Liepājas mērs Jānis Vilnītis (no kreisās) pārstāv Latvijas Reģionu apvienību, bet viņa  vietnieks Uldis Sesks Liepājas partiju, kurai ir sadarbība ar Zaļo un zemnieku savienību. Šie spēki nav pie varas lielajā politikā, bet pašvaldībai ir būtiska sadarbība ar valdību.
Liepājas mērs Jānis Vilnītis (no kreisās) pārstāv Latvijas Reģionu apvienību, bet viņa vietnieks Uldis Sesks Liepājas partiju, kurai ir sadarbība ar Zaļo un zemnieku savienību. Šie spēki nav pie varas lielajā politikā, bet pašvaldībai ir būtiska sadarbība ar valdību.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Divvaldība Liepājas domē. Vairāki vietējie politiķi paredz, ka domē ir izredzes iekļūt lielākam partiju skaitam 5

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Liepājas mēra tagadējā vietnieka Ulda Seska vadītā Liepājas partija, Latvijas Reģionu apvienība, kuru pārstāv pašreizējais domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis, un partija “Saskaņa” bija tie trīs politiskie spēki, kuri sadalīja 15 deputātu mandātus Liepājas domē 2017. gada pašvaldību vēlēšanās.

Visām trim tiek pro­gnozēta diezgan droša iekļūšana domē arī šogad.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 172
1 diena
Lasīt citas ziņas

Taču partiju starta pozīcijas ir mainījušās, tāpēc nevarot izslēgt, ka šoreiz 5% barjeru izdosies pārvarēt vēl kādam politiskajam spēkam, ja vien tas spēs atrast Liepājā populāru saraksta līderi, uzskata liepājnieks, bijušais Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš.

Viņš uzsvēra, ka Liepājas domē ir pārstāvētas partijas, no kurām neviena nav pie varas lielajā politikā. Ja kāda no tagadējās valdības partijām tiks ievēlēta domē, tai tas būs papildu trumpis, lai iekļūtu domē valdošajā koalīcijā, kurai ir būtiska sadarbība ar valdību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām, kurās tagadējais mērs J. Vilnītis startēja kā opozicionārs toreizējam pilsētas vadītājam U. Seskam, tagad šie politiskie spēki abi ir pie varas Liepājā.

Tas palielina vēl kādas partijas izredzes, jo ir iespēja iegūt to vēlētāju balsis, kas nav apmierināti ar esošo koalīciju, “Latvijas Avīzei” pieļāva J. Lagzdiņš.

Vairākuma izveidošana pēc iepriekšējām vēlēšanām Liepājā bija visai sarežģīta. Tas izdevās tikai pēc tam, kad Liepājas partija un Latvijas Reģionu apvienība vienojās par ļoti savdabīgu modeli – divus gadus domi vadīja U. Sesks, bet divus gadus – J. Vilnītis.

Taču “Saskaņas” vietējais līderis, Saeimas deputāts Valērijs Age­šins, kura pārstāvētā partija ir opozīcijā, teica, ka viņa kolēģiem domē joprojām neesot skaidrs, kurš ir mērs.

Jāteic, ka arī “Saskaņai” šoreiz būs citas starta pozīcijas – pirms nepilniem četriem gadiem tās saraksta līderis bija V. Agešins, bet tagad tās mēra kandidāts ir jurists Indulis Jankovskis.

Viņš daudzus gadus ir bijis V. Agešina deputāta palīgs Saeimā un organizējis regulārās tikšanās ar iedzīvotājiem, kas arī nodrošina viņa atpazīstamību. “Saskaņa” savu kandidātu sarakstu ir jau atklājusi, bet nedēļas nogalē to partijas kongresā prezentēs Liepājas partija.

Vieni vienojas, citiem neizdodas

Konkurence par vietām Liepājas domē allaž bijusi liela. Arī 2017. gadā bija pieteikti desmit saraksti, bet iekļuva tikai trīs. Aiz svītras palika Nacionālā apvienība, “Liepāja kvadrātā”, Jaunā konservatīvā partija, Nacionālā savienība “Taisnīgums” un “Vienotība”, par kuriem katru nobalsoja vairāk nekā 2% vēlētāju.

Vēl mazāks atbalsts bija “Gods kalpot mūsu Latvijai” un “No sirds Latvijai”. Iepriekšējo vēlēšanu mācība šoreiz vairākus politiskos spēkus mudināja veidot apvienotos sarakstus. Dažiem tas izdevās, bet dažiem – ne, liecina partiju pārstāvju teiktais “Latvijas Avīzei”.

Kopīgs saraksts varētu būt “Kustībai Par”, “Jaunajai Vienotībai” (“JV”) un “Progresīvajiem”. Taču Nacionālās apvienības (NA) aicinājumam konservatīvajiem spēkiem apvienoties neatsaucās ne Jaunā konservatīvā partija (JKP), ne Latvijas Reģionu apvienība.

LRA kā valdošās partijas lēmumu startēt atsevišķi vēl varētu saprast, taču par to, kāpēc nevienojās NA un JKP, tām ir atšķirīgs viedoklis. Saeimas deputāts Uldis Budriķis norāda uz JKP ietekmes palielināšanos gan valdībā, gan pilsētā.

“Mēs esam stiprinājuši savas pozīcijas. Ar Nacionālo apvienību sarunas notika, bet neatradām kopīgus saskarsmes punktus, ja neskaita to, ko kopā esam izdarījuši valdībā,” sacīja U. Budriķis.

Viņš atzina, ka partijām atšķiras pozīcija arī jautājumā par ostu reformu, kuru virza JKP satiksmes ministrs Tālis Linkaits. Reforma nozīmē ostu pārvaldības modeļa maiņu, kam pašvaldība nepiekrīt.

NA vietējās nodaļas vadītājs Artūrs Butāns savukārt uzskata, ka partijas nevienojās, jo “neizdevās nolikt malā personīgās ambīcijas”.

Viņaprāt, JKP nebija pieņemams arī NA nosacījums par Liepājas Universitātes saglabāšanu, kas ir apdraudēta, ja tiks īstenota JKP pieteiktā augstskolu reforma. Tā paredz, ka ir jābūt ne mazāk kā 4000 studentiem.

Taču NA ir gatava startēt arī viena. Tās mēra kandidāts būs Liepājas simfoniskā orķestra direktors Uldis Lipskis. JKP savu saraksta līderi vēl neatklāj, bet tas varētu būt Saeimas deputāts U. Budriķis.

Saeimā ir strādājusi arī Dace Bluķe, kura tagad ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāre. Viņa būs apvienotā “Kustības Par”, “Progresīvo” un “JV” saraksta līdere.

Par kopīgu sarakstu galīgais lēmums otrdien, 16. martā, vēl nebija pieņemts. Taču, ja partijas vienosies, tad no “JV” saraksta galvgalī būs Liepājas 6. vidusskolas direktors Kārlis Strautiņš, bet no “Pro­gresīvajiem” – Bruno Rancis, kas atgriezies Latvijā no Vācijas. Liepāja ar 75 895 iedzīvotājiem ir otra lielākā valsts pilsēta aiz Daugavpils.

Taču tās domē arī pēc vēlēšanām būs 15 vietas. Tāpēc apvienotais saraksts var cerēt uz iekļūšanu, atņemot balsis kādam no tagad tajā pārstāvētajiem spēkiem, atzina D. Bluķe.

Viņasprāt, tā, visticamāk, nebūs LRA, kas ir ideoloģiski atšķirīgs konservatīvs politiskais spēks. Šajā spārnā paredzama konkurence, tāpēc viņai loģiska šķiet to spēku apvienošana, kuriem pārklājas vēlētājs.

Divvaldība Liepājas domē

“Saskaņas” pārstāvis V. Agešins uzskata, ka arī jaunajā domē iekļūs tikai trīs tajā jau pārstāvētās partijas. Tagad Liepājas partijai ir sešas vietas, LRA – piecas, bet “Saskaņai” – četras.

“Tad valdošajām partijām būs jāizšķiras, vai turpināt mocīties savstarpējās neuzticības gaisotnē, kad nav skaidrs, kurš ir mērs, vai sadarboties ar “Saskaņu”, sacīja V. Agešins.

Taču intriga būšot tā, cik mandātu katra iegūs. Var paredzēt cīņu arī starp LRA un Liepājas partiju, jo to iegūto mandātu skaits arī noteiks, kuram būs iniciatīva koalīcijas veidošanā.

Pēc tam kad mēra amatu no U. Seska pārņēma J. Vilnītis, U. Seska ietekme pašvaldībā daudz nesamazinājās, jo viņš ir viens no trijiem priekšsēža vietniekiem, kā arī Liepājas speciālās ekonomiskās zonas valdes priekšsēdētājs.

J. Vilnītis, kura vadītajai biedrībai “Liepājnieki” ir sadarbības līgums ar LRA, “Latvijas Avīzei” atzina, ka sarakstam tagad ir jāstartē nevis no opozīcijas, kā iepriekš, bet no varas pozīcijām, tāpēc uzsvars tiks likts uz jaudīgu piedāvājumu.

Viņš piekrita – tā ir zināma īpatnība, ka pašvaldību vada divas partijas, dalot varu uz pusēm, bet tā bija abu vienošanās. Tas neesot viegli, bet, viņaprāt, tas esot izdevies. J. Vilnītis prognozē, ka partiju skaits jaunajā domē būs lielāks.

Uz jautājumu, ko nozīmē strādāt bez tiešās saiknes ar valdības partijām, J. Vilnītis atbildēja diplomātiski, uzteicot vairākus ministrus, kas, neraugoties uz to, ir uzklausījuši pašvaldību, ieskaitot satiksmes ministru.

Daudz ko nosakot domes spēja argumentēti pārliecināt par savu viedokli.

Priekšsēža vietnieks U. Sesks, kura vadītajai Liepājas partijai ir līgums ar Zaļo un zemnieku savienību, par sadarbību ar valdību bija kritiskāks. Viņš izjūtot plaisu starp valdību un pašvaldībām, jo šajā koalīcijā pašvaldības netiekot uztvertas par līdzvērtīgiem partneriem.

To īpaši dome izjutusi, kad sākās nedienas ar vakcināciju – ģimenes ārstu praksēs gaiteņos sēdēja daudzi cilvēki, bet vairākas dienas viņiem nācās atteikt vakcināciju. Ģimenes ārsti izmisumā meklējuši palīdzību pašvaldībā, bet valdība ar tām nav vēlējusies izstrādāt kopīgu šā procesa plānu, kas šādu situāciju būtu novērsis.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ar valdības neizpratni viņam nācies saskarties arī jautājumā par Liepājas ostu, kas Liepājā ir speciālās ekonomiskās zonas sastāvā. Runas par ostu reformu atbaidot potenciālos investorus, un esot iespaids, ka kāds apzināti mēģinot sagraut kaut ko labi funkcionējošu.

Koalīcija šonedēļ vienojās atbalstīt reformu Rīgas un Ventspils ostās, bet Liepājā pagaidām vēl neīstenos ostu pārvaldības modeļa maiņu. Par Liepājas partijas nodomiem pašvaldību vēlēšanās līdz sestdien plānotajam kongresam U. Sesks atturējās izteikties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 172
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 142
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Māte ilgstoši indēja savu bērnu, iemesls vēl joprojām neskaidrs 11
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir pelēkā zona.” Darba devēji prasa lielākas tiesības epidemioloģisko pasākumu ievērošanas nodrošināšanā 5
59 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kā varēs atgūt naudu par biļetēm, ja cilvēks epidemioloģisko prasību dēļ pasākumu tomēr nedrīkstēs apmeklēt? 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem
12 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas
8 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas
14:26
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem
14:23
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Muižniece līdztekus “ugunsgrēka dzēšanai” veikusi arī darbus, kas no malas pat izskatās pēc kontrrevolūcijas
13:54
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku”
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis gads pusaudžiem ir gauži nodarījis pāri.” Līdaka par sabiedriskās apziņas trūkumu
47 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 10
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Muižniece līdztekus “ugunsgrēka dzēšanai” veikusi arī darbus, kas no malas pat izskatās pēc kontrrevolūcijas
41 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Trešdien reģistrēts lielākais dienā atklāto Covid-19 gadījumu skaits kopš 8.maija 22
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar kontroli un piespiedu mēriem neko neatrisināsim.” Auziņš par plānotajiem ierobežojumiem nevakcinētiem iedzīvotājiem 14
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Nakts mērs” vai “nakts karalis” – alternatīva dienas mēram? Rīgas naktsdzīvei grib dot jaunu elpu 12
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
ASV dzīvojošais princis Harijs atklājis: ir kāds cilvēks britu karaliskajā ģimenē, pēc kā viņš ļoti ilgojas 4
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 28
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Par nodokļu politiku tuvākajā nākotnē neviens nedomā.” Kāpēc FM negatavo nodokļu politiku tuvākajiem gadiem? 14
6 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ne tikai skaisti, bet arī vērtīgi: kā no pīlādžiem pagatavot vērtīgu sīrupu?
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvijā pēta Covid-19 antivielas mediķiem, lai formulēto viedokli par revakcinācijas nepieciešamību 54
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 37
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 35
17 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 43
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 61
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
1 diena
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 172
1 diena