izrādījās, guvis nopietnu galvas traumu. Pirmā brigāde nenovērtēja situāciju,” stāsta Anete Lūse un piebilst, ka vēlāk klientu apciemojuši arī slimnīcā un palīdzējuši viņam ar nokļūšanu mājup uz Angliju.

 

Mostas pievilkt grožus

Ugunsgrēks Merķeļa ielā viesu izmitināšanas nozari, protams, ir satricinājis, jo sevišķi – hosteļu un apartamentu sektoru. Sajūtas ir duālas: no vienas puses, izskan cerības, ka turpmāk, attīroties no nelegāļiem, nozare sakārtosies un varēs uzlabot jau ilgstoši bojāto reputāciju. No otras, hosteļu īpašnieki bažījas, ka kontrolējošie dienesti savā jaunajā dedzībā “ies pāri” viesu mītnēm un tās slēgs, sevišķi nešķirojot.

“Šis ir laiks, kad nezināšana tev, visdrīzākais, netiks piedota,” domā Anete Lūse. “Tomēr jaunam uzņēmējam joprojām ir grūti uzzināt par visām dažādajām prasībām, kuras jāievēro, ja vēlies Latvijā atvērt hosteli: vienuviet tās nekur nav apkopotas. Līdz ar to iespēja labticīgi kļūdīties ir liela.”

Nozares bažas ir saprotamas. Jau drīz pēc Merķeļielas ugunsgrēka Rīgas domei pakļautie dienesti ar Māriņu Staķi priekšgalā metās apliecināt savu varēšanu un apsekoja 34 hosteļus, kā arī 27 objektus, kuru īpašniekiem pēdējā laikā uzlikts par pienākumu pārtraukt telpu ekspluatāciju. Tika konstatēti pārkāpumi un daļa no objektiem – slēgti.

Pašlaik dažādu hosteļu darbības aspektu uzraudzību nodrošina atšķirīgas institūcijas un izmaiņas šajā ziņā nav plānotas. Saimnieciskās darbības un nodokļu saistību izpildes uzraudzību nodrošina VID, ēku ugunsdrošības prasību ievērošana ir VUGD kompetencē, bet būves ekspluatācijas prasību ievērošana un nelikumīgas būvniecības konstatēšana ir būvvaldes pārraudzībā. Neatbilstošas ekspluatācijas gadījumā būvvalde var noteikt telpu izmantošanas aizliegumu.

 

Kas īsti ir hostelis?

Tiklīdz hostelī samazina nakts uzturēšanās cenu, tā to sāk uzmeklēt aizvien apšaubāmāka publika.
Foto: RAWPIXEL.COM/SHUTTERSTOCK

Tūlīt pēc Merķeļielas ugunsgrēka atrast iespējami nelegālos Rīgas hosteļus Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) varējis, izmantojot plaši lietoto viesu izmitināšanas portālu “booking.com”.

“Lielākoties šie hosteļi datubāzē tiek piedāvāti kā dzīvokļi,” tā VUGD pārvaldes priekšnieks Dzintars Legzdiņš. “Dzīvokļi īrei līdz pieciem cilvēkiem mūs neinteresēja, taču lielāki – jau ap desmit cilvēkiem – darīja uzmanīgus.”

Par to, ka populārajos “booking.com” un arī “airbnb.com” hosteļu piedāvājums nav identificējams, tikai izvēloties atlases kritērijam vārdu “hostelis”, var pārliecināties ikviens. Tā nu klients var izvēlēties sev tīkamo lētas nakšņošanas piedāvājumu lielākā vai mazākā kolektīvajā istabā “ģimenes hoteļos”, “istabās”, “apartamentos”, “viesu mājās” u. c.

Arī Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas sēdē no kontrolējošajiem dienestiem vairākkārt izskanēja apgalvojumi, ka “nav noteikts, ko hostelis īsti nozīmē” un “neviens normatīvais akts neregulē hosteļu darbību”. Tam nepiekrīt Ekonomikas ministrija un aicina Būvniecības likumā un būvnormatīvos hosteļa jēdzienu atpazīt, kur minētas “būves” vai “publiskās būves”.

“Spēkā ir normatīvo aktu kopums, kas regulē dažādus darbības aspektus,” skaidro Ekonomikas ministrijas pārstāve Evita Urpena. “Būvniecības likumā ir noteikts, ka katrs īpašnieks ir atbildīgs par savā īpašumā esošās būves uzturēšanu visā ekspluatācijas periodā, nodrošinot tās atbilstību konkrētām prasībām (tostarp mehāniskā stiprība, stabilitāte, ugunsdrošība, lietošanas drošība, higiēna, veselība).

Šīs prasības izvērsti ir definētas būvnormatīvos. Hosteļiem tāpat kā viesnīcām, viesu mājām, arī kafejnīcām, restorāniem, klubiem un citām publiskajām būvēm ir saistoši MK noteikumi Nr. 331, kur noteiktas prasības publisko būvju telpām, kā, piemēram, vides pieejamība, telpu izmēri, sanitāro ierīču skaits. Pašreiz saskaņošanas pēdējā fāzē ir arī jauns būvnormatīvs “Būtiskās prasības būvēm”, kur iekļautas pamatprasības lietošanas drošībai un higiēnai. Tāpat eksistē normatīvie akti ugunsdrošības jomā.”

 

Grozīs likumus

Pēc traģiskajiem notikumiem Merķeļa ielā Ekonomikas ministrija ir saņēmusi Ministru kabineta uzdevumu sadarbībā ar trim citām ministrijām apkopot informāciju par atbildīgo dienestu līdz šim konstatētajiem pārkāpumiem un iespējām šādus pārkāpumus novērst. “Jau tagad ir skaidrs, ka normatīvie akti būtu jāpapildina ar efektīvāku mehānismu, kas atbildīgajam dienestam ļautu operatīvi noteikt darbības aizliegumu un arī izlikšanu no telpām,” skaidro Evita Urpena. “Ir jāievieš mehānisms arī aizlieguma izpildes uzraudzībai. Dienestiem ir jābūt iespējai nekavējoties pārtraukt nelegāla hosteļa darbību.”

Vai treknu svītru starp legālo un nelegālo nevarētu novilkt vispārēja obligāta naktsmītņu sertifikācija? Tad būtu skaidrs, ka visi, kas nav sertificējušies, darbojas nelegāli un dienesti varētu savu pirmo uzmanību veltīt tieši tādiem.

Izrādās, ka līdz 2005. gadam šāda obligāta sertifikācija ir pastāvējusi, tomēr tagad ir atcelta. Līdz ar to hosteļu un citu tūristu mītņu standarti un sertifikācija Latvijā tagad ir brīvprātīga. Latvijā to nodrošina Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA).

Asociācijā informē, ka šobrīd no 160 sertificētajām mītnēm ir sertificēti četri hosteļi un apmēram 10 apartamentu viesnīcas. Papildus tam Latvijas lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs” piešķir kvalitātes sertifikātus lauku tūrisma uzņēmējiem.

“Merķeļa ielas notikums liecina, ka hosteļu un apartamentu segmentam vismaz uz laiku vajadzētu ieviest obligātu  atbilstības novērtēšanu, lai saprastu, kāda ir kopējā situācija, un izstrādātu skaidru plānu turpmākajām darbībām,” ir pārliecināta LVRA izpilddirektore Santa Graikste.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Laikā, kad notika naktsmītņu obligātā sertifikācija, novērtēšanas komandā piedalījās arī ugunsdzēsēji un pašvaldības pārstāvji, kas varēja veikt izvērtējumu savas kompetences ietvaros. Turklāt apzināt, reģistrēt un apsekot vajadzētu arī no valsts drošības viedokļa, jo šobrīd daļā naktsmītņu netraucēti var apmesties arī persona, kas gatava izdarīt teroraktu vai tamlīdzīgu noziegumu. Es nemaz nerunāju par nodokļiem, nodevām un citiem maksājumiem, ko veic naktsmītnes, kas rūpējas par viesu drošību.”

Pagājušajā gadā pēc Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas ierosinājuma Saeimā tikuši virzīti grozījumi Tūrisma likumā, iestrādājot tajā terminu “viesu dzīvoklis”. “Tādējādi arī uz tūristu apartamentiem tiktu attiecinātas viesu izmitināšanai izvirzītās prasības,” skaidro Santa Graikste. Tomēr, lai arī apstiprināti Ministru kabinetā, ceļojumu caur Saeimu likuma grozījumi noslēguši jau bez “viesu dzīvokļa” jēdziena, atstājot šo sfēru pelēkajā zonā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 46
14 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 389
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kariņš un valdība neapzinās, ka nabadzība Latvijā ir reāla!” Agešins par nodokļu reformu 47
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
No 15. jūnija varēsim apmeklēt divu tipu kultūras pasākumus. Kas būs jāievēro? 45
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kariņš un valdība neapzinās, ka nabadzība Latvijā ir reāla!” Agešins par nodokļu reformu 47
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Znotiņš: Maksāt par vakcinēšanos nav godīgi pret tiem, kuri pirmie apzinīgi gāja potēties 40
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nost ar maskām! Kādos gadījumos Latvijā turpmāk var nevilkt sejas masku? 57
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Var tikt apdraudēta Ādamsona dzīvība,” “Saskaņa” uztraucas par aizturētā politiķa veselību ieslodzījumā 51
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Portugāles futbolisti salauž Ungārijas pretestību un titula aizstāvēšanu sāk ar uzvaru
22:58
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Eiropas čempionātā šodien noslēgsies pirmā spēļu kārta
22:25
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Deportācijas nesalauza latviešu tautu 3
22:20
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Amerikas prezidents Džo Baidens pēc tikšanās ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II: “Viņa man atgādināja manu māti!” 6
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina “nopietni apsvērt” atsevišķu pakalpojumu sniedzējiem noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 127
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pasākumos atļaus piedalīties, sēžot pie auto stūres vai laivā 17
12 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā vērojams Covid-19 Indijas varianta pieaugums. Nosauc pilsētas un novadus, kur tas reģistrēts 34
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kungi, ko jūs dariet!” Uzņēmējs uzskata, ka pandēmijas laikā ieviest izmaiņas nodokļu sistēmā ir noziegums 51
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 46
14 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 389
20 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Kam Marija Naumova uzdāvinājusi leģendāro kleitu, ar kuru uzvarēja Eirovīzijā? 4
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zaudējam miljonus, bet viņi neparko neatbild. Uzņēmējs par ierēdņu visatļautību 46
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc vēsas nakts gaidām vasarīgi silta diena! Laika prognoze trešdienai
12 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča atklāti pastāsta par savām jaunajām attiecībām: kā viņas meitas pieņēmušas mīļoto vīrieti? 29
17 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Nebija trako, kas uzņemtos vadīt Liepāju.” Saruna ar Uldi Sesku 20
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Līdz jūlijam vairākām iedzīvotāju kategorijām obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija 3
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Samanta Tīna meklē ceļamkrānu, lai dzīvoklī ieceltu jauno dīvānu 18
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
Lembergs atvainojās un atzina, ka esot pārkāpis robežas. Intervija ar LPRA priekšsēdētāju Ivaru Kaļķi 15
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts Raimonds Bergmanis: “Tūkstošiem cilvēku nav šīs izziņas, ka viņi ir izslimojuši Covid-19! Ko viņiem tagad darīt?” 128
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Elza 1941. gada Jāņos posās kāzām, bet savu Alfrēdu sagaidīja vien pēc 16 gariem izsūtījuma gadiem 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Baņuta, Žermēna, Vilija un Vits 1
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bricis atklāj, kad gaidāms lielākais karstuma vilnis pēdējos divos gados 10
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Kremļa runasvīrs paziņoja, ka gatavojoties uz šo tikšanos, Krievija centīsies demonstrēt pietiekamu spēku, lai visi saprastu, ka ar to ir jārēķinās” 53
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 14. līdz 21.jūnijam: sēj pupas, zirņus, apgriež maurlokus, kopj dzīvžogus
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Kovida apjukusī Saeima, ASV hakere – bijusī skolotāja no Latvijas un Krievijai noderīgais Ādamsons. Nedēļas notikumu apskats 11
1 diena