Laukos
Politika

Plāno palielināt tirdzniecībā atļauto saglabājamo šķirņu sēklu daudzumu kaņepēm0


Kaņepju sēklas
Kaņepju sēklas
Foto: Aija Geida

Par 2000 kilogramiem plāno palielināt tirdzniecībā atļauto saglabājamo šķirņu sēklu daudzumu kaņepēm, paredz ceturtdien starpinstitūciju saskaņošanai nodotie grozījumi Latvijas izcelsmes laukaugu un dārzeņu ģenētisko resursu saglabājamās šķirnes atzīšanas un sēklu aprites noteikumos.

Zemkopības ministrija (ZM) noteikumu anotācijā norāda, ka šo noteikumu pielikumā ir noteikts laukaugu ģenētisko resursu saglabājamo šķirņu maksimālais vienā gadā atļautais daudzums tirdzniecībā 13 laukaugu sugām.

Patlaban tirdzniecībā atļauto saglabājamo šķirņu sēklu daudzums sējas kaņepēm ir 10 000 kilogrami. Taču līdz ar grozījumiem noteikumos tirdzniecībā atļauto saglabājamo šķirņu sēklu daudzumu kaņepēm plānots palielināt, balstoties uz Latvijas industriālo kaņepju asociācijas (LIKA) ierosinājumu.

ZM skaidro, ka pēc Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) tīmekļvietnē pieejamās informācijas, 2020.gada pavasarī lauksaimniekiem būs pieejami 9700 kilogrami šķirnes “Adzelvieši” sēklu.

Tā kā šā gada februārī kā otra ģenētisko resursu saglabājamā kaņepju šķirne ir piereģistrēta šķirne “Pūriņi”, kaņepju audzētājiem svarīgi būtu palielināt tirdzniecībā atļauto saglabājamo šķirņu sēklu daudzumu par 2000 kilogramiem.

Tādējādi kopējais tirdzniecības apjoms abām šķirnēm kopā būs 12 000 kilogrami.

Lai VAAD varētu noteikt vienai šķirnei atļauto maksimālo sēklu daudzumu, noteikumos tiek iekļauts jauns punkts, kurā ir norādīta formula, pēc kuras aprēķināt tirdzniecībai atļauto sadali pa šķirnēm vienai sugai.

Tā kā abām ģenētisko resursu saglabājamajām šķirnēm ir viens uzturētājs – Agroresursu un ekonomikas institūts, tad noteikumu projektā šķirnes uzturētājam tiek dota iespēja pašam veikt sadalījumu pa šķirnēm.

Minētie grozījumi ļaus šķirņu uzturētājiem pašiem regulēt tirdzniecībā atļauto sēklu daudzumu pa šķirnēm.

ZM norāda, ka līdz ar grozījumiem noteikumos plānots nodrošināt iespēju Latvijas lauksaimniekiem nodarboties ar vecāku, Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotu Latvijā radīto augu šķirņu audzēšanu. Īpaši nozīmīgi tas varētu būt bioloģiskajiem lauksaimniekiem.

Saistītie raksti

Grozījumi noteikumos attieksies uz lauksaimniecības augu sugu ģenētisko resursu kolekcionēšanā, saglabāšanā, raksturošanā, izvērtēšanā un izmantošanā iesaistītajām institūcijām un kaņepju audzētājiem 44 Latvijas pagastos.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Latvijas izcelsmes laukaugu un dārzeņu ģenētisko resursu saglabājamās šķirnes atzīšanas un sēklu aprites noteikumi” vēl jāskata valdībā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Cilvēks vienkārši pazūd.” Pie viesnīcas piebrauca divas policijas ekipāžas un viņu aizveda… Cietumā Itālijā nokļuvusi mūziķe Dženifere Rumpāne 3
2 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
Minimālo algu palielinās līdz 500 eiro, ārstiem un skolotājiem dos, radošajiem atņems – cik “biezi” nākamgad būs mūsu maciņi 5
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Ogrē apskatāma apbrīnojama strūklaka: tajā “ieausta” Lielvārdes josta
33 minūtes
MB
Madara Briede
Praktiski
Mājas Latvijā sāk zaudēt savu identitāti: kāpēc māju nosaukumus nomaina uz ielām ar numuriem?
27 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Negaidīti notikusi Lukašenko inaugurācijas ceremonija
28 minūtes