Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Unsplash

VDD izskaitļojis tipiskāko Krieviju atbalstošu komentāru autoru – kur tādi dzīvo un kas viņi ir? 104

Tipiskākais agresīvu un Krieviju atbalstošu komentāru autors ir Rīgas reģionā dzīvojošs Latvijas nepilsonis, liecina Valsts drošības dienesta (VDD) pagājušā gada darbības pārskats.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Pārskatā minēts, ka Kremļa radītā kara propaganda neizbēgami atstāja ietekmi arī uz Latvijas sabiedrības daļu, kas iepriekš ikdienā bija pieradusi patērēt Krievijā ražoto saturu.

Līdz ar Krievijas televīzijas kanālu un interneta vietņu pieejamības ierobežošanu šāda satura patērētāji “pārslēdzās” uz mazāk regulētām vai faktiski neregulētām vidēm, kā “TikTok” un “Telegram”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Šīs vides nodrošināja ne tikai šķietamu anonimitātes sajūtu, bet arī deva iespēju Krievijas propagandas ietekmē izveidotajā pasaules redzējumā ilgstoši dzīvojušajiem Latvijas iedzīvotājiem veikt Krievijas kara propagandas “atražošanu”.

Proti, izplatīt informāciju, kuras mērķis bija attaisnot Krievijas sākto karu Ukrainā, kā arī provocēt Latvijas sabiedrību uz protestiem un nemieriem. Aizvadītajā gadā VDD ieguva, apkopoja un analizēja ievērojamu apjomu sociālās tīklošanās platformās

un tiešās saziņas lietotnēs izplatītas informācijas, kas saturēja Kremļa propagandai raksturīgus vēstījumus.

Padziļinātai analīzei tika pakļauti kopumā vairāki simti tūkstoši sociālās tīklošanās platformās Latvijas segmentā publicēti ieraksti.

Vairākos simtos gadījumu VDD ar ierakstu autoriem veica pārrunas, lai brīdinātu par kriminālatbildību, kas var iestāties, paužot atbalstu Krievijas sāktajam karam Ukrainā un attaisnojot agresorvalsts pastrādātos kara noziegumus. Veikto pārrunu izvērtējums norāda, ka agresīvo komentāru autori ilgstoši bija patērējuši Krievijas propagandu un dzīvoja šīs valsts informatīvajā telpā.

Vienlaikus agresīvo komentāru autori nebija savstarpēji saistīti, un šo personu darbības neradīja reālu apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai.

Turklāt lielākā daļa agresīvo un naidpilno izteikumu paudēju pārrunu laikā atzina savu rīcību par kļūdainu, informatīvā telpā izplatīto saturu dzēsa un apņēmās turpmāk atturēties no potenciāli prettiesiskas rīcības.

Tikai retos gadījumos, piemēram, kad personas sirga ar garīgu slimību vai psihiskas dabas traucējumiem, preventīvās darbības nesasniedza rezultātu un personas atkārtoti izplatīja agresīvu un naidu raisošu saturu.

Pārrunas ar agresīvo komentāru autoriem un šīm personām izteiktie brīdinājumi kalpoja arī kā preventīvs pasākums, lai nepieļautu šādu personu cita veida agresijas izpausmes. Tāpat pārrunas un brīdinājumi bija instruments, lai nepieļautu tāda agresijas līmeņa sasniegšanu Latvijas informatīvajā telpā, kam būtu potenciāls pāraugt ielu demonstrācijās un protestos.

Kā liecina VDD analīze, agresīvās un Krievijas sākto karu un īstenotos kara noziegumus atbalstošās personas nāk no dažādām Latvijas vietām. Tomēr primāri šāda rakstura komentārus sociālās tīklošanās vietnēs un tiešās saziņas platformās izplatīja personas, kuras dzīvo Rīgā un tās apkaimē, kas skaidrojams ar šā reģiona lielāku apdzīvotību.

Agresīvā protestētāja profils liecina, ka tas ir 30 līdz 49 gadus vecs vīrietis, kurš komentārā izmanto krievu valodu, dzīvo Rīgā un Pierīgā, ir Latvijas nepilsonis.

Viņu izplatīto saturu veidoja aicinājumi uz protestiem, Latvijas konstitucionālās iekārtas un teritoriālās vienotības graušanu, aicinājumi uz vardarbību pret policistiem, ārstiem, žurnālistiem un amatpersonām, aicinājumi nojaukt Brīvības pieminekli, aicinājumi uz nacionālo un etnisko naidu, Krievijas kara noziegumu attaisnošana un Krievijas sāktā kara glorificēšana.

Reklāma
Reklāma

Tāpat dienesta analīze liecina, ka nepieredzēti augstu aktivitāti un agresiju Latvijas sabiedrībā radīja šādi aizvadītā gada notikumi: Krievijas iebrukuma sākums Ukrainā 2022.gada 24.februārī un pirmās kara dienas, prokremlisko personu aktivitātes Rīgā, Uzvaras parkā 2022.gada 9.maijā un 10.maijā, padomju “pieminekļa” nojaukšana Pārdaugavā 2022.gada augusta beigās.

Minētie notikumi radīja vislielākos agresijas uzliesmojumus Latvijas informatīvajā telpā, un tos ekspluatēja arī Krievijas informatīvās ietekmes aktivitātēs iesaistītie subjekti.

VDD vērtējumā agresijas izplatīšanas mērķis bija palielināt jau tā tobrīd spriedzes pilno noskaņojumu sabiedrībā, graut ticību Latvijas valstij un mūsu sabiedrotajiem NATO un ES, veicināt sašķeltību

starp dažādām Latvijas sabiedrības grupām, kā arī provocēt Latvijas sabiedrību uz nemieriem un likumu pārkāpšanu.

VDD sadarbībā ar citām valsts iestādēm spēja nodrošināt, ka Latvijas informatīvajā telpā provocētie nemieri nepāraug tiešās vardarbīgās protesta akcijās, klajā Krievijas pastrādāto kara noziegumu attaisnošanā un ielu konfrontācijā.

Vienlaikus iegūtā informācija ļāva VDD identificēt konkrētu personu prettiesiskās darbības. Pret šīm personām dienests uzsāka kriminālprocesus, par kuriem detalizētāka informācija sniegta pārskata nodaļā par pirmstiesas izmeklēšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.