No Ķemeru ūdenstorņa skatu platformas paveras skats uz atjaunoto parku un “balto kuģi” – Ķemeru viesnīcu, kurā gan joprojām notiek rekonstrukcijas darbi.
No Ķemeru ūdenstorņa skatu platformas paveras skats uz atjaunoto parku un “balto kuģi” – Ķemeru viesnīcu, kurā gan joprojām notiek rekonstrukcijas darbi.
Publicitātes foto no jurmala.lv

Latvijā ir daudz ainaviski skaistu vietu ne tikai tūristu iecienītā Sigulda un Tērvete. Kur vēl Latvijā meklēt zelta rudens šarmu? 5

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Šīs nedēļas nogalē vēl baudām atvasaru, bet jau no otrdienas sinoptiķi sola būtisku gaisa temperatūras pazemināšanos un arī astronomiskais rudens vairs nav aiz kalniem – zīmīgi, ka tas sāksies 22. septembrī plkst. 22.22!

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 239
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
Lasīt citas ziņas

Lai gan šur tur Latvijā manītas pirmās salnas, koki vēl cienīgi nēsā zaļo rotu, vien bērzi sākuši rotāties ar dzeltenu lapu šķipsnām. Tomēr drīz tie vairs nespēs pretoties dabas likumiem un “uzziedēs” viskošākajās krāsās.

Latvijā ir daudz ainaviski skaistu vietu ne tikai tūristu iecienītā Sigulda un Tērvete. Zelta rudens šarmu var ieraudzīt, uzkāpjot Gaiziņkalnā, apmeklējot daudzos skatu torņus, kurus ierīkojuši “Latvijas valsts meži”, Dabas aizsardzības pārvalde (sarak­stā pavisam 57 skatu torņi) un vietējās pašvaldības. Arī no baznīcu torņu skatu platformām pavērsies elpu aizraujošs skats laikā, kad “nāk rudens apgleznot Latviju”.

 

Dabors – kalns

CITI ŠOBRĪD LASA
Šovasar apmeklētājiem atklātais Dāburkalna skatu tornis piedāvā skaisto Sēlijas ainavu Daugavas tuvumā.
Foto: Inuta Šaroka

Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Šis loks ir triangulācijas uzmērīšanas ķēde, ziemeļu–dienvidu virzienā vērsta līnija, kas 19. gadsimtā tika izveidota, lai izmērītu zemeslodi un precizētu tās formu. Ģeodēziskais loks stiepjas aptuveni pa 26° meridiānu 2820 kilometru garumā no Hammerfestas apkārtnes mūsdienu Ziemeļnorvēģijā līdz Melnās jūras apkaimei. Meridiāna loka uzmērīšanas darbi tika veikti no 1816. līdz 1855. gadam vācu astronoma, Tērbatas universitātes profesora Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā.

Latvijā ir 16 Strūves ģeodēziskā loka punkti, un šovasar viens no tiem ir atjaunots Jēkabpils novada Sēlpils pagastā Daugavas kreisajā krastā pie Pļaviņām, kur Latvijas–Lietuvas pārrobežu projekta ietvaros Dāburkalnā (kartēs atzīmēts arī kā Taborkalns, 158 m v. j. l.) uzbūvēts skatu tornis.

Kā vēsta torņa pakājē izvietotā informācija, triangulācijas punkts te uzmērīts 1824. un 1826. gadā paša Strūves vadībā, bet divus gadus vēlāk Josifs Hodzjko veicis papildmērījumus ar mērķi savienot Strūves un K. F. Tennera triangulācijas tīklus. Pirms sešiem gadiem šeit atsegta liela akmens plāksne ar izveidotu centru – apli ar krustu aptuveni piecu centimetru diametrā. Skaidrā laikā rudenī, kad jau sācies lapkritis un koku lapotne vairs tik blīvi neaizsedz skatu, no torņa pamanāma arī Daugava.

 

Atjaunotais Ķemeru ūdenstornis

Pirms mēneša apmeklētājiem atklāts Ķemeru ūdenstornis, kur 42 metru augstumā uz jumta ierīkota skatu platforma (vēl viena atrodas ēkas trešajā stāvā). Tornis ir valsts nozīmes arhitektūras un industriālā mantojuma piemineklis – vienīgais ūdenstornis Latvijā, kurā saglabāta tā pamatfunkcija – ūdens padeves nodrošināšana apkaimes iedzīvotājiem (300 m³ dzeramā ūdens rezervuārs). Tajā iekārtots tūrisma informācijas punkts un ekspozīcija par Ķemeru kūrorta vēsturi. 1929. gadā celtais ūdenstornis (arhitekts Fridrihs Skujiņš) pēc izskata atgādina bāku un līdz 30. septembrim publiski pieejams katru dienu no plkst. 10 līdz 18, ieeja bez maksas.

Ja sen nav būts Ķemeros, ceļotājus gaidīs patīkams pārsteigums, jo pārbūvēts un atjaunots parka pastaigu celiņu tīkls, tiltiņi pār Vēršupīti, parka paviljoni, nostiprināti Vēršupītes krasti, izvietoti 183 soliņi un divas dzeramā ūdens ņemšanas vietas. Pārbūvētas un atjaunotas arī daudzas Ķemeru ielas, izbūvētas autostāvvietas un velonovietnes, ierīkots apgaismojums un videonovērošanas kameras apmeklētāju drošībai, kā arī labiekārtoti parka apstādījumi – iestādīti koki un krāšņum­augi, izveidots garšaugu labirints bērniem, to uzzināju Jūrmalas pašvaldībā.

 

Priedaine ne tikai Jūrmalā

Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas “Augšdaugava” teritorijā Priedainē meklējams viens no augstākajiem koka skatu torņiem Latvijā (32 m). Tas atrodas ainaviski skaistā vietā netālu no Maestro Raimonda Paula pļaviņas, kur savulaik risinājies Latvijas ziņģes koncerts. Te no putna lidojuma paveras skats pāri Daugavas loku mežiem, Krāslavas koka mājiņām un baznīcu smailēm. Torņa pakājē ir ierīkota atpūtas vieta un sākas četrus kilometrus garais velomaršruts “Saulkrastu taka”, kas, vīdamies gar Daugavas krastu, aizved līdz Krāslavai. Maršruts iesaukts par Pensionāru taku, jo viegli un ātri izbraucams.

Šobrīd Lielā Liepukalna skatu tornis Rāznas Nacionālajā parkā ļauj paskatīties uz Latviju no vislielākā augstuma.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Lielais Liepukalns Rāznas Nacionālajā parkā ir trešā augstākā Latvijas virsotne (289,3 m v. j. l.) un ar tā galotnē uzbūvēto augstāko koka skatu torni (34 m) ļauj baudīt plašu apkaimes ainavu ar daudziem pakalniem, Rāznas un citiem ezeriem, spil­gti ilustrējot Latgalei doto Zilo ezeru zemes vārdu. Labos laika apstākļos dienvidaustrumos var pat samanīt Baltkrievijas dūmakā tīto mežu tāli. Tornī iekārtotas deviņas skatu platformas dažādā augstumā, lai katrs var uzkāpt tik augstu, cik vēlas. No auto stāvlaukuma līdz skatu tornim ved 830 metrus gara dabas taka ar informācijas stendiem, atpūtas vietām, šūpolēm. Ir pat neliels atpūtas stūrītis ar ugunskura vietu, kur sarīkot omulīgu pikniku, jo ugunsnedrošais laiks nu ir beidzies. Savukārt blakus esošais Dzerkaļu kalns (286,3 m v. j. l.) ir augstākā virsotne Latvijā pēc relatīvā augstuma – 89,2 m.

 

Vidzemes dabas un urbānās ainavas

Lielākā daļa Latvijas augstāko kalnu (pauguru) atrodas Vidzemē, un daudzās to virsotnēs uzbūvēti iespaidīgi skatu torņi, kas atklāj lieliskas ainavas. Alūksnes pusē Dzērves kalnā uzceltais Kornetu skatu tornis dos iespēju ieraudzīt Igaunijas augstāko kalnu Lielo Munameģi (317,4 m v. j. l.) Hānjas augstienē. Arī no Dēliņkalna un Alūksnes skatu torņiem redzētie skati neliks vilties, tāpat kā Opekalna baznīcas apmeklējums, kas ir visaugstāk virs jūras līmeņa esošā baznīca Latvijā – 235 m. Tās tornī var uzkāpt, iepriekš saskaņojot apmeklējuma laiku.

Vienmēr jau nav jāmeklē tikai speciāli būvētie skatu torņi – gana iespaidīga apkārtnes panorāma var atklāties, uzkāpjot jebkurā ievērības cienīgā reljefa paaugstinājumā, piemēram, Ķoņu kalnā (bij. Naukšēnu nov.), kas ir lielākais Latvijas drumlins – augsts vaļņveida paugurs ar izteiktām nogāzēm. Burtnieka ezera krastā meklējami Vīsraga un Silzemnieku dabas vērošanas torņi.

Urbāno pilsētas ainavu ļaus uzlūkot uzkāpšana Valmieras Sv. Sīmaņa, Valkas un Lubānas luterāņu baznīcas un Cēsu Jaunās pils tornī, bet no Kalsnavas arborētuma torņa pavērsies aizraujošs skats uz kokaugu kolekciju, kas pat vasarā pārsteidz ar zaļo un zaļdzelteno krāsu toņu daudzveidību. Gleznainas Vidzemes ainavas sniegs arī Krustkalnu skatu tornis Ļaudonas–Mārcienas ceļa malā Madonas novadā.

 

Ziemeļkursas augstienes rekordists

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja rodas vēlme sastapties ar rekordistiem, tad jādodas uz Kamparkalnu Talsu novadā. Tas ir augstākais kalns Ziemeļkursas augstienē (175 m v. j. l.), kura virsotnē iespējams pakāpties vēl 28 metrus aug­stāk. Skaidrā laikā no šejienes varēs ieraudzīt ne tikai Talsu pilsētas deviņus pakalnus (vairāk nekā Romā), bet arī Rīgas līci ap trīsdesmit kilometru attālumā.

Skaistus skatus sola arī Ūdru kalnā (58 m v. j. l.) no koka uzbūvētais 26 metrus augstais skatu tornis, kas ļaus labi saskatīt Usmas ezeru, tā salas un Usmas ieplakas plašos mežu masīvus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 49
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
3 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 239
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
10 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 4
5 dienas
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
5 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Man ir bail par atsevišķiem uzņēmumiem.” Šolks uzsver, ka pienrūpnieki cer uz valsts atbalstu 23
19. novembris, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Šobrīd izstrādātā ES Meža stratēģija vājinās ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas vērtības Eiropā un neveicinās zaļā kursa mērķu sasniegšanu 6
17. novembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
No 2023. gada Latvijas lauksaimniekiem lielāks atbalsts būs videi draudzīgākai saimniekošanai un mazajām saimniecībām 21
15. novembris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Turpmākajos gados zemnieki saņems mazāku ES un valsts atbalstu 53
13. novembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 2
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: ES un NATO jādod skaidru signālu Krievijai, ka eskalācijas gadījumā tam būs “ļoti skaidras sekas” 82
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 127
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 145
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 76
15 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai? 172
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 93
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 155
1 diena
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 78
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 193
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā devies titulētais F-1 komandu vadītājs Frenks Viljamss
22:43
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
21:26
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās ir lielākais saslimstības līmenis ar Covid-19 Latvijā? 9
21:22