×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
16. septembris, 2016
Drukāt

Atpūtniece zem pelddvieļa atrod romiešu laika statueti

Publicitātes attēlsPublicitātes attēls

Šonedēļ Horvātijā visnotaļ neparastos apstākļos atrasta aptuveni 1800 gadus sena romiešu dievietes Diānas statuete, raksta portāls total-croatia-news.com.

Kāda sieviete, kura sauļojās Zadaras pilsētas iecienītajā Kolovares pludmalē, zem pelddvieļa sajuta neērtu akmens gabalu. Nepievēršot tam uzmanību, atpūtniece traucētāju izvilka un pameta sāņus. Liktenīgas sagadīšanās dēļ “akmens” nokrita netālu no diviem citiem atpūtniekiem, kuri izrādījās esam arheologi Dejans Filipčičs un Hrvoje Mijičs.

“Kas zina, kas vēl tur slēpjas,” teica Filipčičs portālam. “Jau iepriekš mēs šeit bijām atraduši monētas un citus sīkumus, taču šī Diāna ir īpaša. Uz tās muguras redzami par pirkstu nospiedumi – iespējams, tie piederējuši māksliniekam, kas statueti veidojis. Žēl, ka tai trūkst galvas, taču tā, ļoti iespējams, nolūzusi, vai arī to izšķīdinājis jūras ūdens.”

Zadara ir bagāta ar vēstures un arheoloģijas artefaktiem, un tos allaž bijis diezgan vienkārši atrast nejauši. Iemesls tam meklējams 2. Pasaules kara norisēs.

Sabiedroto valstu bumbvedēji kara laikā drupās pārvērta ēkas un veselas ielas. Daļu no agrāko māju materiāliem izmantoja, lai celtu jaunas būves, kad aptuveni desmit gadus pēc pilsētas sagraušanas sākās tās atjaunošana. Tad arī daudzām jaunām ēkām tika rakti pagrabi un likti pamati, iepriekš neveicot arheoloģisko izpēti. Izrakto zemi ar visu, kas tajā iekšā, pārvietoja uz dažādiem pilsētas rajoniem – to mēdza izbērt netālu no airēšanas kluba, gan vilciena līnijām, vietā, kur mūsdienās atrodas pieminētā Kolovares pludmale un slavenākā Zadaras peldvieta “žute kuće” (“dzeltenā māja”).

“Ir tikai pāris vietas pasaulē – iespējams pat, neviena cita, – kur jūs ejot peldēties varat atrast Diānas tēlu,” atzinis Vinkovcu ģeogrāfijas profesors Mijičs.

Iepriekš šajā apkārtnē vairākkārt atrastas no bronzas izgatavotas Diānas skulptūriņas, taču akmenī grieztā esot retums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+