Ekonomika
Īpašums

“Altum” mājokļu kredīti jaunajiem speciālistiem izsniegti jau 2 miljonu eiro apmērā0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto-Shutterstock

Kopš šā gada 1. marta, kad Attīstības finanšu institūcija ALTUM sāka izsniegt garantijas mājokļa iegādei arī jaunajiem speciālistiem, šo iespēju izmantojuši jau 274 klienti, piešķirto garantiju kopējai summai sasniedzot 1,97 miljonus eiro, tā portālu “La.lv” informēja ALTUM sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Eglīte.

Garantijas mājokļa iegādei izmanto jaunie speciālisti visā Latvijā, vienlaikus lielākais šobrīd iegādāto īpašumu īpatsvars ir Rīgā – 67%. Vienlaicīgi jaunie speciālisti mājokļus iegādājušies arī Daugavpilī, Rēzeknē, Liepājā, Jelgavā, Valmierā, Olainē u.c.

ALTUM garantiju mājokļa iegādei kopš 1. marta var saņemt jaunie speciālisti vecumā līdz 35 gadiem ar iegūtu augstāko vai profesionālo izglītību. ALTUM garantija ļauj samazināt hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas apjomu komercbankā, tādējādi palīdzot tikt pie sava mājokļa situācijās, kad ir stabili ienākumi, kas ļauj uzņemties kredītsaistības, bet nepietiek uzkrājumu pirmajai iemaksai.

Trīs mēnešos komercbankas, piesaistot ALTUM garantiju, hipotekārajos aizdevumos piešķīrušas 16,6 miljonus eiro. Vidējais aizdevuma apjoms, kuru bankā mājokļa iegādei aizņēmušies jaunie speciālisti, ir 61 tūkstotis eiro. Aizdevuma summas ir robežās no 13 tūkstošiem eiro aizdevumam Valmieras novada Kocēnu pagastā līdz 202 tūkstošiem eiro īpašumam Pierīgā. Vidējais piešķirtās garantijas apmērs ir 7,2 tūkstoši eiro.

Inese Zīle, ALTUM valdes locekle uzsver: “Pirmie darījumi, kas ir noslēgti kopš programmas darbības sākuma šī gada martā, ļauj “ieskicēt”, kāds vidēji ir jaunais speciālists, kurš pērk mājokli ar ALTUM garantiju. Tas ir vecumā ap 29 gadiem, ar augstāko izglītību un kurš iegādājas mājokli Rīgā, vidēji par 60 tūkstošiem eiro. Vienlaikus redzam, ka jaunie speciālisti arvien vairāk dod priekšroku sava mājokļa iegādei vai pat būvniecībai ārpus galvaspilsētas, dažādos Latvijas novados, kopumā uz kartes ir 28 dažādi novadi. Pirmie programmas mēneši faktiski apstiprina prognozes, ka šāds valsts atbalsts mājokļa iegādei ir ļoti aktuāls ne tikai ģimenēm ar bērniem. Lai arī ALTUM garantija mājokļa iegādei nav dāvana, tas ir izcils veids, kā kāroto mājokli iegādāties, netērējot ilgus gadus bankas aizdevuma pirmās iemaksas uzkrāšanai.

Šīs programmas ietvaros ļoti cieši sadarbojamies ar komercbankām, kas ir pirmais pieturas punkts un pirmais lēmumpieņēmējs par hipotekārā kredīta piešķiršanu. Jauno speciālistu mājokļu garantiju programma ir salīdzinoši jauns produkts, par to ir liela interese. Lai klientiem izskaidrotu būtiskākās programmas darbības nianses, esam apkopojuši biežāk uzdotos jautājumus no klientiem visā Latvijā.”

Jautājumi un detalizētas atbildes ir atrodamas ALTUM interneta vietnē, kā arī aicinām konsultēties ar komercbanku speciālistiem.

Pirmo trīs mēnešu darbības dati liecina, ka šobrīd garantijas vairāk izmanto klienti ar iegūtu augstāko izglītību: 89% garantijas saņēmēju ir ar augstāko izglītību, bet 11% – ar vidējo profesionālo izglītību. Lielākais garantijas saņēmēju īpatsvars ir vecumā no 26 līdz 30 gadiem (56%). Aptuveni katrs trešais garantijas saņēmējs ir vecumā no 31 līdz 35 gadiem (33%), savukārt gados jaunākie klienti, vecumā līdz 25 gadiem, ir 11%.

Saistītie raksti

Jaunie speciālisti var saņemt garantiju mājokļa iegādei 20% apmērā no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 50 tūkstošus eiro; garantija hipotekārā kredīta saņemšanai tiek izsniegta uz 10 gadiem; aizdevuma summa nav ierobežota; komisijas maksa par ALTUM piešķirto garantiju ir ikgadēja un tā ir 4,8% apmērā no garantijas atlikuma, attiecīgi maksa par garantijas izmantošanu ik gadu samazinās; garantijas uz atšķirīgiem nosacījumiem kopš 2015. gada pieejamas arī ģimenēm ar bērniem; programmas darbības mehānisms ir ērts un ātrs, jo valsts atbalstu faktiski var saņemt dažu dienu laikā savā bankā. Lai saņemtu ALTUM garantiju, jaunajam speciālistam jādodas uz komercbanku pēc hipotekārā aizdevuma. Izvērtējot klienta pieteikumu, banka nepieciešamības gadījumā pati iesniegs garantijas pieteikumu ALTUM; ALTUM mājokļu galvojumu programmas īstenošanā piedalās piecas komercbankas – Swedbank, Luminor, SEB banka, Citadele un BlueOrange.

Attīstības finanšu institūcija ALTUM ir Latvijas valstij piederoša kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas. 2017. gada jūnijā ALTUM saņēma starptautiskās kredītreitingu kompānijas Moody’s ilgtermiņa kredītreitingu Baa1 valsts kapitālsabiedrībai, kas apliecina ALTUM stabilo finanšu situāciju. Savukārt 2017. gada 24. oktobrī ALTUM obligācijas tika iekļautas regulētajā tirgū – biržas Nasdaq Riga Baltijas Parāda vērtspapīru sarakstā.

LA.lv