Foto: Dragana Gordic/SHUTTERSTOCK

Mākslīgais intelekts, analizējot pētījumu attīstību, nosauc slimību, kura, visticamāk, būs neārstējama arī turpmāk 0

Neskatoties uz miljardiem dolāru ieguldījumiem pētniecībā, viena slimība joprojām paliek cilvēces visnežēlīgākais noslēpums – un mākslīgais intelekts tagad prognozē, ka ārstēšana, visticamāk, nekad netiks atrasta. Runa ir par Alcheimera slimību.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ko ēst, lai nieres strādātu kā pulkstenis? 5 labākie un sliktākie pārtikas produkti nieru veselībai 3
Krievijas ekonomika sabrūk – milzīga nozare uz bankrota sliekšņa
Jā, cilvēki tiešām šo pērk! 20 dīvainas lietas, kuras pārsteidzoši daudzi vēlas savā īpašumā
Lasīt citas ziņas

Mākslīgā intelekta sistēmas, analizējot desmitiem gadu klīnisko pētījumu, zāļu izmēģinājumu un neiroloģisko datu, ir izveidojušas satraucošu secinājumu: Alcheimera slimība, visticamāk, ir pārāk sarežģīta, lai tai izstrādātu vienotu un efektīvu ārstēšanu.

Šī progresējošā neirodeģeneratīvā saslimšana, kas iznīcina atmiņu, domāšanu un pakāpeniski arī personību, joprojām paliek neuzveikts izaicinājums mūsdienu medicīnai. MI analīze norāda uz to, ka slimības mehānisms ir pārāk sarežģīts, lai uz to varētu iedarboties ar vienu konkrētu zāļu preparātu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Prognozes rāda, ka slimība sāk attīstīties desmitiem gadu pirms parādās pirmie simptomi. Tas nozīmē, ka, uzsākot ārstēšanu simptomu stadijā, jau ir par vēlu, lai mainītu procesa gaitu. Turklāt Alcheimera slimības norisi ietekmē ļoti daudz faktoru – ģenētiskā predispozīcija, iekaisuma procesi, vides ietekme, dzīvesveids un imūnsistēmas reakcijas. Šāda daudzslāņainība būtiski sarežģī efektīvas ārstēšanas izstrādi.

MI norāda arī uz iepriekšējiem neveiksmīgiem centieniem – desmitiem daudzsološu zāļu kandidātu ir izgāzušies klīniskajos izmēģinājumos, un neviena līdz šim nav spējusi būtiski mainīt slimības gaitu. Tas liek secināt, ka pašreizējā pieeja slimības izpētei var būt nepilnīga vai pat kļūdaina.

Vienlaikus, lai gan MI neparedz izārstēšanu tuvākajā vai tālākā nākotnē, tas iezīmē skaidru virzienu preventīvām darbībām. Dzīvesveida korekcijas – sabalansēts uzturs, fiziskās aktivitātes, pietiekams miegs un garīgā aktivitāte – tiek uzskatītas par labāko aizsardzību pret slimības attīstību.

Alcheimera slimība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pieaug demences gadījumu skaits visā pasaulē. Līdz 2050. gadam demences pacientu skaits varētu pārsniegt 150 miljonus, kas nozīmē milzīgu slogu veselības aprūpes sistēmām un sabiedrībai kopumā.

Mākslīgais intelekts neizslēdz, ka nākotnē varētu tikt atrasti jauni bioloģiski ceļi vai terapijas pieejas, taču uzsver – ar šodien zināmo un pieejamo informāciju efektīvu ārstēšanu Alcheimera slimībai izstrādāt, visticamāk, nav iespējams.

Raksts ir izklaidējoša rakstura. Aizdomu gadījumā aicinām vērsties pie ārsta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.