Valsts drošības dienests par interneta komentētājiem: “Viedoklis, ka ikviens internetā var būt anonīms un nesodīti veikt prettiesiskas darbības, ir mīts” 156
Linda Tunte


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valsts Drošības dienests

Reizēm šķiet, ka komentāros pie rakstiem cilvēki pauž it visu, kas viņiem ienāk prātā, taču patiesībā mūsu valstī nav visatļautība un robežas jāievēro gan ikdienas uzvedībā, gan komentāros internetā. Viens no šādu interneta komentāru uzraugiem ir Valsts drošības dienests (VDD). Sazinājāmies ar šo iestādi, lai saprastu labāk, vai un kā viņi ikdienā pieskata interneta komentētājus, kādas nepatikšanas draud tiem, kas komentāros atļaujas par daudz un kas galu galā ir “par daudz”.

Reklāma
Reklāma

Palīdz paši cilvēki

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

VDD kā valsts drošības iestādes galvenais uzdevums ir savlaicīgi identificēt iespējamus apdraudējumus Latvijas nacionālajai drošībai un veikt pasākumus to novēršanai vai mazināšanai. Viens no veidiem, kā dienests iegūst informāciju par riskiem un iespējamiem apdraudējumiem valsts un iedzīvotāju drošībai, ir informatīvās telpas monitorings.

“Vēlamies atzīmēt, ka kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami pieaugusi sabiedrības iesaiste potenciālu valsts drošības apdraudējumu un risku identificēšanā. Dienests ik dienas no iedzīvotājiem saņem informāciju par sociālās tīklošanās vietnēs un citviet interneta vidē publicētiem komentāriem, kuros tieši vai netieši pausts atbalsts agresorvalstij Krievijai vai ietverti pret Latvijas nacionālās drošības interesēm vērsti vēstījumi. VDD katru saņemto ziņojumu izvērtē un iegūto informāciju izmanto turpmākajā darbā,” saka VDD eksperti.

CITI ŠOBRĪD LASA

VDD pateicas iedzīvotājiem par aktivitāti un aicina arī turpmāk sniegt dienestam informāciju, kas saistīta ar iespējamiem riskiem Latvijas valsts drošībai. VDD atgādina, ka, interneta vidē konstatējot šāda veida informāciju, ir būtiski fiksēt un nosūtīt dienestam gan konkrētās publikācijas ekrānuzņēmumu, gan hipersaiti uz šo publikāciju un tās autora profilu.

Informāciju dienestam ir iespējams sniegt vairākos veidos:
1) nosūtot vēstuli uz e-pasta adresi [email protected];
2) zvanot uz VDD diennakts kontakttālruni 67208964;
3) nosūtot ziņu uz VDD “Twitter” kontu @Valsts_drosiba;
4) atstājot ziņu VDD tīmekļvietnē, izmantojot speciālo saziņas formu: https://vdd.gov.lv/sazinaties.

Komentāri, kas tiek pamanīti

VDD pievērš uzmanību dažāda rakstura komentāriem, kas var liecināt par riskiem vai iespējamiem apdraudējumiem Latvijas nacionālajai drošībai.

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā VDD personu un dažādu organizāciju aktivitātēm informatīvajā telpā seko līdzi pastiprinātā režīmā, lai identificētu personas un organizācijas, kas atbalsta agresorvalsti Krieviju un potenciāli var radīt apdraudējumu arī Latvijas nacionālajai drošībai.

VDD vērtē personu aktivitātes informatīvajā telpā arī nolūkā identificēt iespējamus noziedzīgus nodarījumus, kuru izmeklēšana ir dienesta kompetencē. VDD atgādina, ka par tādiem noziedzīgiem nodarījumiem kā, piemēram, genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publiska attaisnošana un slavināšana (Krimināllikuma 74.1 pants), aicinājums uz genocīdu (71.1 pants), aicinājums uz agresīvu karu (77. pants), nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšana (78. pants) un aicinājums vērsties pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti vai teritoriālo vienotību (81. pants) ir paredzēta kriminālatbildība.

Aktivitātēm informatīvajā telpā savas kompetences ietvaros pievērš uzmanību arī citas iestādes. VDD šajā jomā ir cieša sadarbība ar Valsts policiju (VP). VDD un VP regulāri apmainās ar interneta vidē identificētu informāciju, kas liecina par dažādiem drošības riskiem.

Ja komentārs ir slikts…

Interneta vidē konstatējot izteikumus, kas satur noziedzīgu nodarījumu pazīmes, VDD pret to paudējiem uzsāk kriminālprocesu. VDD šādos gadījumos veic pirmstiesas izmeklēšanu, lai iegūtu pietiekamu pierādījumu kopumu personu saukšanai pie likumā paredzētās atbildības un turpmāka šo personu radītā apdraudējuma novēršanai.

Reklāma
Reklāma

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā VDD ir uzsācis 36 kriminālprocesus saistībā ar sociālās tīklošanās vietnēs un citviet informatīvajā telpā publicētiem komentāriem vai videomateriāliem, kas saistīti ar atbalstu agresorvalstij Krievijai un šo personu potenciālu apdraudējumu Latvijas nacionālās drošības interesēm.

Savukārt gadījumos, kad personu izteikumi ir agresīvi un robežojas ar vārda brīvības pārkāpumiem, vienlaikus nav pietiekams pamats kriminālprocesa uzsākšanai, VDD ar personām veic preventīva rakstura pārrunas, brīdinot par atbildību noziedzīgu nodarījumu veikšanas gadījumā. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā VDD ir veicis preventīva rakstura pārrunas ar vairākiem simtiem personu, kuru izteikumi ir robežojušies ar vārda brīvības pārkāpumiem vai bijuši vērsti pret Latvijas nacionālās drošības interesēm.

Identificējot informāciju par iespējamu apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai, VDD rīcība katrā gadījumā ir atbilstoša apdraudējuma raksturam un konkrētajai situācijai. Ņemot vērā dienesta darbības specifiku un pamatotu slepenību, VDD atturās no plašākiem komentāriem par veiktajiem pasākumiem, identificējot informāciju par iespējamu apdraudējumu.

IP adrese parāda virzienu

Uz LA.LV jautājumu, vai IP adrese palīdz precīzi noskaidrot un atrast komentāra autoru, VDD apstiprina, ka VDD var identificēt interneta vidē publicētu komentāru autorus. Sabiedrībā pastāvošais viedoklis, ka ikviens interneta vidē var būt anonīms un nesodīti veikt prettiesiskas darbības, ir mīts.

VDD 2022. gada publiskā pārskata 39. lappusē ir iespējams iepazīties ar karti, kurā atzīmētas pērn VDD fiksēto agresīvo un Krieviju atbalstošo komentētāju uzturēšanās vietas Latvijas teritorijā: https://vdd.gov.lv/uploads/materials/32/lv/vdd-2022-gada-parskats.pdf.

Sods var būt bargs

Par noziedzīgiem nodarījumiem paredzētie sodi ir noteikti Krimināllikumā un katrā gadījumā ir atkarīgi no noziedzīgā nodarījuma smaguma un radītā kaitējuma.

Piemēram, par Krievijas īstenoto kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu personu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem (Krimināllikuma 74.1 pants).

Par publisku aicināšanu uz genocīdu (71.1 pants) vai publisku aicināšanu uz agresīvu karu (77. pants) personu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 8 gadiem. Savukārt par aktivitātēm, kas vērstas uz nacionālā, etniskā un rasu naida vai nesaticības izraisīšanu, – ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 10 gadiem (Krimināllikuma 78. pants).

Papildus VDD vērš uzmanību, ka izskatīt gadījumus, kad interneta vidē tiek izmantoti militāro agresiju un kara noziegumus slavinoši simboli (Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 13.1 pants) vai tiek veikti citi iespējami administratīvi pārkāpumi, ir Valsts policijas kompetencē.

VDD darba rezultāti

Ņemot vērā dienesta darba specifiku, VDD atturējās no komentāriem par konkrētiem gadījumiem. “Vienlaikus varam norādīt, ka VDD veiktā izmeklēšanas darba rezultātā pie atbildības par interneta vidē publicētu saturu, kas vērsts pret Latvijas nacionālās drošības interesēm, ir sauktas daudzas personas.”

VDD nepieciešamo pierādījumu kopumu personu noziedzīgajiem nodarījumiem līdz šim ir ieguvis 22 kriminālprocesos no 36 kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā sāktajiem kriminālprocesiem, kas saistīti ar personu publiskām aktivitātēm informatīvajā telpā. Dienests ir aicinājis prokuratūru uzrādīt apsūdzības kopumā 24 personām. Lielākā daļa no šīm personām sociālās tīklošanās vietnēs ir mērķtiecīgi attaisnojušas un slavinājušas agresorvalsts Krievijas noziegumus pret Ukrainu un tās tautu vai provocējušas citus sociālo tīklu lietotājus uz vardarbību pret ukraiņiem vai latviešiem. Par tālāko šo procesu virzību aicinām interesēties prokuratūrā un tiesā.

Papildus VDD regulāri veic pārrunas ar personām, kuru publicētais saturs neveido noziedzīga nodarījuma sastāvu, vienlaikus rada aizdomas par šo personu pretvalstisku noskaņojumu vai radītu apdraudējumu.

Lielākā daļa agresīvo un naidpilno izteikumu autoru pārrunu laikā savu rīcību atzīst par kļūdainu, informatīvā telpā publicēto saturu dzēš un apņemas turpmāk atturēties no potenciāli prettiesiskas rīcības. Tikai retos gadījumos VDD īstenotās preventīvās darbības nesasniedz rezultātu un personas atkārtoti izplata agresīvu un naidu raisošu saturu.

Pārrunas ar agresīvo komentāru autoriem un šīm personām izteiktie brīdinājumi kalpo arī kā preventīvs līdzeklis, lai nepieļautu šādu personu ne tikai verbālas, bet arī fiziskas agresijas izpausmes.