Ekonomika
Bizness

Dzīve uz naža. Ciemos pie kalēja Kriša Dubrovska 3

Pirmais rīks, ar ko zēns apliecina savu piederību vīru kārtai, ir nazis. Atļauja nēsāt nazi ir tā barjera, kas šķir pusaudzi no vīra.

Rotas vai naži

“Man jau kopš bērnības patīk gatavot nažus,” stāsta kalējs Krišs Dubrovskis. “Imantas Amatniecības vidusskolā metāla apstrādē bija divas specialitātes – kalēji un rotkaļi. Pirmajā dienā aizgāju apskatīties, ko tie kalēji taisa – šausmas, viss nokvēpis, vārti melni… melni lūžņi. Toties rotkaļi – spožas tējkanniņas, rotaslietas… Iestājos mācīties par rotkali. Tomēr otrajā pusgadā sanāca aiziet uz smēdi, un, atverot durvis, pirmais, ko ieraudzīju, bija milzīgais padomjlaiku smirģelis ar lielajām ripām, mans sapņu instruments. Uzreiz paķēru kādu plakandzelzi un sāku slīpēt ko nazim līdzīgu. Ienāca meistars un prasa: ko taisi? Nazi. Viņš – norūdīt arī vajag. Kamēr mācījos skolā un pie meistariem, naudu nepelnīju, dzīvoju no rokas mutē. Visi draugi piektdienas vakaros iet pa klubiem, meitas dancina un vēl nezin ko, man – melna mute un caura kabata,” iesākumu atceras Krišs.

Kad izdzirdējis par studiju “Auseklis” Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, devies turp un nostrādājis astoņus gadus. Kalējmeistars Vilnis Vincevičs kļuva par viņa lielāko skolotāju. “Pēc tam trīs gadus nostrādāju Berģos firmā “Metālkalējs” un apguvu rūpnieciskos kalumus – sētas un žogus. Treknajos gados apkalām pusi Jūrmalas un Baltezera. Kad tas apnika, tiku pie savas smēdes Doles salā. Tur, kad būvēja HES, netālu uzbūvēja milzīgu smēdi ar visu damp­āmuru, ēzi un laktu. Beidzot nebija priekšnieka, viss jādomā pašam,” to par patstāvīgās dzīves sākumu uzskata kalējs.

Galerijas nosaukums

Naža dzimšana

Paralēli maizes darbam Krišs vienmēr taisījis dažādus nažus.

“Kārtīgs, ar rokām taisīts nazis top vismaz trīs četras dienas. Vispirms kaļot un slīpējot izveidoju asmens formu. Asmeni rūdot, jāskatās, vai ir rūsējošais vai nerūsējošais tērauds. Nākamais posms ir tērauda atlaidināšana, lai noņemtu spriegumus, jo pēc rūdīšanas metāls ir kā stikls. Ja nomet zemē, var saplīst vairākos gabalos. Atlaidināšanas laikā asmens maina krāsu no dzeltenas līdz pat gaiši zilai. Atlaidinot noņem trauslumu un pieregulē asmens cietību. Seko slīpēšana un pulēšana. Asmenī iekaļu savu zīmi – burtus KD. Tad atkarībā no tā, vai tas būs mednieku vai virtuves nazis, veido gardu. Izvēlos spalu – koka, ādas vai raga. Jābūt tādai formai, lai paņemot būtu ērts. Kad spals ir izveidots un noslīpēts, notiek tā polimerizēšana speciālā paštaisītā vakuuma iekārtā, piesūcinot ar lineļļu. Tas tiek darīts, jo koks ir vārīgs. Pēc polimerizācijas veidojas stabilizēta koksne, kas nebriedīs un nesarausies. Kad rokturis apstrādāts un diennakti žuvis, to iesmērēju ar dabisko vasku un nopulēju. Pa šo laiku jau tiek uzšūta naža maksts,” tā meistars stāsta gatavošanas procesu.

Kad Krišs apprecējies, no pilsētas pārcēlies uz laukiem Trikātas pusē. Tur viņš iekārtoja elegantu darbnīcu. Daudzi viņa nažu pircēji ir mednieki, un arī viņš pats tāds ir. Vismaz ģimene ar medījumu ir nodrošināta.

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
Perspektīvāko biznesa ideju īstenošanai piešķir 58 000 eiro
19 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Bauskas novada pašvaldība kropļo zobārstniecības konkurenci, uzsver KP
20 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Saskaņotos paziņojumus turpmāk varēs noformēt arī mobilajā telefonā
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 4
11 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
11 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
13 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
9 stundas