×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
12. maijs, 2016
Drukāt

Atvaļinājumā iepazīts vīrs. NEDĒĻAS FILMA: Nodevējs mūsu gaumē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pirms dažiem gadiem Džona Lekarē romāna „Skārdnieks, drēbnieks, zaldāts, spiegs” ekranizācija kļuva par vienu no visizaicinošākajiem projektiem, taču šāds liktenis ies secen „Nodevējs mūsu gaumē” ekranizācijai, kaut arī tajā spēlējošo aktieru vārdi Jūens Makgregors un Naomi Votsa, Demjans Lūiss un Stellans Skarsgārds komentārus neprasa.

Perijs un Geila (Jūens Makgregors un Naomi Harisa) ir britu pāris, kura attiecībās ienācis nopietns pārbaudījums. Viņi dodas brīvdienās uz Marākešu, kur iepazīstas ar ekstravagantu krievu Dimu (Stellans Skarsgārds). Viņš, kā drīz atklājas, ir krievu mafijas grāmatvedis, kuram apnikusi sava nodarbošanās un kurš likuma rokās vēlas nodot savu vislielāko priekšnieku. Taču, tā kā vīrietis tiek ļoti uzmanīgi novērots, angļus Dima izmanto kā iespēju nokļūt līdz britu slepenajam dienestam, un atmiņas karte, ko Perijs nodod MI6 aģentam Hektoram (seriāla „Svešais starp savējiem” aktieris Demjans Lūiss), glabā noslēpumus, kas varētu apgriezt kājām gaisā visu krievu mafijas pasauli. Un tā Perijs un Geila tiek ierauti veselībai un dzīvībai nedraudzīgā spiegu un politisko intrigu virpulī, kur izmestas kārtis ar vislielāko vērtību.

Angļu režisore Sūzena Vaita daudz strādājusi televīzijā – par viņas talantu runā arī divas nominācijas Emmy –, un „Nodevējs mūsu gaumē” ir viņas otrā pilnmetrāžas kinofilma. Taču te vietā piebilst, ka tradicionāli trilleru režija tiek uzticēta vīriešiem, un tam ir daudz iemeslu, ko nemaina arī lieliski priekšnoteikumi, piemēram, aizraujošs oriģināldarbs un izcila aktieru komanda. Pēdējos gados – var, protams, vainot regulāri atklātībā nākošos paziņojumus par kārtējā politiķa korumpētību, bet var arī uzvelt vainu modernā kino trilleriem, no kuriem īpaši izceļama Borna sērija un pēdējās Džeimsa Bonda sērijas, – skatītāji aug līdzi šī žanra attīstībai. Ar elementāriem sižeta virpinājumiem viņus nepiemānīsi, tāpat kā ar dāsniem specefektiem, un viņi pieprasa atbilstošu izturēšanos no filmu autoru puses, kas arī ir filmas „Nodevējs mūsu gaumē” klibākā puse.

Pretstati – kolorītais Skarsgārda naudas atmazgātājs, biklais Makgregora literatūras profesors un slīpētais, dzīvē vīlies Lūisa spiegs – izvēlēti dramatiskajam smagumam, kas šķaidīts ar liriskām epizodēm un neiztrūkstošu šaudīšanos un cīņas ainām, kas, iespējams, „Oskaram” nominētā Huseina Amini („Dūjas spārni”, 1997, „Draivs”, 2011) scenārijā izskatījās ticamāk. Uz lielā ekrāna tas nepārliecina skatītāja iepriekšējās ekrāna pieredzes dēļ, kā arī tāpēc, ka daudzie slāņi, kurā tiek risinātas problēmas, no ikdienišķām situācijām iegūst neapturamu ritējumu, kas vairāk piestāv, piemēram, Toma Krūza „Neiespējamajai misijai”, ne britu kinodarbam ar pamatotām pretenzijām uz (vismaz) vairāk nekā pieklājīgām izklaides stundām, kurās visu uzmanību nozog Stellana Skarsgārda varonis, kur krievu akcents arī varēja nebūt tik ausīs cērtošs.

 

UZZIŅA:

„Nodevējs mūsu gaumē”/”Our Kind of Traitor”

Lielbritānija, 2016.

Režisore: Sūzanna Vaita

Lomās: Jūens Makgregors, Naomi Harisa, Demjans Lūiss, Stellans Skarsgārds

No 13. maija „Kino Citadele”, „Cinamon”, „Multikino”, „K Suns”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+