×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
4. janvāris, 2017
Drukāt

Bandu nav, bet narkomānu gan daudz. Cik droši dzīvot Rīgas mikrorajonos? (3)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

“Ir trīs izteikti iecirkņi – Ķengaraga, Centra un Latgales, kuru teritorijā jau vēsturiski pastrādā krietni vairāk noziegumu nekā citviet. Esam un būsim smags rajons, ko ietekmē daudzi sociālekonomiskie faktori,” atzīst Valsts policijas Rīgas Ķengaraga iecirkņa Kriminālpolicijas priekšnieks Egīls Lūsis. Viņš uzsver, ka lielākais klupšanas akmens, kas padara sliktāku kopējo noziedzības ainu, ir narkotiku lietošana un izplatīšana: “Jo vairāk tirgo narkotikas, jo vairāk palielinās zādzību, laupīšanu un citu nodarījumu līmenis.”

Kur jāsargā sevi, kur – auto

Pēc statistikas par 2016. gada desmit mēnešiem (janvāris – oktobris) noziegumu skaita ziņā Ķengaraga iecirknis ar 1505 noziegumiem ir līderis astoņu galvaspilsētas iecirkņu vidū. Tomēr, ja vērtējam noziegumu skaitu atbilstoši iedzīvotāju skaitam, krimināli aktīvāka vide ir Brasas, Centra un Latgales iecirknī. Brasas iecirknī viens noziegums pastrādāts uz 34,9 iedzīvotājiem, kas ir gandrīz divreiz vairāk nekā vidēji Rīgā. Savukārt teritoriāli nelielajā Centra iecirknī reģistrēti 400 noziegumi uz 1 km2 – tas ir vairāk nekā desmit reižu virs vidējā līmeņa galvaspilsētā. Situāciju centrā iespaido milzīgā cilvēku plūsma, daudzās izklaides vietas un nakts dzīves iespējas.

Vismierīgāk var justies Zemgales iecirkņa iemītnieki, kur viens noziegums pastrādāts uz 100 iedzīvotājiem, kas ir divreiz zemāks rādītājs par vidējo. Šajā apkaimē arī uz 1 km2 veikti vien 26 noziegumi. Vērtējot pēc pēdējā kritērija, vēl labāka aina ir Kurzemes (15,7 noziegumi uz km2), kā arī Ziemeļu (14,5 noziegumi uz km2) iecirknī.

“Mūsu situācija uzlabojusies, jo aktīvi sākām iznīcināt nelegālās alkohola tirgotavas. Tagad likums mums ļauj netraucēti iekļūt “točkā”, visu izņemt un vainīgos aizturēt,” uzsver Zemgales iecirkņa priekšnieks Jānis Dzenis. “Tur, kur ir šīs tirgotavas, ir lielāka iespēja, ka cilvēki to apkaimē atrodas reibumā, kas bieži noved pie konfliktiem. Līdzīgi ir ar narkotikām – iznīks to lietošana, samazināsies citu noziegumu skaits.” Tiesa, arī Zemgales iecirknim ir sava nelaime – te biežāk nekā citās Rīgas apkaimēs zog auto. “Vainīgi ir lietuvieši, kuru bandas uzdarbojas daudzviet Eiropā. Atbrauc uz Rīgu, un pirmais rajons ir Ziepniekkalns… Nozog naktī mašīnu, un, kamēr īpašnieks attapies, viņi jau ir Lietuvā,” skaidro Zemgales iecirkņa priekšnieks.

Lētāki dzīvokļi – nedrošāka vide?

Zemgales iecirkņa teritorijā ir apmēram 110 000 iedzīvotāju, gandrīz tikpat, cik Ķengaraga iecirknī, tomēr kopējā noziedzības aina – krasi atšķirīga. Kāpēc tā? “Tas ir atkarīgs no iedzīvotāju blīvuma un sociālekonomiskajiem faktoriem. Te ir milzīgi guļamrajoni,” vērtē Ķengaraga policijas iecirkņa pārstāvis E. Lūsis. “Papētot dzīvokļu tirgu, redzam, ka Ķengaragā, Maskavas forštatē, Zolitūdē un citos lielajos guļamrajonos dzīvokļi vienmēr būs lētāki nekā citur. Šis faktors savukārt velk līdzi attiecīgo iedzīvotāju slāni. Satiekas domubiedri vienā teritorijā, un rodas visādas “interesantas” idejas. Bandu šeit nav, bet narkomānu ir gana daudz… Un tā ir visas Rīgas problēma.” E. Lūsis uzskata, ka nav korekti salīdzināt noziedzības ainu Zemgales un Ķengaraga iecirknī. Kaut arī iedzīvotāju skaits ir līdzīgs, Zemgales iecirknī ir tikai divi lielie guļamrajoni – Ziepniekkalns un Zolitūde, kas ir mazāki par Ķengaragu un Pļavniekiem, bet pārējie Zemgales iecirkņa teritorijā ir privātmāju rajoni, kas uzreiz samazina noziedzību. E. Lūsis: “Jā, mums ir vislielākais skaits narkotiku pārkāpumu. Bet es uz to skatos citādi. Tas nenozīmē, ka mums ir traģiska situācija vai ka šeit noteikti ir visvairāk narkomānu. Tas nozīmē, ka mēs ieguldām visvairāk darba, lai to novērstu. Tas nozīmē, ka mēs esam noķēruši narkomānu un ierosinājuši kriminālprocesu. Līdz ar to – vairāk reģistrētu noziegumu rāda, ka aktīvāk strādājam.” Jāpiebilst, ka Ķengaragā liela problēma ir zādzības no mājokļiem, arī automašīnu apzagšana. E. Lūsis kā problēmu min policijas resursu trūkumu: “VP izvirzījusi ļoti daudzas prioritātes, lai pēc iespējas novērstu gan vardarbīgos nodarījumus, gan dzimumnoziegumus pret bērniem, gan narkotiku izplatīšanu un lietošanu, līdz ar to, piemēram, zādzībām no dzīvokļiem resursu katrai dienai var nepietikt. Katru dienu mums jāizvērtē prioritātes, ko tagad darīsim.”

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Narkomāniju ir jāārstē nevis jāsoda, tad atliks daudz vairāk resursu īstiem noziegumiem.

  2. Patīkami lasīt Eiropā bagātāko ļaužu viedokli.

  3. Auto Rīgā ir jāsargā no zaļajiem bandītiem-plāksteru brālības. Mikrorajoni ir pretdabiski latviešu dabai un ir padlaiku mantojums, nekur Eiropā un Rietumos vispār nav pieņemts dzīvot tādos getto un tādi ir domāti nabagiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+