Foto: Pixabay. com/MOHANN

Brīdina par jaunas pandēmijas draudu: Ķīnā sikspārņos atklāti iepriekš nezināmi, potenciāli nāvējoši vīrusi 0

Ķīnas zinātnieki sikspārņos atklājuši jaunus henipavīrusus, kas var būt nāvējoši cilvēkiem  un potenciāli izraisīt jaunu pandēmiju. Šie vīrusi ir radniecīgi nāvējošajiem Nipah un Hendra vīrusiem. Šis atklājums rada nopietnas bažas par infekciju pārnešanas risku uz cilvēkiem un jaunas pandēmijas izcelšanos, raksta “Daily Mail”.

Reklāma
Reklāma
Viens bērns miris, otrs ievietots intensīvajā nodaļā: epidemiologi sāk izmeklēt streptokoka infekcijas avotu 50
Nedrīkst ignorēt: trīs pazīmes, kas liecina, ka D vitamīna ir par daudz
Krievu ģimenes lūdz neatgriezt no gūsta viņu tuviniekus, bet atstāt Ukrainā: kas noticis? 43
Lasīt citas ziņas

Pētnieki laikā no 2017. līdz 2021. gadam veica apjomīgu pētījumu, analizējot 142 desmit dažādu sugu sikspārņu nieres.

Izmantojot jaunākās paaudzes ģenētiskās sekvencēšanas tehnoloģijas, viņi atklāja 22 dažādus vīrusus, no kuriem 20 zinātnei bija pilnīgi jauni.
CITI ŠOBRĪD LASA

Īpašu uzmanību piesaistīja divi vīrusi, kas pieder henipavīrusu ģintij — tai pašai grupai, kurā ietilpst Nipah un Hendra vīrusi. Šie jaunie vīrusi tika konstatēti augļsikspārņos, kuri bieži sastopami dārzos un citās teritorijās tuvu cilvēku apdzīvotām vietām Juņnaņas provincē.

“Šie atklājumi būtiski paplašina mūsu izpratni par sikspārņu vīrusu daudzveidību un izgaismo potenciāli bīstamu zoonožu riskus,” norāda pētījuma autori.

Viņi uzsver, ka nepieciešama padziļināta izpēte, lai precīzāk novērtētu vīrusu pārneses riskus uz cilvēkiem.

Nipah un Hendra vīrusi spēj izraisīt cilvēkiem smagus saslimšanas gadījumus, tostarp akūtu elpošanas mazspēju un encefalītu jeb smadzeņu iekaisumu. Lai gan šīs infekcijas nav plaši izplatītas, tās bieži ir nāvējošas.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem,  mirstības līmenis no Nipah vīrusa izraisītajām slimībām svārstās no 40 līdz 70 procentiem.

Hendra vīruss tiek diagnosticēts retāk, taču ASV Slimību kontroles un profilakses centrs  norāda, ka vairāk nekā puse no šiem gadījumiem beidzas ar nāvi.

Zinātnieki brīdina, ka vīrusu pārnese no dzīvniekiem uz cilvēkiem jeb zoonozes pēdējos gados kļūst arvien biežākas. Sikspārņi tiek uzskatīti par vieniem no bīstamākajiem vīrusu pārnēsātājiem, jo to imūnsistēma ļauj tiem inficēties ar dažādiem vīrusiem, tos pašus neiznīcinot.

Ņemot vērā augļsikspārņu tuvumu cilvēku apdzīvotām teritorijām un jaunatklāto vīrusu radniecību ar augsta riska patogēniem, pētnieki uzsver nepieciešamību pēc stingras uzraudzības, bioloģiskās drošības pasākumiem un turpmākiem pētījumiem, lai mazinātu iespēju nākotnē piedzīvot vēl vienu globālu pandēmiju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.