Divas nezāles aizņēmušas visu dārzu. Kā iznīdēt? 0

“Lūdzu, dodiet padomu, kā apkarot šīs nezāles, kas aizņēmušas visu dārzu! Ar kādiem līdzekļiem tās nīdēt un kad?”
 Jānis Bleiva

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta pētniece Dace Piliksere mūsu lasītāja iesūtītajos attēlos atpazinusi parasto maršanciju un gulošo gaurenīti.

Parastā maršancija (Mar­chantia polymorpha) pieder pie aknu sūnu klases sugām. Tai patīk mitras, karbonātiem bagātas minerālaugsnes, bieži sastopama lapu koku mežos, mitrās ieplakās, pie avotiem, degumu vietās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā ir viena no postošākajām nezālēm kokaudzētavās. Klājeniskie aknu sūnas lapoņi veido paklāju uz kasešu stādu substrāta virsmas, tā kavējot ūdens un minerālvielu pieplūdi augu sakņu zonā. Izplatību grūti efektīvi ierobežot, jo mikroskopiskās sporas izplatās ar vēju.

– Latvijā nav reģistrētu augu aizsardzības līdzekļu maršancijas ierobežošanai. Tā kā kokaudzētavās šī nezāle sastopama arvien biežāk, jāuzmanās, lai neievazātu to dārzā, iegādājoties stādus, īpaši konteineros augošos, – saka VAAD Augu aizsardzības departamenta Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Inta Jakobija.

Viens no ierobežošanas pasākumiem ir augsnes virskārtas regulāra irdināšana un ravēšana. Ieteicams mulčēt daudzgadīgo augu apdobes – tas neļauj attīstīties nezāles sporām.

Maršancija labprāt aug ar barības vielām (īpaši ar slāpekli un fosforu) bagātās un pārmitrās augsnēs, tādēļ jācenšas nepārmēslot un nepārlaistīt. Šīs sūnas attīstībai optimāla augsne ar pH 6 (tuvu neitrālai), nelabvēlīgus apstākļus tās augšanai var sagādāt, iestrādājot kūdru ar skābāku reakciju. 


Gulošā gaurenīte (Sagina procumbens) ir daudzgadīgs, sīks neļķu dzimtas lakstaugs, kas veido velēnveidīgu ceru. Zied no maija līdz septembrim sīkiem, baltiem ziediņiem. Tāpat kā maršancija labprāt aug pārmitrās vietās. Straujāk izplatās tur, kur to nenomāc citi augi, bieži manāma ceļmalās, retākos zālājos, dārza taciņu ieseguma plākšņu vai bruģa spraugās.

Lai nezāle nesavairotos, nedrīkst pieļaut, ka tā nozied un nogatavina sēklas. Ja gaurenītes sēklas jau ir uzkrājušās augsnē, ar pāris ravēšanām vien nepietiks. Jāņem vērā, ka sēklas nedīgst vienlaikus, turklāt saglabā dīgtspēju ilgāku laiku. Galvenie ierobežošanas pasākumi – augsnes irdināšana, ravēšana.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.