Ekonomika
Bizness

Būvniecības kvalitāte trīs gadu laikā neesot uzlabojusies 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Dainis Bušmanis

Latvijā būvniecības kvalitāte triju gadu laikā, proti, kopš Zolitūdē notikušās traģēdijas, kad sagruva lielveikals “Maxima” un bojā gāda 54 cilvēki, nav būtiski uzlabojusies, šorīt intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja Latvijas Būvinženieru savienības valdes pārstāvis Leonīds Jākobsons.

“Domāju, ka jūtami nekas triju gadu laikā nevar būtiski mainīties,” atzīmēja Jākobsons.

Viņš arī atzina, ka šobrīd Latvijā būvniecības projektu saskaņošanas jautājumus risina ne tik daudz speciālisti, cik juristi. “Šobrīd mēs esam nonākuši situācijā, kad projektu saskaņošanas jautājumus risina ne tik daudz speciālisti, cik juristi, kas pamatā vērš uzmanību uz projektu nepilnībām un formālo pusi, bet mazāk pievērš uzmanību drošības jautājumiem,” paudas Jākobsons.

Tāpat viņš minēja, ka jaunizveidotais Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) ir samērā naski ķēries pie darba, bet ne viss ir īsti sakārtots, lai varētu risināt jautājumus atbilstoši šīsdienas prasībām. “To, ko dara BVKB, organizējot būvspeciālistu eksaminēšanu, tas manuprāt nebija jādara BVKB, bet tām institūcijām, kas uzrauga šos speciālistus, kas izsniedz sertifikātus,” klāstīja Jākobsons, piebilstot, ka BVKB bija jābūt tiem, kas pārrauga šo procesu, nevis paši iesaistās sertificēšanā.

2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu. Šobrīd lieta atrodas tiesā.

LA.lv