Padomju laika daudzdzīvokļu ēkas bieži ir nesiltinātas, kāpņu telpas – nolietotas, tomēr dzīvokļus tajās pērk un pirks 50

“Šos te sērijveida dzīvokļus pērk un pirks, jo tie ir lētākie. Vidēji tas maksā 1000 eiro kvadrātmetrā, un arī darījumu skaits pilsētā parāda – ja mēnesī Rīgā notiek starp astoņsimts līdz tūkstots darījumiem dzīvokļu tirgū, tad apmēram puse no šiem visiem darījumiem ir šie te sērijveida dzīvokļi. Nu, tas jau liecina par mūsu pirktspēju – ar to ir jārēķinās, ka cilvēkiem nepieciešami tie mājokļi, kas maksā 50 000 eiro par dzīvokli tātad, un tāpēc tas sērijveida dzīvokļu tirgus arī ir diezgan piesātināts, neskatoties uz to, ka tās mājas ir nesiltinātas, kāpņu telpas ir nolietotas, ir plaisas un tā tālāk, bet cilvēki vienkārši nevar atļauties,” tādu viedokli TV24 raidījumā “Uz līnijas” pauda Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas valdes loceklis Vestards Rozenbergs, apspriežot aktualitātes mājokļu darījumu tirgū un to, vai joprojām ir pieprasījums pēc padomju laikos būvētajiem dzīvokļiem.

VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus 73
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Lasīt citas ziņas

Plaisas var parādīties, balkoni var drupt un gāzties lejā, bet tāpat nav alternatīvas? “Pagaidām diemžēl tā ir. Tagad arī Ekonomikas ministrija virza jauno likumprojektu – Pārvaldīšanas likumu, kas ieviesīs zināmus, stingrākus mehānismus, lai cilvēki tomēr apzinātos…Mums nesen asociācijas ietvaros bija tāda diskusija par to, kas notiek tirgū? Un tā tēze bija tāda, ka cilvēkiem ir jāsāk saprast, ka viņu īpašums – dzīvokļa īpašums – daudzdzīvokļu mājā neaprobežojas ar tapetēm, jo tas ir tāds padomju laika mantojums. Domāšana ir tāda, ka man līdz ar tapetēm viss beidzas, un pārējais ir tāda mītiska namu pārvaldnieka atbildība,” sacīja Rozenbergs.

“Un, kas ir šis mītiskais namu pārvaldnieks, no kurienes viņš ņem naudu tam visam – tas jau uz mani vairs neattiecas! Tā ir tiešām problēma. Es domāju, ka tur ir vajadzīga kaut kāda izglītošanas kampaņa. Tāpēc es uzskatu, ka ir vajadzīga aktīvāka valsts un ekspertu iesaiste, lai mēs to problēmu sāktu tā pamatīgi risināt, jo pretējā gadījumā mēs pagaidām tikai par to runājam un atliekam šīs problēmas risināšanu,” tā raidījumā “Uz līnijas” norādīja Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas valdes loceklis Rozenbergs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atvieglos lēmumu pieņemšanas procedūru daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanai

Jau vēstīts, ka valdība šogad, 28.februārī, apstiprināja Ekonomikas ministrijas (EM) rosinātos grozījumus dzīvokļa īpašuma likumā, lai sekmētu efektīvāku daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšanu, atvieglotu lēmumu pieņemšanas procedūru un veicinātu ēku energoefektivitāti, ziņoja LETA.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) norāda, ka “līdz šim daudzdzīvokļu mājās lēmums par veicamajiem atjaunošanas vai nepieciešamajiem remontdarbiem tika pieņemts ar 50+1 mājas īpašnieku balsīm. Taču tas neveicināja operatīvu lēmumu pieņemšanu gadījumos, kad lielākā daļa mājas iedzīvotāju neiesaistās ēkas apsaimniekošanā. Piemēram, padomju laikā celtās mājās ir jāuzlabo tehniskais stāvoklis, kā arī vairums daudzdzīvokļu ēkas Latvijā nav energoefektīvas, un bez to pilnīgas atjaunošanas ir gandrīz neiespējami mazināt iedzīvotāju maksājumus par siltumenerģiju”.

Pašreiz dzīvokļu īpašnieku kopība par savā kompetencē esošajiem jautājumiem lēmumus var pieņemt vairākos veidos – dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē, aptaujas veidā, nesasaucot dzīvokļu īpašnieku kopsapulci vai citādi, savstarpēji vienojoties.

Šobrīd likumā ir noteikts, ka dzīvokļu īpašnieku kopsapulce ir lemttiesīga, ja dalībnieku reģistrācijas sarakstā reģistrētie dzīvokļu īpašnieki pārstāv vairāk nekā pusi no visiem dzīvokļu īpašumiem. Ekonomikas ministrija piedāvā pilnveidot regulējumu par dzīvokļu īpašnieku balsojumu, nosakot, ka gadījumā, ja kopsapulce nav lemttiesīga jeb reģistrācijas sarakstā reģistrētie dzīvokļu īpašnieki nepārstāv vairāk nekā pusi no visiem dzīvokļu īpašumiem, tad to var sasaukt atkārtoti.

Ja kopsapulce ar to pašu darba kārtību tiek atkārtoti sasaukta mēneša laikā, tā ir lemttiesīga, ja dalībnieku reģistrācijas sarakstā reģistrētie dzīvokļu īpašnieki pārstāv vairāk nekā vienu trešdaļu no visiem dzīvokļu īpašumiem.

Līdzīgs risinājums paredzēts arī aptaujās – ja dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vairāk nekā pusi no visiem dzīvokļu īpašumiem, noteiktajā termiņā nav snieguši rakstveida atbildi, mēneša laikā var tikt organizēta atkārtota aptauja, kurā tāda paša lēmuma pieņemšanai nepieciešams, lai “par” nobalso vairāk nekā viena trešdaļa no visiem dzīvokļu īpašniekiem.

Šāds risinājums ir izvēlēts tādēļ, ka daudziem dzīvokļu īpašniekiem trūkst intereses par kopības darbību, tādēļ viņi nepiedalās kopības gribas veidošanā. Tas ir saistīts arī ar to, ka arvien biežāk dzīvokļu īpašumi netiek lietoti pašu vai ģimenes locekļu vajadzībām, bet gan tiek izīrēti vai arī jau sākotnēji iegādāti kā investīciju objekti. Tāpat šāda risinājuma izvēle ir saistīta ar nepieciešamību nodrošināt efektīvu dzīvojamo māju ikdienas pārvaldīšanu.

Līdzīga prakse tiek piemērota arī citviet Eiropā. Piemēram, Igaunijā attiecīgās jomas regulējošie normatīvie akti paredz, ka gadījumā, ja dzīvokļu īpašnieku kopsapulcei nav kvoruma, tad ar tādu pašu darba kārtību var tikt sasaukta jauna kopsapulce, kas ir lemttiesīga neatkarīgi no dalībnieku skaita. Tāpat arī Austrijā noteikts, ka noteiktos gadījumos dzīvokļu īpašnieku mazākumam ir iespēja izlemt jautājumus, kas skar dzīvojamas mājas pārvaldīšanu, norāda Ekonomikas ministrijā.

Plānotie grozījumi gan attiecībā uz atkārtotajā kopsapulcē, gan aptaujā virzāmajiem lēmumiem neattiecas uz likumā jau šobrīd noteiktajiem gadījumiem, kad nepieciešams lielāks balsu skaits par vienkāršu balsu vairākumu no visiem dzīvokļu īpašumiem, kā arī par jautājuma izlemšanu, kas attiecas uz pārvaldniekam uzdoto pārvaldīšanas darbību uzdošanu vai atsaukšanu.

Grozījumu likumā vēl būs jāapstiprina Saeimā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
VIDEO. Austrālijas TV vadītājs skaļu aplausu pavadībā patriec no sava šova vīrieti, kurš pauda atbalstu Putinam
Lasīt citas ziņas
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Somija soļa attālumā no NATO: robeža ar Krieviju kļūs teju divreiz garāka
Būs dārgākas Dziesmu svētku biļetes: rekordaugstas cenas šogad būs uz vokāli simfonisko mūzikas koncertu
Izfantazētā brīvības pasaulē. Saruna ar Nacionālā teātra aktrisi EVIJU KRŪZI
Būs dārgākas Dziesmu svētku biļetes: rekordaugstas cenas šogad būs uz vokāli simfonisko mūzikas koncertu
10:44
Somija soļa attālumā no NATO: robeža ar Krieviju kļūs teju divreiz garāka
10:18
Izfantazētā brīvības pasaulē. Saruna ar Nacionālā teātra aktrisi EVIJU KRŪZI
09:48
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Brūss Viliss. Ko aktierim nozīmē runas zudums, nespēja formulēt domu, izveidot vārdus un saprast dzirdēto….
Lielbritānijas karali Čārlzu III Berlīnes lidostā sagaidīs ar 21 lielgabala salūtu: vizīte iezīmēs jaunu sākumu Vācijas un Lielbritānijas partnerībā
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Zelenskis: Ja Krievijas karaspēks sagrābs Bahmutu, Putins šo uzvaru “pārdos” Rietumiem un Ķīnai
Atvadas no pēdējā ķirbja. Garda un sātīga biezzupiņa
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Māris Antonevičs: Putina iespējamo sarunbiedru loks sašaurinās
FOTO. Zosis, stārķi, dzērves – Latvijā pamazām atgriežas gājputni
VIDEO. Policija izplatījusi video, kā šāvēja ielauzās Nešvilas skolā bruņota ar ieročiem un nogalināja 6 cilvēkus
Starptautiskās Olimpiskās komiteja izdabā agresorvalstij Krievijai
“Olainfarm” sāga kā juridiskās drāmas seriālā “Ģēnijs uzvalkā”… Kā uzradās čehu investori?
Priežu dzīvžogs: principi, to veidojot
Uzņēmēju Plaudi-Rēlingeri apsūdz par iespējamu aplokšņu algu izmaksu organizētā grupā
Viedie luksofori sāk sodīt pārgalvīgos braucējus – pie sarkanās gaismas braukt nedrīkst
ES vienojas vēl uz vienu gadu pagarināt gāzes patēriņa samazināšanu par 15%
“Mareks pēdējo cīņu vairs nespēja uzvarēt…” No ievainojumiem miris viens no poļu brīvprātīgajiem, kurš veda humāno kravu uz Ukrainu
Kaut kas noies greizi, bet nevajag uzreiz krist panikā! Horoskopi 29.martam
Saulainākā diena gaidāma Kurzemē, gaiss iesils līdz + 5 grādiem
Krievijā tiesa soda ar cietumsodu tēvu par meitas “diskreditējošo” zīmējumu, bet viņš naktī pamanījies aizbēgt
VIDEO. Austrālijas TV vadītājs skaļu aplausu pavadībā patriec no sava šova vīrieti, kurš pauda atbalstu Putinam
Olafs Zvejnieks: “Das Auto” dod prettriecienu, kas galīgi sajaucis ES plānus transporta zaļināšanā
Levits ir nomocījies ar savu zemo reitingu. Jo viņš vairāk mokās, jo vairāk krīt atbalsta balsu skaits, tā situāciju raksturo politologs
VIDEO. Ukraiņu bērni, kurus okupanti aizveda uz Krimu, atkalapvienojas ar ģimenēm
SPECIĀIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā