Gūstekņu apmaiņa 25.05.2025.
Gūstekņu apmaiņa 25.05.2025.
FOTO: EPA/SCANPIX/LETA

“Daži atņem mūsu teritorijas, bet citi – minerālus”: ukraiņu deputāts par ASV neiedotajiem ieročiem 83

Ukrainas Augstākās Radas Nacionālās drošības, aizsardzības un izlūkošanas komitejas sekretārs Romans Kostenko intervijā Radio NV aicināja Eiropu aktīvāk iesaistīties ieroču ražošanā un palīdzības sniegšanā Ukrainai, reaģējot uz ziņām, ka ASV Pentagons ir apturējis dažu pretgaisa aizsardzības raķešu un citas augstas precizitātes munīcijas piegādes.

Reklāma
Reklāma
Viens bērns miris, otrs ievietots intensīvajā nodaļā: epidemiologi sāk izmeklēt streptokoka infekcijas avotu 50
Nedrīkst ignorēt: trīs pazīmes, kas liecina, ka D vitamīna ir par daudz
Krievu ģimenes lūdz neatgriezt no gūsta viņu tuviniekus, bet atstāt Ukrainā: kas noticis? 43
Lasīt citas ziņas

Kostenko norādīja, ka pašreizējā ASV administrācija, kas solīja ātri izbeigt karu, nav spējusi īstenot solījumus, turklāt ieroču piegādes kavējas ekonomisku un ģeopolitisku iemeslu dēļ. Viņš uzsvēra, ka ieroči, kas paredzēti Ukrainai, nereti tiek novirzīti citur, piemēram, uz Izraēlu un Irānu, kā arī citām valstīm, kuras tos tur vienkārši rezervēs.

Ieroču trūkums un Eiropas loma

Deputāts uzsvēra, ka pasaulē trūkst noteiktas munīcijas, piemēram, Patriot sistēmas PAC-3 raķešu, kas spēj notriekt gan ballistiskās, gan parastās raķetes. “Tās ir kritiski svarīgas Ukrainai,” sacīja Kostenko, piebilstot, ka arī HIMARS raķešu piegādes ir problemātiskas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš norādīja, ka Krievija apzināti cenšas izsmelt Ukrainas pretgaisa aizsardzību, tādējādi palielinot spiedienu uz piegādēm. Kostenko aicināja Eiropu aktīvāk iesaistīties: “Saistībā ar piegāžu pārtraukšanu Eiropai jāuzņemas lielāka loma ieroču ražošanā, to meklēšanā globālajā tirgū un palīdzības sniegšanā Ukrainai.”

Viņš uzsvēra, ka situācija pasliktinājās pēc jaunās ASV administrācijas stāšanās amatā, kas solīja kopīgus projektus derīgo izrakteņu ieguvei, bet tā vietā samazināja ieroču piegādes.

Kostenko kritizēja starptautisko līgumu efektivitāti, atsaucoties uz Budapeštas memorandu, kurā Krievija un ASV apņēmās garantēt Ukrainas drošību: “Divas memoranda dalībvalstis – viena atņem mūsu teritorijas, otra – mūsu derīgos izrakteņus. Tāda ir starptautisko līgumu cena.”

Viņš uzskata, ka Ukrainai jāpastiprina sadarbība ar Eiropu un jāmeklē alternatīvi resursi, lai kompensētu ASV piegāžu samazināšanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.