×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. janvāris, 2014
Drukāt

Māra Libeka: Brūces joprojām strutos
 (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts, kurš liegs saņemt plānveida ārstniecību tiem, kas nebūs samaksājuši iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), patlaban Saeimā tiek gatavots otrajam lasījumam. Līdz 23. janvārim deputāti pieņems priekšlikumus, un izskatās, ka likumprojekta gala variants netaps raiti, jo dokumenta projektā ir ne viena vien ļoti būtiska neskaidrība.

Par to, vai ir jāmaksā nodokļi, neviens nestrīdas. Bet ko darīt ar tiem cilvēkiem, kuriem nav pastāvīgu ienākumu un naudas IIN nomaksai? Sociālo un darba lietu komisijas un sabiedrības veselības apakškomisijas pārstāvis deputāts Arvils Ašeradens (“Vienotība”) riska grupās ierindo bomžus, zemniekus no tā sauktajām neproduktīvajām saimniecībām, kā arī jauniešus pēc 18 gadu vecuma, kuriem nav regulāru ienākumu, un cilvēkus, kuri sasnieguši pensionēšanās vecumu, bet kuriem nav pietiekama apdrošināšanas stāža. Savukārt ģimenes ārsti ir sašutuši, ka viņiem būs jākļūst par tādiem kā nodokļu administratoriem, kuri noteiks, kam pienākas un kam nepienākas ārsta konsultācijas un ārstēšana. Daudziem laukos pieder pāris hektāru zemes, kāda cūka, govs, kas nodrošina iztikšanu, pastrādā kādu gadījuma darbu, un tas arī viss. Likumprojekts viņus ierindojis neattaisnoto IIN nemaksātāju skaitā. Tie ir 20 līdz 30 tūkstoši personu, kurām tiks dota iespēja pašiem nodrošināt sevi ar valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Tas notiks tā, ka šiem cilvēkiem būs jāiemaksā banku kontā veselības budžetam ik mēnesi 28 eiro. Ārsti paredz, ka pieaugs ātrās medicīniskās palīdzības izsaukumu skaits – naudas trūkuma dēļ laikus neārstējot slimību, tā progresēs un nekas cits neatliks kā saukt palīgā ātros.

Neatliekamo medicīnisko palīdzību nodrošinās visiem neatkarīgi no IIN maksāšanas fakta, taču jo-projām nav zināms, kas tad īsti ir Satversmē ierakstītais medicīniskās palīdzības minimums, ko valsts garantē ikvienam. Tiesībsargs uzskata, ka “palīdzības minimumu” iespējams konkretizēt tiesību aktos, tāpēc ir izveidojis konsultatīvo padomi, kas cenšas tikt galā ar šo uzdevumu. Tiesībsarga biroju neapmierina arī tas, ka likuma administrēšana prasīs ievērojamus papildu resursus (3 – 6% līdzšinējo 0,8% vietā), bet būtisku ieguvumu nebūs. Veselības aprūpes budžets pieaugs minimāli, jo 3,6% no IIN, kas tiks personificēts katram iedzīvotājam, nenonāks atsevišķā speciālā veselības aprūpes budžetā – to tikai iezīmēs, lai konstatētu, ka cilvēks ir nodokļa maksātājs. Datu sakārtošana sāksies no šī gada jūlija, bet medicīnisko pakalpojumu sniegšana atkarībā no nodokļa maksāšanas fakta – no 2015. gada. Vismaz tā plāno Veselības ministrija.

Oficiāli tiek ziņots, ka ārpus Latvijas patlaban dzīvo 350 tūkstoši Latvijas valsts piederīgo. Latvija nav ņēmusi vērā Igaunijas piemēru, kas apliecina, ka nav daudz jānopūlas, lai valstī ieviestu starpvalstu norēķinus – ja igaunis, kas dzīvo un strādā Somijā un ir tur reģistrēts kā nodokļu maksātājs, ierodas pie ārsta savā dzimtenē, tad rēķinu par viņa ārstēšanu nosūta Somijai. Anglijas un Īrijas sociālās apdrošināšanas iestādēm ir dati par Latvijas pilsoņiem, droši vien šādi dati ir arī citās valstīs, diemžēl līdz šim nav bijis politiskās gribas vismaz izdarīt to, ko var izdarīt bez garām runām un spriešanas. Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts nav panaceja, kas sadziedēs visas ilgstoši strutojošās medicīnas brūces. Tas nofiksēs nodokļu nemaksātājus, un ko tālāk?

Kas tad īsti ir Satversmē ierakstītais medicīniskās palīdzības minimums.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. ŠĀDAM LIKUMAM IR JĀBŪT-sākšu ar viena komentētāja pareizo domu! Alkohols un slinkums(laukos TIEŠĀM nevar dabūt cilvēkus darbam par samaksu, jo viņi PIERADUŠI dzīvot no pabalstiem un strādāt NEVĒLAS!!!), narkomānija (legāli tirgo narkotikas un tās ir ievazātas arī laukos!?). Šie cilvēki pat nekop savu zemes dobīti…viņiem nevajag! Kuri tad būs tie NELAIMĪGIE (pat strādājošie ir NABAGI!?), kas maksās nodokļus viņu vietā un viņi kā KUNGI nepelnīti un tīšu prātu gandēdami savu dārgāko-veselibu – VĒL DOMĀ SAŅEMT MEDICĪNISKO palīdzību pretī NEDOD NEKO!?? KĀPĒC????? MAN pagaidam tikai REIZI mūžā bija nepieciešama ĀM palidziba, jo ģīmenes ārste dzivo 35 km tālu un plkst.8.00 vēl nepieņem, MAN ATTEICA ŠO PALĪDZĪBU, kaut gan visu mūžu (un vēl TAGAD) esmu godprātīgi maksājusi nodokļus, bet bomžus(alkoholiķus,sliņķus) salasa un ved uz ārstniecibas iestādēm un sniedz palidzību BEZ IEBILDĒM arī par manu nodokļos samaksāto naudu!? Ārstniecibas iestādes viņu dēļ grimst lielos parādos un nezin kā savilt kopā galus!!!? KUR TE TAISNĪBA? Protams, ka neesmu apvainojusies, jo esmu dzīva,kaut gan stāvoklis bija ĻOTI bīstams, bet to VIENALDZĪGO būtni uz 113 zvanot VAIRS NEVĒLOS TRAUCĒT…UN VIŅAS BALSI DZIRDĒT… Nerunāju par tiem LAUKU cilvēkiem, jo pati dzivoju laukos, kuri strādā algotu darbiņu un vē lkopj savu dobīti, sētu, ganibas, augļu kokus un dzivo labu un pilnvētīgu dzivi! TAČU CIK VIŅU IR!???

  2. Nevajag apmelot lauku cilvēkus! Lūk, piemērs. Laulāts pāris dzīvo lauku viensētā. Apkopj 15 ha mes, ir govs, pāris teliņu, cūkas. Izaudzē sev arī saknes un dārzeņus, ziemai sagādātas arī sulas, ievārījumi, dažādi dārzeņu konservi. Lauki ideāli sakopti, pagalms vasarā ir vienos ziedos, istabās ideāla tīrība un kārtība. Tikai naudas ir maz. Vīram 63 gadi, viņš saņem nelielu pensiju. Sievai 57 gadi, agrāk stādāja kolhozā, bet tagad algota darba apkaimē nav.
    Iznāk, ka pēc jaunā likuma šī čaklā un simpātiskā sieviete tiks pielīdzināta bomzenei un nesaņems medicīnisko palīdzību? Viņai nav lieku 28 eiro, ko ik mēnesi iemaksāt bankā!

  3. |Šādam likumam ir jābūt. Mēs visi vēlamies lai jauni cilvēki augtu veselīgi, mēs visi vēlamies lai cilvēki savu darbaspējīgo mūžu nostrādātu ar labu veselību, lai tie samaksātu nodokļus, kas veido mūsu pensijas šodien un veidotu uzkrājumu savām rīt. Mēs vēlamies, lai ģimenes ārsti regulāri uzraudzītu darbaspējīgos un neveidotu garas rindas mums. Mēs vēlamies, lai daļa mūsu nodokļa tiktu novirzīta veselībai, lai tie, kas domā īstermiņā, nedzīvotu uz mūsu rēķina. Likums nav tikai par naudu, bet, galvenokārt, par attieksmi. Žēl, ka LA runā puspatiesībās un atbalsta tos, kas visu kritizē un grib dzīvot uz citu rēķina.

  4. Bomži ,vairums lauku ļaužu un jaunekļi ,kas vēl nav pamukuši uz ārzemēm ir kāri uz alkoholu .Alkohols ir pieejams visūr un izcelts goda vietā jebkurā veikalā ,neatkarīgi no lieluma ,pat DUS aicina šoferus iedert. pirms došanās ceļā.Mēnesī katrs no iepriekš minētiem nodzer vairāk par tiem 28 eiro mēnesī. Alkoholu lietojot ir arī ieguvums ,pēc ilgas nepārtrauktas dzeršanas var saņemt invaliditāti un tad valsts sāk maksāt pabalstus un arī ārstē par brīvu.

  5. Kāda ir Lietuvas pieredze? Cik man zināms, viņiem taču arī veselības aprūpe saistīta ar nodokļu nomaksu.

Draugiem Facebook Twitter Google+