×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
26. februāris, 2015
Drukāt

Dārza karaļu – ķirbju – audzēšana

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Šogad pirmo gadu mēģināšu audzēt milzu ķirbjus. Kuras šķirnes būtu piemērotākas iesācējam?” I. SELGA

– Ķirbju svars atkarīgs no saņemtās saules gaismas vasarā, barības vielu nodrošinājuma un arī no tā, cik daudz tie apčubināti. Slapjā, vēsā vasarā izaudzēt raženus dārzeņus neizdosies, – atzīst Rūjienas novada ķirbjaudzētavas “Lejasvagaļi” saimniece Inta Lielbārde. – Milzeņus var izaudzēt katrs, nepieciešamas tikai labas sēklas. Tās jāpērk veikalā, nevis jāievāc pašiem no augļa, kas iepaticies. Ķirbji ir svešapputes augi.

Katru gadu Amerikā, Anglijā un citviet pasaulē tiek rīkotas dižāko dārzeņu izstādes un konkursi. Arī Latvijā tie jau kļuvuši par tradīciju. Savu izkopto meistarību un zināšanas milzu ķirbju audzēšanā dārzkopji rāda Dabas muzejā un rudens ražas svētkos.

Ķirbjus dēstiem sēj aprīļa beigās, maija sākumā. Laukā izstāda maija beigās, jūnija sākumā, kad augsne ir pietiekami iesilusi un vairs nedraud salnas. Audzējot no dēstiem, ražu iegūst agrāk nekā ar tiešo sēju. Turklāt mainīgos laika ap­stākļos sēklas var sapūt aukstajā zemē. Ķirbjiem patīk saulaina vieta, trūdvielām bagāta, irdena augsne. Sākumā augam atstāj vairākus augļaizmetņus, kam katru nedēļu mēra apkārtmēru. Vēlāk atstāj vienu, kurš šķiet visstraujāk augošais. Veģetācijas periodā bagātīgi jālaista.

– Ķirbjus audzējam tīrumā, nevis uz komposta kaudzēm. No mēslošanas līdzekļiem pamatmēslojumā iestrādājam tikai zaļmēslojumu un biohumusu jeb sliekkompostu. Augšanas laikā nekādu papildmēslojumu nedodam. Pērn smagākais milzis svēra 82 kg – šķirne ‘Kaempe Melon’, kam citu gadu augļi izauga tikai 20 kg smagi. Savukārt lielaugļu ķirbim ‘Big Max’ dižākais eksemplārs pērnruden svēra 40 kilogramu, – pieredzē dalās Inta Lielbārde.

Parastajām šķirnēm izaug 20–30 kg smagi ķirbji, tāpēc rekordi ar šo dārzeni nav grūti sasniedzami. Piemēram, Amerikā konkursa finālos visvairāk audzētāju iekļuvuši ar šķirni ‘Atlantic Giant’. Šo ķirbju sēklas var iegādāties dārzkopības veikalos arī Latvijā. Ķirbjaudzētāja stāsta, ka milzeņi vēl izaug no šķirņu ‘Goliath’ (oga ir liela, skaista, plakana kā plācenis, bet ar plānu ēdamo daļu; vidū ir liels tukšums), ‘Cinderella’, ‘Mammoth Gold’, ‘Prizewinner’ sēklām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+