Kaņepju ziedkopas joprojām nedrīkst izmantot pārtikas ražošanā.
Kaņepju ziedkopas joprojām nedrīkst izmantot pārtikas ražošanā.
Foto: Lifestyle Discover/SHUTTERSTOCK

Riņķa dancis turpinās; kaņepju tēju dzert joprojām nedrīkst 1

Nekas pagaidām nav mainījies “aizliegtās” kaņepju tējas lietā – uzņēmējs joprojām nevar izmantot pārtikas ražošanai paša audzētās kaņepju ziedkopas.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

“Lai gan no šī gada 1. janvāra varu izvēlēties NACE kodu un ražot savus produktus kā suvenīrus, tas neatrisina situāciju. Kaņepes likt paciņā varu, bet paciņai virsū nedrīkstu rakstīt, ka tā ir kaņepju tēja,” stāsta “Obelisk Farm” saimnieks An­dris Višņevskis.

Tas nozīmē, ka kaņepju ziedkopas joprojām nedrīkst izmantot pārtikas ražošanā. Viņš norāda – kamēr Eiropa neko nemainīs, situācija nozarē nemainīsies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāatgādina – jau pagājušā gada augustā “LA” rakstīja par to, ka “Obelisk Farm” saimniekam Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) darbinieki liedza tirgot kaņepju tēju, jo šie ziedi nav iekļauti ES jaunās pārtikas katalogā.

Toreiz PVD skaidroja – atbilstoši šajā katalogā iekļautajai informācijai Eiropas Savienībā drošas izmantošanas vēsture pārtikā ir zināma šādiem no sējas kaņepes iegūtiem produktiem un auga daļām: sēklām, attaukotām sēklām, no sēklām iegūtai eļļai, sēklu miltiem. Tātad ka­ņepju ziedu tējas izplatīšana ES tirgū nav atļauta, un to uzņēmējam arī norādījusi PVD darbiniece, iesakot produktu neizplatīt. Viņš ir neizpratnē par šādu situāciju – kaņepju ziedu tējas tirgošana nav nedz atļauta, nedz aizliegta.

“Obelisk Farm” saimnieks iesaka PVD un atbildīgajai ministrijai pacīnīties, lai kaņepju ziedkopas varētu izmantot pārtikas ražošanā. Višņevskis zina teikt, ka

vēl vismaz divi trīs uzņēmēji ražo un internetā joprojām piedāvā kaņepju ziedu tēju, bet aizrādījumus saņēmis viņš viens.

Jau pērn septembrī Latvijas Industriālo kaņepju asociācija nosūtījusi PVD un ZM papildu informāciju par kaņepju tējas vēsturisko izmantošanu Latvijā, kas apliecina – kaņepju tēja nav jauns pārtikas produkts, bet ir zināms un lietots uzturā desmitiem un pat simtiem gadu. Kā redzams no vēsturiskās situācijas un avotiem Latvijā, tad vairāku gadu desmitu vai simtu gadu garumā līdz šim Latvijā nav konstatēts neviens gadījums, kad kaņepju tēja būtu atstājusi negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību vai arī būtu tai nodarījusi kaitējumu.

Turklāt kaņepju tējas pagatavošana no lapām un ziediem arī neatbilst nevienam regulā noteiktajam jaunas pārtikas produktu definīcijas kritērijam.

Attiecīgā regula neuzskata nevienu produktu par jauno pārtikas produktu, ja tam ir lietošanas vēsture kādā no dalībvalstīm.

Latvijas Industriālo kaņepju asociācija arī norāda, ka Latvijā ražotā kaņepju tēja no lapām vai ziediem tiek iegūta no ES sertificētām sējas kaņepju šķirnēm, kas nesatur narkotiskās vielas. Savukārt attiecībā uz jaunas pārtikas produktu kataloga informāciju, kas pieejams EK mājaslapā, redzams, ka jaunās pārtikas saraksts nav izsmeļošs un kalpo kā orientieris uz to, vai produktam būs vajadzīga atļauja saskaņā ar jauno pārtikas regulu. Tādējādi šis saraksts nav saistošs vai obligāti piemērojams, bet tam ir tikai informatīvs vai rekomendējošs raksturs.

Reklāma
Reklāma

Jautājām Latvijas Industriālo kaņepju audzētāju asociācijas vadītājam Guntim Vilnītim, ko asociācija darījusi, lai šo situāciju mainītu un kad varētu sekot uzlabojumi. Viņš norādīja, ka asociācija kopīgi ar Zemkopības ministriju seko līdzi un dara visu iespējamo, lai nonāktu pie uzņēmējiem labvēlīga risinājuma.

“Pašlaik kaņepes var audzēt un novākt lapas un ziedkopas jebkurām vajadzībām, taču tās pārstrādāt un tirgot nav aizliegts un nav atļauts. Tās var tirgot, ja produkts nav paredzēts pārtikai,” sacīja G. Vilnītis, iesakot uzņēmējiem būt pacietīgiem.

Lielāka skaidrība varētu būt šī gada jūnijā, kad Eiropā notiks industriālo kaņepju audzētāju kongress, kad arī, visticamāk, “būs redzama gaisma tuneļa galā vai virziens, kurp dosimies”. Savukārt šī gada marta sākumā Austrijā norisināsies Narkotisko vielu komisijas 63. sesija, kur izskatīs arī jautājumus attiecībā uz 1961. gada Vienoto konvenciju par narkotiskajām vielām.

ZM Veterinārajā un pārtikas departamentā skaidro – pārtikā šobrīd ES tirgū var laist šādus no sējas kaņepes iegūtus produktus – sēklas, no sēklām iegūtu eļļu, sēklu miltus un attaukotas kaņepju sēklas. Kā redzams, sarakstā nav ka­ņepju lapu un ziedu. Kanabidiola (CBD) laišana ES tirgū izmantošanai pārtikā nav atļauta, uzsver ZM.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.