×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
29. decembris, 2015
Drukāt

Civilizācijas mirst kā pašnāvnieces. Saruna ar Leonu Taivānu (62)

Foto - LETAFoto - LETA

Leons Taivāns

Saruna ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesoru Leonu Taivānu.

 

– Profesor, vismaz man šķiet, ka interese par Austrumiem, par Āziju pieaug visā Rietumu pasaulē, un Latvija nav izņēmums. Vai to jūt arī universitātē?

– Mūsu fakultātē noteikti, popularitātes ziņā Āzijas studijas apsteidz tikai angļu filoloģija. Aizsākumi tām meklējami nu jau tālajā 1990. gadā, kad bengāļu kultūras pētnieks Viktors Ivbulis ar saujiņu entuziastu sāka veidot Austrumu studiju programmu. Šodien pie mums studenti padziļināti apgūst kādu no valodām, Āzijas un Tuvo Austrumu vēsturi, kas ir mans lauciņš, kā arī antropoloģiju jeb mācību par tautu dzīvesveidu. Saprotams, sniedzam ieskatu arī reliģijās, jo tām Austrumu cilvēka dzīvē ir daudz lielāka nozīme nekā modernajam eiropietim. Patlaban iespējams mācīties arābu, japāņu, ķīniešu, turku un korejiešu valodu, nākamgad tām pievienosies arī hindi un indonēziešu valoda. Paredzams, ka valsts pilnībā apmaksās arābu un hindi valodu studijas.

– Ja valsts par saviem līdzekļiem finansē arābu un hindi valodu apguvi, tas laikam liecina par zināmām valstiskām proritātēm?

– Tā varētu teikt, turklāt tas netieši norāda arī uz ģeopolitiskajiem procesiem mūsdienu pasaulē. Izmantojot iespēju, vēlos izteikt īpašu pateicību ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam un tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam par ieinteresētību un atbalstu mūsu darbam.

– Pēc dažiem gadiem svinēsim mūsu neatkarības simt gadu jubileju, kas uzskatāma arī par Latvijas kā valsts iekļaušanos Eiropas saimē. Bet tajā pašā 1918. gadā Vīnē iznāca vācu domātāja Osvalda Špenglera darbs “Rietumzemes noriets”, kurā viņš pareģoja neizbēgamo Eiropas civilizācijas katastrofu. Cik aktuālas ir Špenglera idejas šodien?

– Pat ļoti! Atceros – kad es vēl biju mazs puika, vecāki karsti strīdējās par šo grāmatu un Špenglera brīdinājumiem. Bet viņš jau nav vienīgais, pirms 60 gadiem līdzīgas idejas izteica angļu vēsturnieks Arnolds Toinbijs.

Vēl agrāk, 19. un 20. gadsimta mijā, cilvēki nākotnē raudzījās ļoti optimistiski. Likās, ka mūsu civilizācija sasniegusi vēl neredzētu briedumu un saprātu. Tā sakot – nu tik dzīvot un dzīvot! Bet šī mierīgā dzīve sabruka kā kāršu namiņš. Vispirms Pirmais pasaules karš, tad Oktobra revolūcija Krievijā, nacistu režīms Vācijā, tad Otrais pasaules karš – tie bija milzīgi satricinājumi ar sekojošu vilšanos cilvēces progresā. Un tikai 50. gados pasaule pamazām sāka atgūties, uzlabojās arī materiālā dzīve. Saprotams, ne Špenglerā, ne Toinbijā cilvēki nevēlējās klausīties. Mūža beigās Toinbiju (viņš nomira 1975. gadā) pat atteicās publicēt kaut cik nopietni vēstures žurnāli.

Viņus abus 90. gados gaismā izvilka amerikānis Semjuels Hantingtons ar savu civilizāciju sadursmes teoriju. Viņaprāt, tieši konflikts starp Rietumiem un islāma civilizāciju būs viena no galvenajām modernā laikmeta iezīmēm, un patlaban notiekošais tam ir spožs apliecinājums. Pazūd veselas valstis, kā, piemēram, Irāka, Lībija un Sīrija, to vietā uz vēstures skatuves atkal iznāk ciltis, sākas pilsoņu kari un bēgļu straumes. Mēs vēl nezinām, kā viss beigsies, bet Eiropai tas neko labu nesola. Vēsturē nav precedenta, kā ziedoša civilizācija, kāda neapšaubāmi bija un vēl pagaidām ir Eiropa, viegli tiek nopostīta. Diemžēl izskatās, ka mēs esam šīs nopostīšanas priekšvakarā. Iemesli tam ir vairāki, bet starp galvenajiem jāmin Eiropas demogrāfiskā katastrofa un reliģiozitātes izzušana.

– Nu tad sāksim ar demogrāfiju.

– Tepat kaimiņos – Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā – dzīvo aptuveni 360 miljoni arābu valodā runājošu musulmaņu, kuru skaits gadā pieaug aptuveni par 1,5%, tātad par 5 miljoniem. Bet desmit gados tie jau ir 50 miljoni! Šajās zemēs ir milzīgas saimnieciskas un sociālas problēmas – pārapdzīvotība, bezdarbs, lauksaimniecības zemju un ūdens trūkums. Vienīgās labklājības salas ir Saūda Arābija un Persijas līča valstis, kas tirgo naftu un gāzi. Un nav arī droša pamata, uz kā rasties jaunām darba vietām. Zinātniskiem pētījumiem, inovāciju izstrādei atvēlētā nauda ir niecīga. Visā arābu pasaulē gada laikā izdod ap 300 jaunu grāmatu. Salīdzinājumam – Latvijā gadā ap 2200.

Kas tad ir politika? Lielos vilcienos – māksla pārdalīt resursus. Un šajos reģionos maizes klaipiņš, ko vajag sadalīt tā, lai visi būtu paēduši, ir pavisam maziņš. Daudzie bērni ir ne tik daudz ticības lieta, cik pragmatisks ekonomisks apsvērums. Jo bērni nozīmē nodrošinātas vecumdienas. Veidojas apburts loks – jo nabadzīgāka zeme, jo straujāk aug iedzīvotāju skaits, kas savukārt izraisa vēl lielāku trūkumu. Jauni vīrieši nīkst bez darba, kas rada sprādzienbīstamu potenciālu. Kāpēc cilvēki pievienojas privātajām algotņu armijām, kuru skaits Sīrijā vien tiek vērtēts ap simtu? Viens no iemesliem – vismaz reizi dienā tiksi paēdināts. Nav brīnums, ka cilvēku straume plūst uz tuvāko labklājības oāzi, uz “apsolīto zemi” – Eiropu.

Bet ne jau tikai bēgļi apdraud Eiropu. Imigranti, kuri jau atrodas Eiropā, nomāc mūs ar savu demogrāfisko vitalitāti. Nedaudzajās Eiropas valstīs, kur dzimstība vēl pārsniedz mirstību, kā Francijā, Lielbritānijā vai Spānijā, tas notiek, pateicoties imigrantiem no Tuvajiem Austrumiem, Āzijas un Āfrikas.

– Netieši tas redzams pēc tā, ka daudzās Rietum­eiropas pilsētās, piemēram, Oslo, Roterdamā, Amsterdamā, arī Briselē nu jau vairākus gadus populārākais jaundzimušā zēna vārds ir Mohammeds.

– Skaitliskā dinamika ir par labu ieceļotājiem, bet tā nav par labu attīstībai. Es to salīdzinātu ar vēža šūnu izplatīšanos organismā. Bezdarbs imigrantu vidū ir daudz augstāks nekā starp vietējiem. 85% no Somijā dzīvojošiem somāliešiem nestrādā un pārtiek no pabalstiem.

– Tomēr Vācijas lielais bizness un uzņēmēju organizācijas apsveikušas bēgļu ieplūšanu Eiropā. Tas, lūk, būšot labs ekonomiskais stimuls – lētas darba rokas, jauni patērētāji…

– Vācija nosmeļ krējumu. Bēgļi, kuri patlaban ierodas Eiropā no Tuvajiem Austrumiem, ir labi izglītots un samērā turīgs vidusslānis. Viņiem vismaz bija ko pārdot, lai samaksātu naudu cilvēku kontrabandistiem – mājas, zeme, automašīnas, zeltlietas. Bet rindā jau gaida citas valstis – Jemena, kur plosās karš, Lībija, Irāka, Eritreja, Etiopija, abas Sudānas, Somālija. Un Latvija nekur nespruks, daļu no viņiem Eiropa mūs piespiedīs uzņemt.

– Jūs pieminējāt arī reliģiozitātes mazināšanos Eiropā…

– Franču antropologs Klods Levī-Stross, pētot Klusā okeāna salu kultūras, nonāca pie pārsteidzoša secinājuma: ja kādā sabiedrībā mirst reliģija, pēc kāda laika pazūd arī šīs sabiedrības izveidotā civilizācija. Tas, protams, nenozīmē, ka gluži burtiski nomirst arī paši cilvēki, viņi tikai pieņem citu kultūru, citu civilizāciju.

Kopš Apgaismības laikmeta Rietumeiropā dzīves centrā atrodas nevis Dievs, nevis Absolūts, bet gan cilvēks. Tāpēc nav brīnums, ka eiropietis sevi salīdzina nevis ar Dievu, bet gan pats ar sevi vai citu cilvēku. Te arī meklējama modernās Eiropas apsēstība ar karjeru, ar ārējiem panākumiem, cilvēks tiek aicināts nemitīgi pilnveidoties un izglītoties, valda slavenību un zvaigžņu kults, izrādīšanās sociālajos tīklos.

Visā Rietumeiropā kristietība ir novājināta, tā migrē prom – uz Āfriku, Āziju. Pats esmu vērojis, kā Filipīnu galvaspilsētas Manilas katoļu bazīcās svētdienās dievkalpojumi notiek nepārtraukti – no astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā.

Savukārt, ja kādā sabiedrībā notiek reliģiska atdzimšana, tā rada pretēju procesu – politiskās un nacionālās apziņas konsolidāciju, turklāt šis process noris ļoti strauji. Tieši to patlaban vērojam Ukrainā. No amorfās bijušās padomju republikas, kur 25 gadus faktiski netraucēti saimniekoja Krievija, dzimst jaunā Ukraina, kas savas valstiskās apziņas, sava lepnuma ziņā būs viena no spēcīgākajām valstīm Eiropā, par to nav šaubu.

Arī islāma civilizācijas spēks slēpjas apstāklī, ka šajā sabiedrībā reliģija joprojām ir tik dzīva un ka patiesībā nosaka visu cilvēka dzīves kārtību.

– Un kā ir Latvijā?

– Diemžēl Latvija iet sekularizācijas procesu priekšgalā. Cilvēku skaits, kuri regulāri apmeklē dievkalpojumus un piedalās draudzes dzīvē, Latvijā ir neliels. Starp citu, visaugstākā reliģiozitāte Latvijā ir nevis Latgalē, bet gan Kurzemē, viszemākā – Vidzemē, vēl konkrētāk – Alūksnes apkārtnē. Taisnība gan, cilvēkos vēl saglabājusies stihiska reliģiozitāte. Latvijā ļoti daudzi joprojām tic pēcnāves dzīvei.

Civilizācijas mirst kā pašnāvnieces. Eiropas piemērā redzam, ka vecais kontinents izmirst šā vārda tiešā nozīmē. Demokrātiskais atvērtās “zviedru ģimenes” modelis – laulība, šķiršanās un atkal jauna laulība, nereģistrētas sērijveida attiecības, vientuļas sievietes, kas audzina bērnus no vairākiem tēviem, – ilgtermiņā nav dzīvotspējīgs. Tā ir kroplība, kas atražojas nākamajās paaudzēs un iet roku rokā ar iedzīvotāju skaita sarukumu. Šo procesu vēl vairāk pastiprina urbanizācija. Dzīve lielpilsētā nav draudzīga ģimenei.

– Nesen internetā izlasīju kādas latviešu attiecību ekspertes viedokli: “Meitenes man piekritīs, ka no Austrumiem nāk vīrišķīgi, lielākoties jauni un stalti džeki… Un, ja jau viņi ir tik tālu atkūlušies, tātad ar testosteronu, adrenalīnu viss ir kārtībā. Viņi ir uzņēmīgi.” Es vēl piebilstu – viņi nelieto alkoholu.

– Ar islāmu šai parādībai ir tikai netiešs sakars. Lieta tāda, ka pat vairākās paaudzēs pilsētās dzīvojoši afrikāņi un aziāti joprojām saglabājuši izteikti lauciniecisku, patriarhālu mentalitāti. Viens no tās stūrakmeņiem ir ģimene un bērni kā viena no augstākajām dzīves vērtībām. Un eiropietes to jūt.

– Pilsētas meitenes ilgas pēc viena kārtīga, vienkārša un stipra lauku puiša?

– Tieši tā! Lai cik arī modernā sieviete būtu veiksmīga profesionālajā karjerā, lai cik augstās skolās būtu gājusi, viņa nevar aizbēgt no savas cilvēciskās dabas. Un tā ir tieksme pēc stabilitātes un drošības, pēc mājas pavarda un bērniem. Austrumu vīrietis viņai to spēj dot.

Bet arī eiropietes arābiem ir iekārojamas, jo par viņām nav jāmaksā izpirkuma maksa līgavas vecākiem. Tā sakot, sieva uz paplātes par brīvu! Patiesībā tie nedaudzie arābu puiši, kuri apprecējušies ar latviešu meitenēm un dzīvo Latvijā, nepavisam nav problēma. Viņi skrien no viena darba uz otru, cenšas kaut ko nopelnīt, sitas pa dzīvi tāpat kā mēs. Pat iemācās latviešu valodu! Tiesa, ne jau kursos, bet no sievas kopā ar pirmo bērnu – tā viņi vismaz man ir stāstījuši. Bet situācija kardināli mainīsies, ja te parādīsies arī arābu sievietes. Tad šī kopiena noslēgsies pati sevī, izveidosies geto. Un tas jau būs bīstami.

– Ja kāds jautātu, kādas ir galvenās vidējā latvieša un musulmaņa vai, vispārīgāk runājot, austrumnieka mentalitātes atšķirības, ko jūs atbildētu?

– Latvietis ir izteikts individuālists, viņu neinteresē pat tēva un mātes padomi, nemaz nerunājot par vecvecākiem. Iespējams, te sava loma bijusi dzīvošanai viensētās. Dažkārt pat dzirdēts, ka citas tautas, piemēram, krievi, mūs raksturo kā apveltītus ar “viensētnieku domāšanu”.

Turpretim austrumnieki domā kolektīvās kategorijās, par individuālo “es” svarīgāka ir ne tikai ģimene, bet arī radu saime, patiesībā visa dzimta vai cilts. Ja Austrumu vīrietis nopelnīs simts eiro, viņš tos neiztērēs tikai sev vai nenesīs noguldīt bankā, bet gan izdalīs tuviniekiem. Turklāt tā, ka vairāk saņems tie, kuriem tieši šajā brīdī palīdzība visvairāk vajadzīga.

– Bet tas taču nozīmē, ka šīs sabiedrības patiesībā ir ļoti spēcīgas!

– Savā ziņā jā.

– Un tomēr arī eiropieši interesējas par garīgām lietām. Daudzus saista pareizticība, cilvēki nereti pat maina konfesiju, pāriet no luterisma pareizticībā, kā to mūža nogalē izdarīja, piemēram, aktrise Vija Artmane. Kāpēc tā notiek?

– Bībelē lasām Jēzus vārdus, kas saka: “Mana valstība nav no šīs pasaules.” Tas nozīmē to, ka Baznīcai nav jāskrien pakaļ visādām modēm un modernā laikmeta vēsmām. Nevar noliegt, ka no visām konfesijām tieši pareizticība viskonsekventāk uztur šo līniju – neskriet līdzi pasaules kņadai, vismaz teoloģiski. Tiesa, politikā, it īpaši jau Krievijā, Baznīca padodas kārdinājumam un cieši sadarbojas ar pasaulīgo varu.

Pareizticīgo liturģija ir sena un skaista. Daži pētnieki pamatoti apgalvo, ka mūsdienu pareizticībā vēl tek antīko mistēriju asinis. Un vai nav tā, ka mums dažkārt gribas aiziet uz dzimto skolu, ieiet klasē, apsēsties vecajā solā, pastaigāt pa bērnības takām, atkal izpeldēties upītē un sajust, ka viss ir tāpat kā senāk, ka nekas nav mainījies? Nu lūk, pareizticība sniedz šo iespēju, šo sajūtu, ka nekas nemainās. Modernais, nemitīgo pārmaiņu, stresa un tehnoloģiju nogurdinātais cilvēks to arī meklē – stabilitāti, garīgu enkuru, pie kā piestāt, un to visvairāk sniedz tieši pareizticība. Diemžēl pat katoļi jau sākuši skriet pakaļ laikam, nemaz nerunājot par protestantu baznīcām, kurās laikmeta vēji pūš pavisam stipri.

– Bet dažiem ar to nepietiek. Ir taču vācieši, krievi, franči, latvieši, kuri pievēršas islāmam, pat dodas karot “Islāma valsts” armijā…

– Šāda rīcība vairāk raksturīga tieši jaunpievērstajiem. Viņi aizrautīgi meklē konkrētu rīcību, vēlas izpausties, “pielikt savu roku”. Kristietība piedāvā darbu ar sevi, iekšēju pilnveidošanos, bet radikālais islāms – pasaules kalifāta izveidošanu kā galējo reliģisko mērķi. Acīmredzot dažiem tas šķiet pievilcīgi.

– Viens no Hantingtona pareģojumiem bija iespējamais konflikts starp Rietumiem un pareizticīgo civilizāciju, tātad ar Krieviju…

– Tieši to mēs vērojam šodien. Patiesībā kopš Kijevas Krievzemes laikiem mūsu kaimiņzemē cīnās divas tendences. Baltkrievijas un Ukrainas elite vienmēr ir raudzījusies arī Polijas un Eiropas virzienā. Savukārt Maskavas Krievzemē būtisks iespaids bija aziātiskajam elementam, ko atnesa gan mongoļu-tatāru jūgs, gan vēlākā Kazaņas tatāru valsts iekarošana. Viens no lielākajiem Krievijas modernizācijas mēģinājumiem bija Pētera I reformas, ko tajā laikā saprata ar rietumnieciskošanu. Pēteris I burtiski bēga no Maskavas, būvēja jaunu galvaspilsētu – Pēterburgu. Nav brīnums, ka cara galmā milzīga ietekme bija Baltijas vāciešiem, kādu brīdi viņi pat vadīja lielāko daļu impērijas ministriju.

Šī spēkošanās starp Rietumiem un Austrumiem, starp “zapadņikiem” un “slavofiliem” turpinās visā Krievijas vēsturē. Bet “Pēterburgas Krievijai” vēl nekad nav izdevies uzvarēt “Maskaviju”. Arī patlaban Putina vadītajā Krievijā virsroku guvusi “Maskavas Krievija” ar savu aziātisko domāšanu. Starp citu, tieši Maskavā šodien atrodas lielākā mošeja Eiropā. Pastāv pašu krievu radītas politoloģiskas teorijas, kas apgalvo – īpašā “krievu civilizācija” esot tuvāka islāmam nekā Eiropai. Tāpat mums nevajadzētu sevi maldināt ar ilūzijām, ka Latvijas krievi ir rietumnieciski, ka viņi ir citādi, nu vismaz tādi paši kā Pēterburgā. Patiesībā tie, kuri šeit iebrauca padomju laikā, nāk no nabadzīgiem Krievijas nemelnzemes apgabaliem.

Kāpēc Rietumi, īpaši jau Eiropa, baidās no Krievijas? Viena no Krievijas īpašībām ir tās neprognozējamība. Tā ir sastapšanās ar plašo, mistisko, noslēpumaino un racionālajam eiropietim grūti izprotamo “krievu dvēseli”. Krievu filmās mēs bieži redzam, ka cilvēki mīlējas, seko skandāls, tad salabšana, kas drīz atkal pāraug naidā ar lamāšanos un trauku dauzīšanu.

– Bet trauki taču dažkārt plīst uz laimi, it sevišķi Vecgada vakarā! Kā jūs domājat, ko mums nesīs nākamais, 2016. gads?

– Vispirms vēlos novēlēt visiem “Latvijas Avīzes” lasītājiem miera un mīlestības pilnu jauno gadu. Tomēr tās problemātikas kontekstā, ko nupat apspriedām, šis gads nesolās būt mierīgs. Mums jārēķinās, ka bēgļu straume uz Eiropu tikai pieaugs. Mēs visi stāvam milzīgu izaicinājumu priekšā.

Pievienot komentāru

Komentāri (62)

 1. kas negrib Eiropas galu, vakar parakstījās PRET imigran†u uzņemšanu.

 2. Eiropai ir jaseko ASV pēdās – LIKUMa dikatūra un cietumu ,nometinājumu vietu infrastruktūras attīstīšana. Pie šādas politikas Noziegumu un ieslodzīto skaits Eiropā būs ar aukšupejošu tendenci. francijā pienēram par mantas bojāšanu vairs niesloga ….sanāks dārgi uzturēt tapeic samierinās ar arābu- afrikānu masveida nekārtībām.

 3. manuprat, katrai valstij ir vajadzíga stingra ideologjija jeb cilvekiem ir japarada valsts celjsh uz ko tá iet, vajadzígs paradít perspektivu, stingras vadlínijas, valsts unikalitate,

 4. nesapratu , kápéc tieshi religjija vajadzíga,padomju laika ljoti labi varéja iztikt un padomju psihologjija ir iesaknjojusies ljoti cieshi 🙂

 5. Visas lietas un procesi tiek kontrolrti un nekas nenotiek tapat .Nav starpibas vai cil eks ir kristietis vai musulmanis,cilvekam ir jabut cilvekam nevis religiozam zombijam.Kamer cilveki bus kristiesi,musulmani ,nevis cilveki ,kuri ir ar Dievu dzivosim haosa un visadi Teivani umniki instrumenti aizkulises rokas cakares pratus.Nosaukt vajag problemas celonus nevis rakstit filozofiju.

 6. Reliģijas un baznīcas vienmēr ir bijušas saistītas ar valsts varu – tātad slepkavošanu, naudas kāŗi. Garīgumu tur var saskatīt tikai no Teoloģijas fakultātes. Tas, ka latvieši nav kristieši, nav pamats latviešus noniecināt. Krustneši to mēģināja un tagad turpina pukstēt no vēstures mēslaines. Atkāpes no tradicijām ir kas cits. Latviešu bērnu spēlēs vienmēr ir bijušas spēles ar dzimumu maiņu (ķekatas, kur pārģērbjas pretējā dzimuma drēbēs). Tam ir sava nozīme un tā ir bijusi arī maģija. Tiek izspēlēts, ka katros saulgriežos notiek lielās pārmaiņas. Zaļā zeme pārģeŗbjas baltajā, pēc tam melnajā. Gadu tūkstošos tas nepārvērta latviešus par geju tautu (ko nevar teikt par kristīgo kultūru, kur klosteri bija īsta pederastijas skola, pedofīlija joprojām ir katoļu zemju priesteru sērga). Nevajag mēģināt tradicionālo kultūru aizstāt ar mākslīgām struktūrām un viss būs kārtībā. Padomju laikā pedagoģijas pamatā tika veicināta dzimumu maiņa – zēniem bija jāpamēģina šūt, meitenēm “zēnu” darbi. Bezgalīgais stāsts- kas par puiku, kurš pats neprot pogu piešūt. Tagad slāvu un komuņagu okupanti, un Kremļa spiegi to ir piemirsuši un pasniedz kā kaut ko no sapuvušās Eiropas. Maziizglītotie ar īso atmiņu pa kādam uz šo propagandu iekrīt.

 7. Profesoram, jo viņa skatījums ir daudz augstāks par zemi, bet kam dievs ir vēders un ”mana māja-mana pils”, tam to grūti saprast.

 8. Profesors nemitīgi Atbildēt

  apgāž politiķu taisnošanos, ka Latvijā neesot gudru un spējīgu cilvēku, tāpēc sabiedrībai esot jāsamierinās ar viņu nožēlojamo sniegumu.

 9. Taivāns vienkārši ir vecs ūpis. Pasaule iet uz priekšu, bet vecie ūpji tajā nespēj atrast savu vietu, un grib lai viss būtu kā vecajos labajos laikos.

  • Lai nu kas,bet Taivans savu vietu ir atradis un nepazudīs.Meklē labāk pats savu vietu mainīgajā pasaulē.Viegli nebūs,bet Taivans ir gatavs visām situācijām.

  • Ar ko Tu vari lepoties: ar to, ka esi jauns? Cik grāmatiņas esi izlasījis (usi)? Esi pētījis (usi) musulmaņu vēsturi, kultūru, reliģiju un tradīcijas? Esmu pārliecināta, ka “NĒ”! Vienkārši gribi pļāpāt. Tu esi jaunības pārstāvis, kuram nav cieņas pret viedo (pret gudrību). Bet laiks skrien ātri. Cik gadiem jāpaiet un Tu būsi profesora vecumā, bet bez zinātniskā grāda, vai ne!

 10. Patiesībā mums pat ir jāpamācās no šiem laimes meklētājiem. Ne jau negatīvās lietas un nekaunību, bet to, cik viņi visi spēj kopā būt vienoti. Arī mums ir jābūt stipriem, arī mums vajag spēcīgas ģimenes, ideāli, ja vēl ar daudz bērniem. Kad būsim savu kultūru nostiprinājuši, tad nekādi Muhamedi un Fatimas ar visu Korānu mums neuzspiedīs nedz ramadānus, nedz Līgo un Ziemassvētku aizliegumus. Ja mums būs mugurkauls, ja mēs būsim stipri, tad viņiem te nemaz nebūs ko darīt, atliks tikai ievērot noteikumus…

 11. Barikādes-25 jubilejas priekšvakarā gvelzt par “viensētnieka domāšanu” un individuālo “es” ?? Kur tas Taivāns 1991.g. janvārī atradās? Komandējumā ar “tautas draugu” namiņā izsniegtu ceļazīmi?

 12. Ja Eiropas varasvīri būtu ieinteresēti bēgļu straumi apturēt,tā sen būtu noplakusi.Arābi,protams,ir vairāk vienoti gan kultūras,gan valodas ziņā.Eiropa ir sadrumstalota,it īpaši valodu ziņā .Eiropas vienotībai ļoti pietrūkst ES valsts valodas ,kuru izmantotu kā,vismaz,otro oficiālo, visās dalībvalstīs(kā piem .krievu valodu PSRS ,vai zviedru-Somijā),tas ļoti palīdzetu veidot vienotu Eiropu,gan ekonomiski,gan politiski,kā arī militāri.

  • piedod, bet ES ir daudz vairāk oficiālās valodas-kā reiz to, cik dalībvalstīs runa. Arī LV ir Eiropas oficiālā valoda. Darba valodas ir angļu un franču. 🙂

 13. Visiem, kuri nepiekrīt nāksies piekrist, jo:
  1.pat pasakās atrodams patiesības grauds,
  2.gudrus cilvēkus senos laikos tieši tāpat nozākāja, pat sliktāk. Un to,ka viņiem bij taisnība atcerējās krietni vēlu.

 14. Kurš maksā par šī ZOMBĒTĀJA neskaitāmajām intervijām?
  Atradies vienīgais guru – panikas cēlājs?! Kas notiek?!!!

  • Tev ņem nost maizi ? 🙂 🙂

  • Tas viss jau dzirdets pagajusa gadsimta 20. un 30.gados. Isa atmina. ….

  • arī ragana,tikai ar mazo r Atbildēt

   Neviens nemaksā.Mosties,Ragana!Šis cilvēks zina,ko runā un raksta.Tā nav panika bet realitāte.Vēl nekas īpašs nenotiek,bet notiks.Tā viš i.

  • Kurš ir zombēts? Paskaties spogulī!!!!

  • Raganai raksturīgi jebkurā izteikumā un viedoklī meklēt negatīvo: acīmredzot, dzīvo ik dienas ar hronisku negatīvu emocionālo sajūtu (toni). Ja Tev, meitiņ, nav pieņemama doma, kuru izsaka Leons Teivāns, Tu taču vari atturēties lasīt jau pēc piermajiem teikumiem, bet nē, lasīsi, lai varētu atreaģēt savu iekšējo agresivitāti un vajadzību izteikt kaut ko negatīvu. Tu esi kā sūklis, kurš uzsūc sabiedrības dusmas.

 15. kāpēc lai mēs uztrauktos par 300 miljoniem musulmaņu, ja ne tik ļoti tālu ir miljards indiešu un vēl miljards ķīniešu? apnicis klausīties šajos paziņojumos, kas sākotnēji varbūt balstījās uz zinātni, bet tagad vairs tikai uz vecumu, kas, kā zināms, nenāk viens.

  • .. trollis mēģina novirzīt no saprāta ceļa…

  • lasīšana viņam ir klausīšanās !

  • Taivāna viedoklis balstās uz iepriekšējo laiku vēsturi,kad vēl nebija mūsdienu postindustriālās informācijas sabiedrības.Islāms nevar atrisināt mūsdienu cilvēces problēmas,jo nav atrisinājis pats savējās,par ko liecina bēgļi.Nākotne pieder aizvien augstākām tehnoloģijām,kā arī cilvēces ekspansijai kosmosā.

   • Neizskatās, ka islāmu īpaši interesē civilizācijas problēmas. Musulmaņi risina tikai savas problēmas. Vienkārši cilvēku ir par daudz,lielākā daļa joprojām dzīvo viduslaikos,maz auglīgas zemes,kur saražot pārtiku,bet vairojas kā truši. Tad jau viegli ieskaidrot,ka musulmaņi dzīvo tik slikti tāpēc, ka tie tur Eiropā dzīvo labi. Bet, tā kā Allaham pieder viss, tad Allaha bērniem ir tiesības uz to visu… Kā vienmēr kādam tikai vajag uzkāpt uz kastes un nobļauties, lai masas akli gāztos paņemt to, kas nepieder. Augsto tehnoloģiju laikmeta noriets ir neizbēgams, jo dialektika tomēr darbojas pati par sevi,- neatkarīgi. Taivānā vajag nopietni ieklausīties.

  • nu kāpēc lai mēs uztrauktos Atbildēt

   par 300 miljoniem musulmaņu?Viņi taču uztrauksies par mums.Viņi jau steidzas…

 16. Varbūt beidzot atvērsies čakras parlamentāriešiem, sapratīs ka Latvijā nav jāstaigā parandžās ,nav jāatsakās no Ziemassvetkiem un Līgo tādēļ, ka laimes mekletāji svin ramadānus . Ja kāds šeit grib dzivot tad jādzivo pēc mūsu tradīcijām un tā kā tas pieņemts civilizētā pasaulē un jastrādā lai nopelnitu tiesības šeit atrasties, ko diemžēl netaisās darīt šie labumu meklētāji. Somija labs piemērs kad 85% dzivo uz pabalstiem, neceriet ka šeit ieradīsies čaklāki,gudrāki,civilizetaki sapņojoši pieņemt mūsu kultūru.

  • ”Varbūt beidzot atvērsies čakras parlamentāriešiem, sapratīs ka Latvijā nav jāstaigā parandžās ,nav jāatsakās no Ziemassvetkiem un Līgo tādēļ, ka laimes mekletāji svin ramadānus .”
   CIK NAIVI DEPUTĀTI TUPĒJA UZ CEĻIEM SARUNĀ AR RĪGAS MUSULMAŅIEM – tas tie piekrita pieņemt musulmaņu uzskatus te Rīgas centrā… Nesapratīs!!!

  • kāds debešķīgs naivums Atbildēt

   Visās Eiropas lielvalstīs parlamentāriešiem”čakras nav atvērušās,bet mūsējiem atvērsies.Johaidī,vai tad nav redzams,ka mūsējie tikai skatās mutē Eiropas komisijai?Kāda mums teikšana?Uz ko jūs cerat?

 17. Erudīta politologa raksts ! Tas apstiprina aksiomu “gars valda, matērija kalpo”. Nepiedodami maz šodien ir skaidrā prāta profesionālo politologu. Un vēl tos pašus nomāc skaļie ‘kremlini’, kuri saglabājuši marksisma ideālu – par vispasaules proletāriešu savienību. Kas tādiem ir raksturīgs? Tā ir skaudība pret gudrākiem un tāpēc turīgākiem, pret Dieva vadītiem un sargātiem. Proletārieši NAV saimnieki, taču savu labklājību spēj panākt ar barbarisku tatāru-mongoļu agresiju, piespiežot lādzīgos strādāt savā labā.

 18. Patiesi vārdi un tiem negatīvistiem ieteiktu izlasīt vel trešo reizi – ja pelēkās šuniņas darbojas – sapratīs, ja atmirušas tad….lasiet pat šos negatīvos komentārus.

 19. Jau apnika klausieties par tama ticibam,vemiens nak!Esu katoliete un man ar to pietiek,nav jalasa tos murgus,savadi cilvekam nervi neiztures.Dzivoju ka visi normalu dzivi,esju uz kafeijnicu,gerbos,stradaju un man vinalga ko tur raksta.Nekad nepienemsu to muhamedu ticibu,jo mes esam pavisam cita tauta! Nevajag cilvekiem smadzenes puderet!

 20. Taivānam taisnība,lai kā mūsu liberasti un multikulturālie gomoseki to noliektu .
  Latvija jānotur tīra no islāma invāzijas,tad Eiropas baltie brauks pie mums uz reto neskarto zemi un demogrāfija būs atrisināta.

 21. Mormonizētais onkulītis ar visu savu biogrāfiju peld pa virsu jebkuram āliņģim…

 22. Ļoti izsmeļošs raksts.To vajadzētu lasīt pēc iespējas lielākam cilvēku skaitam.Lai veselība autoram!

 23. Kādreiz arī es domāju, ka liberālisms un tolerance ir mehānismi, kuri palīdz valstij uplaukt. Taču toreiz es vēl nezināju, ka ir piecas rases un piektā izmanto jebko, lai baltā izmirtu….

 24. Suņi rej,bet karavāna iet tālāk.Profesori ar žurnālistiem sarunājas,bet māņticība palielinās bezspēcīgo domātāju pulciņā.

 25. Jā!! Latvija ir iekritusi bedrē!!! Pat reportieri visu laiku cenšas reklamēt // tiešā un slēptā veidā// un ar izteiktu uzsvaru Austrumu ērtības un pašnāvniecisko vērtību virzienu un raksturu…. arī šeit reportieris to izteikti uzsver un provocē!!!! Vai tādi pielūdzēji tautai ir vajadzīgi…

 26. Pie mums taču daudz tādu,kam nepatīk,ka tagadējo Maskavijas valdnieku nosauc par mongoļu iekarotāju bandu bērnu.Patiesībā jau profesors tikai atklāj patiesību.Patiesība nav saldējums.

 27. Mūsu politiķiem vajadzētu nedaudz apslāpēt kašķēšanos un ieklausīties, ko runā gudri cilvēki, šajā gadījumā Taivāna kungs!

 28. Iemesls ir vienkaršs -ASV izvērs musulmaņu zemju iekarošanas karu. Jo vajag naftu. Un nav ko tur daudz sarežģīt un mistificēt.
  Un imigrantu straumes tiek ar apzinātu spiedienu virzītas uz Eiropu, savukārt e.s. tādi kā Junkers ir izpildītāji – ielaist šeit tās straumes.
  ___
  Tāpēc nepiekrītu šim: “Iemesli tam ir vairāki, bet starp galvenajiem jāmin Eiropas demogrāfiskā katastrofa un reliģiozitātes izzušana.” tas, ka kādu laiku zemei ļauj atpūsties no liela iedzīvotāju blīvuma, ir pat labi no ekoloģijas viedokļa un tīri.. luksuss tas ir brīvi dzīvot plasakā teritorijā. Ar laiku atkal pieaugtu iedzīvotāju skaits. Problema ir nesamērīga savai teritorijai vairošanas un karš musulmaņu valstīs nevis tas ,ka mums seit samazinās blīvums. Alu laikmeta vel mazaks blīvums bij un nekas nenotika. Pie tam eiropa ir blīvi apdzīvota jau tradicionāli. Kad jāpieber zeme holandiešiem lai ir kur dzīvot.
  Par reliģiju – manā izpratnē okupantu reliģijas neatgrūsana padara mūs par ievelkamiem sajā krietiešu-musulmaņu konfliktā. Mums būtu jaatgrūž kristietība kā pirmā mūsu zemju okupācijas viļņa – krustakaru – pārpalieka. Mums ir sava dzīves uztvere un importēta viņa nav vajadzīga. ta ir tiusi nideta visus okupacijas gadsimtus, vietā spiežot so invadoru ar vardarbību atnesto svešo reliģiju.
  Tautu sāk lauzt, uzspiežot svešu reliģiju.

  • It īpaši iedzīvotāju skaits saktu pieaugt, ja tos līdzekļus, ko velta homoseksualisma propagandai veltītu morāles atjaunošanai. Sabiedriska noskaojuma veidosanai, radot cieņu un savstarpeju atbildibu dzimumu starpā u.tml. tautai labvēlīga mikroklimata radīsanai. Bet tiek veicināts pretējais. Bezatbildība, cinisms, moralas vaļības u.tml.
   Faktiski ari tās uzspiestās un veicinātās vaļības ir sava veida genocīds un kaitniecība pret tautu.

   • Jūsu teiktajā jūtama stipra vājuma pazīme! Piemēram, kur jums kāds propagandē homoseksuālismu? Vājums ir ņemties ap sīkumiem, nepamanot lielās lietas!

    • Vai tu nesaskati homo sludināšanu dažos bērnudārzos
     izspēlējot transseksuālismu ?
     Tā teikt – pa pilienam vien …

    • Es arī piekrītu tam, ka nav ko slavināt homoseksulatitāti kā normu.
     Mums ir sava lieliska kulūra un tradīcijas. Pateicoties tām un cilvēkiem, kuri tās vērtēja augstu,mēs esam saglabājušies kā latviešu tauta cauri gadsimtu nedienām. Nu tad tā arī jāturpina ar 3kāršu sparu!

    • bet mums propogandē tV,internetā un presē,arī literatūrā un kino.Speciāli nākamām paaudzēm.Ja esat akls un kurls,tad jūs to neredzat.Tā jau ir nopietna problēma.bet jums ir labi….

   • bet morāles atjaunošanai tādu līdzekļu nekad nebūs.Jūsu minētai propogandai līdzekļi nāk no ārzemēm.Un tā ir MILZĪGA nauda.Mums tādas nekad nebūs.

 29. Mukltikulturālisms un Humānisms rok Rietumu kultūrām kapu. Šis fakts nav apstrīdāms. Pateicoties nelaimīgajai pieredzei ar Hitleru, Vācija ir aizgājusi uz otru ekstrēmismu un veicina Rietumu kultūras bojāeju. Vidusceļš vienmēr ir tas labākais, arī starp absolūto diktatūru un galējo liberālismu.

 30. teivān, aizej stūrī un paraudi! Piegriezusies tava gaudošana, kā tāda bāba – vai vai vai!

  • Reiz PSKP ģenerālsekretārs Brežņevs teica mēs komunisti esam optimisti un vēstures vējš pūš mūsu burās un pēc neilga laika PSKP impērija sabruka.

  • Nevajag tik ilgi būt nomodā: murgi rādās!

  • pats aizej stūrī un nokaunies! Taivāns negaudo, bet loģiski, ar vēsu prātu izdara secinājumus. Ja kādam prātiņš par īsu, lai to saprastu, tad tas tikai apstiprina T. domas pareizību.

   • Jā, draudziņ, ar 7 klašu izglītību pašam nav pilnīgi nekādu iespēju domāt un izvērtēt. Atliek vien klausīties un vaimanāt līdz šitādiem veciem padomju ekspertiem-profesoriem, kuri mācīs meitām arābu valodu. 😀

  • Vai tiešām esi tik truls,ka pilnīgi neko nesaproti?

Draugiem Facebook Twitter Google+