Pasaulē
Eiropa

Dāvana pilngadības svētkos: Jaunieši šovasar par brīvu var apceļot ES valstis2


Pēc 18 gadu jubilejas sagaidīšanas šovasar par brīvu var apceļot pat četras ES valstis.
Pēc 18 gadu jubilejas sagaidīšanas šovasar par brīvu var apceļot pat četras ES valstis.
Foto – VICTOR BORDERA SENTANDREU/SHUTTERSTOCK

Baudīt pārvietošanās brīvību, iepazīt Eiropas kultūras bagātības, iegūt jaunus draugus un iepazīt sevi. Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) jauniešus Latvijā aicina izmantot iespēju un pieteikties Eiropas Savienības (ES) iniciatīvai “DiscoverEU”, kas piedāvā 30 dienas ceļot pa Eiropu, nemaksājot ne centa par transporta izdevumiem.

 

Ceļā dosies 15 tūkstoši jauniešu

Šādu iespēju var izmantot ikviens jaunietis, kuram 1. jūlijā būs 18 gadi. Šī ES iniciatīva paredzēta visiem dalībvalstu pilsoņiem šajā vecumposmā, un kopumā šāda iespēja tiks dota aptuveni 15 tūkstošiem jauniešu.

“Pamatā ceļošana notiks ar vilcienu. Taču ceļošanas karte ļaus izmantot arī citus transporta līdzekļus, tostarp autobusus un prāmjus,” jautāta par Latviju, kur nav vilcienu, kas paredzēti ceļošanai uz ārvalstīm, atbild JSPA komunikācijas daļas vadītāja Līga Mūrniece. Arī ar lidmašīnu būs atļauts lidot izņēmuma gadījumos un tad, ja nav pieejami citi transporta līdzekļi. “Tas dos iespēju piedalīties iniciatīvā arī jauniešiem, kuri dzīvo attālos reģionos vai uz salas.”

JSPA informē, ka jauniešiem par transporta jautājumiem nav jāsatraucas – viņiem jāizvēlas valstis, kuras vēlas apmeklēt, bet praktisko jautājumu kārtošana tiks uzticēta tūrisma aģentūrām. Kad jaunietis tiks apstiprināts dalībai, viņam būs jāsazinās ar tūroperatoru un jāvienojas par transporta veidiem un laikiem. “Šī ir nebijusi iespēja, jo šāda veida projekts Latvijā tiek īstenots pirmo reizi. Dalībnieku skaits būs zināms tikai pēc konkursa noslēguma jūnija beigās, taču vien no skaitliski lielā saņemto jautājumu klāsta varam spriest, ka jauniešu interese par dalību konkursā “DiscoverEU” ir liela,” rezumē L. Mūrniece.

 

Dāvana pilngadības svētkos

“Mēs vēlamies mudināt jauniešus šo iespēju izmantot, jo piedalīties var visas valstis un dalībnieku skaits no valstīm ir proporcionāls iedzīvotāju skaitam, līdz ar to iespējas ir vienlīdzīgas,” izskaidro JSPA eksperte Maija Kolberga. “Šis konkurss ir Eiropas Parlamenta deputātu iniciatīva, kas, mūsuprāt, ir vērtējama kā lieliska dāvana jaunietim pilngadības svētkos. Tā dod iespēju jauniešiem iepazīt Eiropas dažādību, tāpat iepazīt kultūru daudzveidību, kas ir īpaši aktuāli šogad, kad ir Eiropas Kultūras mantojuma gads. Jaunietim tas var būt stimuls arī turpmāk izmantot plašās starptautiskā brīvprātīgā darba un citas programmas “Erasmus +” iespējas.” Būtiski, ka šāda ceļošana tomēr prasīs gana daudz naudas līdzekļu arī pašiem dalībniekiem. Lai gan transporta izdevumi tiek apmaksāti, ceļojuma apdrošināšanu, uzturēšanās, uztura un citas ar ceļojumu saistītas izmaksas dalībnieki sedz paši.

 

UZZIŅA

ES iniciatīva “DiscoverEU”

Projektam var pieteikties tiešsaistes adresē http://europa.eu/youth/discovereu_lv līdz 26. jūnijam.

Piešķirtā ceļošanas pase paredzēta laika posmam no 9. jūlija līdz 30. septembrim.

Jāiepazīst vismaz viena, bet ne vairāk kā četras ES valstis.

Ceļot var gan individuāli, gan kolektīvā, kurā ir ne vairāk kā piecas personas.

Vispirms jāievada personas dati un jāsniedz sīkāka informācija par ceļojumu, kuru jaunietis vēlas īstenot.

Tad būs jāatbild uz pieciem jautājumiem, kas saistīti ar Eiropas Kultūras mantojuma gadu – 2018. – un ar ES iniciatīvām jaunatnes jomā.

LA.lv