Foto: Herrndorff Image/SHUTTERSTOCK

Dārgo un vidēji dārgo zāļu cenas samazināšoties, bet lēto zāļu cenas pieaugšot. Kā rast līdzsvaru zāļu cenās? 2

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

2019. gadā Latvijas sabiedrību pāršalca Konkurences padomes (KP) pētījuma rezultāti, kas paziņoja, ka Latvijā ir Baltijas valstīs nelabvēlīgākais zāļu cenu veidošanās mehānisms patērētājiem, proti, vislielākie zāļu piecenojumi.

LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Vai četri darbinieki tagad jāved mājās no darba atsevišķi, ja tāpat visa diena pavadīta kopā? 36
11 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 250
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Pašā farmācijas tirgū pētījuma secinājumi vai, precīzāk, to publiskais atspoguļojums tika uztverti neviennozīmīgi. Kā izsakās veselības uzņēmumu grupas “Repharm” padomes loceklis Dins Šmits, “ziņojuma analītika nebija izcila. KP paņēma divus medikamentus, vienam ražotāja sākumcena ir 20 eiro par iepakojumu, bet otram 50 eiro.

Salīdzinot šo medikamentu cenas ar līdzīgu medikamentu cenām Igaunijā un Lietuvā, nonāca pie secinājuma, ka medikamentu cenas Latvijā ir augstākas. Šo grupu medikamentiem tā arī ir, tā ir taisnība. Taču no tā tika izdarīti secinājumi, ka zāļu piecenojumu politika Latvijā ir nepareiza.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr pētījuma veicējiem kaut kā garām bija paslīdējis fakts, ka medikamentu grupā ar cenām no nulles līdz septiņiem eiro zāļu piecenojuma līmenis Latvijā ir zemāks nekā kaimiņvalstīs.

Tas ir ļoti svarīgi, jo vairāk nekā 90% medikamentu kompensējamo medikamentu grupā ir tieši šajās cenu robežās.”

Jāpiebilst, ka Konkurences padomes ziņojumā gan ir norādīts, ka “lētā gala” medikamenti Latvijā ir lētāki nekā kaimiņvalstīs, taču publiskajā atspoguļojumā uzmanība tika koncentrēta uz to, ka vidējo un dārgo zāļu grupā piecenojumi Latvijā ir lielāki.

Zāles kļūst lētākas

KP ziņojums izraisīja vairākus efektus farmācijas industrijā un valsts politikā šajā jomā.

Pirmkārt, sākās diskusija par pāreju uz fiksētiem zāļu piecenojuma procentiem, atdarinot kaimiņvalstu pieredzi, taču šī diskusija pagaidām apturēta – gan tāpēc, ka valstī plosās Covid-19 krīze, gan tāpēc, ka vispirms tika nolemts ķerties pie cita veida reformas.

Proti, 2020. gada 1. aprīlī stājās spēkā reforma, ar kuru ārstiem tika uzlikts pienākums receptēs norādīt zāļu aktīvo vielu jeb t. s. starptautisko nosaukumu, bet aptiekām tika uzlikts pienākums piemeklēt pacientiem lētāko zāļu alternatīvu.

Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere: “Periodā no pērnā aprīļa līdz novembrim pacientu kopējais līdzmaksājums par zāļu iegādi salīdzinājumā ar tādu pašu periodu 2019. gadā samazinājās par 28,3% jeb 8,25 miljoniem eiro.”
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere stāsta, ka minēto reformu dēļ pērn notika zāļu cenu samazinājums.

“2020. gadā cenas samazinājās aptuveni 600 dažādiem medikamentiem, dažiem no tiem cenas gada laikā samazinājās pat vairākkārtīgi. Rezultāts bija konkurences pieaugums zāļu lieltirgotāju un aptieku vidū – viņu ieņēmumi samazinājās, jo radās nopietna motivācija panākt lētāku medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sara­kstā un samazināt to cenu.

Tā periodā no pērnā gada aprīļa līdz novembrim pacientu kopējais līdzmaksājums par zāļu iegādi salīdzinājumā ar tādu pašu periodu 2019. gadā samazinājās par 28,3% jeb 8,25 miljoniem eiro. Par 17% ir palielinājies lētāku līdzvērtīgas efektivitātes zāļu skaits kompensējamo zāļu sarakstā, proti, līdzvērtīgu zāļu grupā konkurence ir pieaugusi un zāļu cenas samazinājušās,” saka I. Kaupere.

Apgrozījuma kritums – līdz 10%

Veselības uzņēmumu grupas “Repharm” padomes loceklis Dins Šmits: “Pagājušais gads izraisījis aptieku apgrozījuma kritumu 5–10% robežās, tomēr, manuprāt, lielāks efekts bijis Covid-19 krīzei, konkrēti grūtībām nokļūt pie ārsta un saņemt receptes, nevis medikamentu tirgus reformām.”
Foto: Timurs Subhankulovs

“Repharm” padomes locekļa Dina Šmita vērtējumā pērnais gads izraisījis aptieku apgrozījuma kritumu 5–10% robežās.

Viņa vērtējumā lielāks efekts tomēr esot Covid-19 krīzei, konkrēti tam, ka pandēmijas ierobežojumu dēļ daudzi pacienti vairs nespēj savlaicīgi apmeklēt ārstu, tātad arī saņemt receptes un nopirkt medikamentus.

Īpaši šis efekts esot vērojams pēdējo mēnešu laikā, kad iekļūšanai aptiekā jāstāv rindā ārā aukstumā, daudzi to nevēloties darīt. Tomēr daļa no šiem procentiem esot arī starptautisko zāļu nosaukumu norādīšanas sekas.

Cik liela daļa – to precīzāk varēšot pateikt tikai šā gada maijā, kad būs apkopoti pilni viena gada darbības rezultāti šādā režīmā. Savukārt zāļu piecenojumu principu maiņa, par ko tika diskutēts 2019. un 2020. gada mijā, Covid-19 krīzes laikā ir apturēta, kas, pēc visu aptaujāto domām, ir saprātīgs lēmums, jo jāļauj izvērtēt pirmās reformas sekas.

Tomēr diskusijas atsākšana par zāļu piecenojuma principu maiņu esot neizbēgama.

Ja tiks ieviesti fiksēti zāļu piecenojumi, tad visticamākie efekti būs vidēji dārgo un dārgo zāļu cenas samazinājums, taču lēto zāļu cenas pieaugs.

D. Šmita vērtējumā šis efekts varētu sevišķi negatīvi ietekmēt mazās, neatkarīgās aptiekas, kuru apgrozījumā lētajām zālēm ir lielākais īpatsvars – to izdzīvošana varētu tikt apdraudēta.

Sarunā ar “Latvijas Biznesu” I. Kaupere nenoliedza, ka joprojām turpinās tādu pieeju meklēšana, kas ļautu pacientiem samazināt līdzmaksājumus par medikamentiem.

Viens no šādu meklējumu rezultātiem būs Pasaules Veselības organizācijas ekspertu ziņojums par situāciju ar zāļu cenām un iespējamiem darbības virzieniem, kura publiskošana gaidāma šā gada martā.

Aptiekas cīnās par vietu zem saules

Aptieku skaita ziņā būtiskas pārmaiņas pēdējā laikā nav notikušas. Būtiskākās pārmaiņas šajā jomā varētu ieviest šobrīd apspriestie Ministru kabineta noteikumu “Aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritēriji” grozījumi. Šobrīd šis MK noteikumu projekts tiek saskaņots.

Problēmas būtība ir tajā, ka pašreizējie aptieku izvietojuma noteikumi ļaujot tos izmantot negodīgi – nevis pacientu servisa uzlabošanai, bet gan aptieku komerciālo interešu aizstāvībai.

“Noteikumi teic, ka, ja aptieka gatavo zāļu šķīdumus pati, tad cita aptieka nevar atrasties tuvāk kā 500 metrus no tās. Daži komersanti šos noteikumus izmanto negodīgi – uz brīdi aptur šīs licences, ļauj ienākt tirgū un pietuvoties tuvāk par 500 metriem citai aptiekai, tad atkal atjauno licences un šādi liedz no jauna ienākušajai aptiekai darboties.

Tāpat noteikumu nepilnības izmanto arī cīņai par aptieku izvietošanu slimnīcā – ja kāda aptieka vai aptieku ķēde ir uzvarējusi konkursā par aptiekas izvietošanu medicīnas iestādē, tad citi veikli komersanti atver pie slimnīcas aptieku, paziņo, ka tā gatavos zāļu šķīdumus, tātad 500 metru rādiusā ap to nedrīkst atrasties citas aptiekas, un liedz darboties aptiekai, kas izvietota medicīnas iestādē. Tādēļ gaidāmo MK noteikumu grozījumu mērķis ir noteikt 500 metru rādiusu visu veidu aptiekām, piespiežot aptiekas izretoties un ļaujot visiem darboties,” stāsta I. Kaupere.

Viņa informēja, ka minēto noteikumu grozījumi skars arī nelielas apdzīvotas vietas, kuru iedzīvotāju skaits nepārsniedz 2500 cilvēku, kur līdz šim nav bijusi neviena aptieka – galvenokārt tāpēc, ka farmaceiti baidoties, ka vienas aptiekas atvēršana izraisīšot arī konkurentu aptieku atvēršanu, taču nelielais iedzīvotāju skaits esot pietiekams tikai vienas aptiekas rentablai darbībai.

Gaidāms, ka noteikumu grozījumi noteiks, ka šādās apdzīvotās vietās var atrasties tikai viena aptieka – tas gan attieksies tikai uz tām aptiekām, kuras vēl plānots atvērt, jau atvērtajām darboties neliegs.

Jāpiebilst, ka par apspriešanai nodoto MK noteikumu grozījumu projektu kritiski izteikusies Konkurences padome, izsakot bažas, vai projektā noteiktais mērķis – samazināt aptieku dominējošā stāvokļa attīstību un veicināt iedzīvotāju izvēles iespējas, tostarp nodrošināt iedzīvotājiem labāku farmaceitisko aprūpi – ar piedāvāto risinājumu tiks sasniegts.

KP ieskatā lietderīgi būtu apsvērt ierosinājumu atcelt apdzīvotā vietā esošos ierobežojumus jaunu aptieku atvēršanā un vienlaikus noteikt, ka jaunu aptieku apdzīvotā vietā nedrīkst atvērt fiziska vai juridiska persona, kurai šajā apdzīvotajā vietā jau pieder pēc skaita vismaz 40% aptieku.

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Vai četri darbinieki tagad jāved mājās no darba atsevišķi, ja tāpat visa diena pavadīta kopā? 36
11 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 250
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 261
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Nepaiet ne minūte, kad jau dzirdu sirēnas no visām pusēm…”: mūziķis Jānis Jubalts lidostā ievārījis pamatīgas ziepes 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
FOTO: Sācies pirmais mājsēdes vakars. Kas jāievēro iedzīvotājiem? 29
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā šobrīd augstākā saslimstība ar Covid-19 Eiropā 103
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” kontrolē uz ielām sola plašus policijas spēkus un zemessargu iesaisti 57
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai mājsēdes laikā drīkst pēc pulksten 20 doties uz lidostu? 8
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā piektā zemākā vakcinācijas pret Covid-19 aptvere ES/EEZ valstu vidū
22:59
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cietslēdzi jeb lokdaunu kompensēs daļēji: algu subsīdijas varēs saņemt tikai vakcinētie darbinieki 3
22:41
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Soctīklotājus aizkustina dēls, kurš tēva nopietno interviju televīzijā padara leģendāru 1
22:21
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Vienmēr esmu aizstāvējis šo laiku, kas ir tagad.” Intervija ar Kasparu Znotiņu
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Soctīklotājus aizkustina dēls, kurš tēva nopietno interviju televīzijā padara leģendāru 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks, ja mājsēdes laikā nepieciešama santehniķa palīdzība? Skaidro policijas priekšnieks Ruks 2
6 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai atbalstāt jaunos ierobežojumus? 80
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ugunsdzēsēji pie Saeimas pretlikumīgi protestēja formās. Kāds sods viņiem tagad pienākas? 85
7 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cietslēdzi jeb lokdaunu kompensēs daļēji: algu subsīdijas varēs saņemt tikai vakcinētie darbinieki 3
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Atvērt telpu domai.” Intervija ar latviešu mākslinieci Barbaru Gaili
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Arī pret Covid-19 vakcinētām kontaktpersonām ārkārtējās situācijas laikā jāievēro karantīna 22
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
NEPLP anulē apraides atļauju programmai “Pirmais Baltijas Kanāls Latvija” 20
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Liepnieks: “Atvieglojumus viņi nav pelnījuši, vakcinējies un strādā, valdība to neliedz!” 74
7 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Nespēja paredzēt sabiedrības reakciju ir kļuvusi par vienu no krīzes iemesliem 81
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 100 gadiem Kārlis I neveiksmīgi mēģināja atgūt varu Ungārijā
2 stundas
DJ
Dace Judina-Nīmane
Ziņas
Sirdscilvēks ar Sirdsdziesmu. In memoriam. Guntis Skrastiņš 11
13 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Eksperti brīdina par globālu ārkārtas situāciju vakcīnu sadalē 16
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar dabas spēku pret slimošanu! Fitoterapeites pieredze: 5 labākās receptes vīrusu profilaksei
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai četri darbinieki tagad jāved mājās no darba atsevišķi, ja tāpat visa diena pavadīta kopā? 36
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā pagatavot izcilus biezpiena plācenīšus: recepte soli pa solim
9 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Ušakovs ar savu “tvītu” ir izdarījis lielāku darbu nekā Vakcinācijas birojs 125
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Negaidīti atceļ 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II gaidāmo vizīti: briti satraukti par viņas veselības stāvokli 4
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 261
12 stundas
LE
LETA
Praktiski
Komandantstundas laikā būs atļauts īslaicīgā pastaigā izvest savu mājdzīvnieku 17
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Varu baudīt sauli, okeānu, veselīgu pārtiku, peldēt, jogot un attīstīt starptautisku biznesu: mūzikas izdevēja Elita Mīlgrāve jau mēnesī dzīvo Tenerifē 48
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijas muitnieki aizturējuši narkomūli ar lielu daudzumu no Latvijas ievesta fentanila 6
11 stundas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Šis nav īstais laiks, lai ieņemtu tikai vienu pozīciju, atzītu tikai vienu taisnību! Horoskopi no 21. oktobra līdz 3. novembrim
8 stundas