Pasaulē
Eiropa

Eiroparlamentu izgaismo kā seksuālas uzmācības perēkli 16


Eiroparlamentāriešu izglītošanai izdota brošūra ar ieteikumiem seksuālās uzmācības nepieļaušanā darba vietā un līdzīgi plakāti izvietoti visās EP telpās.
Eiroparlamentāriešu izglītošanai izdota brošūra ar ieteikumiem seksuālās uzmācības nepieļaušanā darba vietā un līdzīgi plakāti izvietoti visās EP telpās.
Foto – EP Informācijas departaments

Holivudas producenta Hārvija Vainstaina apsūdzēšana seksuālā varmācībā izraisījusi tālāku atmaskojumu vilni Atlantijas abos krastos, tajā skaitā Eiroparlamenta mītnē Briselē. Vakar Eiroparlamentā notika debates par seksuālās uzmācības problēmu, kas kļuvusi īpaši aktuāla pēc vairāku desmitu EP darbinieču sūdzību publiskošanas par likumdevēju nepiedienīgu uzvedību.

 

Deputāti ignorē uzvedības rokasgrāmatu

Eiroparlamenta prezidents Antonio Tajāni savā paziņojumā paudis “šoku un sašutumu” par notikušo un apņēmību “vairot izpratni par jau īstenotajiem pasākumiem”. EP prezidents to attiecināja uz konsultatīvo padomi, kurā iekļautajiem eiroparlamentāriešiem ir jāizskata palīdžu iesniegtās apsūdzības seksuālā uzmācībā.

EP pārstāvis gan apgalvojis, ka līdz šim neesot saņemtas kādas ofici­ālas sūdzības, atzīmē izdevums “Politico”. Viņš rādīja brošūru “Nekādu uzmācību darba vietā”, kas detalizēti nosaka Eiroparlamenta deputātu uzvedības noteikumus. Brošūras vāks ir atainots plakātos, kas izvietoti Eiroparlamenta ēkās. Brošūras priekšvārdā EP prezidents Antonio Tajāni uzsver, ka Eiroparlamenta deputātiem kā tieši ievēlētiem Eiropas pilsoņu pārstāvjiem ir īpaša atbildība, lai viņu uzvedība savu pienākumu pildīšanā un attieksme pret padotajiem būtu nevainojama, nepieļaujot nekāda veida uzmācību. Konsultatīvās padomes priekšsēdētāja Elizabete Morēna-Šartjē paudusi pārliecību, ka Eiroparlamentam jākļūst par “paraugu darba devējam, kas darbojas visu Eiropas pilsoņu labā”. Viņa arī izteikusi cerību, ka “uzvedības rokasgrāmata būs noderīga visiem eiroparlamentāriešiem, lai palīdzētu viņiem novērst un labāk tikt galā ar konfliktiem un uzmācību”.

Vairāku eirodeputātu grupa ir pieprasījusi EP prezidentam Tajāni rīkot neatkarīgu pārbaudi par “situāciju saistībā ar seksuālo uzmācību Eiroparlamentā”, izveidot “īpašu komiteju seksuālās uzmācības gadījumu izmeklēšanai un nodrošināt “visa personāla un deputātu obligātu izglītošanu par cieņu un godu darba vietā, lai panāktu, ka neiecietība pret seksuālo uzmācību kļūst par normu”.

 

Palīdzes baidās zaudēt darbu

Fakti liecina, ka EP vadītāju cēlie aicinājumi nav raduši dzirdīgas ausis. Kāda jauna sieviete, kas strādā Eiroparlamentā, bija šokēta, kad viņai liftā uzmācās aptuveni 60 gadus vecs EP ierēdnis, kas ieņem atbildīgu amatu. “Viņš čukstēja man ausī neķītrības un sāka mani apgrāb­stīt,” sieviete atklāja intervijā laikrakstā “The Sunday Times”. “Es par to pastāstīju savai kolēģei, kura ieteica uzrakstīt ziņojumu par notikušo, taču es galu galā to neizdarīju. Es baidījos pazaudēt darbu, nokļūt neērtā situācijā un sagraut savu karjeru,” viņa atzina. Viņas pāridarītājs, precējies vīrietis un divu bērnu tēvs, joprojām ieņem augstu amatu Eiroparlamentā, atzīmē avīze “ST”, kuras rīcībā ir vairāku desmitu gados jaunu EP darbinieču liecības par amatpersonu seksuālu uzmācību. Laikraksts nav atklājis pazemoto sieviešu un viņu pāridarītāju vārdus, jo neviena no viņām nav iesniegusi oficiālu sūdzību policijā, baidoties pazaudēt darbu un sagraut savu karjeru. Kā raksta izdevums “Politico”, tā rīcībā ir vairāku desmitu personu sūdzības par seksuālu uzmācību EP struktūrās. Vairāku Holivudas aktrišu drosme, publiski apsūdzot Holivudas magnātu Vainstainu seksuālā vardarbībā, iedrošinājusi arī deputātu palīdzes atmaskot dažu eiroparlamentāriešu ļaundarības. Kāda Vācijas eirodeputāta palīdze atklājusi, ka parlamentārietis viņu izsekojis un vairākkārt mēģinājis uzmākties. “Es jutos ļoti pazemota, ka tieku uztverta kā gaļas gabals,” teica jaunā sieviete, kura raksturoja EP kā “uzmācības perēkli”, jo parlamenta deputātiem “nav nevienam jāatskaitās par palīgu pieņemšanu vai atlaišanu”.

LA.lv