Kultūra
Māksla

Citāds Līvānu stikls saspēlējas ar koku kosmiskās gleznās0

Publicitātes foto, kolāža veidota ar Collage made with FotoJet

Latgales Kultūrvēstures muzejā atklāta Latvijas valsts simtgadei veltītās Līvānu stikla kausēšanas darbnīcas izstāde “Gaismas laiks”, kurā saspēlējas koktēlnieka Jāņa Ziemeļa kokgriezumi un stikla mākslinieces Ingas Salmiņas stikla kausējumi, LA.lv uzzināja muzejā.

Abi mākslinieki nāk no Latgales. Jānis Ziemelis audzis un mācījies Preiļos, kokgriešanas pirmās iemaņas guvis no tēva jau pamatskolas laikā. Studējis Latvijas Mākslas akadēmijas funkcionālā dizaina nodaļā – gan bakalaura, gan maģistra darbi veidoti koka materiālā. Nozīmīga bijusi arī aptuveni desmit gadus ilgā sadarbība ar uzņēmumu “Latvijas Finieris” dizaina izstrādē. Tas arī bijis laiks, kad ieinteresēja bērza saplākšņa pielietošana ne tikai būvniecībā, bet arī dizainā. Pirmās saplākšņa gleznas tapušas 2003. gadā.

Ingai Salmiņai bērnības zeme ir Daugavpils novada Nīcgalē, bet nu jau ilgāku laiku par savu pilsētu viņa sauc Līvānus. Pirmā aizraušanās ir gleznošana, iepriekš strādājusi arī ar tekstilu, bet pēdējos gados stikls kļuvis par otro lielo aizraušanos. “Ja dzīvo Līvānos, tad gandrīz pašsaprotami ir izvēlēties strādāt ar stiklu. Līvānos stikls nav vienkārši materiāls, tas pat nav tikai vēsture, stikls te vienkārši ir,” uzskata māksliniece. Stikla kausēšanas darbnīca “Stikls no Līvāniem” izveidota 2011. gadā, sadarbojoties ar Latgales Mākslas un amatniecības centru. Inga Salmiņa ar stiklu mācījusies strādāt pārsvarā Čehijā pie brīnišķīgiem čehu meistariem, šobrīd strādā savā darbnīcā Līvānos, kā arī māca gleznošanu un stikla apstrādi Līvānu bērnu un jauniešu centrā.

Pēdējā pusotra gada laikā abiem māksliniekiem izveidojusies aizraujoša sadarbība, eksperimentējot ar materiāliem un veidojot oriģināla dizaina darbus – stikla un koka gaismas objektus.

Izstāžu ciklu “Gaismas laiks” organizē radošā apvienība “Perspektīva”, izstāde ceļos tālāk – martā tā būs skatāma Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā, jūnijā – Latgales mākslas un amatniecības centrā Līvānos.

LA.lv