
Šokējoši! Krievija izmanto jauniešus masveida dronu ražošanā, kurus Putins izmanto nakts uzbrukumiem Ukrainai 0
Krievija katru mēnesi ražo tūkstošiem tāla darbības rādiusa pašnāvnieku dronu rūpnīcā, kurā daļu darbinieku veido pusaudži, gatavojoties iespējamiem masveida nakts uzbrukumiem Ukrainai ar līdz pat 2000 dronu vienā naktī.
Krievijas Aizsardzības ministrijas televīzijas kanāls publiskojis video no Jeļabugas rūpnīcas netālu no Kazaņas, kurā redzami studenti un darbinieki ražošanas līnijās, montējot melnos “Geran-2” dronus — Krievijas versiju Irānas “Shahed” dronam.
Saskaņā ar video, rūpnīcā strādā pusaudži no 15 gadu vecuma, kuri pabeiguši 9. klasi. Lielākā daļa nāk no tuvējās tehnikuma. “Kur vien skaties, visur strādā jaunieši,” teikts video stāstījumā. Tajā redzami desmitiem pusaudžu, kas montē dronu detaļas un strādā pie datoriem rūpnīcas telpās. Kāds kadrs rāda arī plakātu ar uzrakstu: “Kurčatovs, Koroļovs un Staļins dzīvo tavā DNS,” atsaucoties uz padomju fiziķi Igoru Kurčatovu un kosmosa izstrādes inženieri Sergeju Koroļovu.
“Kurchatov, Korolyov and Stalin live in your DNA.” Russian military TV showcases the giant Shahed drone production plant in Tatarstan, boasting that children after 9th grade are working there to help kill Ukrainians. pic.twitter.com/j7rbiFy9On
— Yaroslav Trofimov (@yarotrof) July 20, 2025
Irānā ražotie “Shahed” droni un to Krievijas varianti kļuvuši par būtisku instrumentu Krievijas prezidenta Vladimira Putina plānā sistemātiski apšaudīt Ukrainas pilsētas un civilos objektus, cenšoties sagraut valsts morāli.
Video atklāj arī to, ka Putins, apmeklējot Jeļabugas rūpnīcu, aicinājis šo modeli ieviest visā valstī, lai samazinātu atkarību no Irānas importa.
Eiropas aizsardzības amatpersonas uzskata, ka, pieaugot ražošanas apjomiem, Krievija plāno katru nakti palaist tūkstošiem lētu “Shahed” dronu pret Ukrainu. Rādītāji liecina, ka Krievija patlaban ražo vairāk nekā 5000 tāla darbības rādiusa dronu mēnesī, un vien 2025. gada pirmajā pusē Jeļabugas rūpnīcā paredzēts saražot līdz 18 000 vienību. Rūpnīca dibināta 2023. gadā Alabugas īpašajā ekonomiskajā zonā netālu no Kazaņas, pie Kamas upes, kas savienota ar Kaspijas jūru caur Volgu, nodrošinot tiešu tirdzniecības ceļu ar Irānu.
Krievija šobrīd vidēji ik nakti uzbrūk Ukrainai ar vairāk nekā 500 bezpilota lidaparātiem un raķetēm, bet analītiķi uzskata, ka tuvākajā nākotnē šis skaits varētu sasniegt pat 1000 uzbrukumu līdzekļu dienā.
Lielākais līdz šim Krievijas uzbrukums notika 9. jūlijā, kad Ukrainas pilsētām un reģioniem tika palaistas 741 raķete un drons. Droni kā “Shahed” ir salīdzinoši lēti — to cena svārstās no 30 līdz 45 eiro vienībā. Tikmēr Ukrainas rietumvalstu piegādātās pretgaisa aizsardzības sistēmas ir ievērojami dārgākas — piemēram, viena “Patriot” raķete maksā aptuveni 5,5 miljonus ASV dolāru.
Vācijas augsta ranga militārpersona ģenerālmajors Kristians Froidings nesen brīdināja, ka Ukrainai un tās sabiedrotajiem nepieciešams paplašināt aizsardzības spējas, lai efektīvi pretotos šādiem, iespējams, vēl masīvākiem uzbrukumiem.
Saskaņā ar Froidinga teikto, Krievija cenšas iegūt spējas nakts laikā palaist līdz pat 2000 dronu — tas būtu milzīgs izaicinājums jebkurai aizsardzības sistēmai.
“Geran-2” drons ir aptuveni 3,5 metrus garš, sver ap 200 kilogramiem un spēj nest 50 kg sprāgstvielu. Tas var sasniegt mērķus līdz 1800 km attālumā ar ātrumu 300 km/h.