×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2013
Drukāt

Dilles bojā čemurziežu dižtauriņa kāpuri

PapilioMachaonTaurins2

Dilles bojā agrāk neredzēti kāpuri – gaiši zaļi ar melnām šķērssvītrām un oranžu plankumu rindām. 
A. Reinfelde Jelgavas novadā

 

Entomologs Andris Piterāns stāsta, ka tie ir čemurziežu dižtauriņa kāpuri. Šie tauriņi ir vieni no lielākajiem un skaistākajiem Latvijas tauriņiem, galvenokārt mīt mitrās pļavās, zemos purvos, dažkārt parādās arī dārzos. Sastopami visā Latvijā, taču reti. Krāšņie tauriņi barojas ar ziedu nektāru, savukārt ēdelīgie kāpuri – ar dārza dillēm, purva rūgtdillēm un citiem čemurziežu dzimtas augiem. Lai no rāpotāja varētu pārtapt lidojošā skaistulī, kāpuriem daudz jāēd. Pirmās paaudzes kāpuri barojas no augusta līdz oktobra sākumam, pārziemo kūniņas stadijā un izlido nākamajā pavasarī (maijā vai jūnijā), otrās paaudzes kāpuri barojas jūnijā un jūlijā, bet pieauguši tauriņi lido jūlija beigās vai augustā. 
PapilioMachaonKaapurs

Suga ir saudzējama, ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā.Latvijas Entomoloģijas biedrība 2009. gadā čemurziežu dižtauriņu iecēla par Gada kukaini.

Tā kā šie tauriņi ir aizsargājami, skaistos kāpurus noteikti nevajag iznīcināt. Labāk tos salasīt un deportēt uz kādiem savvaļas čemurziežiem, kas aug ārpus dārza teritorijas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+