VID administratīvās ēkas atklāšana Talejas ielā 1
VID administratīvās ēkas atklāšana Talejas ielā 1
Foto: Edijs Pālens/LETA

VID turpina sadarbību ar Ķīnas kompāniju, pret kuras radaru izmantošanu lidostās iebildusi Lietuvas valdība 3

Lietuvas valdība šonedēļ aizliedza trīs mūsu kaimiņvalsts lidostām sadarboties ar Ķīnas kompāniju, kas uzstāda skenerus un dažādas drošības sistēmas.

LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
Lasīt citas ziņas

Par Ķīnas valdības kontrolētās firmas velmi iegūt kontroli Eiropas valstu stratēģiskās nozīmes objektos neformāli brīdinājumus no ASV slepenajiem dienestiem saņēmušas vairāku Eiropas valstu amatpersonas.

Raidījums “Nekā personīga” noskaidrojis, ka klusu ķīniešu piedāvājumu īsi pirms gadu mijas noraidīja arī Lidosta Rīgā. Savukārt Valsts ieņēmumu dienests (VID) ar konkrētās Ķīnas firmas iekārtām aprīkojis praktiski visus Latvijas – Krievijas robežpunktus un turpina iepirkt kompānijas pakalpojumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Nuctech” ir Ķīnas valstij piederošs drošības pārbaudes produktu uzņēmums, kas izveidots 1997. gadā kā Tsinghua universitātes izpētes centrs. Uzņēmumu līdz 2008. gadam vadīja bijušā Ķīnas Komunistiskās partijas ģenerālsekretāra Hu Džintao dēls. Uzņēmuma mātes-kompāniju (Tsinghua Tongfang) kontrolē Ķīnas Nacionālā kodol-enerģijas korporācija – valsts uzņēmums, kas pārvalda civilās un militārās kodoldegvielas attīstības programmu Ķīnā. Saites ar Ķīnas komunistisko partiju ir radījušas citu valstu bažas par tās patiesajiem nodomiem.

“The Wall Street Journal” pagājušā gada vasarā, atsaucoties uz vārdā neminētiem ASV slepeno dienestu un valdības struktūru darbiniekiem, minēja, ka lielākā Ķīnas drošības pārbaužu aprīkojuma ražotāja paplašinātā klātbūtne Eiropā ir drauds Rietumu drošībai un uzņēmumiem. Līdzīgus mudinājumus atturēties no sadarbības ASV izplatīja par Ķīnas interneta milzi “Huawei”. ASV mediji vēstīja, ka “Nuctech”, izmantojot negodīgas cenu dempingu metodes, aizvien lielāku kontroli iegūst visā Eiropā. Tā pārņem kravas, bagāžas un pasažieru pārbaudes sistēmas ostās, robežas šķērsošanas punktos un lidostās. “Nuctech” būtisku ietekmi esot ieguvis 12 Eiropas valstīs. Drošības eksperti izsaka aizdomas, ka zemo cenu stratēģija liek domāt – “Nuctech” darbojas nevis uz komerciāliem pamatiem, bet cenšas nodrošināt kontroli pār stratēģisko infrastruktūru.

Aviācijā un lidostu darba uzraudzībā Eiropā ir pieņemtas stingrākas normas, kas liek nomainīt visus skenerus, kas pārbauda pasažierus un viņu bagāžas. Tāpēc šobrīd lidostas vairākās valstīs sludina iepirkumus jauno iekārtu iegādei.

Kā šonedēļ ziņoja Lietuvas mediji, tur vispirms īpašā komisijā, kas pārbauda no nacionālās drošības viedokļa svarīgus darījumus un tad ārkārtas sasauktā Valdības sēdē nospriests, ka Viļņas, Kauņas un Palangas lidostām aizliegts slēgt iepirkumus ar Ķīnas kompāniju, jo tas neatbilst nacionālās drošības interesēm. ASV vēstniecība Lietuvā par šo soli esot bijusi priecīga.

Līdzīgs iepirkums noticis Tallinas lidostā Igaunijā. Arī tur drošības dienests ieteicis rīkoties līdzīgi. Bet Ķīnas “Nuctech” aizliegumu apstrīdējusi tiesā un uzvarējusi.

Aizvadītā gada nogalē arī lidosta Rīga sāka meklēt jaunu sprāgstvielu atklāšanas iekārtu piegādātājus. Atsaucās piecas firmas, kuras Lidosta lūdza izvērtēt Valsts drošības dienestam (VDD). VDD par “Nuctech” sniegusi negatīvu atzinumu. Firma no tālākas dalības izslēgta.
“Nuctech” par lidostas atteikumu rakstījis sūdzību Iepirkumu uzraudzības dienestam, bet tas nav palīdzējis. IUB pamatojoties uz Valsts drošības dienesta atzinumu administratīvo lietu izbeidza.

Lidostas lēmumu līdzīgi kā Igaunijā “Nuctech” var vēl pārsūdzēt tiesā. Ķīnas kompānija Latvijā iepirkumos startē kopā ar vietējo firmu “ARMGATE”. Tās pārstāvji apgalvo, ka risku valsts drošībai viņu kompanjonu darbībā neesot nekādu. Iekārtas tiekot ražotas Ķīnas kompānijas meitas firmas rūpnīcā Polijā, kas apgādājot visu Eiropu.

“ARMGATE” ar Ķīnas kompāniju “Nuctech” sadarbojas vairākus gadus. Interneta mājas lapā teikts – 2015.gadā piegādātas “Nuctech” bagāžas, pasta sūtījumu un drošības kontroles rentgena iekārtas. Sešas, ko izmanto muita, uzstādītas Rīgas lidostas terminālā, un arī Latvijas pasta sūtījumu cehā, kā arī Ventspils ostas un Liepājas muitas kontroles punktos.

Astoņas drošības kontroles rentgeniekārtas izvietotas Ieslodzījumu vietu pārvaldes ēkās. Bet būtiskākais ir Ķīnas “Nuctech” un Latvijas partneru darījumu skaits ar VID. Pēdējo 8 gadu laikā uzstādītas iekārtas uz praktiski visiem Latvijas – Krievijas robežas muitas punktiem – dzelzceļa rentgena iekārtas Zilupē un Grebņevā kā arī punktos ”Indra” un ”Kārsava”, kravu skeneri Silenē un Pāterniekos.

Kopā par iekārtu uzstādīšanu, apkalpošanu un remontu VID samaksājis vairāk kā 18 miljonus eiro (18 843 445 eiro). Vēl pēc Valsts nekustamo īpašumu pasūtījuma par 5 miljoniem eiro veikta kravu kontroles rentgena iekārtas laukuma izbūve un iekārtu uzstādīšana punktos “Vientuļi” un “Terehova”.

Vēl pagājušajā gadā VID divos iepirkumos no Ķīnas firmas 15.maijā un 27.novembrī kopā par 3 miljoniem eiro iegādājās iekārtu apkalpošanas pakalpojumus.

VID un VNĪ iepirkumi no “Nuctech Warsaw Company” (Avots: IUB.gov.lv)

• 27/11/2020

Kravu kontroles rentgena iekārtu uzturēšana Zilupes un Grebņevas MKP

Kravu kontroles rentgena iekārtas THSCAN MB 1215 HL un ritošo dzelzceļa kravu kontroles rentgena iekārtas THSCAN RF6010 uzturēšana

1 236 000 eiro

• 15/05/2020

Dzelzceļa kravu kontroles rentgena iekārtu uzturēšana un pilnveidošana muitas kontroles punktā ”Indra” un muitas kontroles punktā ”Kārsava

1 785 425 eiro

• 20/10/2018

Kravu skeneru apkope un remonts Silenes un Pāternieku MKP

1 232 800 eiro

• 14/07/2016

Kravu kontroles rentgena iekārtu piegāde un uzstādīšana Ventspils ostas un Liepājas ostas muitas kontroles punktos

5 079 369,30 eiro

• 29/12/2015

Robežkontroles punktu “Vientuļi”, Vecumu pagasta Viļakas novadā, un “Terehova”, Zaļesjes pagasta Zilupes novadā, kravu kontroles rentgena iekārtas laukuma izbūves būvprojekta izstrāde un būvniecība, projekta autoruzraudzība, kravu kontroles rentgena iekārtu piegāde, uzstādīšana, iekārtu uzturēšana un programmatūras pilnveidošana

Pasūtītājs Valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi”
5 055 377 eiro

• 26/11/2015

Kravu kontroles rentgena iekārtas THSCAN RF 6010 remonts

124 985,44 eiro

• 24/11/2015

Bagāžas kontroles rentgena iekārtu piegāde

160 968 eiro

• 25/03/2015

Dzelzceļa kravu kontroles rentgena iekārtu piegāde

6 315 359 eiro

• 25/09/2014

Kravu skeneru apkope un remonts Zilupes un Grebņevas MKP

429 200 eiro

• 16/08/2013

Kravu kontroles rentgena iekārtu piegāde muitas kontroles punktos ”Pāternieki” un ”Silene”

2 479 339 eiro

KOPĀ:

VID – 18 843 445 eiro

VnĪ – 5 055 377 eiro

VID amatpersonas iepriekš “Nekā personīga” ir skaidrojušas, ka uz robežas notiekošo un arī darbības ar skeneriem iespējams vērot attālināti arī no Rīgas. Uz jautājumu- vai “Nuctech” piegādā un apkalpo arī datorprogrammas, kas strādā kopā ar rentgenu un skeneru iekārtām VID plašāk nekomentēja. Arī SIA ”Armgate” pārstāvis GEORGS VARDANJANS skaidru atbildi par to kādas programatūras viņi kopā ar Ķīnas firmu VID piegādājuši.

VID atbilde “Nekā personīga”: “VID, lai nodrošinātu, ka netiktu veiktas nesankcionētas darbības veic ārējo informācijas sistēmu drošības auditu, kas nodrošina esošās sistēmas drošības izvērtējamu un veic dažāda veida testus un pārbaudes, lai pārliecinātos, vai sistēmā nav kādas drošības ievainojamības; centralizētu drošības politiku konfigurēšanu nodrošina to, ka uz visām iekārtām ir uzstādīti vienādi ar sistēmas drošību saistīti ierobežojumi; žurnalēšanas pierakstu vākšanu, kas nodrošina to, ka darbības, kas veiktas sistēmā ir atsekojamas; tiek veikta arī informācijas sistēmu un tīkla darbības uzraudzība; videonovērošanu, kas nodrošina, ka nepieciešamības gadījumā ir iespēja apskatīties, kas fiziski ir noticis vai ir veikts serveru telpās, kurās izvietoti rentgenu iekārtu serveri. Kādas personas ir iegājušas telpā un ko darījušas.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Rakstiski VID “Nekā personīga” tikai paskaidroja, ka organizējot sistēmu drošības auditu, lai pārliecinātos, ka tajā kāds neveic neatļautu piekļuvi vai kādas cita drošību apdraudošas darbības. VID arī neatbildēja vai ir prasīts drošības dienestu atzinums vai sadarbību ar Ķīnas kompāniju var turpināt.

Aizvadītā gada pašā noslēgumā Amerikas Savienoto Valstu Tirdzniecības departaments pret kompāniju Nuctech ieviesa sankcijas un to iekļāva Rūpniecības drošības biroja veidotajā melnajā sarakstā. Pēc tam, kad ķīnas firma vēlējās ar iekārtām un datorprogrammām aprīkot 170 Kanādas vēstniecības visā pasaulē, arī šī valsts vērsās pret “Nuctech”.

Plašāk “Nekā personīga” sižetā:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 20
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 27
5 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 16
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 23
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nodzīvo šo dienu tā, it kā tā būtu pēdējā diena tavā dzīvē! Horoskopi 1.martam
21:23
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 3
20:22
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 27
19:47
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 6
14 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 27
14 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts 5
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu! 3
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Entuziasti vāc parakstus, lai legalizētu apzinātas sānslīdes ar automašīnām 6
6 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19 – vai tiešām “valsts nepārtrauktība”? 32
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 5
15 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 78
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 97
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Divās vietās Latvijā šodien pārspēti siltuma rekordi: cik grādi fiksēti? 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Sezona atklāta”: Ainažos 30 kvadrātmetru platībā kāds jau paspējis izraisīt šogad pirmo kūlas ugunsgrēku 5
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nebija ne jausmas, ka Latvijas mežos mīt tik lieli lielu staltbriežu bari!” Annai izdevies nofilmēt iespaidīgu skatu 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi 1
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 12
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
11 stundas