×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
15. jūlijs, 2015
Drukāt

Atrasta izaugusī bēgļu meitene no slavenā “National Geographic” vāka. Kā viņai dzīvē gājis? (5)

Fotošāviņš no Ofigenno.ccFotošāviņš no Ofigenno.cc

Šo afgāņu meitenītes fotogrāfiju Stīvs Makarijs (Steve McCurry) uzņēma 1984. gadā. Vācot materiālus par karu, viņš pabija bēgļu nometnē, kura atradās uz Afganistānas un Pakistānas robežas. Sākumskolas telpās fotogrāfs ievēroja neparasta izskata meiteni. Skolotāja pastāstīja Stīvam, ka meitenītes vecāki gājuši bojā, kad uzbruka viņu dzimtajam ciemam, bet viņai kopā ar brāļiem, māsām un vecmāmiņu izdevās aizbēgt. Pēc tam ģimene vēl divas ilgas nedēļas kājām gāja pāri kalniem uz robežu. Žurnālists nofotografēja meitenīti, pat nevarot iedomāties, kādu slavu šī bilde viņam atnesīs. Ātrumā viņš pat nepajautāja, kā meiteni sauc.

Pēc tam, kad 1985. gada jūnijā fotogrāfija nonāca uz žurnāla “National Geographic” vāka, tā tika atzīta par pašu populārāko fotogrāfiju visā žurnāla vēsturē. No tā brīža Stīvs katru dienu daudzu gadu garumā saņēma vēstules un zvanus saistībā ar šo meiteni. Lasītāji, kuriem nebija vienalga, vēlējās palīdzēt meitenei materiāli, adoptēt, daži vīrieši pat gribēja precēt. Šī neparastā fotogrāfija kļuva par visas pasaules bēgļu simbolu. Daudzi mākslinieki centās portretēt meiteni, kuras ciešajā skatienā atspoguļojās grūtais liktenis.

17 gadu garumā tā arī nebija zināma meitenes personība, kaut fotogrāfs centās noskaidrot, kā tālāk veidojusies viņas dzīve. Tikai tad, kad Afganistānā krita talibu režīms, 2001. gadā varēja sākt pilnvērtīgus meklējumus. Izdevums “National Geographic” sūtīja šajā ekspedīcijā veselu komandu, ko vadīja pats Stīvs Makarijs. Viņiem izdevās atrast leģendāro meiteni, kuru, kā izrādījās, sauc Šarbata Gula. Viņu otrās tikšanās brīdī sieviete bija ap trīsdesmit gadu veca.

Šarbata nezināja, ka ir slavena, taču lieliski atcerējās fotogrāfu no nometnes. Ar vīra atļauju viņa atklāja seju, dodot iespēju uzņemt pāris fotogrāfijas. Žurnālistiem viņa pastāstīja, ka 1992. gadā atgriezās dzimtajā vietā. Tagad viņa ir precējusies trīs meitiņu mamma. Sieviete sapņo, ka atvases varētu iegūt izglītību – viņai pašai nebija iespēju pabeigt skolu.

Pagājuši jau 30 gadi kopš slavenās fotogrāfijas “Afgāņu meitene” tapšanas, diemžēl problēma, kuru tā simbolizē, joprojām ir aktuāla.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. varēja būt plašāka informācija… Papildiniet!

  2. Izrakuši 2002.gada sensāciju…

  3. Lai Dievs dod, ka sievietes meitiņām vecāki būtu ilgi! Protams, izglītība un savas ģimenes arī!

  4. Kaut kas neklapē ciparos…

Draugiem Facebook Twitter Google+