Pasaulē
Eiropa

Davosa – orģija elitei? Šveices Alpos sākas Pasaules ekonomikas forums 16


Šveices policists stāv sardzē uz viesnīcas jumta netālu no Kongresu centra Davosā, kur vakar sākās Pasaules
ekonomikas forums.
Šveices policists stāv sardzē uz viesnīcas jumta netālu no Kongresu centra Davosā, kur vakar sākās Pasaules ekonomikas forums.
Foto – AP/LETA

Šā gada foruma tēma ir “Sadarbības stiprināšana sašķeltā pasaulē”. Vairāki tūkstoši foruma dalībnieku, kuru vidū ir vairāki desmiti valstu un valdību vadītāju, apspriedīs tādas aktuālas problēmas kā klimata pārmaiņas, terorisms, globalizācija, darba vietu izzušana, robotizācija un citas.

Davosa – orģija elitei?

PEF programmā atzīmēts, ka pasaules kopaina ir dramatiski mainījusies, daudzviet iezīmējoties ģeostratēģiskām plaisām, kam var būt tālejošas politiskās, ekonomiskās un sociālās sekas. Gada sākumā pulcējoties saietā Davosā, ekspertiem, uzņēmējiem un politiķiem ir iespēja kopīgi veidot nākotnes pasauli. Forumā Šveices Alpos, kur burbuļo biznesa, politikas un šampanieša kokteilis, regulāri pulcējas pasaules ietekmīgākie cilvēki, atzīmē izdevums “The Business Insider”. Nedēļas nogalē Davosā spēcīgi sniga, radot grūtības slēpošanas trašu gatavotājiem. Vairāki tūkstoši Šveices iedzīvotāju ir parakstījuši petīciju, aicinot aizliegt Trampam piedalīties forumā Davosā. Šveices varas iestādes ir brīdinājušas, ka Trampa piedalīšanās vairotu varbūtējos protestus pret pasaules ekonomiskās elites saietu, ziņo aģentūra AFP. Pēc paziņojuma, ka Tramps varētu ierasties forumā Davosā, Šveicē jau notikuši vairāki neliela mēroga protesti. Aģentūras “Reuters” korespondents apraksta Davosu kā “orģiju elitei”, bet laikraksts “The Guardian” atzīmē, ka, lai kādi iedvesmojoši vārdi izskanētu forumā, pašreizējais globalizācijas modelis ir novedis pie varas Donaldu Trampu.

Vai Davosā būs Trampa šovs?

Īpaša interese pievērsta ASV prezidenta Donalda Trampa pieteiktajai dalībai, ko gan var izjaukt politiskā pretstāve ASV Kongresā, kur partijas nevar vienoties par federālo ie-stāžu finansējumu. Uz Davosu bija paredzējis doties arī ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins un vēl vairāki ministri, taču arī viņu brauciens atlikts. Sākotnēji ASV delegācijā bija paredzēti 760 dalībnieki. “Neizskatītos labi, ja grupa augstu amatpersonu ierastos Šveicē, bet ASV valdības darbs joprojām būtu apturēts,” izteicies kāds Trampa administrācijas pārstāvis. Trampa uzruna Davosā paredzēta foruma nobeigumā piektdien un tiek gaidīta kā politisks šovs, atzīmē izdevums “Politico”. Kā iepriekš paziņoja Baltā nama preses sekretāre, “prezidents Tramps apsveic iespējas virzīt savu programmu “Amerika pirmajā vietā” pasaules līderu sabiedrībā”. Analītiķi atzīmē, ka Trampa paredzētā piedalīšanās forumā Davosā radījusi gan interesi, gan bažas Eiropas galvaspilsētās. Tiek izteikti minējumi, vai Trampa uzstāšanās varētu būt atbilstoša foruma tēmai par “kopīgas nākotnes veidošanu sašķeltā pasaulē”, vai prezidents vērsīsies pret nepietiekami stingriem imigrācijas noteikumiem un brīvās tirdzniecības līgumiem.

Šā gada forumā īpašu uzrunu teiks Indijas premjerministrs Narendra Modi un Kanādas premjerministrs Džastins Trudo. Davosā ieradīsies Argentīnas prezidents Mauricio Makri un Brazīlijas prezidents Mišels Temers, kā arī vairāku desmitu valstu vadītāji no Āfrikas, Tuvajiem Austrumiem un Latīņamerikas. Diskusijās piedalīsies ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs un Starptautiskā valūtas fonda izpilddirektore Kristīne Lagarda.

Eiropiešu balsis Davosā

Davosā būs plaši pārstāvēti Eiropas politiķi: Francijas prezidents Emanuels Makrons, Itālijas prezidents Paolo Džentiloni, Britānijas premjerministre Terēze Meja un Vācijas kanclere Angela Merkele, ja viņa varēs izbrīvēt laiku saspringtajās sarunās ar sociāldemokrātu partiju par koalīcijas valdības veidošanu. Meja gribētu uzspodrināt savu tēlu kā izlēmīga breksita sarunu virzītāja un, tiekoties ar Trampu (ja ASV prezidents ieradīsies), paust vēlmi tradicionālo “īpašo” attiecību uzturēšanā starp Britāniju un ASV. Savu valstu viedokli par ES nākotni izklāstīs Polijas prezidents Andrejs Duda un premjerministrs Mateušs Moraveckis, Nīderlandes premjers Marks Rute, Austrijas premjers Sebastians Kurcs, Portugāles premjers Antonio Kosta, Īrijas premjers Leo Varadkars, Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite un Maltas premjers Džozefs Muskats. Davosas forumu ceturtdien uzrunās Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers, kuram paredzētas tikšanās ar amerikāņu uzņēmēju un sociālās palīdzības programmu finansētāju Bilu Geitsu, kā arī ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu. Pērn Junkers pauda neapmierinātību, ka Davosā ieradušies 12 ES komisāri, tāpēc šogad nosūtījis tikai sešus, tajā skaitā Sesīliju Malmstrēmu, Valdi Dombrovski un Pjēru Moskovisī.

LA.lv