Foto: Valsts nekustamie īpašumi

“Stūra mājas tēls ietekmēs jebkādu biznesa plāna realizēšanu.” Izsolē atkal ēka ar skaisto fasādi, aiz kuras slēpjas briesmīga vēsture 3

Ģirts Kasparāns, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Izsolē tas tiek piedāvāts kā Tetera nams, viens no skaistākajiem namiem visā Rīgā, un tādam noteikti atrastos kāds pircējs.

LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 221
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 4
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
19 stundas
Lasīt citas ziņas
Taču aiz skaistās fasādes slēpjas briesmīga vēsture, jo vairākums rīdzinieku to pazīst kā Stūra māju, no kurienes padomju čekisti terorizēja vairākas latviešu paaudzes.

Smagā pagātnes mantojuma dēļ ēkas nākotne joprojām ir neskaidra.

Vēsturiskā sešstāvu ēka Rīgā, Brīvības ielā 61, šobrīd tiek tirgota atkārtotā izsolē; pirmā izsole 14. septembrī beidzās bez rezultāta. Sākumā par namu tika prasīti 4,25 miljoni eiro, bet tagad cena samazināta par 20% un ēku iespējams nopirkt par 3,4 miljoniem eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ēkas pircējiem jārēķinās ar apgrūtinājumu, jo Stūra mājā būs jāsaglabā Okupācijas muzeja ekspozīcija nama 1. stāvā un pagrabā; muzeja nomas tiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā līdz 2050. gadam.

Grūti pārdodams objekts

Muzeja ekspozīcija par čekas vēsturi šobrīd aizņem ap 700 kvadrātmetru, bet tā ir tikai neliela daļa no 8000 kvadrātmetru plašā nama. Ēka ir “Valsts nekustamo īpašumu” pārziņā, kas cenšas atrast namam jaunu lietojumu.

Sākotnēji tika rīkotas vairākas izsoles par nomas tiesībām, kas piedāvāja iznomāt ēku uz 30 gadiem, taču investoriem šis piedāvājums nešķita vilinošs, jo nomas termiņš bija pārāk īss, lai varētu atpelnīt lielos ieguldījumus, kas būs nepieciešami, lai tukšo ēku savestu kārtībā.

Tad tika pieņemts lēmums izlikt ēku pārdošanā, bet ar prasību, ka 1. stāvā un pagrabā tiek saglabāta Okupācijas muzeja ekspozīcija.

Pagaidām arī šis piedāvājums nav guvis atsaucību, jo pirmajā izsolē neviens pircējs nav pieteicies. “Valsts nekustamo īpašumu” nomas un pārdošanas direktore Anita Feldmane vēsta, ka interesi par ēkas iegādi izrādījuši vairāki īres dzīvokļu attīstītāji, kas būtu loģisks risinājums, jo sākotnēji ēka būvēta kā īres nams ar veikaliem, tādēļ telpu plānojums būtu piemērots dzīvokļu veidošanai.

“Pārdošanas process šādiem lieliem objektiem var būt ilgstošs, kas ir normāla prakse, jo investoriem nepieciešams laiks, lai izsvērtu rīcības stratēģiju – veicot ēkas attīstības plānus un tiem nepieciešamo ieguldījumu atdevi.

Pircēji ļoti rūpīgi izvērtē savus ieguldījumus, un nekustamo īpašumu tirgū šobrīd dominē uzskatāms piedāvājuma pārsvars.

Mūsu interese ir, lai valsts iegūtu līdzekļus maksimāli iespējamajā apmērā, vienlaikus ņemot vērā tirgus situāciju un iespējas,” norāda Feldmane.

Nekustamo īpašumu uzņēmuma “Latio” vadītājs Edgars Šīns spriež, ka Tetera nams būs ļoti grūti pārdodams objekts.

“Nav viegli pārdot nekustamo īpašumu ar tādu vēsturisko auru un morālo slogu. Man grūti iedomāties, ka investori gribēs, lai viņus saista ar Stūra mājas tēlu. Tas neapšaubāmi ietekmēs jebkādu biznesa plāna realizēšanu.”

Nevēlamas asociācijas

Foto: LETA

Alternatīvs risinājums būtu saglabāt Stūra māju valsts īpašumā un ierīkot tajā plašāku muzeju vai arī izvietot valsts iestāžu birojus. Taču neviena no valsts iestādēm nav izrādījusi interesi par pārcelšanos uz šo ēku, iespējams, baidoties no negatīvā tēla.

“Viens no ierosinājumiem bija pielāgot Stūra māju, lai tajā varētu izvietot mūsu Valsts drošības dienestu. Tas būtu simbolisks solis, jo šajā ēkā jau pirmās Latvijas brīvvalsts laikā darbojās dienesti, kas rūpējās par Latvijas drošību. Taču mūsu specdienestu vadība noraidīja šo ideju, jo viņiem nepatīk asociācijas, kas saistās ar Stūra māju un tās vēsturi,” vēsta arhitekts Pēteris Bajārs.

“Šeit negribēja ievākties arī Okupācijas muzejs, kas labāk vēlas palikt Strēlnieku laukumā, kā vienu no argumentiem minot to, ka tur vieglāk uzņemt oficiālās vizītes un ārvalstu viesus. It kā šiem viesiem rastos milzīgas grūtības, ja vajadzētu aizbraukt pāris kvartālu līdz Stūra mājai!”

Vēsturnieks un Saeimas deputāts Edvīns Šnore (Nacionālā apvienība) norāda, ka Stūra mājas vēsture uzliek šim namam zināmu slogu, kas būs jāņem vērā, mēģinot to pielāgot citām vajadzībām.

Tam piekrīt arī Pauls Rēvelis, kurš darbojies kā Stūra mājas gids, apmeklētājiem stāstot par namu un tā vēsturi.

“Šaubos, vai ēkas pircēji, it sevišķi, ja tie būs ārzemnieki, tā īsti varēs saprast, ko latviešiem nozīmē Stūra māja,” secina Rēvelis.

Viņš iesaka sadalīt namu zonās: pirmos stāvus varētu atvēlēt muzeja vajadzībām un ekspozīcijai par Stūra mājas vēsturi, trešajā un ceturtajā stāvā varētu ierīkot birojus vai viesnīcu, savukārt ēkas augšstāvos atkal varētu būt dzīvokļi, kā tas bija nama pirmsākumos.

Labāk būvē gaisa pilis

Vaicāta, vai viņa gribētu dzīvot namā ar šādu vēsturi, Okupācijas muzeja vēsturniece Inese Dreimane spriež, ka viņai nebūtu iebildumu.

“Man nešķiet, ka šajā namā ir slikta gaisotne. Kad šeit ierīkojām muzeja ekspozīciju, nebija nekādu negatīvu sajūtu, pat sākumā, kad namā nebija elektrības un nācās staigāt ar kabatas lukturīti.”

Dreimane iezīmē kādu citu problēmu, kas varētu atturēt iespējamos investorus.

“Mēs redzam, ka Rīgas centrs kļūst arvien tukšāks. Biroji un iestādes pārvācas uz citiem rajoniem, jo centrā nav iespēju novietot darbinieku un klientu automašīnas. Tas bija viens no iemesliem, kādēļ Valsts policija izvācās no Stūra mājas, jo transporta piekļūšana ēkai bija apgrūtināta.”

Pauls Rēvelis norāda, ka Rīgā ir daudz nolaistu un pamestu ēku, ko vajadzētu atjaunot un pielāgot mūsdienu vajadzībām.

“Piemēram, es savu bērnību pavadīju netālu no skaistā jūgendstila nama Kalnciema ielas sākumā, kas pirms pāris gadiem izdega un pārvērties par graustu. Ļoti žēl uz to noskatīties. Protams, ēkas īpašnieki ar privātīpašumu var rīkoties pēc saviem ieskatiem, tomēr pašvaldībai jābūt kādam plānam, lai novērstu vēsturisko ēku sabrukšanu vai nojaukšanu.”

Pēc arhitekta Pētera Bajāra domām, Stūra māja nav vienīgais vēsturiskais objekts, ar kura saglabāšanu valsts netiek galā.

“Mēs redzam, ka Kultūras ministrija vēlas nojaukt kādreizējo Latvijas kompartijas ēku Elizabetes ielā, lai tās vietā būvētu koncertzāli. Tagad parādījusies iecere tērēt līdz pat 60 miljoniem eiro, lai uzbūvētu jaunu ēku Latvijas Televīzijas un Radio vajadzībām.

Mēs par katru cenu gribam būvēt kaut ko jaunu, lai gan Rīgas centrs ir pilns ar pustukšām ēkām, no kurām liela daļa ir valsts vai pašvaldības īpašums. Valsts iestādes nemaz necenšas atrast šīm ēkām citu lietojumu; labāk būvē gaisa pilis, tērē miljonus jaunu ēku celšanai, lai gan pēc tam bieži vien rodas grūtības segt milzīgo ēku uzturēšanas izmaksas.”

Laiks dziedē visas brūces

Bajārs spriež, ka laiks dziedē visas brūces un pēc 50 gadiem Stūra māja cilvēku apziņā vairs nebūs tik ļoti saistīta ar čekas zvērībām, kas tur notikušas. To, ka laika gaitā Stūra mājas tēls varētu mainīties, neizslēdz arī vēsturnieks Edvīns Šnore.

“Nākotnē šis nams nesaistīsies tikai ar čekas noziegumiem. Piemēram, ja mums piedāvā apmeklēt interneta portālu “SS.lv”, kādam varētu rasties jautājumi par portāla saturu, jo burtu savienojums “SS” daudziem galvenokārt saistījās ar nacistisko Vāciju, taču mūsdienās mēs zinām, ka tas ir tikai pirkšanas un pārdošanas sludinājumu portāls, un neviens to nesaista ar nacistiem.”

Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks Mārtiņš Kaprāns uzskata, ka vairāk būtu jādomā ne tikai par Stūra māju, bet par visu Latvijas vēsturiskā mantojuma infrastruktūru.

“Stūra māja nevar ieņemt centrālo lomu šajā infrastruktūrā; tā varētu kalpot kā Okupācijas muzeja palīgēka. Pietiek, ja tiek saglabāta Okupācijas muzeja ekspozīcija nama pirmajos stāvos, bet nedomāju, ka valsts pienākums ir uzturēt visu ēku. Tas būtu zināms kompromiss starp pagātnes mantojuma saglabāšanu un saimnieciskām interesēm.”

Kaprāns spriež, ka ne katra ēka, kur darbojušies padomju okupācijas režīma dienesti, obligāti jāpārveido par muzeju.

“Kādēļ neviens nepiedāvā ierīkot muzejus ēkās, kur Otrā pasaules kara laikā bija izvietoti nacistu okupācijas dienesti? Manuprāt, daudz svarīgāk ir sakārtot vēsturiskās atmiņas infrastruktūru ārpus Rīgas, piemēram, saglabāt nacionālo partizānu bunkurus. Latvijas vēsture nav koncentrēta tikai Rīgā.”

Uzziņa

Stūra mājas izsole notiek elektronisko izsoļu vietnē “izsoles.ta.gov.lv” no 2020. gada 21. septembra līdz 21. oktobrim. Sākuma cena – 3,4 miljoni eiro. Izsoles solis – 5000 eiro. Vairāk informācijas par izsoli un tās nosacījumiem: “www.vni.lv”.

Stūra mājas vēsture

Vēsturiskā ēka uzbūvēta 1912. gadā pēc arhitekta Aleksandra Vanaga projekta kā īres–tirgotāju nams ar veikaliem un galerijām. Nams atspoguļo neoklasicisma stila estētiku, tā kopējais mākslinieciskais tēls iekļaujas jūgendstila formu estētikā.

Tajā atradās mūzikas skola, bibliotēka, grāmatu veikals, saldumu, augļu, piena produktu un puķu veikali, aptieka. Pirmās brīvvalsts laikā ēkā kūsāja dzīvība, šeit atradās dažādu laikrakstu redakcijas, Latvijas Pretalkohola biedrība, krājaizdevu kases.

Ēkā bija izvietotas arī valsts iestādes: Sabiedrisko lietu ministrija, Valsts statistiskā pārvalde, Mežu departaments, daļu ēkas izmantoja Iekšlietu ministrija.
SAISTĪTIE RAKSTI

Padomju okupācijas laikā namu aizņēma Iekšlietu tautas komisariāts, vēlāk Valsts drošības komiteja (“čeka”), kas īstenoja represijas pret Latvijas iedzīvotājiem.

90. gadu sākumā pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas ēku sāka izmantot Valsts policija, kas tur atradās līdz 2008. gadam. Daļā ēkas ir izveidota Okupācijas muzeja ekspozīcija par čekas vēsturi Latvijā.

Avots: Valsts nekustamie īpašumi

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 221
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 4
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 130
16 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 57
13 stundas
Lasīt citas ziņas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 2
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dzelzceļa stacijā atrasta vēl viena potenciāli bīstama šahta 1
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Satversmē teikts, ka Saeimas locekli nevar apcietināt, taču Gobzems bijis tikai īslaicīgi aizturēts 41
5 stundas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Satiksmes nozare ir visas ekonomikas asinsrites pamats.” Intervija ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu 32
8 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Latvijā tapušie dizaina risinājumi palīdz noformēt attālinātu darba vietu
22:49
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
22:12
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 2
21:41
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Vai Baidena un Putina sarunas novērsīs Krievijas iebrukumu Ukrainā? 46
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Latvieši zina, ka “aizstājošā migrācija” pastāv – tā ir realitāte, kuras sekas izjūtam joprojām 15
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Novērojama pakāpeniska Latvijas iedzīvotāju attieksmes maiņa pret imigrantiem un imigrāciju 36
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Latvijā lieto zāles pret Covid-19? Ārste izceļ, kā atšķiras kovida ārstēšana pandēmijas sākumā un tagad 36
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, kur Terehovas muitas kontroles punkta amatpersonas slēpušas saņemtos kukuļus 16
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīdina par bīstamu laika parādību: piektdien un sestdien varētu veidoties atkala 7
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pie cietumniekiem neviens netiek klāt! Kāda jēga vispār sēdēt?” Advokāts atklāj, cik kritiskā situācijā ieslodzītie 25
10 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 57
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik administratīvo pārkāpumu procesi sākti pret Gobzemu? 55
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Patēriņa cenas Latvijā gada laikā pieaugušas par 7,5%. Kuras preces kļuvušas dārgākas? 22
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 4
11 stundas
GR
Guna Roze
Ziņas
Guna Roze: Nav iemesla iedomāties, ka mūsu pēcteči nesaķers galvu par 21. gadsimta ļaužu tumsonību 45
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ruks: Policija ir politiski neitrāla 51
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 2
14 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Atgūtais “Gilgamešs”: Irāka parāda atgūtos nacionālos dārgumus, kas bija nolaupīti un nelikumīgi izvesti no valsts
13 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 221
15 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
14 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 56
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi 9
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 94
19 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 37
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus 7
15 stundas