“Caunītēs” saldskābmaize tiek cepta ar mīlestību kā sendienās.
“Caunītēs” saldskābmaize tiek cepta ar mīlestību kā sendienās.
Publicitātes foto

Pa Rudzu ceļu: 52 cepēji ver savas durvis, lai “atdzīvinātu” tradicionālas vērtības un iepazīstinātu ar citur neredzētiem maizes “našķiem” 6

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kokteilis
VIDEO. “Tā ir mana atriebība valstij!” Tautā populārais aktieris Andris Bērziņš stāsta, kāpēc ir neērts šajai valstij 3
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Tradicionālā latviešu rudzu maize ir gatavota no vietējo, vēsturiski audzēto graudu šķirņu miltiem, ar dabisko ieraugu raudzēta, rokām veidota un cepta ar malku kurinātā maizes krāsnī uz klona.

Rudzu maizes harisma

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas salinātā (saldinātā) rudzu rupjmaize ir iekļauta Eiropas Savienības aizsargāto kvalitatīvo produktu sarakstā un ieguvusi Eiropas kvalitātes zīmi “Garantēta tradicionālā īpatnība”. Salināšana nenozīmē vienkāršu cukura piebēršanu iejavam. Rudzu maizes īpašo saldi skābeno garšu iegūst, plaucējot miltus ar verdošu ūdeni.

Lai mūsu ikdienišķajai Eiropas mēroga vērtībai rudzu maizei pievērstu lielāku uzmanību, asociācija “Lauku ceļotājs” kopā ar vietējiem tūrisma uzņēmējiem izveidojusi Rudzu ceļu, kuram sekojot iespējams ciemoties pie 52 maizes cepējiem, rudzu audzētājiem, viesu namos un restorānos visā Latvijā, kur top rudzu maize pēc tradicionālām vai mūsdienu receptēm un tiek gatavoti dažādi ēdieni no rupjmaizes un rudzu miltiem, ko turpat arī var nobaudīt.

“Saimnieki apmeklētājiem rāda, kā top maize, piedāvā maizes un rudzu ēdienu gatavošanas meistarklases un degustācijas, stāsta par tradīcijām, kas saistās ar rudziem un maizi. Rudzu ceļā var ne tikai apgūt un pilnveidot savas maizes cepšanas prasmes, bet arī iegādāties visneparastākās un gardākās maizes šķirnes no nelielām vietējām ceptuvēm, kuru produkcija nav atrodama lielveikalos,” atklāj projekta veidotāji.

Viņi uzsver, ka baudīt rudzu maizi ir ne tikai garšīgi, bet arī veselīgi, jo tās sastāvā esošie vitamīni paaugstina organisma aizsardzības spējas pret slimībām, ogļhidrāti nodrošina organismam izturību un spēku, šķiedrvielas tīra organismu un uzlabo asinsriti, olbaltumvielas spēcina muskuļus un nervu šūnas, bet bioloģiski aktīvie savienojumi stiprina imūnsistēmu, kas ļoti svarīgi tieši tagad paaugstināta vīrusu riska laikā.

15. augustā Rīgā, Vērmaņdārzā, atkal izvīsies Maizes iela, kur varēs satikt Latvijā iecienītākos maizniekmeistarus.
Publicitātes foto

Ar karti kabatā

Plānojot ceļojumu pa Rudzu ceļu, vērts ielūkoties vietnē “www.celotajs.lv/rudzucels”, kur atrodama informācija par katru apmeklējamo vietu un tajās piedāvātajām programmām – ne tikai par maizi, ēdieniem, bet arī meistariem, kuri gatavo koka abras maizes iejaušanai vai puzurus Ziemassvētku rotājumiem, rudzu audzētāju saimniecībām, dzērienu darītavām, kurās no rudzu iesala gatavo kvasu un citus atspirdzinošus dzērienus.

Sagatavoti arī divi paraugmaršruti, kas pielāgojami savām interesēm. Šajā vietnē meklējama arī lejupielādējama maršruta karte un brošūra, kurā izlasāmas vērtīgas ziņas par rudzu vēsturi Latvijā, maizes tradīcijām gadskārtu svētkos, rudzu ēdieniem, maizes zīmēm, ticējumiem, maizei veltītiem pasākumiem un svētkiem Latvijā.

Maizes ceļa pieturas

Katram pašam jāizveido savs Rudzu ceļa maršruts, tomēr labi, ja ir kāds gruntīgs pieturpunkts, ar kuru sākt. Lauku sēta “Caunītes” (Ozolnieku nov.) sagaidīs ar īsti latvisku noskaņu, kurā senlaicīgais apvienots ar mūsdienīgo. Sētas centrā ir klēts ar maizes krāsni, kur saimnieces Santas vadībā ar malku kurināmā krāsnī ikviens var izcept pats savu rudzu saldskābmaizes kukulīti vai ūdenskliņģeri.

Savukārt Jūrkalnes “Bērziņu” gardās rudzu maizes noslēpums glabājas vairāk nekā septiņdesmit gadus vecajā krāsnī un senajās dzimtas receptēs. Te no sendienām saglabāti maizes cepšanas rīki – abras, lize un abrkasis. Iepriekš piesakoties, viesi var izveidot un izcept paši savu kukulīti.

Mājas restorānā “Dzīles” blakus Malnavas muižas parkam saimniece Aina Barsukova galdā cels sātīgus latgaliešu ēdienus un ceļotājiem rādīs, kā top tortes un pīrāgi. “Dzīļu” maize Kārsavas pusē ir ļoti iecienīta. Laikus padodot ziņu, tiks sagatavotas meistarklases, kurās varēs izcept rupjmaizi vai saldskābmaizi pēc senču tradīcijām vai iemēģināt roku kādas jaunas un neparastas maizes tapšanā. Iespējama arī piecu maizes veidu, kūku un asušku (saldo pīrādziņu) degustācija.

Zirgu sētā “Klajumi” (Krāslavas nov.) var ne vien izbaudīt Baltkrievijas pierobežas skaistās ainavas, jājot dabas parkā “Daugavas loki”, nakšņot un nopērties pirtiņā, bet arī nogaršot Latgales kulinārā mantojuma ēdienus. Viesiem pieejama literatūra par maizes cepšanu un ēdieniem, apskatāmi senlaicīgi maizes cepšanas instrumenti. Tā kā saimniece sadarbojas ar vairākām Latgales maizes cepējām Krāslavā, Aglonā un Andrupenē, ciemiņiem iespējams baudīt un salīdzināt dažādu garšu maizi.

Katru gadu jūlija pēdējā svētdienā Āraišu dzirnavās svin Jēkabus – Jaunrudzu maizes svētku dienu.
Publicitātes foto

Maizes svētki

25. jūlijā no plkst. 12 līdz 16 Āraišu vējdzirnavas aicina uz tradicionālo Maizes dienu, kad te tiek cepta jaunrudzu maize. Dzirnavas atrodas apkaimes augstākajā vietā ar skaistu ainavu un ir vienas no retajām darba kārtībā esošajām holandiešu tipa vējdzirnavām Latvijā.

Te var iemēģināt roku graudu malšanā, apskatīt malšanas iekārtas visos četros stāvos un nobaudīt dzirnavnieka pusdienas no vējdzirnavās pārstrādātiem graudiem. Svētku dienā rudzu maizes meistarklasi vadīs Ance Bumble. Būs meistarklase mīļmaizīšu gatavošanā, lauku labumu tirdziņš, bet veselības laboratorijā varēs apgūt pirmās iemaņas dažādu dzērienu gatavošanā. Risināsies arī konkurss “Rudzu kūka” – tajā par uzvaru cīnīsies sāļo un saldo kūku cepēji.

Ja nu nesanāk apmeklēt Maizes dienu, var aizbraukt uz Āraišiem nedēļu vēlāk – 31. jūlijā, kad ezerpils arheoloģiskajā parkā ēnainajā Meitu salā no plkst. 12 līdz 16 atradīsiet prasmīgos Drabešu muižas Amatu mājas amatniekus, kas parādīs, kā pīt ar adatu un kā celošana atšķiras no ceļošanas, ko var pagatavot no vienas pagales un kas sanāk no dzelzs gabaliņa.

15. augustā Rīgas svētkos Vērmanes dārzā jau astoto gadu tiks izveidota Maizes iela, kurā pastaigājoties varēs piestāt pie Latvijas maizes ražotāju stendiem, iepazīties ar jaunumiem maizes un konditorejas pasaulē un nogaršot maiznieku sarūpētos gardumus. Darbosies miniceptuves, beķeri un maizniekzeļļi aicinās piedalīties izzinošās viktorīnās un konkursos par maizi un citiem miltu produktiem. Bet 28. augustā Latvijas Piena, maizes un medus svētki risināsies Jelgavā, kad notiks arī piena paku laivu regate un Latvijas novadu 2. Siera diena.

Veisteknis un kvass

SAISTĪTIE RAKSTI

* Veisteknis ir rudzu maizes paveids, kādu pēc senas receptes cep Latgalē. Mīklu gatavo līdzīgi kā lauku rudzu rupjmaizei, rudzu miltus aplejot ar karstu ūdeni, pievienojot sāli, cukuru, ķimeņu sēklas, ieraugu, pamatīgi samīcot un ilgi raudzējot siltā vietā. Kad mīkla izrūgusi, tai pievieno sīki sagrieztus kūpināta speķa gabaliņus, veido kukulīšus un cep karstā krāsnī. Mīklai var pievienot arī sīpolu gabaliņus. Šāda maize ir piemērota ilgam ceļam, darot fizisku darbu vai aktīvi atpūšoties svaigā gaisā. Tā ir sātīgāka par parastu maizi, ilgāk uzglabājas svaiga un ir ļoti garšīga bez jebkāda cita aizdara.

* Rudzu maizes kvass ir sens tradicionāls dzēriens, ko gatavo no verdošā ūdenī izmērcētām kaltētām rudzu maizes šķēlēm. Pievienojot cukuru vai medu un raugu, dzērienu atdzīvina, lai tas sāktu rūgt. Pareizi gatavotam kvasam jābūt ne tikai saldam, bet arī mazliet skābenam, ar nelielu rūgtenumu. Arī ledusskapī uzglabātais ātri jāizdzer, tomēr garšas īpašības ir nesalīdzināmi labākas nekā no koncentrāta rūpnieciski ražotam kvasam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir mana atriebība valstij!” Tautā populārais aktieris Andris Bērziņš stāsta, kāpēc ir neērts šajai valstij
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
VIDEO. Tik lielas žurkas kā triecienšautenes un peļu armijas apgrūtina karu – ukraiņi uz fronti lūdz sūtīt kaķus
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Lasīt citas ziņas
TV24
praktiski izpaudīsies valsts atbalsts kredītņēmējiem? Kas to administrēs un kam sniegs?
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome?
TV24
Vai krievi savas bruņojuma rezerves var atjaunot piecu gadu laikā, lai uzbruktu, piemēram, Eiropai?
Kokteilis
Kas noticis ar dziedātājas Bejonses ādas toni? Fani neizpratnē
Irāna kosmosā nogādājusi kapsulu ar dzīvniekiem. Iepriekš turp nosūtīja mērkaķi, bet ko tagad?
15:44
“Laika apstākļi ir pietiekami labvēlīgi.” Uz priekšu pavirzījusies Latvijas-Baltkrievijas žoga izbūve
15:18
TV24
Vai krievi savas bruņojuma rezerves var atjaunot piecu gadu laikā, lai uzbruktu, piemēram, Eiropai?
15:03
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Jūrmalā deklarētajiem privilēģija: iedzīvotāji varēs bez maksas braukāt vilciena maršrutā Ķemeri – Rīga – Ķemeri
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
Kokteilis
VIDEO. “Ja kāds man tuvojās, tad…” Ingus Ulmanis pēc vidusskolas muzicējis kādas īpašas dāmas klātbūtnē, kurai bijusi liela vara
Saeimā valsts kontroliera amatā ar balsu vairākumu ieceļ Edgaru Korčaginu
TV24
“Sods ir brīvības atņemšana, nevis ievietošana sliktos sadzīves apstākļos.” IeVP priekšnieks Kaļins skaidro, kāpēc būvē jauno cietumu
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Receptes
Gan viegli, gan sātīgi: 6 iecienītas salātu receptes katrai gaumei
VIDEO. Pa naktīm nestrādās… Siliņa cer, ka 2024.gada valsts budžetu Saeima varētu izskatīt divu dienu laikā
Elektroenerģijas vidējā cena novembrī Latvijā pieauga par 20%, salīdzinot ar oktobri
“Situācija ir ļoti kritiska.” Itālijā sasvēries slīpi viduslaiku Boloņas tornis, raisot bažas par tā sabrukšanu
Krievu troļļiem izdevies viltus zvans Vācijas vicekancleram, kurš stāstījis viltvāržiem par palīdzību Ukrainai
Kijivas amatpersona: Bez jaunām ASV militārās palīdzības piegādēm Ukraina riskē zaudēt karu
Kristīne Brīniņa: “Man bija priekšrocība uzkāpt uz skatuves”
“Mēs neaizmirsīsim un nepiedosim.” Izraēlas armija nogalinājusi pusi no “Hamās” bataljonu komandieriem
TV24
Olafs Pulks: Snigšana ir bijusi ļoti intensīva un nav iespējams momentā attīrīt visu
Nikolajs, Niklāvs, Niks un Nikola – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Trešdien Latvijā nav gaidāmi būtiski nokrišņi; sniega biezums valsts lielākajā daļā ir 8 līdz 22 cm
Putins un brūnais lācis. Tādā kombinācijā uz Igaunijas-Krievijas robežas parādījies iespaidīgs plakāts
Dārzs
Biroju telpaugu karaliene – dracēna kļuvusi neglīta. Kā to glābt?
FOTO. Būvnieki: Stacijas būvdarbu zona ir “Rail Baltica” Rīgas Centrālā mezgla apjomīgākā un tehniski sarežģītākā daļa