Ekonomika
Nauda

Darba devēji atsākuši aktīvāk veikt iemaksas pensiju 3. līmenī0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Darba devēji atsākuši aktīvāk veikt iemaksas pensiju 3. līmenī, kā arī turpina pieaugt iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu 2018. gada deviņos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir pieaudzis par 10%.

Deviņu mēnešu laikā pensiju 3. līmeņa plānos tika iemaksāti 49,5 miljoni eiro jeb par 10,2% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.

Tajā skaitā dalībnieku iemaksas pieauga par 7,4%, un darba devēju iemaksas par 20%. Septembra beigās pensiju plānos uzkrātais kapitāls sasniedza 460,6 miljonus eiro, kopš gada sākuma pieaugot par 6%.

No pensiju plānu kapitāla deviņos mēnešos tika izmaksāti 18,1 miljoni eiro, kas ir par 21% mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, tostarp 94% tika izmaksāti saistībā ar pensijas vecuma iestāšanos.

Līdz ar cenu pieaugumu Eiropas, ASV kā arī pasaules akciju tirgū trešajā ceturksnī pensiju plānu darbības rezultāti salīdzinājumā ar gada pirmajiem diviem ceturkšņiem turpināja uzlaboties.

Vidējais pensiju plānu ienesīgums 2018.gada deviņos mēnešos bija -0,7%, un individuāliem plāniem tas bija robežās no -2,3% līdz +2,1%.

Septembra beigās 55% no pensiju plānu portfeļa veidoja ieguldījumu fondu apliecības, no kurām 41% fokusējās uz ieguldījumiem fiksēta ienākuma instrumentos un 51% – uz ieguldījumiem akcijās vai akciju fondos.

Otrs lielākais īpatsvars kopējā portfelī bija ieguldījumiem parāda vērtspapīros un citos vērtspapīros ar fiksētu ienākumu (39%), no kuriem gandrīz divas trešdaļas bija valsts emitētie vai garantētie vērtspapīri.

Prasības pret kredītiestādēm septembra beigās veidoja 5% no kopējiem ieguldījumiem.

Saistītie raksti

Latvijā veikto ieguldījumu apmērs kopš gada sākuma samazinājās par 11,5 miljoniem eiro, septembra beigās sasniedzot 83 miljonus eiro, un arī šo ieguldījumu īpatsvars kopējā portfelī samazinājās no 21,7% līdz 18%.

Kopējais privāto pensiju plāniem pievienojošos dalībnieku skaits deviņu mēnešu laikā pieauga par 11,4 tūkstošiem jeb par 4% un septembra beigās sasniedza 297 879, kas 30.1% no Latvijas ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

LA.lv