
Ķīna radījusi jaunu, bīstamu un slepenu superieroci. Zināms, ka to dēvē par “jūras briesmoni” 0
Vai tas ir putns? Lidmašīna? Kuģis? Nē – tas ir kaut kas daudz draudīgāks. Ķīna ir atklājusi ziņas par savu jauno eksperimentālo “ekranoplanu” – hibrīdu starp lidmašīnu un kuģi, kas spēj traukties virs ūdens ar ātrumu līdz 547 km/h. Dēvēts par “Bohai jūras briesmoni”, šis slepenais ierocis signalizē par Ķīnas militāro ambīciju eskalāciju.
Kas ir šis tehnoloģiskais brīnums, un kāpēc tas rada bažas?
No Bohai jūras pie Ķīnas ziemeļu krasta ir parādījies milzīgs pelēks, “ēnains” objekts, kas pārvietojas tikai dažus metrus virs ūdens virsmas.
Šis ir Ķīnas ekranoplans – Padomju laika tehnoloģijas atdzimšana, kas apvieno lidmašīnas un kuģa īpašības. Tas spēj pārvietoties ar 547 km/h ātrumu, skaidro aviācijas eksperts Džastins Bronks.
Ekranoplani pirmo reizi tika izstrādāti PSRS 1960. gados, un to slavenākais modelis, “Kaspijas jūras briesmonis”, bija tik slepens, ka Rietumi to atklāja tikai ar satelītattēliem.
Ekranoplans izmanto gaisa spilvenu, kas veidojas starp spārniem un ūdens virsmu, nodrošinot pacēlumu un zemu lidojumu (parasti 1–5 metrus virs ūdens). Tas ļauj izvairīties no radaru noteikšanas un transportēt karavīrus vai raķetes.
Padomju Savienībā ekranoplani, piemēram, Lun klases ekranoplans, tika izmantoti kā slepeni militārie ieroči, spējīgi pārvadāt smagu bruņojumu un pārvietoties lielā ātrumā.
Ķīnas versija, ko sociālajos tīklos dēvē par “Bohai jūras briesmoni”, ir modernizēta šīs tehnoloģijas iterācija. Ķīna ir gatava finansēt un testēt daudzas tehnoloģiskas risinājumus militāriem mērķiem, pat ja to izdošanās varbūtība ir zema. Daži no šiem risinājumiem izrādās negaidīti noderīgi un veiksmīgi.
Lun klases ekranoplans, kas tika izmantots PSRS, svēra līdz 380 tonnām un varēja pārvadāt pretkuģu raķetes, sasniedzot ātrumu līdz 550 km/h.