
Cik ilgi tā pukstēja? Zinātnieki pirmo reizi izaudzē cilvēka sirdi cūkas embrijā 0
Donoru orgānu trūkums pasaulē liek zinātniekiem meklēt revolucionārus risinājumus, un viens no tiem varētu būt cilvēku orgānu audzēšana dzīvnieku embrijos. Šāds pārsteidzošs sasniegums nesen ticis gūts, kad pētnieki pirmo reizi vēsturē izaudzējuši miniatūru, pukstošu cilvēka sirdi cūkas embrijā, vēsta InterestingEngineering.
Šo izcilo atklājumu vadīja Ķīnas Zinātņu akadēmijas zinātnieku komanda, kuru vada Lai Liangsjue. Iepriekš šī pati grupa jau bija veiksmīgi izaudzējusi cilvēka nieres cūku embrijos, kas darbojās 28 dienas.
Jaunākais pētījums, kas tika prezentēts 12. jūnijā Starptautiskās cilmes šūnu pētniecības biedrības sanāksmē Honkongā (lai gan vēl nav recenzēts), iezīmē jaunu posmu šajā jomā.
Kā tapa šī sirds?
Šāda veida pētījumus dēvē par “cilvēka-dzīvnieka himēru” izstrādi, kad cilvēka šūnas tiek apvienotas ar dzīvnieku šūnām. Lai to īstenotu, zinātnieki vispirms bloķē noteikta orgāna – šajā gadījumā sirds – attīstību cūkas embrijā. Pēc tam embrijā ievada cilvēka cilmes šūnas, kas sāk veidot trūkstošo orgānu.
Šajā eksperimentā cilvēka šūnas tika ģenētiski modificētas, iekļaujot gēnus, kas nodrošina to izdzīvošanu un attīstību cūkas organismā. Šīs šūnas implantēja cūku embrijos agrīnā morulas attīstības stadijā, un pēc tam embriji tika pārstādīti surogātsivēnmātēm. Rezultātā noteiktā attīstības posmā izveidojās sīkas sirsniņas, kas sāka pukstēt.
Izmantojot speciālus marķierus, zinātnieki apstiprināja, ka šajās struktūrās ir cilvēka šūnas, lai gan to precīzais īpatsvars netika precizēts.
Kāpēc šādi pētījumi ir svarīgi?
Cūkas tika izvēlētas to anatomiskās līdzības ar cilvēkiem dēļ, padarot tās par ideāliem “inkubatoriem” orgānu audzēšanai. Šāds pieeja jau iepriekš izmantota ksenotransplantācijas jomā, kur gēnu rediģēti cūku orgāni – nieres un aknas – veiksmīgi transplantēti cilvēkiem.
Tomēr galvenie izaicinājumi joprojām ir orgānu atgrūšana un to ierobežotais darbības laiks.
Zinātnieki uzsver, ka globālā donoru orgānu trūkuma kontekstā šāda pieeja varētu kļūt par dzīvību glābjošu risinājumu. Kā liecina iepriekšējie ziņojumi, 53 gadus vecajai amerikānietei Tovani Lunai tika veiksmīgi implantēta cūkas niere.
Divus mēnešus pēc operācijas viņa atzina, ka ātri atveseļojas un pat apsteidz ģimenes locekļus pastaigās pa Ņujorku.
Ārsts Roberts Montgomerijs, kurš uzraudzīja transplantāciju, norādīja, ka Luna ir vienīgais cilvēks pasaulē, kurš izdzīvojis ar cūkas orgānu.