Foto: Viljuna un publicitātes, Dinas Antumas-Jansones kolāža

Vija Beinerte: Kur gūt iedvesmu, prieku un mieru sērgas otrajā pavasarī? 12

Vija Beinerte, kinorežisore un esejiste

“Līksma sirds dara līksmu vaigu, bet, ja sirds noskumusi, tad zūd arī drosme. Priecīga sirds dziedina vainas, bet sagrauzts gars izkaltē kaulus.” Ķēniņš Zālamans

ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Miera osta
Pārskatot savu pozitīvo sajūtu bilanci, saprotu, ka galvenie prieka avoti man ir trīs: cilvēki, kustības svaigā gaisā un izpratne par to, kālab tas viss.
Sērga vēlreiz ir apliecinājusi, ka māja un ģimene ir mūsu stiprā pils. Bāzes nometne. Miera osta. Vai arī drupas un trako nams. Kā nu paši to būsim izvēlējušies un izveidojuši.

Varbūt tāpēc mums ir dots šis laiks ieraudzīt kopainu un sevi tajā. Laiks domāt un novērtēt. Nevis izvirzīt pretenzijas un justies kā upurim, bet saprast, kas notiek. Un tad pamēģināt atbrīvoties no smagā pienākuma justies laimīgam ārējā pasaulē, kur laimi nodrošina ārēji fakti, ārēji apstākļi, ārēji notikumi, nevis iekšējs gribas avots manis paša sirdī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īsāk sakot, nevis gaidīt, kad citi – apstākļi vai cilvēki – darīs mani laimīgu, bet mācīties gūt prieku lietderībā. Būt laimīgam, darot laimīgus citus. Vai vismaz nedarot citus nelaimīgus. Un sākt ar pašiem tuvākajiem, tiem, kam parasti ir pietrūcis laika.

Kāda mana draudzene, kam sērgas gads izvērtās īpaši skarbs un sarežģīts, pēkšņi saprata, ka brīžos, kad neklājas viegli, svarīgi ir neizšķiest spēkus sīkumos, koncentrēties kaut kam vienam.

Tā viņa beidzot kļuva par māti. Divpadsmitgadīgajam dēlam tas ļoti iepatikās. Tik daudz kā sērgas laikā viņi neesot sarunājušies kopš pēcdzemdību atvaļinājuma. Turklāt dialogi esot kļuvuši daudz saturīgāki.

Prieka liecinieks


Viņš atceras savu piedzimšanu un savu nāvi. Un stāsta par savu dzīvi. Viņš piedzima redzīgs. Ar kaķiem tā parasti nenotiek. Un nekavējoties pajautāja mammītei, kā viņu sauc.

Mammīte padomāja un teica: Savēlijs. Kāpēc tā? Droši vien par godu trīsprocentīgajam biezpienam “Savuška”, ko visu grūtniecības laiku pie veikala ABK sētas durvīm viņai atstāja kasiere Zina. Bet tās jau ir detaļas. Galvenais – bija iestājies laimīgais pirmējo uzkrājumu laiks: “Akmentiņi, zāles stiebri, sērkociņi, gaismas un nošu strēmeles, sapņi un nomiedži, putekļi, pūkas, ugunis un tumsa. Tas viss tika rūpīgi savākts, noguldīts un nosēdies manas apziņas paugurainajā gultnē, lai man piešķirtu vaibstus, iezīmētu, stiprinātu, apliecinātu. Mana nenovērtējamā kase, rēgainā bagātība. Kāda man daļa, ka ar laiku no cerībām paliks tikai izplēnoši ugunskuri pakalnu virsotnēs. Tas būs pēc tam, pēc tam.”

Šo fragmentiņu nolasīju vīram priekšā. Un sapratu, ka īstenībā gribētu nolasīt viņam priekšā visu šo grāmatu, jo tai – gluži kā vērojot krītošas zvaigznes vai putnus – ir vajadzīgs otrs, sabiedrotais, prieka liecinieks.

“Savēlija dienas”, režisora un aktiera Grigorija Služiteļa debijas romāns par kaķiem un cilvēkiem, kur kā vieni tā otri attēlo kāda cita dzīvi. No krievu valodas tulkojusi Renāte Punka. Divējas izjūtas mani pārņēma lasot: pēc iespējas ātrāk iesūkt sevī vēstījumu no pirmās līdz pēdējai lappusei, un – kaut šī grāmata nekad nebeigtos!

Atrodi otru!


“Mans darbs ir gleznošana. Es to izjūtu kā uzdevumu un godāju visus, kas savu darbu veic bijīgi un ar mīlestību.”

Tā saka smalkā, dziļā un klusā Alise Mediņa. Klusas patlaban ir arī galerijas. Bez izstāžu atklāšanām, saviesīgām čalām, svinīgām runām, draugu pulka, ziediem un apskāvieniem. Tāds laiks.

Taču tie, kas vēlas ļauties krāsu priekam un gaismēnu rotaļai, var izmēģināt jauno atmiņas spēli, kur uz septiņdesmit divām kartītēm jeb trīsdesmit sešiem kartīšu pāriem Alises darbi. Azarts un bauda – gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Šajā sērijā klajā nākušās arī spēles ar Līgas Ķempes, Ilvitas Didrihsones, Janas Nesterovičas un Ilzes Preisas darbu reprodukcijām.

Novest līdz absurdam

Publicitātes foto


Vai grants čupa, ienesta izstāžu zālē, kļūst par mākslu? Kur beidzas tolerance un sākas visatļautība? Ar ko politkorektums atšķiras no muļķības vai gļēvuma?

Zviedru režisora Rūbena Ēstlunda vizuāli krāšņā satīriskā drāma “Kvadrāts” ir guvusi gan kritiķu atzinību, gan publikas sajūsmu, saņēmusi Kannu festivāla galveno balvu “Zelta palmas zaru”, nominēta “Oskaram” un “Zelta globusam” kā labākā filma svešvalodā.

Skaudrs un precīzs laikmeta portretējums, kas liek smieties un domāt. Lomās Klāss Bangs, Dominiks Vests un Elizabete Mosa. Atrodama vietnēs “eBay” un “Amazon”.

Video:

Mūzika cerībai


Tas notika tieši pirms gada. Esmu par to jau rakstījusi, bet nu vēlos atgriezties pie šā notikuma vēlreiz.
Milāna. Parīze. Londona. Ņujorka. Roma. Tuksnesīgas ielas un laukumi.

Kāds putns steidzīgi pāršķeļ debesu dzidro plašumu. Un atkal – klusums.

Un tad – vientuļi soļi Milānas katedrālē, kas šoreiz tukša. Un reizē piepildīta. Apbrīnojami piepildīta.

Lieldienu svētdienā, Milānas domes pamudināts un lūgts, Andrea Bočelli dziedāja cerības vēstījumu Itālijai un pasaulei. Todien to tiešraidē noklausījās vairāk nekā 28 miljoni cilvēku. Tagad to var noklausīties vietnes “YouTube” kanālā “Andrea Bocelli Music for Hope”.

“Pārsteidzoša žēlastība! Es biju pazudis, bet nu esmu atradies. Es biju akls, bet nu es redzu,” dzied Andrea Bočelli. Un viņa dziedājumā šie vārdi iegūst īpašu – garīgu un pārlaicīgu – jēgu.

Saelpoties prieku

Foto: Andris Eglītis


Lielisks prieka avots ir kustības svaigā gaisā. Protams, var izstaipīties mājās pie atvērta loga, var raitā solī mērot kilometrus cauri pilsētai, tomēr svarīgi ir laiku pa laikam izstaigāties gar jūru vai pa mežu, kur putni dzied bez maksas, bet tu pats vari būt bez maskas.

Zosis, ķīvītes un cīruļi jau ir klāt, mežmalās sasaucas žubītes un ķeģi, runātīgās zīdastes iespurdz kokā kā krāšņs svētku rotājums.

Dzeņi bungo riesta dziesmu, dauzot ar knābi pa sausu koku vai skārda cepurīti kāda staba galā. Sasvilpjas dzilnīši, kā strautiņš burbuļo sarkanrīklītes un melnie mežastrazdi jau iemēģina balsi.

Bet galvenais – gaiss smaržo pēc sveķiem un mūžības. Un vakarā labi nāks miegs.

Ātrā palīdzība pelnrušķītei


Katrs triepiens dzirkstī un puto, pilns mirdzošu prieka burbulīšu! Tādas ir pirmās sajūtas, klājot uz sejas selektīvās kosmētikas zīmola “Valmont” jauno masku “Deto2x Pack”.

Kāpēc man to vajag? Saule, vējš, laiks, ko pavadu slēgtās telpās, kur siltumu nodrošina centrālapkure, – šie ir vien daži faktori, kas nelabvēlīgi ietekmē ikviena cilvēka ādas virskārtu.

Tāpēc maska, kas attīra un atbrīvo ādu no toksīniem un turklāt arī bagātina šūnas ar skābekli, man ir nepieciešama kā svaiga gaisa malks.

Maska, kurā apvienots labākais, ko sniedz daba un zinātne, – pozitīvu emociju šalts gan procedūras laikā, gan arī pēc tam. Šķiet, ka laikam un gravitācijai šajā brīdī nav varas pār mani. Kopš marta maska nopērkama arī Rīgā veikalā “Neroli Cult Beauty”.

Kā noslēpumains dārzs

Publicitātes foto


Aromāti kopš bērnības ir mana noskaņojuma zīme. Bet sērgas laikā tie ir arī sava veida tests, jo tagad sajust smaržu ir īpašs prieks. Ļauju, lai plaukstas locītavu apskauj smalks mākonītis, un pēkšņi sajūtos kā noslēpumainā dārzā ieejot.

Mans draugs parfimērs Paolo Terenzi, kura darba spējas un talantu nerimstos apbrīnot, jau atkal ir radījis brīnumu.

Vispirms gaisā uzvirmo citrusa svaigums, kas savijas ar magnoliju, maijpuķīšu un karaliskā jasmīna maigumu, kam pievienojas sandalkoka un Libānas ciedra dūmainie toņi, ko ieskauj pavedīgā pačūlija un ambra.

Hipnotisks ziedu un koksnes aromāts – tāds ir nišas zīmola “Tiziana Terenzi” jaunais aromāts “Rosso Pompei”. Neparasts, valdzinošs, personisks.
Vairāk vari uzzināt “Neroli Cult Beauty”.

Kālab tas viss

Foto: Valts Kleins


Nesen feisbukā publicēju eseju “Kāpēc viņi ir tik spītīgi”, kur nobeigumā šādi vārdi: “Ja mīlestība uz Dievu un tuvāko ir likta bērna pasaules uztveres centrā, viņš iegūst to pamatu un mieru, ko nekas cits tam nespēj dot.”

KĀPĒC VIŅI IR TIK SPĪTĪGI?

Nesen svinīgā sarīkojumā piecgadīgs puika izķēra vakara vadītājam no rokām mikrofonu, kas…

Posted by Vija Beinerte on Trešdiena, 2021. gada 27. janvāris

Ar šo eseju dalījās vairāk nekā 1200 manu sekotāju, bija arī daudz komentāru, starp kuriem viens šāds: “Viss ir jauki un atbilst patiesībai līdz pēdējai rindkopai – nu nav šeit īsti vietā iepīt atkal reliģiju.” Uz to es atbildēju:
“Man ir draugs, zvejnieks. Reiz viņš teica: ir dažas galvas, kas spriež, ka Zeme, Saule un zvaigznes, smilšu graudiņš un sīkākais kukainītis, kam katram ir sava vieta lielajā lietu kārtībā, – tā ir vien nejaušība, kam nav radītāja. Toties, ja šīs pašas galvas dabū, piemēram, murdu, tās saka: skat, cik tas prātīgi iekārtots, te ir tīkla acs un stīpas, lai ūdenim un gaismai būtu brīva vaļa. Un te viesim ir divi iedzirkņi, divas uzticamas durvis, kas šo viesi gan ielaiž, taču ārā vairs nelaiž neparko. Murds ir vienkārši izcils un liecina par tā autora gudrību un saprātu. Murdam noteikti ir kāds radītājs, tas taču nevar nejauši salikties, nevar izgatavot sevi pats? Gudrā galva smaida un jautā.

Bet kas ir murds pret pasauli? Mazliet auklas un mazliet stīpu, savienotu ar mezgliem un nagliņām. Toties Zeme un zvaigznes, visa daba, dzīvā dzīvība, pati esme – tā ir bez cēloņa un avota. Tam visam nav radītāja, tas ir radies bez plāna un saprāta, bez nodoma un jēgas, bez gribas un gara. Tā ir nejaušību rotaļa, viss ir dabiski un nekā vairāk. Turpretim murds, viņš saka, tas ir kas cits. Tam acīmredzami ir savs nolūks, tas ir izgudrots ar apdomu un atjautību, – tam neapšaubāmi ir bijis kāds meistars.

Mazais, aptveramais, vienkāršais – tam ir savs kungs un celtnieks. Lielais, noslēpumainais, augstais – tā ir tikai akla rotaļa.

SAISTĪTIE RAKSTI

Praktiskais prāts nesaprot šo darbu, tāpēc tam nav radītāja. Vislielākajai mājai nav celtnieka, vislielākajam likumam nav lēmēja.

Vai omārs saprot, kāpēc to noķer? Nē, omārs nesaprot, tomēr zvejnieks pastāv…

Tiktāl draugs zvejnieks. No sevis varu vien piebilst: lai saprastu, kā audzināt bērnus, vispirms būtu jāsaprot, kādēļ mēs esam šai pasaulē nākuši un viņus šai pasaulē laiduši – tikai īsajam zemes mūžam vai bezgalīgajai mūžībai, kurā mēs pēc tam ieiesim.”

Lai mums prieks un iedvesma, miers, saturs un jēga! Un visi lai veseli!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 293
22 stundas
Lasīt citas ziņas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Futbola aģenta Bezzubova slepkavība Purvciemā: Valsts policija komentē līdz šim zināmo 10
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka vairs nebiju valdībā tajā brīdī.” Pūce par vienu no dumjākajiem valdības lēmumiem 10
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 24
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ārvalstu investori pie Latvijas futbola klubiem līp kā magnēts. Kāpēc? 2
1 stunda
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Konkurence vienmēr dzen uz priekšu.” Oskars Cibuļskis stāsta, kā gatavojas cīņai pasaules hokeja čempionātā
19:57
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Bailes no “nejauša” incidenta. Ukrainas-Krievijas konflikta varbūtību uztver nopietni
19:37
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēks Sanktpēterburgā: iedzīvotājiem bažas par vēsturiskās ēkas nojaukšanu, lai vietā uzbūvētu ko jaunu 2
19:15
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liktenīgais 9.aprīlis britu karaliskajā ģimenē: nāve un jauns sākums. Kas notika šajā datumā? 2
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 22
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Brīdina par krāpniekiem “WhatsApp” lietotnē, kurā izplata paziņojumus par “Lidl” un “IKEA” 4
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Par gripas atgriešanos, Covid-19 un nākotnes universālām vakcinācijām 21
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte 8
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
12 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Konkurence vienmēr dzen uz priekšu.” Oskars Cibuļskis stāsta, kā gatavojas cīņai pasaules hokeja čempionātā
28 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķu Māras Upmanes-Holšteines un Goran Gora ģimenei ticis liels pārbaudījums: viņu četrgadīgais dēliņš Ezra slimojis ar smagu slimību 5
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar tomātiem, baziliku un rozmarīnu: gards un sātīgs ēdiens bez gaļas
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uzlikts arests! Suecas kanālu nobloķējušā kuģa sāga turpinās 5
9 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Skaists dzīvžogs no dekoratīvā vītola: kā to izveidot?
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 46
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ventspilī izglābj akā iekritušu suni, bet dzīvnieks nokļūst patversmē: suņa liktenis neskaidrs – saimnieki atteikušies vai nav atraduši savu mīluli? 9
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 17
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 46
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 293
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 33
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 35
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 68
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Strauja un Gudrīte 1
9 stundas