×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
9. septembris, 2012
Drukāt

Brīvprātīgi

Ja līdz 30 gadu darba stāžam pietrūkst tikai daži mēneši, bet pensijas laiks drīz būs klāt, vai ir iespējas par šiem mēnešiem pašam samaksāt sociālo nodokli, lai skaitītos šie 30 gadi, kaut arī reāli darba nav. Cik liels nodoklis tādā gadījumā būtu jāmaksā? Vai pensiju pēc tam pārrēķinās? 
Jānis Alūksnē

 

– Likumdošana paredz iespēju brīvprātīgi pievienoties valsts sociālajai apdrošināšanai, – skaidro Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta Pensiju politikas nodaļas speciāliste Saulveiga Krastiņa.

Pensiju apdrošināšanai brīvprātīgi var pievienoties cilvēks, kurš nav sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju vai kuram saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” nav piešķirta valsts vecuma pensija, ja viņš nav pakļauts obligātajai sociālajai apdrošināšanai. Brīvprātīgo apdrošināšanu var veikt, maksājot sociālās apdrošināšanas iemaksas no brīvi izvēlēta ienākuma apmēra, ņemot vērā noteikto minimālo summu, no kuras tās veicamas (pašlaik 2400 latu gadā). Brīvprātīgo iemaksu likme personai, kura brīvprātīgi pievienojusies pensiju apdrošināšanai, ir 26,74 %. Tātad pensiju apdrošināšanai brīvprātīgi veicamie minimālie maksājumi ir 641,76 latu gadā (26,74 % no 2 400 latiem). Ja persona pensiju apdrošināšanai brīvprātīgi pievienosies uz nepilnu gadu, šī minimālā maksājamā summa attiecīgi būs mazāka (tā tiks noteikta proporcionāli to mēnešu skaitam, kuros personai kalendāra gadā bijis brīvprātīgi apdrošinātās personas statuss).

Cilvēku kā brīvprātīgi apdrošināto reģistrē no tās dienas, kad viņš iesniedz reģistrācijas lapu jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā. Tātad, ja nestrādājat, neesat sasniedzis pensionēšanās vecumu un nav piešķirta vecuma pensija, varat brīvprātīgi pievienoties pensiju apdrošināšanai, tā papildinot valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo apdrošināšanas stāžu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+